Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-05-05, 21:44   #1
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default N-tercooler (nitro/CO2 pe intercooler)

Mentiona Sebastian, pe un alt topic, de acest sistem N-TERCOOLER!!!
Mi s-a parut un subiect bun pentru un topic nou.

Deci: cum functioneaza un asemenea sistem? Care sunt beneficiile, si pe ce motoare se poate monta?
RoSonic is offline  
Old 11-05-05, 05:31   #2
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

din cate stiu eu interecooler este doar pe motoare diesel si ajuta la racirea ansamblului motor , referitor la intrebarea topicului mai bine ai fii zis '' se poate monta nos pe masina cu intercooler ? '' eu cred ca da
__________________

CDTI
sil4tuning is offline  
Old 11-05-05, 05:50   #3
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"sil4tuning\"
din cate stiu eu interecooler este doar pe motoare diesel si ajuta la racirea ansamblului motor
Intercooleru' apare pe masinile turbo!
Gabi is offline  
Old 11-05-05, 06:55   #4
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

cred ca se refera la o duza de nos care sufla direct pe intercooler pentru a-l raci. azotul lichid are vreo - 200 de grade daca nu ma insel.
la raliuri se mai foloseste cu destul succes spraiuri de apa. la cursele de camioane se folosesc spraiuri de apa si pt frane care se incalzesc f tare (acum e posibil sa fi bagat si pe la aia discuri ceramice dar totusi au vreo 7 tone alea.)
COObra is offline  
Old 11-05-05, 10:31   #5
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

nos'ul pe intercooler apare in mom. cand masina este dusa la puterea maxima a ei ( ex. 206-le lui SEBI )
cand este activat nosul intra azot lichid in interculer si raceste de numa numa aeru din turbina de peste 2.3 bari ( la fel , cum este a lui SEBI )
se mai poate si nos in filtru de aer , am vazut io la Oradea ursu' ala albastru , belea
cand apasa botonu de NOS intra in filtru numa aer rece si parca se rupea masina si fugea mai tare im mom. ala ( primea filtru aer rece )
belea belea nosurile astea
oricum , pana acuma SEBI e tata lor

cioli17 is offline  
Old 11-05-05, 21:39   #6
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

pana la urma am aflat ca defapt se cheama N-tercooler!! (cu entercooler nu gaseam nimic pe net...)

Si poate functiona si cu dioxid de carbon.

detalii gasite:

Quote:
will kick up to 50 more horsepower out of your air-to-air intercooled ride. The efficiency boosting effect of the N-tercooler is awesome. If you want more, this is it! The NX N-tercooler kit includes everything you need to add a nitrous oxide or CO2 intercooler refrigeration system to your vehicle. Great for turbocharged or supercharged vehicles where nitrous injection is not an option, the N-tercooler is a great alternative. The oval jet tubing mounts to the front of your intercooler or radiator and sprays a super-cooled fog of gas to help reduce intake or engine temperatures. Using either nitrous oxide or CO2, this system can reduce air inlet temperatures dramatically. In a recent dyno test, a turbocharged Honda equipped with an NX N-tercooler increased its baseline power by an astounding 52 horsepoower! It's like A/C for your intake. Complete kit includes 5 lb. nitrous oxide bottle, oval nitrous rail with integrated fogger jets, stainless steel tubing, activation solenoid, activation switch, wiring, and installation hardware. The included nitrous oxide bottle can also be used for a full-blown nitrous oxide injection system.



Features
Can Be Installed on Virtually Any Car, Truck, or SUV
Great for Turbocharged or Supercharged Vehicles
Can Reduce Intake Temperatures Dramatically
Add Real Horsepower – Especially on Hot-Running Race Engines
Works with Nitrous Oxide or Carbon Dioxide (CO2)
Oval Jet Tubing Mounts To Intercooler or Radiator
Complete Kit Includes:
5 lb. Nitrous Oxide Bottle (shipped empty)
Oval Nitrous Rail with Integrated Fogger Jets
Heavy-Duty Activation Solenoid
Stainless Steel Nitrous Supply Lines
Installation Hardware
Activation Switch and Wiring
Detailed Installation Instructions
RoSonic is offline  
Old 12-05-05, 10:36   #7
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Din cate am inteles eu N20 pt motor si n-tercoolerul asta sunt 2 sisteme separate. Eu ma gandesc...nu ar fi mai bine ca dupa ce azotul se duce prin fata pe la intercooler si il raceste..sa faca \"drum intors\" si sa intre in motor intr-un sistem clasic de dozare N20 ? Parerea mea..ai 2 in 1

P.S. Daca gresesc nu dati cu bata
__________________
Ciro_zel is offline  
Old 12-05-05, 10:39   #8
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

pai nu merge
ca tot shpilhozenu la nos e sa fie foarte rece .....ceea ce nu mai este odata trecut prin intercooler.
pe de alta parte cum captezi tu n2o de pe o suprafata asa mare ca un intercooler si cum il introduci in butelie sub presiune din nou?
probabil ca solutie ar exista la problemele astea dar ar trebui montata inca o mica uzina pe masina.
COObra is offline  
Old 12-05-05, 11:50   #9
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"COObra\"
pai nu merge
ca tot shpilhozenu la nos e sa fie foarte rece .....ceea ce nu mai este odata trecut prin intercooler.
pe de alta parte cum captezi tu n2o de pe o suprafata asa mare ca un intercooler si cum il introduci in butelie sub presiune din nou?
probabil ca solutie ar exista la problemele astea dar ar trebui montata inca o mica uzina pe masina.
Pai eu nu zic sa se intoarca in butelie ci sa se duca si sa fie injectat in cilindrii ca ala obisnuit. Si eu nu cred ca de la -200 de grade cat are el o sa urce temperatura asa mult numai fiindca e trecut prin intercooler

PS Ca sa il treci prin intercooler numai pt racire si apoi sa ii dai drumu' in atmosfera mi se pare risipa de lucru bun
Ciro_zel is offline  
Old 12-05-05, 12:19   #10
Øvi

Stage 4
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 287
Member of:
[RR]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Ciro_zel\"
PS Ca sa il treci prin intercooler numai pt racire si apoi sa ii dai drumu' in atmosfera mi se pare risipa de lucru bun
Nu ai inteles ....... nu e trecut PRIN intercooler ...e \"şpriţuit\" pe intercooler ... pe exterior ..
Øvi is offline  
Old 12-05-05, 12:46   #11
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

Quote:
nu e trecut PRIN intercooler ...e \"şpriţuit\" pe intercooler ... pe exterior ..
iar volumul de n2o e foarte mic si in contact cu aerul cald de la motor se incalzeste imediat....iar daca il bagi in motor cald.......cam contrazice definitia nos-ului. adica faci un caca maca.
COObra is offline  
Old 12-05-05, 13:03   #12
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"COObra\"
Quote:
nu e trecut PRIN intercooler ...e \"şpriţuit\" pe intercooler ... pe exterior ..
iar volumul de n2o e foarte mic si in contact cu aerul cald de la motor se incalzeste imediat....iar daca il bagi in motor cald.......cam contrazice definitia nos-ului. adica faci un caca maca.
Ma eu stiam ca el se descompune in azot si oxgen..oxigenul ajuta arderea>>>big bang>>>putere mai mare iar azotul protejeaza motorul...temperatura scazuta zic eu ca e irelevanta aici deoarece cum zici si tu N20 se incalzeste imediat(in contact cu intercoolerul) fiind in volum foarte mic, inseamna ca in motor se incalzeste ( aproape) instantaneu.Nu cred ca are relevanta cat de cald sau rece ajunge el in motor ca oricum se incalzeste foarte repede.

Cam asa vad eu treaba..daca gresesc..pls..corectati-ma da' nu dati cu paru'
Ciro_zel is offline  
Old 12-05-05, 18:26   #13
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

pai el se incalzeste...dar cand se incalzeste e deja in capul pistonului si e in amestec cu benzina. adica ce se intampla in mod normal la un sistem NOS, se intampla in mai putin de 1 secunda.
ce ai vrea tu ar lua mai multe secunde. deja dupa ce l-ai dat in intercooler n2o-ul se dilueaza in aer si nu mai are aceeasi concentratie, etc. plus viteza de pulverizare. important e sa intre in camera de ardere in forma de vapori nu sa curga ca un lichid la robinet.
Quote:
da' nu dati cu paru'
stai linistit ca nu da nimeni cu paru'. nu s-a nascut nimeni invatat si nici nu detine cineva adevarul suprem (cu alte cuvinte nici eu nu-s 100% sigur ca ce zic aici e corect )
COObra is offline  
Old 12-05-05, 20:57   #14
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"COObra\"
pai el se incalzeste...dar cand se incalzeste e deja in capul pistonului si e in amestec cu benzina. adica ce se intampla in mod normal la un sistem NOS, se intampla in mai putin de 1 secunda.
ce ai vrea tu ar lua mai multe secunde. deja dupa ce l-ai dat in intercooler n2o-ul se dilueaza in aer si nu mai are aceeasi concentratie, etc. plus viteza de pulverizare. important e sa intre in camera de ardere in forma de vapori nu sa curga ca un lichid la robinet.
Quote:
da' nu dati cu paru'
stai linistit ca nu da nimeni cu paru'. nu s-a nascut nimeni invatat si nici nu detine cineva adevarul suprem (cu alte cuvinte nici eu nu-s 100% sigur ca ce zic aici e corect )
Hai sa iti zic eu ce vad eu ca nu ai inteles 100% . Adica....iese din butelie..trece prin nishte tevi care fac zig-zag prin intercooler ( nu se \"spritzuieste\" pe intercooler) si apoi intra in motor..oricum..dupa ce ai zis tu mai sus cred ca e bine cu 2 sisteme..ce pana mea..nu sunt eu mai destept ca aia de la NX
Ciro_zel is offline  
Old 12-03-07, 20:31   #15
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: N-tercooler (nitro/CO2 pe intercooler)

am auzit ca exista astfel de sisteme, dar cred ca astfel , protoxidul folosit se pierde. probabil ca se poate refolosi dar nu stiu io. asa ca eu iti spun ce am auzit. personal, mi se pare tare ideea, deoarece aerul este racit mult mai repede. se poate folosi la liniute. dar vreau sa stiu shi eu cam cat costa un sistem de nitro si de unde se poate incarca si cam cat costa un plin...
liwiu_evo is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -