Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-06, 00:19   #181
ahoe

Stage 5
 
ahoe's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 518
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

noulcod:

1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută īn clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvārşite de persoane fizice:

35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, lunetă sau pe geamurile laterale, cu excepţia celor omologate şi/sau certificate de către autoritatea competentă şi care sunt marcate corespunzător;
__________________
MONTAM FOLIE AUTORIZATA RAR 0720954834

www.kaf.ro
www.kimedoautofashion.ro
www.foliicladiri.ro
www.folieomologata.eu
ahoe is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 13:11   #182
V_Razvy

Stock
 
V_Razvy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 2
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Fratilor...Ionizarea+ folie----
De ce: Ionizarea tine daca intretineti geamurile ca la carte: Alcool sanitar si tifon.ATAT. Si se zgarie decat daca ai mancarici.
Va spun eu ca tine cel putin 2 ani.Eu am geamurile ionizate 50% fata si 100% spatele si luneta.Vreau sa spun ca am facut peste 34k KM in toata tara asta si nu s-a luat niciunul de mine(e omologata am abtipilduri cu RAR pe toate geamurile+declaratie de conformitate).

Am avut si folie doar pe geamurile laterale spate,si faceam naveta la facultate la Ploiesti zilnic data la 2 zile ma oprea sa-mi ia talonul.Concluzia:sare mai rau in ochi folia neagra decat ionizarea(chiar si 100% spatele si 50% fata-e destul de intunecata si fata....)

Concluzia: Ionizati-va geamurile.Jos cu folia.
V_Razvy is offline   Reply With Quote
Old 30-12-06, 13:19   #183
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

nu ai putea pune si niste poze ?
asa .. pentru convingere
Spark is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 02:04   #184
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by ahoe View Post
noulcod:

1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută īn clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvārşite de persoane fizice:

35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, lunetă sau pe geamurile laterale, cu excepţia celor omologate şi/sau certificate de către autoritatea competentă şi care sunt marcate corespunzător;
Sper cu acest post k a inteles toata lumea k ESTE LEGALA FOLIA AUTORIZATA si acest lucru ESTE PREVAZUT FOARTE CLAR IN NOUL COD RUTIER asta k sa nu mai apara oameni care spun k e mincina, vrajeala etc.
Io am geamurile ionizate dar nu de mine asa am cumparat masina si NU IMI PLACE DELOC pentru ca se vede oglinda geamul pe zi si seara NU VAD NIMIC DACA TREBUIE SA PARCHEZ INTR-UN LOC INTUNECAT !!! cred k o sa vand geamurile astea k sa imi iau unele curate si o sa-mi monetz folie omologata pentru ca am inteles k vizibilitatea este mult mai buna decat la ionizare si as vrea sa imi aprobe cineva care are folie omologata si a mers si cu o masina cu ionizare.
__________________
SABLARE SI POWDERCOATING

EX BMW E30 325i 175 CP || EX posesor BMW E36 COUPE 2.5 24v 193 cp
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 13:16   #185
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

bai frate folia e cea mai buna,fiindk are un aspect mai placut fiind neagra,asa ionizrea e oglinda.....si dak vrei sa ti le dai jos ce faci?
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 23:23   #186
smedy

Stage 3
 
smedy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 79
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Eu tocmai am renuntzt la folie k n-am avut autorizatia la mine si nu ma indur sa pierd puncte pt 100 de euro sper sa mio pun la loc dar m-am saturat sa fiu oprit k cu legalitatea stau cam prost
__________________
smedy is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 23:37   #187
ahoe

Stage 5
 
ahoe's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 518
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

uitati o poza la o masina cu cea mai inchisa folie 95 % cum se vede din inauntru afara
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PictureNOI6 028.jpg
Views:	566
Size:	3.43 MB
ID:	197750  

Last edited by CJ-01-WOB; 07-01-07 at 21:44.
ahoe is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 11:59   #188
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Si eu am folie omologata RAR. 5%-spate si 50%-fata. Nu ma intrebat niciodata nimeni nimic. Si daca ma intreaba ii arunc omologarea in fata. Nu as mai conduce nici o masina fara folie. Arata beton. Ii da o alta fata. Noaptea e cam nasol dar soferii se descurca. Incepatorii sa nu se arunce ca e periculos. Ionizarea se duce in timp.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 19:04   #189
tratament

Stage 3
 
tratament's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 139
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

gasesc undeva folie sub 7 mil... mi se pare cam mult doar pt spate si luneta
tratament is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 20:24   #190
emmanuel

Stage 4
 
emmanuel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 298
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

la ahoe pe forum > uite mai sus > incearca un pm
emmanuel is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 20:55   #191
tratament

Stage 3
 
tratament's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 139
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

ms...am vb cu el...e mult mai bn decat unde ma interesasem pana acum
ontopic... cred ca folia e mai buna... la ionizare dupa cativa ani incepe sa se stearga in unele locuri, cel putin asa am patit eu si am inteles ca trebuia sa schimb geamurile
tratament is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 09:38   #192
serban_pc

Stage 5
 
serban_pc's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,446
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Sal,

Eu am folie pe toate geamurile(fara parbriz) la un cielo cu transparenta 21% si merg de 3 luni fara probleme tot buc si nu m-a oprit nimeni.
Dar, mai am un coleg care are pe un opel astra g folie 95% pe spate si mai putin pe fata si la oprit dupa 6 luni (adica ieri) si i-a luat talonul si amenda 360 ron(platibila 50% in 48 ore).
Ne-am pus folia amandoi in acelasi loc ....... cu autorizatie RAR pentru cele din spate si luneta.

Am auzit ca se poate merge la RAR si omologa pe bune in baza autorizatiei de la firma care le-a montat.
Stie careva ceva concret in privinta asta ? Poate si preturi ?

Mersi
__________________
SECRETUL REUSITEI NU ESTE SA TII MINTE CI SA STII UNDE SA CAUTI !!

(Fara erori, ballastri slim, orice tip de bec, ieftin si cu garantie)
https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...n/page-19.html/www.xenonieftin.ro
0724186590 / 0766900342;ID mess : serban_pc ; Bucuresti - Titan
serban_pc is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 21:50   #193
ahoe

Stage 5
 
ahoe's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 518
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

mai oameni buni cred ca voi face cadou la fiecare masina pe care voi aplica folie cate o carte cu legislatia .Folia autorizata este perfect legala .intre folie si geam se aplica stickerul acela de la rar albastru plus autorizatia in talon .cum sa iti dea amenda si mai ales puncte pt asta ? nu trebuie sa te duci cu masina nicaieri dupa ce ai aplicat folie autorizata , insa promit ca maine voi da un telefon la RAR si voi reveni cu detalii

1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută īn clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvārşite de persoane fizice:

35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, lunetă sau pe geamurile laterale, cu excepţia celor omologate şi/sau certificate de către autoritatea competentă şi care sunt marcate corespunzător;
ahoe is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 11:26   #194
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Pana la urma care e cea mai buna solutzie ? k nu am ajuns la nici`un raspuns concret !
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 15:10   #195
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Deci omu' desi avea folie omologata, a luat 360 amenda??
Sa mor daca inteleg...
Insanity is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -