Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 30-11-04, 20:01   #1
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default economax !?!?

am aflat chiar astazi de un dispozitiv minune va dau un site sa va facetzi o idee.... care ar face printre multe altele si urmatoarele...
15-25 % economie de carburant
ar putea elimina noxele pana la euro 4
reduce uzura motorului si il mentzine curat

io am un break kare cu toate reglajele consuma cam 14% si ar fi o treaba sa reduc consumul

dispozitivu costa km 150 $ azi a vb. tata cu un reprezentant al firmei

mai multe detali pe www.economax.ro

ia zicetzi avetzi vreo idee dak e pura vrajeala sau e ceva adevarat din ce spun ei pe site
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	catalizator_vert.jpg
Views:	443
Size:	6.2 KB
ID:	13705  
steph is offline   Reply With Quote
Old 30-11-04, 20:37   #2
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default

Suna bine..
Daca-l cumperi tu, anunta-ne si pe noi daca e adevarat..
Bafta
tng is offline   Reply With Quote
Old 30-11-04, 20:49   #3
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

si cat reduce din puterea motorului?
MMihai is offline   Reply With Quote
Old 30-11-04, 20:54   #4
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

io vreau sa aflu pareri dak are cineva cea mai mik idee nu sa imi spunetzi cumpara-l si spune-ne si noua

si k sa va raspund cik ar inbunatatzii arderea si ar fi simtzita treama asta la un demaraj mai sprinten... dar ii las pe cei avizatzi sa ma loveask cu niste pareri
steph is offline   Reply With Quote
Old 30-11-04, 23:54   #5
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

am mai vazut si eu chestii dastea si unele chiar functioneaza, dar citeste atent ca procetele alea sunt valorea maxima, adica iti reduce consumul cu 0%-25% (alea care le-am vazut eu cu 25% foloseau combustibil alternativ)

consumul nu o sa-ti creasca daca montezi o jmecherie daia, o sa-ti scada dar nu te astepta la valori astronmice (25% puhahaha) daca iti reduce cu 10% eu zic ca e bine

din ce stiu eu functioneaza pe principiul urmator, tu dai jbinga benzina in mod normal e bagat dea valma in motor destul de brusc, chestia aia cre d ca tot ce face este sa aibe grija sa nu varieze grusc debitul de benzina, adica tu ii dai jbinga, si benzina incepe sa-si mareasca debitul cate putin cate putin. (sper sa nu fi descris gresit functionarea economizoareleor astea)

un litru de benzina 30.000 lei deci economisesti sa zicem 3000 lei (10%) aparatul costa sa zicem 6.000.000 lei deci dupa ce cumperi 2000 litrii de benzina iti amortizezi investitia adica cam dupa 40 de plinuri
calculeaza gandeste-te mai cauta pe google s ivezi si tu daca se merita

Eu nu mi-as pune asa ceva pt ca castig la consum dar pierd la \"putere\" si nu ma intereseaza asta
200SX is offline   Reply With Quote
Old 01-12-04, 10:34   #6
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Nu stiu de ce, dar imi suna a stut de invervier...
  Reply With Quote
Old 01-12-04, 17:08   #7
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

ma io am aflat de strutzo camila asta de la taicamiu care avand drum prin oras a dat peste firma asta si reclama reprezentantului a fost k la benzina economisesti intre 20-25% si la diesel intre 15-20%

explicatzia extraterestra a fost k ... aseaza molecular benzina si se simte la o acceleratzie mai puternik pt. k imbunatatzeste aredrea... acuma pana ema suna a promisiuni electorale ...
steph is offline   Reply With Quote
Old 02-12-04, 00:53   #8
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

klar o versiune mai slaba de stutz de invervier....

dk vrei consum scazut scoate 2 fise de la motor asta chiar functioneaza
SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 05:04   #9
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default Re: economax !?!?

Quote:
Originally Posted by steph View Post
ma io am aflat de strutzo camila asta de la taicamiu care avand drum prin oras a dat peste firma asta si reclama reprezentantului a fost k la benzina economisesti intre 20-25% si la diesel intre 15-20%

explicatzia extraterestra a fost k ... aseaza molecular benzina si se simte la o acceleratzie mai puternik pt. k imbunatatzeste aredrea... acuma pana ema suna a promisiuni electorale ...
La Diesel e cu ata cusuta.Injectia=autoaprinderea.Eu nu vad cum ar putea face amestec omogen chestia aia cand la Diesel nu exista amestec aer-motorina gata format,ci anume ca injectia motorinei la Diesel are aceeasi functie ca bujia unui motor pe benzina.Combustia cat mai buna este dictata de pulverizarea cat mai fina a combustibulului,pentru a permite arderea completa.

Pentru benzina...decat sa dai cei 150$ pe chestia aia,cauta pe Google - Paul Pantone.Exista pe Youtube o multime de filmulete care atesta ca intr-adevar chestia inventata de el functioneaza.Eu daca as avea masina si cei 150$ as incerca asta (la prima okazie o voi face).

Last edited by Prince_Igor; 18-02-10 at 05:06.
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 09:49   #10
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: economax !?!?

eu zic ca e o peostie . mai ales la motoarele astea mai "noi" de prin '94 incepand , amestecul e facut de calculator exact atat cat trebuie asa ca nu vad ce ar putea face panarama asta . doar sa restrictioneaza debitul de combustibil ceea ce nu e deloc bine .
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 13:26   #11
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: economax !?!?

Eu sunt curios, de 6 ani, de cand e thread-ul asta, daca si-a montat cineva pana la urma sau daca mai exista firma, pentru ca site-ul nu mai e demult online.
__________________
[O/=\=/=\O] | PATROL
(Oo==oO) | E-Klasse
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 23:17   #12
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: economax !?!?

cum sa dezgropi un topic mor de 6 ani si sa ai si o disputa cu initiatoru) asta e culmea timpului
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 05:32   #13
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default Re: economax !?!?

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
eu zic ca e o peostie . mai ales la motoarele astea mai "noi" de prin '94 incepand , amestecul e facut de calculator exact atat cat trebuie asa ca nu vad ce ar putea face panarama asta . doar sa restrictioneaza debitul de combustibil ceea ce nu e deloc bine .
Injectia la masina este de fapt un carburator mai avansat,mai precis,cu valori cat se poate mai precise.Oricat de fina ar fi pulverizarea combustibului amestec omogen 99% nu vom obtine.Limitarile sunt multe.Posibil sa fie o rezolvare cu HCCI,dar momentan este in teste.Exista niste dificultati.

Quote:
Originally Posted by VENOX View Post
Eu sunt curios, de 6 ani, de cand e thread-ul asta, daca si-a montat cineva pana la urma sau daca mai exista firma, pentru ca site-ul nu mai e demult online.
Chiar nu am fost atent la data ultimii postari...am vazut threadul pe prima pagina din sectiune ...na nu mi-a venit in gand ca e asa de vechi.
Sorry.
Anyway...Pantone...
P.S.:cred ca reclama Tuning e de "vina"...cand posteaza aduce threadurile vechi la lumina.

Last edited by Prince_Igor; 19-02-10 at 05:38.
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -