Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-11, 20:23   #1
colinmcrae

Stage 3
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 163
Default VW Golf R20 - Detailing by colindetailing.ro

Masina din prezentarea de mai jos este un VW Golf R20 = 270 CP(4x4). Pana in momentul de fata exista cateva modificari la activ care au crescut semnificativ puterea, dar si confortul.

Masina in cauza a venit la mine in studio pentru ca niste baietii care vopseau gardul au zis sa o decoreze in ROSU (ii banuiesc ca sunt stelisti).

Ar fi mare pacat ca acest superb exemplar sa nu fie reparat.

Haideti sa vedem masina:



Putin praf de placute pe jante:



Per total o masina curata



Tobele murdare...........



Am inceput sa decontaminez masina folosind Optimum No Rinse si Opti Clay. La prima vedere masina prezenta o gazare cu vopsea metalica de culoare rosie:



Dupa inca un pas:



Dupa 3 pasi:



Dupa 5 pasi:

.

Masina s-a curatat de contaminanti abia dupa 6 pasi, pe marea majoritate a elementelor.

Pe zonele mai ondulate am aplicat o tehnica speciala, tinand argila in podul palmei si incalzind mai bine batonul de argila pentru a se mula pe suprafata si a nu cauza zgarieturi:



Dupa aproximativ 5 pasi:



Am folosit aceeasi metoda pentru parbriz:

Argila inainte:





Argila dupa primul pas:



Dupa ce masina a fost decontaminata, am trecut la corectia catorva elemente revopsite care necesitau atentia mea:

Oglinda soferului era intr-o stare destul de precara:



Am folosit pentru corectie masina noul Flex P14-2-150(Multumiri lui Baracuda pentru ocazie), am folosit o combinatie formata din paduri 3m galbene si Menzerna 85 rd 3.02. Dupa care am finisat cu Padul albastru 3m si Menzerna 85 rd.

Oglinda dupa 85 rd 3.02



Pentru ca plasticul era extrem de moale, am finisat cu Menzerna 85 rd



Dupa ce am finisat corectia vopselei pe masina, am trecut la pregatirea jantelor:

Am aplicat Zymol HD Cleanse pentru a curata in profunzime jantele si a forma un strat perfect pentru Poorboy's Wheel Sealant



Asta a fost cel putin hilar:

Crezand ca tobele sunt negre de la fum, am luat putin wire wool si Opimum Metal Polish. Am repetat de vreo 3 ori chiar.

In cele din urma tobele au fost curatate dar tot negre.........Pentru ca erau vopsite in camp electrostatic .



Dupa primul strat de ceara masina a fost inspectata inauntru:







Dupa ce am aplicat Glaze Lusso Orro cu masina Orbitala Das 6 Pro, s-a trecut la aplicarea protectiei in doua straturi la o diferenta de 12 ore.



A doua zi de dimineata am facut inca un buffing(lustruit) masinii, si am mai aplicat inca un strat pentru a asigura un bonding(aderenta) perfect urmatorului strat.

Masina afara, impreuna cu surioara ceva mai veche:









Dupa stratul nr 2, masina a iesit afara pentru ultima sedinta foto:













Si de incheiere putin beading porn:



https://www.youtube.com/watch?v=xCvFS0NwLMQ

Multumesc pentru vizionare
__________________
Kia Ceed 1.4 lx best. Abyss Blue.
colindetailing.ro
colinmcrae is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 21:29   #2
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,342
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf R20 - Detailing by colindetailing.ro

foarte frumoasa am maai vazut-o pe un forum pt posesorii de vw , ce vreau sa iti zic ...cam care e consumul? si cum se comporta iarna pe zapada 4x4-le?
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 21:34   #3
colinmcrae

Stage 3
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 163
Default Re: VW Golf R20 - Detailing by colindetailing.ro

Habar nu am, intreaba posesorul.

P.S: Cine crezi ca acorda importanta consumului cand vobesti de 370 cai?
colinmcrae is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 21:45   #4
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,342
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: VW Golf R20 - Detailing by colindetailing.ro

Quote:
Originally Posted by colinmcrae View Post
Habar nu am, intreaba posesorul.

P.S: Cine crezi ca acorda importanta consumului cand vobesti de 370 cai?
Pai ma gandeam ca esti posesorul , oricum sunt curios de consum deoarece la motorul de 2.0 tsi de 210/200 cp consum e destul de mic si vreau sa vad daca diferenta e mare
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 21:50   #5
colinmcrae

Stage 3
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 163
Default Re: VW Golf R20 - Detailing by colindetailing.ro

cauta pe vw forum gasesti acolo masina prezentata.

Multumesc
colinmcrae is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 22:44   #6
claudiuCLR

Stage 1
 
claudiuCLR's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 21
Default Re: VW Golf R20 - Detailing by colindetailing.ro

Quote:
Originally Posted by colinmcrae View Post
Habar nu am, intreaba posesorul.

P.S: Cine crezi ca acorda importanta consumului cand vobesti de 370 cai?
270hp
claudiuCLR is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 23:49   #7
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: VW Golf R20 - Detailing by colindetailing.ro

Quote:
Originally Posted by claudiuCLR View Post
270hp
370 in configuratia actuala, ulterior 500+
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 21:30   #8
e N d Y
Skoda Driver

Stage 3
 
e N d Y's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 116
Member of:
[SKODA]
Default Re: VW Golf R20 - Detailing by colindetailing.ro

Felicitari pentru munca depusa a iesit super din cate se vede
e N d Y is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 22:41   #9
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: VW Golf R20 - Detailing by colindetailing.ro

Am vazut si video-ul pe youtube , ati facut treaba buna, felicitari
marian92 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -