Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-10, 11:19   #1
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Suicide dors.

Dupa cum spune si titlul acest thread este despre suicidal dors.
Are cineva?Unde se pot instala?
Va plac sau nu?
cangri is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 19:45   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Suicide dors.

wow chiar nimeni(
cangri is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 20:09   #3
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Suicide dors.

nu cred ca o sa gasesti prea multe informatii... si eu am incercat acum cateva luni sa imi montez suicide doors dar nu am gasit pe nimeni care sa faca asa ceva... nici macar sa incerce..
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 21:45   #4
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Suicide dors.

O fi mare filozovie sa muti balamalele si īncuietorile la usi, sa l-e schimbi īntr-e ele?

Suicide dors sīnt usi care se deschid invers si nimic mai mult.

Au aparut pt. prima data la Rolls Royce prin 1954.

Suicide dors sīnt cool dar devine interesant la un accident.
De ex. tu opresti, nu te asiguri, deschizi usa, scoti piciorul sa te dai jos, īn momentul ala vne unul din spate, īti baga una-n usa de te saturi si-ti taie piciorul ca īntr-o foarfeca.
Si mai interesant devine īn situata asta daca soti si capul

Īti taie capu ca īntr-o ghilotina fara comentarii.
Cine face asa ceva o face pe propriul risc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mazda_rx-8_side_both_doors_open.jpg
Views:	208
Size:	856.2 KB
ID:	1548933   Click image for larger version

Name:	RR_Phantom_offen_2.jpg
Views:	133
Size:	652.9 KB
ID:	1548934   Click image for larger version

Name:	RRDropheadCoupe.jpg
Views:	144
Size:	2.27 MB
ID:	1548935  


Last edited by CyberCSX; 02-07-10 at 21:49.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 21:59   #5
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Suicide dors.

Daca ar fi asa simplu de montan si-ar pune toata lumea... iar daca ar fi asa de periculoase nu ar fi montate pe Rolls Royce..

Quote:
De ex. tu opresti, nu te asiguri, deschizi usa, scoti piciorul sa te dai jos, īn momentul ala vne unul din spate, īti baga una-n usa de te saturi si-ti taie piciorul ca īntr-o foarfeca.
Si mai interesant devine īn situata asta daca soti si capul
nu crezi ca exagerezi ?)...
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 22:11   #6
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Suicide dors.

Rolls Royce nu este o masina de mers la piata ci este o masina unde posesorul īsi permite un sofer, care se da jos, SE ASIGURA si deschide omului pasager usa si asta īnca cu manusi albe.
procedura asta poate este exclusa la ...... "fitarul mioritic" dar de regula īn 99,9% din cazuri asta este procedura asa ca nu sīnt probleme de siguranta si.... NU !
Nu exagerez. Sīnt simple de pus si de pus, nu-si pune toata lumea deoarece ar fi complicate de montat, ci din simplul fapt ca īn majoritatea tarilor europene sīnt interzise si un om cu cap nu-si pune asa ceva pe o masina de zi de zi.

Īnainte de a ajunge sa ne certam pe aici īn mod inutil īn contradictoriu, pune mīna luni pe telefon si suna la RAR / ITP sa vedem ce-ti spune, ce zice legea pe acolo.
De ex. aici īn Germania sīnt interzise din 1961 si daca apari cu asa ceva la TÜV (ITP) ti-o scoate din circulatie fara comentarii sau drept de apel.

Last edited by CyberCSX; 02-07-10 at 22:14.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 22:25   #7
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Suicide dors.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
un om cu cap nu-si pune asa ceva pe o masina de zi de zi.
Nu inteleg de ce. Cum ai spus se deschid ca niste usi normale, doar ca invers. Deci spatiul necesar deschiderii este acelasi.Nu vad problema folosirii lor zi de zi.
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 22:32   #8
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Suicide dors.

Nu vezi problema?

La o usa normala daca o deschizi īn timp ce vine unul din spate si ti-o prinde, ti-o rupe īn directia de mers si ti-o lipeste de aripa din fata a masinii iar tu scapi fara probleme.

La suicide (de acea se si numesc SUICIDE = SINUCIDERE) daca te prinde care va, īti inchide pur si simplu usa peste tine si ce se īntīmpla atunci cu oasele tale, e al tau si pus deoparte.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 23:11   #9
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: Suicide dors.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu vezi problema?

La o usa normala daca o deschizi īn timp ce vine unul din spate si ti-o prinde, ti-o rupe īn directia de mers si ti-o lipeste de aripa din fata a masinii iar tu scapi fara probleme.

La suicide (de acea se si numesc SUICIDE = SINUCIDERE) daca te prinde care va, īti inchide pur si simplu usa peste tine si ce se īntīmpla atunci cu oasele tale, e al tau si pus deoparte.
Numele lor vine de la faptul ca unele se mai deschideau in timpul mersului si nu era prea placut, in nici un caz de la faptul ca e posibil sa vina cineva sa dea peste tine cand ai portiera deschisa. De asemenea, ele nu au aparut in '54, ci au fost puse pe foarte multe masini in prima jumate a secolului douazeci. In unele circumstante sunt mai ok decat usile normale,de exemplu cand e vorba de confortul de la iesire/coborare. Adevarul e ca arata destul de bine, dar acum au ajuns sa fie ceva gen Rolls doors, asa cum sunt portierele de pe lamborghini lambo doors (ceva gen poza pe care o atasez).
P.S. Sunt curios CyberCSX, de cate ori a dat cineva cu masina peste tine sau peste cineva pe care cunosti cand aveai portiera deschisa? Nu spun ca nu e posibil, ci doar ca e printre ultimele lucruri la care sa te gandesti cand iti pui usi de astea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	633571851740216798-LamboDoorsSoplayedoutevenLambosdonthavethem.jpg
Views:	282
Size:	87.3 KB
ID:	1549011  
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 23:24   #10
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Suicide dors.

Peste mine n-a dat nimeni deoarece am prostul obicei sa ma uit īn oglinda īnainte de a deschide usa si tot asa ia-m īnvatat si pe cei ce stau īn dreapta mea (am numai 2 usi).

Cunosc īnsa destui care au muscat-o. OK. Nu cu masini ci cu biciclisti si nu e placut deloc.

Sa fiu sincer si eu era sa prind asa o usa īn timp ce mergeam cu bicicleta (mai las si eu masina din cīnd īn cīnd si iau bicicleta sa mai fac miscare ca alt fel ma anchilozez naibi de tot) unde īn dreapta mea un destept sta īn parcare, telefoneaza īn masina si deschide brusc usa fara sa se asigure la 2 metri īn fata mea.
Nu ia-m prins usa, dar am tras o trīnta cu bicicleta. A iest mai bine ca daca-i prindeam usa, ma mai trezeam cu cīteva coaste rupte.

Aici, de regula, este pista de biciclete īntr-e sosea si banda de parcare din dreapta si cīnd mergi cu bicicleta trebuie sa fi cu ochii pe masinile din parcare ca nu sti de unde sare iepurele (usa) si o iei īn freza la fix.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 23:56   #11
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Suicide dors.

Quote:
Nu exagerez. Sīnt simple de pus si de pus, nu-si pune toata lumea deoarece ar fi complicate de montat, ci din simplul fapt ca īn majoritatea tarilor europene sīnt interzise si un om cu cap nu-si pune asa ceva pe o masina de zi de zi.
pare ca te contrazici singur .... credema ca am incercat sa montez asa ceva si nu am gasit pe nimeni in romania care sa incerce ! + ca iti trebuie un kit de instalare ....(vezi poza 3)
Cat despre rar.. chair nu stiu daca au ceva de zis in privinta asta.. s-ar putea sa ai dreptate dar atunci de ce se inmatriculeaza rolls royce cu suicide doors?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	suicide4.jpg
Views:	176
Size:	165.3 KB
ID:	1549055   Click image for larger version

Name:	suicide90fronts.jpg
Views:	180
Size:	189.6 KB
ID:	1549056   Click image for larger version

Name:	suicide90hinge.jpg
Views:	261
Size:	163.0 KB
ID:	1549057  

Click image for larger version

Name:	suicider90.jpg
Views:	144
Size:	161.6 KB
ID:	1549058  
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 08:02   #12
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Suicide dors.

Nu. Nu ma contrazic singur. Eventual poate m-am exprimat gresit.
mai exact, lumea nu-si pune pt. ca e prea complicat sau nu stie sa-si puna.
lumea nu-si pune pt. ca sīnt interzise.

Repet:
Nu stiu care sīnt legile īn Romānia. Sīnt plecat din tara de 20 de ani. pot doar atīt sa-ti spun ca aici īn germania sīnt interzise din 1961 iar daca RR monteaza asa ceva, cu siguranta nu pt. export Germania ci pt. alte tari unde se permite.

La 40 km de mine, īn Düsseldorf sīnt destui ce īnchiriaza RR-uri si la nici unul nu am vazut sa aibe SD-uri. RR indiferent ce monteaza pe masini, trebuie sa tina cont de legislatia tarilor unde exporta. Daca īn DE sīnt SD-uri interzise, RR este obligat pt exportul īn DE sa puna usi normale.

Daca vrei chituri complete, uite AICI sīnt de cumparat. costa īnsa 599 USD.

Din cīte am īnteles de pe site, ei fac si la comanda pt. tipul de masina dorit.

Last edited by CyberCSX; 03-07-10 at 08:05.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 15:51   #13
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Suicide dors.

din nou , domnul CyberCSX vine sa ne scoleasca pe noi muritorii de rand din tara asta amarata - Romania.

Domnule CyberCSX , cu tot respectul pt varsta dumneavoastra , nu mai bine ne lasati pe noi sa murim prosti aici in Romania? am inteles ca dvs sunteti plecat de aici de 20 ani si odata cu trecerea timpului ati uitat si putina gramatica , ne aratati asta la fiecare post.

acum ceva timp ne explicati ca NU se poate monta un sistem airride foarte usor , asa in spatele blocului.
acum ne spuneti ca montarea de suicide doors este o joaca de copii si ca este foarte usor.

mai mult , ne spuneti ca RR exporta masini fara suicide SPECIAL pt Germania !!!! eu am inteles de la dvs ca Germania este o tara superba si speciala , dar se pare ca RR nu a aflat chestia asta si , culmea , exporta Phantom de ex tot cu suicide doors. Mazda exporta pt Germania RX8 tot fara suicide?

intradevar , este interzisa instalarea ac. sisteme aftermarket din considerente de securitate. sunt interzise in Romania cum sunt interzise si in Germania. dar asta doar daca nu sunt prevazute de producator !!!
PAK is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 16:21   #14
alexufo
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
alexufo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,904
Member of:
[CSR]
[DACIA]
[PEUGEOT]
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Suicide dors.

se pot face custom

.. acum le facem la o dacia 1100...unii stiu topicul masinii

pentru cei interesati.. un pm e suficient numai bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HPIM2766.JPG
Views:	267
Size:	2.13 MB
ID:	1549877  

Last edited by alexufo; 03-07-10 at 16:26.
alexufo is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 17:15   #15
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Suicide dors.

@ PAK

Scuze ca ti-am ranit tie si poate si la altii "orgoliul mioritic" de perfectionist atot stiuitor.
Poata daca asi mai fi īn tara si nu aici ai scrie / vorbi alt fel dar ..... asta e.

Nu e ceva nou nici pt. mine si nici pt. altii ca mine care sīnt plecati de ani de zile din tara, astfel de remarci cum le faci tu.

Poate ai dreptate! De ce ma bag? Ce rost are sa ma amestec īn discutie?
Romānia este cea mai perfecta tara din europa unde se poate face tot ce se vrea, cu conditii excelente de trai, cu cei mai grozavi tunisti si atot stiuitori, care au cele mai tari masini tunate ce nu sa mai vazut pīna acum, peste tot curge numai lapte si miere etc. etc, etc.......

Chiar ca nu are rost sa se amestece careva īn vreo discutie la atīta perfectiune si stiinta.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -