Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 03-07-10, 17:39   #16
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Suicide dors.

@CyberCSX - m-ati inteles complet gresit. personal , nu sunt un nationalist , un mioritic . nu sunt nici atot stiutor , nici nu am pretins asta. dvs sunteti cel care faceti niste afirmatii complet nedocumentate si doriti ca ele sa fie luate drept adevarate. cine este atot stiutorul dintre noi doi ?

Nici pt mine nu este nimic nou . nu sunteti nici primul nici ultimul roman plecat in afara care in orice discutie are un aer superior si tine neaparat sa puncteze cat de bine este "dincolo" , cat de civilizati sunt "ei" , cum exista piste de biciclete ,cum lumea se respecta reciproc etc etc. . Este atata aroganta si superioritate in postarile dvs .....

Daca postarile dvs s-ar rezuma fix la detalii tehnice (chiar daca nu suntem pe un forum tehnic) , corecte si la subiect, cred ca ati putea ajuta cu ceva aceasta comunitate (daca asta doriti).


Va doresc numai bine si multa sanatate.
Imi cer scuze pt offtopic . Sper ca un moderator va face curat.
PAK is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 18:21   #17
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Suicide dors.

@ PAK

Nu-mi dau nici un fel de aere de superioritate. N-am nici un motiv pt. asta. Mi-am expus parerea mea si parerea celora din tara în care traiesc.
Da! Masini cu SD pot fi înmatriculate dar cu aprobare speciala, si aici. Pt. a primi o astfel de aprobare trebuie îndeplinite niste conditii pe care n-are rost sa l-e enumar aici deoarece legislatia germana nu are nici un efect în România si nu intereseaza.

În afara de asta trebuie si diferentiat într-e masina de zi cu zi si MASINA DE SHOW care ori se plimba de la o întîlnire de club la cealalta cu numere speciale sau e carata pe remorca.

În ceea ce priveste SD am pus si un link de unde se pot cumpara chituri gata facute sau se pot face la comanda pt. masina dorita.

Daca asi fi batut numai apa-n piua cum spui tu, nu a-si fi pus un link cu informatii clare si la subiect.

Cam asta ar fi din partea mea la tema asta. Mai mult nu mai am de spus.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 18:29   #18
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Suicide dors.

eu vroiam detalii
daca stie cineva ceva dar din pakate se pare ca sunt unii care prefera sa se certe aiurea pt ceva insignificant
cangri is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 19:21   #19
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Suicide dors.

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
eu vroiam detalii
Nu-ti ajung detaliile DE AICI ?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 20:55   #20
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Suicide dors.

Quote:
Originally Posted by alexufo View Post
se pot face custom

.. acum le facem la o dacia 1100...unii stiu topicul masinii

pentru cei interesati.. un pm e suficient numai bine
Salut Alex ! nu cu tine am vorbit acum cateva luni pentru montarea de SD pe un bmw e39? stiu ca ramasese sa te interesezi tu dar nu ai mai dat nici un semn

Am vazut ca ai facut la tine ! sper sa treci cu bine de RAR si poate facem si la mine !

Bafta !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 12-08-10, 12:42   #21
CobraRB
Fiat Driver

Stage 3
 
CobraRB's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 140
Member of:
[Fiat]
Default Re: Suicide dors.

personal mie imi plac aceste usi. cele de la rolls arata fantastic. de asemenea stiu ca ele au fost montate si pe masini americane din anii 60,cum ar fi lincoln continental. oricum in ultimul timp ele au aparut si pe alte masini,cum ar fi mayda rx8 sau,mai recent,opel meriva.
__________________
CobraRB is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 12:48   #22
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Suicide dors.

Parerea mea este ca sunt la fel de periculoase ca si usile care se deschid normal... adica:

1)Usi suicide
a)lovitura din spate ->picior retezat etc.
b)lovitura din fata ->vatamare putin probabila, usa lipita de aripa

2)Usi normale
a)lovitura din spate ->vatamare putin probabila, usa lipita de aripa
b)lovitura din fata ->picior retezat etc.

La ambele tipuri de usi, o lovitura perpendiculara (din lateral) ar avea cam acelasi efect.

E adevarat, usile suicide ar fi mai periculoase daca pui la socoteala faptul ca mai sunt si drumuri cu sens unic, unde poti fi lovit (teoretic) doar din spate... sau ca, de obicei, acolo unde opresti si cobori mai exista o banda pe acelasi sens, in stanga ta...
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 00:26   #23
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: Suicide dors.

Aata cu retezatul de picioare si capete e cam fantezie . Daca tie atat de frica de asa ceva si vrei suicide doors atunci nu te opreshte nimeni sa-ti comanzi portiere din material compozit .
ApocalypseXL is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 14:13   #24
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Suicide dors.

Quote:
Originally Posted by ApocalypseXL View Post
nu te opreshte nimeni sa-ti comanzi portiere din material compozit .
deasemnea nu te opreste nimeni sa te asiguri inainte sa cobori din masina.
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 14:15   #25
neew
Skoda Driver

Stage 2
 
neew's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 52
Member of:
[SKODA]
Default Re: Suicide dors.

@cybercsx eu cred ca ar trebui sa candidezi tu pentru ceva pe la nemti pe acolo ca zau daca nu esti destept rau , cred ca mi am gasit un idol.
__________________
old habbits die hard!
neew is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 16:00   #26
KASSEL
Audi Driver

Stage 3
 
KASSEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Suicide dors.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
De ex. aici în Germania sînt interzise din 1961 si daca apari cu asa ceva la TÜV (ITP) ti-o scoate din circulatie fara comentarii sau drept de apel.

Cum ramane cu RX8-ul ca eu inca il vad circuland prin Germania?

P.S.CyberCSX sa nu zici ca iar ma tin dupa posturile tale sa-ti trag iar un sut in C.. (dos), am dat de tine in acest thread accidental si vad ca enervezi si pe altii nu numai pe mine
In rest NUMAI BINE
KASSEL is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 16:37   #27
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Suicide dors.

Quote:
Originally Posted by neew View Post
@cybercsx eu cred ca ar trebui sa candidezi tu pentru ceva pe la nemti pe acolo ca zau daca nu esti destept rau , cred ca mi am gasit un idol.
Nu zau ?

Eu am expus cum este legislatia aici. Ca România este o tara cu curu-n sus departe de realitatea legislatiilor internationale, m-am convins într-e timp asa ca n-are rost sa mai comentez.
Singura întrebare pe care mi-o pun este, oare ce cauta în UE ca e departe rau sa fie apta de asa ceva din toate punctele de vedere.
Ar trebui reînviat ceausescu, închise frontierele mai rau decum au fost înainte de 1989 si la punctele de frontiera puse niste indicatoare mari de tot sa se vada de la o posta pe care scrie:

ATENTIE SECTOR NEURO-PSICHIATRIC!
INTRARE PE PROPRIA RASPUNDERE!


Dovada ca este asa se vede nu numai pe forumul asta AICI si AICI unde fiecare jeg vestic parvenit în România e considerat MASINA TARE iar de ce este AICI si AICI nici nu mai vorbesc ca asta intra deja în DEMENTA CRONICA NATIONALA

Last edited by CyberCSX; 04-10-10 at 16:43.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 17:21   #28
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Suicide dors.

vai domnule @CyberCSX , cata intelepciune in cuvintele dvs. atat eu cat si intregul forum precum si toti romanii va multumim.
"Ar trebui reînviat ceausescu, închise frontierele mai rau decum au fost înainte de 1989" - dar de ce domnule @CyberCSX? nu cred ca e corect sa privam tarile europene (spre ex Germania) de oameni ca dvs.

daca tot tineti neaparat sa expuneti legislatia germana , de ce nu o faceti pe un forum german? poate acolo va descurcati mai bine si cu scrierea si poate chiar intereseaza pe cineva. noi aici in "SECTORUL NEURO-PSICHIATRIC" putem trai linistiti si fara a cunoaste legislatia germana.

revenind cat de cat la subiectul topicului , stiati ca OPEL a lansat noul model Meriva ,care culmea , are Suicide Doors.
va intreb ca se pare ca stiti , OPEL reproiecteaza intreaga masina (Meriva) special pt Germania, fara suicide doors?
nu prea ne-ati lamurit cum sta treaba cu Phantom si RX8 in germania....
inca asteptam o dovada prin care sa va sustineti afirmatiile . pana atunci ne multumim cu jigniri.

numai bine
PAK is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 22:56   #29
turbo600

Stage 5
 
turbo600's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 568
Default Re: Suicide dors.

DA....DECI:
OMU SE PLICTISESTE GRAV ACOLO IN TARA LUI FRUMOASA!!!!



CAUTA-TI UN FORUM IN DE SI FA SPECTACOL ACOLO....ORI LA EI NU ITI PERMITI SA FACI MIZERIE SI POSTURI INUTILE


PENIBIL
turbo600 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -