Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-10, 09:16   #1
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Transplant motor. Unde?

Salut,

Supra mea va suferi un engine swap in curand. Nu este ceva foarte complicat, presupune schimbarea motorului de NA cu cel de TT, si este oarecum "plug n play", deoarece restul componentelor sunt indentice.

As dori pareri si recomandari in legatura cu firma la care as putea sa apelez. Mentionez ca doresc ceva profesional si de calitate, fac adesea drumuri lungi prin strainatate si as dori ca fiabilitatea sa ramana cea de acum.

Multumesc !
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.

Last edited by Supra_Guy; 28-01-10 at 09:18.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 16:55   #2
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Transplant motor. Unde?

Racing Code,sunt seriosi.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 20:09   #3
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Transplant motor. Unde?

ce se mai aude de transplant supra_guy? si de unde ai cumparat motorul? cu tot cu cutie? manuala sau automata?
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 22:29   #4
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Transplant motor. Unde?

Quote:
Originally Posted by valy91 View Post
ce se mai aude de transplant supra_guy? si de unde ai cumparat motorul? cu tot cu cutie? manuala sau automata?
Cand o sa se mai incalzeasca vremea o sa merg in UK pt swap la cineva care face operatiunea foarte des. Swap-ul implica doar motorul, cutia pe care o am deja este maximul pe care mi l-as putea dori : Getrag 6spd.

O sa ma intorc cu detalii si poze cand va fi gata.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 12:32   #5
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Transplant motor. Unde?

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Cand o sa se mai incalzeasca vremea o sa merg in UK pt swap la cineva care face operatiunea foarte des. Swap-ul implica doar motorul, cutia pe care o am deja este maximul pe care mi l-as putea dori : Getrag 6spd.

O sa ma intorc cu detalii si poze cand va fi gata.
motorul il ai deja? cat despre cutie, esti norocos. raritati prin europa si manuala si twinturbo(doar cele din swapuri). cel putin modelele fabricate pentru europa.
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 12:48   #6
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Transplant motor. Unde?

Quote:
Originally Posted by valy91 View Post
motorul il ai deja? cat despre cutie, esti norocos. raritati prin europa si manuala si twinturbo(doar cele din swapuri). cel putin modelele fabricate pentru europa.
Motorul il furnizeaza garajul la care fac swap-ul. Lasi Supra NA si pleci cu una Twin Turbo
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 12:54   #7
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Transplant motor. Unde?

EXELIXIS Google it si nu vei regreta.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 13:32   #8
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Transplant motor. Unde?

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
EXELIXIS Google it si nu vei regreta.
cei care au facut acel gtr (r35-ul parca) de 900+ cp. nu?
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 13:33   #9
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Transplant motor. Unde?

exact
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 18:20   #10
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Transplant motor. Unde?

e clar ca nu va regreta. dar pretul? cat despre exelixis, nu stiu prea multe, in afara de acel gtr. dar daca s-au bagat la el si au scos destul de mult, ma gandesc ca au ceva oameni buni.
__________________
Rapin' on...
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 19:50   #11
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Transplant motor. Unde?

Quote:
Originally Posted by valy91 View Post
e clar ca nu va regreta. dar pretul? cat despre exelixis, nu stiu prea multe, in afara de acel gtr. dar daca s-au bagat la el si au scos destul de mult, ma gandesc ca au ceva oameni buni.
Man, supra_guy vb. de un transplant plug&play...asta pentru mine inseamna easy job...deci nu cred ca or sa ceara o suma deplasata. Profesionalismul nu intotdeauna inseamna lucru de calitate la pret exorbitant. Profesionalismul adevarat inseamna munca de calitate la un pret competitiv.

Eu cu fiatul meu am un vis mare. 1.4 gt turbo! 150caluti asa din flop...ei au fost singurii care miau dat senzatia ca se face si nu "dada, se rezolva!", intelegi ce zic? De asta ii recomand.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 22:39   #12
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Transplant motor. Unde?

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Man, supra_guy vb. de un transplant plug&play...asta pentru mine inseamna easy job...deci nu cred ca or sa ceara o suma deplasata. Profesionalismul nu intotdeauna inseamna lucru de calitate la pret exorbitant. Profesionalismul adevarat inseamna munca de calitate la un pret competitiv.

Eu cu fiatul meu am un vis mare. 1.4 gt turbo! 150caluti asa din flop...ei au fost singurii care miau dat senzatia ca se face si nu "dada, se rezolva!", intelegi ce zic? De asta ii recomand.
inteleg morpheusmaster, dar daca reciteai mai sus "Motorul il furnizeaza garajul la care fac swap-ul. Lasi Supra NA si pleci cu una Twin Turbo" asta e ceea ce a zis supra_guy. ei au deja motorul.
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 11:55   #13
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Transplant motor. Unde?

Quote:
Originally Posted by valy91 View Post
inteleg morpheusmaster, dar daca reciteai mai sus "Motorul il furnizeaza garajul la care fac swap-ul. Lasi Supra NA si pleci cu una Twin Turbo" asta e ceea ce a zis supra_guy. ei au deja motorul.
Corect. Ei au deja motorul . Plus ca fac asta foarte frecvent, deci stiu pe de rost toate etapele. M-am interesat si la Exelixis, si pretul este mai mult decat decent. Imi este foarte greu insa sa aduc motorul din UK aici. Per total, chiar daca nu pare, consider ca este mult mai "OK" pt mine sa merg in Anglia.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 16:34   #14
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Transplant motor. Unde?

si pe cand va fi gata masina? chiar m-a interesa de cum merge cu acel motor. cat despre masina, ai ceva planuri mai mari, in legatura cu jza80-ul tau?:>
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 20:26   #15
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Transplant motor. Unde?

Quote:
Originally Posted by valy91 View Post
si pe cand va fi gata masina? chiar m-a interesa de cum merge cu acel motor. cat despre masina, ai ceva planuri mai mari, in legatura cu jza80-ul tau?:>
Swap-ul primavara - vara , cam asa. Si eu sunt foarte nerabdator sa simt in sfarsit 2JZ-GTE-ul sub capota. Planuri am destule, bani sa fie.. Single turbo setup, interior piele crem ( Supra TT UK spec), jante mai mari etc etc

Last edited by Supra_Guy; 24-02-10 at 20:32.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -