Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-09, 13:59   #16
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Vopsire jante negre

eu nu am mai dat cu lac, au iesit f lucioase doar din spray. de uscat, le-am uscat, le-am uscat la un radiator d'ala electric, mai mare. atentie la lac, daca aveti de gand sa le vopsiti singuri. dati cu lacul a doua zi, dupa ce s-au uscat bine jantele. altfel stricati tot. o sa se increteasca vopseaua, sau in cel mai bun caz, se va matui, in loc sa-i dea luciu. bafta!
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 09:17   #17
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Vopsire jante negre

eu mi le-am facut singur (negru lucios) ca si pregatire...matuite cu smilgher granulatie 100 apoi cu 400 si 600...spalate la spalatorie cu jetul si solutie, date cu solutie de degresat inaite de vopsire, apoi 2 straturi de filler (la spray) si in fine duse la reprezentanta unde vopsirea a fost gratis...
la 3 sapt de folosire nu s-a intamplat absolut nik la ele...apoi le-am dat jos si le am pe cele stock...ca e iarna si nu se merita sa le pun la cat am muncit..
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style

eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 01:54   #18
marquiz

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 119
Default Re: Vopsire jante negre

frate eu mi le-am facut singur , a durat vreo saptamana dar au iesit super misto , le cureti frumos cu smirghel pana se ia luciul de pe ele , le stergi dar cu apa (NU CU DILUANT CUM SPUN UNII PENTRU CA EU AM AVUT PROBLEME) , dai vreo 3 straturi de primer , vreo 2 , 3 de vopsea depinde cum e nevoie , si fara numar de lac eu am dat vreo 10 de lac f f subtiri , daca dai de aproape lacul si mult s-ar putea ca diluantul din lac sa afecteze vopseaua , si cam asta ar fi , e destul de simplu
marquiz is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 11:24   #19
paraplegicu

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: Vopsire jante negre

3 straturi de primer, 2-3 de vopsea, inca vreo 10 de lac...Coane, iarta-ma ca te intreb, ce dracu le-ai facut? Spuneti niste prostii mai mari ca voi, pe cuvantul meu de onoare! Te gandesti ca iesi mai ieftin cu spray-uri si alte prostii? Interesati-va cum se vopsesc jantele, cum "tin" mai bine in timp, cum le protejati lacul/vopseaua ...Daca sunteti interesati sa le vopsiti, folositi metode omenesti, nu tiganii. Daca doresti sa indepartezi lacul/vopseaua, apelezi la sablare. Vopsirea se face in camp electrostatic, pt un rezultat multumitor. Daca vrei ca dupa 3 luni de la vopsirea cu spray(chiar si pistol de vopsit) sa mergi iar la un vopsitor profesionist, n-ai decat. Sfatul meu:
nu-ti vopsesti jantele la fiecare 2 luni, nu? Atunci fa-le o data si bine! Salutari!
paraplegicu is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 18:39   #20
marquiz

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 119
Default Re: Vopsire jante negre

frate le-am vopsit in martie si arata perfect, in afara de faptul ca un "profesionist" sa ii zicem le usuca in cuptor , alta diferenta nu e , sta dracu sa el sableze , le ia la smirghel si gata . si iti face ce faci tu cu maxim 1 mil pe vreo 5 deci daca esti atat de destept da tu 5 ca io am dat 1
marquiz is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 10:21   #21
Dan bv

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 208
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Vopsire jante negre

5 e exagerat de mult, eu cu 2 le-am facut si sunt ca noi.
Dan bv is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 11:37   #22
paraplegicu

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: Vopsire jante negre

Sincer, nu stiu care vopsitor ti-a cerut cinci milioane. Cu cele doua milioane pe care le arunci pe: smirghel, perii de sarma, primer, spray-uri cu vopsea si alte tampenii, mergi frumos si iti sablezi jantele dupa care le si vopsesti(la aceiasi persoana) in camp electrostatic. In cazul in care nu stiai, jantele sunt vopsite in camp electrostatic! Un asemenea atelier se afla in Sf Gheorghe si culmea! Proprietarul nu imi e prieten/cunostinta, nici macar nu ne stim. Eu vorbeam de vopsirea jantelor profesional, nu marlanie. Sa ma anunti cand iti sare vopseaua de pe jante Sau eviti sa parchezi aproape de bordura? Salutari!
PS: Un lucru il faci o data, dar bine!
paraplegicu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 11:41   #23
paraplegicu

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: Vopsire jante negre

Ptu, era sa uit! La atelieru` mai sus mentionat au fost baieti din toata tara si sunt foarte multumiti de rezultate! Cautati pe net preturile, sunt pe forumuri. Informativ: pt jante pana la 16 inches, pretul e de 220 ron(sablat si vopsit in camp electrostatic).Dupa 16 inches, urca la 270-280 ron, nu mai stiu sigur si nu vreau sa scriu prostii. Calde salutari de la ...degeratu`!
paraplegicu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 19:41   #24
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Vopsire jante negre

si eu vreau sa ma duc la Suncika la Sf.Gheorghe,mai ales ca am cca 150km pina la el.De departe e cel mai mester din ce am vazut.
https://forum.4tuning.ro/529-firme-ja...trostatic.html
Cred ca 260 lei este cu tot cu lac atita timp cit DanBV a spus ca l-a costat 200 fara lac...sau nu?
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 21:33   #25
Dan bv

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 208
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Vopsire jante negre

Da, fara lac. Le-am vrut mate. Au iesit foarte bine, recomand cu incredere.
Dan bv is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 16:46   #26
B 31 BRE

Stage 4
 
B 31 BRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 239
Default Re: Vopsire jante negre

Daca vreti va vopsiti jantele sau orice altceva in camp electro-static negre sau alta culoare(alb,rosu,gri) sunati la tel 0769.264.338
B 31 BRE is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 11:59   #27
paraplegicu

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: Vopsire jante negre

Mare atentie unde va vopsiti piesele/subansamblele! Vopsitori sunt multi, asta nu inseamna ca toti lucreaza in conditii optime sau cunosc procesul de vopsire in camp electrostatic. Sunt cateva etape(fiecare etapa e f importanta pt un rezultat bun), cei ce le urmeaza sunt foarte putini.Succes la reconditionat/vopsit jante Respecte!
paraplegicu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 16:58   #28
kopetdag
Banned

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 69
Default Re: Vopsire jante negre

Quote:
Originally Posted by B 31 BRE View Post
Daca vreti va vopsiti jantele sau orice altceva in camp electro-static negre sau alta culoare(alb,rosu,gri) sunati la tel 0769.264.338
Pai zi-ne mai multe, o arunci si atat?
kopetdag is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 16:34   #29
sorin74iv

Stage 5
 
sorin74iv's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 557
Default Re: Vopsire jante negre

Salutare.Spuneti-mi si mie va rog,dupa ce am trecut toate etapele de pregatire pentru vopsit am cumparat mai multe spreiuri dupli color car"s -gri.M-am apucat sa vopsesc si spre stupoarea mea e ca o pulbere.Dupa cateva straturi de vopsea daca dau cu mana peste ea e ca smilgherul!De ce oare?!Normal trebuia sa fie luciosa!Mult
__________________
Golf3 GTI;ABF-2000;150cp
sorin74iv is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 14:05   #30
hruby

Stage 2
 
hruby's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 43
Default Re: Vopsire jante negre

Pt cei interesati de reconditionare jante auto sa stiti k am de gand k peste cateva luni in Brasov sa deschid un atelier ce executa servicii de sablare si vopsitorie in camp electrostatic jante la preturi incepand cu 40 ron sablatul si 40 ron vopsitul.Pt cei ce au intebari sau sunt interesati lasati-mi un e-mail pe hruby_bv@yahoo.com.
iat alte comentarii putem discuta si pe http://reconditionarejantebrasov.blogspot.com/
In momentul cand voi deschide oficial atelierul am sa vin sa postez absolut toate detalile.
hruby is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -