Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-10, 22:53   #1
Bogday

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 68
Default Intrebare legata de folie geamuri

Salut.
Vreau si eu niste sfaturi in legatura cu folia de geamuri.Zilele astea vreau sa pun folie omologata pe geamuri si vreau sa stiu daca sunt sanse sa se dezlipeasca sau sa se deterioreze de la frig sau vreo problema de genu asta.
Ms!
__________________
Am intrat aicişa căăă...vroiam săăă...aflu aicişa ce să..petrece aicişa că e prima dată care am intrat aicişa,pe siteu' ăsta aicişa şi...e frumos da' nu prea!
Bogday is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 15:49   #2
AqAries

Stage 2
 
AqAries's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 55
Member of:
[FORD]
Thumbs up Re: Intrebare legata de folie geamuri

in primul rand depinde ce folie iti pui ... daca ti-o pune cineva calumea nu ai probleme . vrei toata masina? eu am mai pus
AqAries is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 15:49   #3
cris.cristi

Stage 3
 
cris.cristi's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 79
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

nu-ti da garantie?
cris.cristi is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 11:44   #4
AqAries

Stage 2
 
AqAries's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 55
Member of:
[FORD]
Talking Re: Intrebare legata de folie geamuri

dap
AqAries is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 03:08   #5
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Pune o folie groasa si de calitate, si asigurate ca operatiunea se desfasoara intrun garaj cat de cat calduros 10+ si vezi sa iti de-a si autorizatie pe spate ca pe fata nu exista(RAR-ul si politia romana o spune!)
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 09:31   #6
zalmoxiss

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 59
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Te contrazic, se dau si pe fata cu autorizatie...
zalmoxiss is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 12:30   #7
AqAries

Stage 2
 
AqAries's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 55
Member of:
[FORD]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

da-mi un pm cu nr tau de tel daca ai timp sa vi in bucuresti. avem garaj
AqAries is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 22:22   #8
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by zalmoxiss View Post
Te contrazic, se dau si pe fata cu autorizatie...
firma care-ti pune foliile poate-ti da autorizatie, dar daca te ia garda, sau daca te duci la R.A.R. 100% iti spun, ca n-ai nici o sansa!

P.S. am folie pe masina de 2 ani, omologare pe spate. Folie pusa de o firma specializata.
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda.

My BMW E46 - https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...46-2000-a.html
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 11:17   #9
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

depinde, iti poti pune folie pe fata, omologata si sa fi in regula cu ea, numai daca opacitatea geamului este mai mica de 28%, altfel poti pune folie, ajungand la opacitatea de 28%. Majoritatea geamurilor vin din fabrica cu o tenta de culoare, adica au transparenta de numai 72%, atat cat este legal.
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 11:22   #10
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
depinde, iti poti pune folie pe fata, omologata si sa fi in regula cu ea, numai daca opacitatea geamului este mai mica de 28%, altfel poti pune folie, ajungand la opacitatea de 28%. Majoritatea geamurilor vin din fabrica cu o tenta de culoare, adica au transparenta de numai 72%, atat cat este legal.
aici ai zis un lucru important "majoritatea geamurilor vin din fabrica". Uite cum stau lucrurile, eu acum 2 ani cand am hotarat sa`mi pun si eu folie pe masina, m`am interesat, la R.A.R., la Politie, si la firma care mi`a pus folia, raspunsul a fost: "Daca nu vine asa din fabricatie, o sa ai probleme cu folia pe fata".

Un alt lucru concret, pe varul meu l`a oprit politia, pt folii, i`au luat talonul, si l`au pus sa le dea jos, si opacitatea geamului nu era mai mica de 28%.
Prin urmare, cine vrea sa`si puna folie pe fata, isi pune pe spatele lui, cum am facut si eu, un lucru e cert, politia nu prea iarta.
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 12:44   #11
zalmoxiss

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 59
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
si l`au pus sa le dea jos, si opacitatea geamului nu era mai mica de 28%.
...pai e si normal dupa spusele tale rezulta ca opacitatea era mai mare de 28%...asta vara am fost la randul meu sa ma interesez de folii pe fata(pe spate am deja) cu toate ca stiam ca nu aveau autorizatie pentru fata, raspunsul a fost ca se poate pune in limita celor spuse mai sus (ei capatand in prealabil autorizatie) si totul este legal.
__________________
zalmoxiss is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 14:41   #12
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by zalmoxiss View Post
...pai e si normal dupa spusele tale rezulta ca opacitatea era mai mare de 28%...asta vara am fost la randul meu sa ma interesez de folii pe fata(pe spate am deja) cu toate ca stiam ca nu aveau autorizatie pentru fata, raspunsul a fost ca se poate pune in limita celor spuse mai sus (ei capatand in prealabil autorizatie) si totul este legal.
greseala mea .....opacitatea nu era mai mare de 28%.... scuze

deci, nu vreau sa te contrazic, partea asta am inteles`o si eu, ca s`ar putea da...cica o autorizatie, dar problema cea mai mare e intelegerea cu politistul, de cele mai multe ori de aici se ivesc problemele.
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 10:35   #13
zalmoxiss

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 59
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Corect, aici intervine inteligenta si autoritatea politistului dar legal nu are ce sa-ti faca daca esti in limitele legale. Cei care dau autorizatia nu sunt ei atat de cretini ca sa riste o afacere pentru un banal client.
zalmoxiss is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 14:51   #14
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Quote:
Originally Posted by zalmoxiss View Post
Corect, aici intervine inteligenta si autoritatea politistului dar legal nu are ce sa-ti faca daca esti in limitele legale. Cei care dau autorizatia nu sunt ei atat de cretini ca sa riste o afacere pentru un banal client.
nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar stim cu totii cum stau politistii la partea de inteligenta sau cel putin asa vor sa para
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:45   #15
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Intrebare legata de folie geamuri

Speram ca nu voi ajunge in situatia asta, dar azi dimineata m`a oprit un domn politist "smecher" de altfel, care s`a luat de foliile mele de pe fata! era sa`mi ia talonul, sa iau amenda, a zis sa le dau jos ca daca ma mai vede cu ele data viitoare imi ia talonul! Am fost la RAR sa ma interesez daca pe fata chiar am voie cu folie, de 1% opacitate, 25%, 50%, 100%, orice opacitate! RASPUNS: RAR nu imi da nici un fel de omologare pt fata indiferent de opacitate! deci? ori cu folie si pe risc, ori fara! sau a 3`a varianta, neamuri sau cunostiinte in politie! si asa nu`ti are nimeni treaba daca ai sau nu omologare!
KiLLaH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -