Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-08, 16:56   #1
1n$4n3

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3
Exclamation Ajutor alegere kit Xenon

Am si eu o intrebare legata de schimbarea luminilor clasice Halogen cu un Kit Xenon/Bi-Xenon... Ce brand sa aleg? Am vazut kit-uri incepand de la ~250RON... Multumesc!
1n$4n3 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 18:59   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Xenon

toate sunt "made in China". Bosch, Siemens si alte marci renumite nu fabrica asa ceva si, daca fabrica, nu se vand ca, kituri de genul asta. Diferenta de pret intre "no-name" si "Siemens" e doar eticheta.
Eu am chinezesti, nici nu mai retin marca... sunt bune, nu au nici o problema pana acum.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 19:35   #3
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Xenon

eu am Made un USA.. popnow parca... au si site in fine 5 mil am dat pe un kit h7 55w-6000k ! sunt f multumit si nu-s ca alea de 2-3 mil cum si-au pus toti ! daca tot faci o investitie pune ceva de calitate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HPIM1217.JPG
Views:	739
Size:	433.7 KB
ID:	606158   Click image for larger version

Name:	HPIM1216.JPG
Views:	453
Size:	412.0 KB
ID:	606159   Click image for larger version

Name:	HPIM1211.JPG
Views:	855
Size:	469.1 KB
ID:	606160  

Click image for larger version

Name:	HPIM1212.JPG
Views:	660
Size:	580.6 KB
ID:	606161  
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 20:10   #4
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Xenon

si care ar fi diferentele intre no-name si made in sua?
cum sunt alea H7 made in china, in comparatie cu ale tale?
valib is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 04:01   #5
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Xenon

care e diferenta intre NIKE made in SUA si nike made in bazar la dragonu rosu? cam asta ma intrebi tu acum !

diferenta e ca am luat de la o firma specializata in becuri,leduri,xenoane,lumini ..doar asta fac si calitatea se vede cand compari cu o instalatie ieftina care arata la fel ca a mea are etichete tampenii! eu am pus masina langa masina iar unele instalatii zici ca-s becuri normale ..nici nu duc ca ale mele! eu daca le ridic la maxim si asta din buton nu din FAR imi fac toti flashuri.. alea nu bat..au altfel lumina..nush eu am comparat si nu regret ca am dat bani..puteam sa-mi iau la 250lei dar am preferat 500lei... asta e parerea mea ! voi luati ce vreti

psozele sunt facute naspa mai ales alea din masina..n-am aparat bun in realitate e altfel...

Last edited by Eugen_TL; 03-08-08 at 04:07.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 14:41   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Xenon

Eugen, adauga si faptul ca ai lupe Diferenta intre un far normal si unul cu lupa e foarte mare, lumina e focalizata altfel.
Consumul de 55w nu inseamna o luminozitate mai mare. Consumul asta e facut pt masinile cu calculator "destept" care da eroare de bec ars la instalatiile de 35w. Consumul e prea mic si calculatorul nu "vede" becul ca fiind aprins.
Eu am de 35w, bi-xenon, China... si diferenta intre becul halogen si xenon, pe Cielo, e enorma. Acum chiar vad pe unde merg.
p.s: si mie imi dadeau flashuri cand erau ridicate la maxim farurile. Dar asta inseamna ca nu sunt bine reglate.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 17:50   #7
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Xenon

tocmai ca n-ai lupa iti bat puternic.. e logic eu am ceva in fata becului opac care imprastie lumina altfel ! tu nu ai nimic..direct din bec ai lumina! si inca ceva puteam sa-mi pun de 35w.. dar asa am vrut eu de 55 in fine treaba asta e cu dus si intors! eu am vrut ceva de la o firma care face asa ceva...tu ai vrut altceva ! tu esti multumit ..eu sunt multumit,dar iti spun ca e diferenta intre acele instalatii si ce mi-am pus eu !
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 18:59   #8
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Xenon

Eugent, am intrebat din pura curiozitate. Si asta pentru ca, cam totul e made in china, si vandut sub alt nume, prin alta tara, care se dau drept facute prin SUA sau Germany.
valib is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 11:24   #9
1nS4n3
Audi Driver

Stage 5
 
1nS4n3's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 399
Member of:
[AUDI]
Default Re: Xenon

Deci... dintre producatorii reali de becuri/instalatii xenonx, pe cine recomandati?
1nS4n3 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 15:31   #10
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Xenon

si ale mele sunt chinezesti ( ca majoritatea) si nu am probleme deci cu incredere poti lua orice ..

in alta ordine de idei si lasand comoditatea la o parte , SEARCH-ul este prietenul tau :


https://forum.4tuning.ro/532-firme-xenon.html

https://forum.4tuning.ro/showthread.p...&highlight=hid

https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/80258-consiliere-achizitie-kit-xenon.html
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 13:49   #11
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Ajutor alegere kit Xenon

buna...am si eu dilema alegerii kitului
ma intereseaza un bixenon 35kw 600k sa lucre la 9-16v...
ce fimre imi recomandati,care sunt mai ok(stiu ca cam toate is la fel ca is chinezesti dar ceva diferenta tot trebuie sa fie)
un buget de max max 350lei
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 10:15   #12
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Ajutor alegere kit Xenon

Tot ce ajunge la noi este China made, atunci cand faci un import la ei, iti scrie pe cutie ce vrei tu, inclusiv romaneste daca asta vrei sau ce marca consacrata crezi tu ca s-ar vinde mai bine. De cand montez xenon, am folosit cam tot ce este pe piata si toate sunt cam la fel, cu diferenta ca intradevar cele mai scumpe sunt si mai rezistente in timp, dar le iei cu garantie oricum. Primul xenon l-am pus acu aproximativ 6 ani, costa vreo 400 de dolari, dar merge si acuma, tot produs in China era si atunci
johnson is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 19:49   #13
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Ajutor alegere kit Xenon

aha....am rezolvat de 2-3zile,am luat de la un om mai de incredere nou si asta e...sper sa tina
multumesc
soosy is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 22:03   #14
serban_pc

Stage 5
 
serban_pc's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,446
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ajutor alegere kit Xenon

Ma recomand. Ai facut alegere buna "soosy".
serban_pc is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 22:51   #15
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Ajutor alegere kit Xenon

Quote:
Originally Posted by serban_pc View Post
Ma recomand. Ai facut alegere buna "soosy".

mda....asa sa fie:d insa m-am speriat prima oara cand m-am uitat ca era bifat pe cutie h1 si eu am dat comanda pentru h4 bixenon...insa apoi am vazut biletelul atasat
deocamdata nu stiu ce sa zic....inca nu am avut timp pentur instalare insa avnad in vedere durata expediere om foarte de cuvant... deci din privinta asta recomand 100% ...o sa revin cand este in folosinta
soosy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -