Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-10, 12:22   #1
emilianov

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 12
Question tuning motor

salutare prieteni,

Recent mi-am luat un Passat model 2007 cu un motor 1.9 TDI, 105 CP dar as mai vrea cativa CP insa fara sa fortez prea tare motorul. Mi-as pune un cip de 15 CP si as mai scoate 5 CP din evacuare insa nu stiu de ce am nevoie pt asta. Filtre sport, o noua teava de avacuare, nush....

As dori mai multi CP fara sa scurtez viata motorului dar si un consum mai mic, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? eventual si ceva nume de piese, am un prieten care face germania saptamanal si mi-ar putea lua de acolo

Acuma trebuie sa fac schimbul de ulei si cu un drum mi-as pune si cipul.

Multumesc anticipat!
emilianov is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 12:29   #2
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: tuning motor

fa-ti un chiptuning si vei avea in jur de 140cai . la motorul/masina ta nu se preteaza alte modificai gen evacuare , filtre si alte prostii . daca vei face chiptuning la o firma de "renume" nu vei avea probleme
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 12:32   #3
emilianov

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 12
Question Re: tuning motor

dar nu se forteaza motoru???
plus daca imi pun cip o sa am si consum mai mare....

iar in zona ardealului nu prea stiu pe cineva chiar priceput, eu fiind din maramures
emilianov is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 12:41   #4
amber2joker

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 310
Default Re: tuning motor

Tot ce ai zis e fix pe dos.
Prin chiptuning se regleaza anumiti parametri care o sa dea o putere mai mare masinii si o sa scada consumul.
amber2joker is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 12:47   #5
emilianov

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 12
Default Re: tuning motor

Quote:
Originally Posted by amber2joker View Post
Tot ce ai zis e fix pe dos.
Prin chiptuning se regleaza anumiti parametri care o sa dea o putere mai mare masinii si o sa scada consumul.

si atunci se merita sa pun asa multi cai? n-o sa am probleme in 2-3 ani cu motoru?
emilianov is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 13:11   #6
ClioRs

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 99
Member of:
[RENAULT]
Default Re: tuning motor

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
fa-ti un chiptuning si vei avea in jur de 140cai . la motorul/masina ta nu se preteaza alte modificai gen evacuare , filtre si alte prostii . daca vei face chiptuning la o firma de "renume" nu vei avea probleme
35 de cai dintr-un chiptuning?
Nu prea cred
ClioRs is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 13:13   #7
emilianov

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 12
Default Re: tuning motor

poi de aia intreb ca nush, parerile sunt impartite de aceea vreau sa intreb pe cn se pricepe :P

in zona ardealului e cineva priceput sa se ocupe si de motorul meu?
emilianov is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 13:51   #8
amber2joker

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 310
Default Re: tuning motor

Nu ar strica sa te interesezi un pic pe net inainte sa faci procedura.
Uite un exemplu ca sa vezi ca se poate (nu e reclama): http://www.obdtuning.ro/?s=oferta&id=512
amber2joker is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 14:47   #9
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: tuning motor

emilianov , daca vrei sa afli mai multe despre chiptuning , scrie pe google "chiptuning" . acolo vei gasi mai multe detalii + ca vei avea de unde alege .

@ cliors , intradevar , la clio nu vei avea in veci o crestere de 35cai dar la un tdi asta e o valoare chiar mica , in limitele "safe"
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 15:23   #10
amber2joker

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 310
Default Re: tuning motor

Dimpotriva, din masinile diesel se scot mai multi cai decat din benzinare aspirate.
amber2joker is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 21:41   #11
ClioRs

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 99
Member of:
[RENAULT]
Default Re: tuning motor

Dintr-un chip scoti maxim 10-15 cai.., nu 35
ClioRs is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 21:43   #12
emilianov

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 12
Default Re: tuning motor

poi si pana la 30 din ce scoti?
emilianov is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 22:33   #13
ZaXXaZ

Stage 4
 
ZaXXaZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 255
Default Re: tuning motor

scoti 35 prin chiptuning> http://www.rbn-tuning.ro/preturi/vvolkswagen.html
ZaXXaZ is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 22:33   #14
emilianov

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 12
Default Re: tuning motor

Chiptuning
Chiptuning înseamnă o creştere electronică de puterii motorului prin demontarea calculatorului şi reprogramarea softului. În ECU (Electronic Control Unit) va avea loc reprogramarea EPROM-ului sau schimbarea lui. La OBD tuning mărirea de putere se face prin mufa OBD, tot cu reprogramarea softului original. Aici nu se mai demontează calculatorul, dar cu reprogramare datele originale tot vor fi şterse.

Avantaje:

* se poate ajunge la creştere extremă, chiar peste 30%, fiindcă nu programul dezvoltat şi demarcat de ingineri va gestiona maşina, ci un program individual de tuning, care nu mai respectă toleranţele de fabrică.


Dezavantaje:

* un program instalat greşit poate cauza daune serioase în motor şi în maşină
* demontarea calculatorului (chiptuning) sau instalarea unei program nou (OBD tuning) atrage după sine pierderagaranţiei de fabrică
* revenirea la stadiul iniţial este comlicat, în unele cazuri nu se poate rezolva
* totdeauna lasă urme (chiptuning)
* numărul instalărilor programului este limitat, se poate întâmpla ca după o încercare nereuşită să nu mai poate reinstala programul original (OBD tuning)
* mărirea extremă a puterii solicită extrem şi piesele motorului
* durează foarte mult timp, în unele cazuri numai prin încercări repetate se poate instala programul
* în majoritatea cazurilor măreşte consumul, astfel nu este economic



DE CE NU RECOMANDĂM:

Fiindcă mărirea exagerată a puterii poate expune piesele la solicitări extreme.
emilianov is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 22:34   #15
emilianov

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 12
Default Re: tuning motor

Boxtuning

Boxtuningul comercializat de firma noastră reprezintă o soluţie de tuning extern, care preia datele din computer, le optimizează şi apoi le transmite mai departe la sistemul de injecţie. Acest lucru înseamnă că nu se face nici o intervenţie în ECU. Optimalizarea este posibilă întrucât fabricanţii lasă de regulă o rezervă de putere de aproximativ 30%, respectiv „slăbesc” intenţionat motorul. Aici intervine industria de tuning, aceasta este explicaţia de ce se mai pot optimiza motoarele. Din aceste rezerve de aproximativ 30%, folosind un boxtuning de calitate şi respectând normele de siguranţă putem valorifica 15-25%, prin optimizarea graficului de injecţie.

Avantaje:

* chiar şi după montarea boxtuningului, motorul va continua să funcţioneze după programul dezvoltat de ingineri în fabrică
* se poate monta şi demonta rapid folosindu-se mufele originale de fabrică
* oricând se poate scoate fără urme
* se poate regla individual pe maşină
* folosind boxtuninguri de calitate rămâne intact sistemul de siguranţă programat în ECU din fabricaţie, astfel motorului nu i se poate aplica un tuning peste limitele de toleranţă prescrise de fabricant
* creşterea performanţelor cu 15-25% prin optimizarea injecţiei
* creşte până la 20% cuplul de motor
* printr-o reglare corespunzătoare şi un stil de condus adecvat se poate obţine o reducere a consumului de combustibil cu 5-15%
* posibilitate de încercare gratuită



Dezavantaje:

* pe piaţă există boxtuninguri de provenienţă dubioasă şi de proastă calitate (de multe ori au mărci şi nume de fabricant necunoscute, de ex: boxtuning montat într-o cutie de întrerupător căruia i se dă un nume "fantezist"). Vă recomandăm să verificaţi fabricantul înainte de achiziţionarea unui boxtuning.
* nu se poate monta boxtuning la maşinile mai vechi ( fabricate înainte de 1992 ) care nu au injecţie electronică şi nu sunt gestionate de computer
emilianov is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -