Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-10, 07:38   #676
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

da! ai dreptate! am cam deviat de la subiect!
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 13:49   #677
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

s-a deviat de la subiect din cauza orgoliilor personale. si totusi, in afara de qveta si kstm nu mai vrea nimeni sa ne constituim intr-o asociatie de fani ai masinilor americane? sau nu mai sunt bani de benzina?
__________________
no replacement for cubic displacement.
my yank tank: '88 Black Chrysler GTS, 2.5 L4 TBI, all-electric
sau

KSTM is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 14:36   #678
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Masini Americane in Romania?

Nu mai deviati cu opini ce si cum si woooow cat consuma plasticu american...offtopic si e forumu destul de mare pentru asta

Sincer multi nu au ideie ce vorbesc cu nici un fel de experienta in domeniu american decat ce au citit una alta pe net.....

Hai sa mai vedem Americanele din Romania...

Pics, summer 09..



__________________
Anonymous
_________motorsport

Last edited by DAFTEK; 11-01-10 at 14:44. Reason: Bump
DAFTEK is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 17:21   #679
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DAFTEK View Post
Nu mai deviati cu opini ce si cum si woooow cat consuma plasticu american...offtopic si e forumu destul de mare pentru asta
Daca citeai ce am scris pe pagina anterioara sa mutam discutia, nu ai mai bate apa-n piua fara rost numai sa te aflii-n treaba

Quote:
Sincer multi nu au ideie ce vorbesc cu nici un fel de experienta in domeniu american decat ce au citit una alta pe net..... :r
Da exact. Toti is prosti gramada, citesc numai pe net.
Tu ai ajuns in SUA si acum esti mare american si te apuci sa ne-nveti de ce se invirt rotile la masinile americane. COOL !

Tine-o tot asa c-o ti bine
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 17:29   #680
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Daca citeai ce am scris pe pagina anterioara sa mutam discutia, nu ai mai bate apa-n piua fara rost numai sa te aflii-n treaba

Da exact. Toti is prosti gramada, citesc numai pe net.
Tu ai ajuns in SUA si acum esti mare american si te apuci sa ne-nveti de ce se invirt rotile la masinile americane. COOL !

Tine-o tot asa c-o ti bine
Ai 47 de ani??? loool
DAFTEK is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 22:13   #681
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Cyber/Daftek , din respect pt cei ce urmaresc acest topic ar fi cazul sa renuntati la insulte si discutii de statut social .Chiar nu aduc nimic bun.


P.S. Masini americane in RO a mai vazut cineva?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 22:23   #682
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Masini Americane in Romania?

bine zis DOHC16 ,din pacate a disparut un Chevy Suburban care statea de vreun an la mine in fata blocului asa ca a mea a ramas singura de pe acolo, (eu o consider americanca, chiar daca e imprumutata caroseria de la Suzuki) si o Mazda 323 din '81 care a adus`o taicamiu din state in '91. Masinile parasite confiscate de primarie, se pot cumpara ? si se pot inmatricula ?
__________________
1981 BMW 316 E21
Sharknose or no nose !
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 00:48   #683
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Behave Guys !!!
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 02:40   #684
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
Behave Guys !!!
lucrati in magazine ca simpli vanzatori sau parintii au firme combinatii si alte cele? de unde bagati carburant in vapoarele asteA? vreau sa conduc si eu unu dar nu imi permit ala a lu daftek e vis:X sau mai e undeva pe forum un ford negru break imens exagerat de mare si de frumos :X:X:X si eu as vrea asa ceva dar cu motor de 800 daca se poate
__________________



Repar spoilere auto,camioane,carene scutere,motociclete,atv-uri preturi fara concurenta
Dezmembrez Golf 1 Diesel - 1983
Citroen Saxo Benzina - 2000
Opel astra F Benzina - 1994
Ford Mondeo 2.5 V6 - 1997
Vw golf - 2004 1900 SDI
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 04:49   #685
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masini Americane in Romania?

multi nu inteleg o chestie destul de importanta in sua pretul benzinei este mic comparativ cu europa si mai ales cu, gunoiu de romanie ! iar o masina care, consuma 20 MPG e considerata masina care nu consuma, e drept ca mai sunt si aici behemoti care papa 10 MPG dar inca odata cultura auto in sua este la ani lumina departare de romania si chiar de restul lumi, de aceea aici masina e considerata un necesar nu un lux!
Aici inafara de downtown daca nu ai masina nu ai servici ! nu poti fara masina ! distantele sunt mari de la zonele de locuit pana la zonele de productie ! nu e ca la romania iesi din bloc si dai in supermarket ! aici nu e tigania din romania unde nu sa auzit si nu se concepe URBANISMUL .
Iar faptul ca aici iti permiti sa ai 1-2-3 masini este pentru ca masinile sunt ieftine in majoritatea cazurilor , fordu lui DAFTEK e pe undeva la 5000 usd din ani 94-99 care in rate il achiti intr-un an cu rate de vre-o 250/luna .
draculas is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 06:40   #686
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

@ draculas

Compari merele cu perele.
In RO se cumpara masini PE DATORII pt. a arata vecinului ce COOL sintem iar la munca se merge cu metroul, troleul sau tramvaiul. Nu ma refer numai la bucuresti ci la intreaga tara deoarece RO nu este compus numai din Bucuresti unde traficul este sufocat si se afla practic intr-un preinfarct urbanistic de atitia FITZARI care considera sa mearga cu masina si la buda publica de dupa coltz numai de a-si arata "potenta motorizata".

Nu numai in SUA ci in toata tarile europene se face naveta la servici cu masina si asta nu este 10 - 15 km ci chiar 150 km sau chiar mai mult si asta zilnic. Asta este ca si cind asi sta in RESITA si asi face naveta zilnica cu masina la servici 110 km la TIMISOARA. Pt. RO este de neconceput asa ceva, practic inimaginabil.

La ultima mea vizita "motorizata" in tara (bineinteles cu un Pontiac Firebird), am consumat intr-o luna de concediu atit carburant cit in 6 luni de germania
Cunoscutii din tara mi-au spus ca este imposibil asa ceva, ca este extrem. la care le-am raspuns ca este NORMAL sa circuli asa de mult.

Este o diferentaa enorma de mentalitati si obiceiuri.
Nu stiu cum este in SUA dar in DE cine umbla cu o masina americana, nu-l intereseaza consumul. In DE cine cumpara la un magazin auto o americana nu intreaba cit consuma ci citi cai are iar daca discuti cu un posesor de americana si-l intrebi ce consum are masina, se uita JIGNIT la tine si-ti spune ca nu stie. In RO in schimb, asta este prima intrebare si fiecare se vaita pt. fiecare gram de benzina consumat (in afara de fitzari - care ar fi in stare s-o vinda si pe ma-sa la ebay ca sa aiba bani de benzina)

In cea ce ma priveste pe mine, nici eu nu stiu consumul exact de benzina. Intr-un timp mi-am facut un acont pe o pagina de net unde se calculeaza consumul dar am renuntat din lipsa de timp sa tot bag date acolo. Consumul il stiu cu aproximatie. Cind vad ca-i rezervorul gol, ii fac plinul. Restul nu ma intereseaza. Sa consume cit o vrea.

Cind ii vad pe unii din vecini care si-au luat Sandero prin programul abwrack (rabla) masina ce abea consuma 7 litri / 100 km, si ii aud cum se vaita ca niste babe cind alimenteaza, imi vine sa ma duc dracului.

Last edited by CyberCSX; 12-01-10 at 06:44.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 07:33   #687
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
multi nu inteleg o chestie destul de importanta in sua pretul benzinei este mic comparativ cu europa si mai ales cu, gunoiu de romanie ! iar o masina care, consuma 20 MPG e considerata masina care nu consuma, e drept ca mai sunt si aici behemoti care papa 10 MPG dar inca odata cultura auto in sua este la ani lumina departare de romania si chiar de restul lumi, de aceea aici masina e considerata un necesar nu un lux!
Aici inafara de downtown daca nu ai masina nu ai servici ! nu poti fara masina ! distantele sunt mari de la zonele de locuit pana la zonele de productie ! nu e ca la romania iesi din bloc si dai in supermarket ! aici nu e tigania din romania unde nu sa auzit si nu se concepe URBANISMUL .
Iar faptul ca aici iti permiti sa ai 1-2-3 masini este pentru ca masinile sunt ieftine in majoritatea cazurilor , fordu lui DAFTEK e pe undeva la 5000 usd din ani 94-99 care in rate il achiti intr-un an cu rate de vre-o 250/luna .
Prietene! te rog frumos sa incetezi cu apucaturile tale de superioritate. Nu cred ca esti tu in masura sa faci aprecieri despre Romania. Daca ai fi o persoana elevata te-ai abtine de la astfel de aprecieri, dar nu esti! Asa ca baga playstation acolo in america, si lasa-ne cu povesti despre ce este acolo! Stim si noi stai linistit! Nu ne mai tine lectii despre ce inseamna o masina in america, si ce inseamna consum!
Prin modul tau de a te exprima ma jignesti ca individ care traieste in Romania! Tine minte ca voturile care au decis cine sa conduca tara asta au venit din strainatate! Nu stiu de ce trebuie sa votati voi daca stati acolo!
Si nu inteleg pana la urma de ce postezi pe acest forum! Era vorba de Romania! Asa ca ori iti schimbi comportamentul literar ori posteaza pe forumuri americane..........
Apropos! ADMIN.......................... FA CEVA! S-a depasit tematica
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 09:21   #688
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

de ce atata cearta? dupa ce ca suntem o mana de amarati pasionati ne mai si certam intre noi?
daca e s-o dam p-aia dreapta, nici unul dintre noi nu are dreptate. si nici unul dintre noi nu are masina americana in adevaratul sens al cuvantului. adica bun, avem masini americane fara istorie. masini facute in serie. unele pentru boyracers pasionati de viteza, unele pentru navetisti, unele pt padurari. dar cu spiritul ce se intampla? de ce am schimbat visul frumos ca o sa avem si noi in garaj un pace-car sau mai stiu eu ce masina din cine-stie-ce serie limitata cu discutii despre consum? de ce imi iau masina americana ca dupa aceea sa plang la benzinarie ca n-am bani de benzina si pe forum ca n-am bani de piese? si aici ma adresez numai celor care si-au luat masina americana ca sa fie mai smecheri decat vecinii lor cu europene. asa se intampla, se numeste cred "impulse buying", cand iei un lucru sub presiunea "flacarii" de moment, nu te gandesti. si dupa aia, zbang! iote ca "nu e piese domne", sau "mecanicii astia de americane e toti niste jepcari", sau "consuma mult da-o in p**a mea" etc. si sincer incep sa ma scarbesc de atitudinea asta. e un thread pe un forum, singurul din cate stiu eu pe care (speram eu) ca ne putem conversa in liniste despre americane, fara sa fim priviti ca niste ciudati cu vapoare "care nu stie ei ce e alea masini, uite aici europene si japoneze". dar uite ca incet, incet imi dau seama ca ma insel amarnic.
haideti, va rog, sa mutam linia generala de discutie pe acest thread inapoi la origini. si sa incercam sa vorbim de tehnica/stil/manevrabilitate/modificari/diverse probleme care pot sa apara la masinile noastre dragi si sa lasam la o parte bulangereala asta de care am vorbit mai sus. va pup!
si nu uitati: THERE'S NO REPLACEMENT FOR CUBIC DISPLACEMENT!
KSTM is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 09:28   #689
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by KSTM View Post
de ce atata cearta? dupa ce ca suntem o mana de amarati pasionati ne mai si certam intre noi?
daca e s-o dam p-aia dreapta, nici unul dintre noi nu are dreptate. si nici unul dintre noi nu are masina americana in adevaratul sens al cuvantului. adica bun, avem masini americane fara istorie. masini facute in serie. unele pentru boyracers pasionati de viteza, unele pentru navetisti, unele pt padurari. dar cu spiritul ce se intampla? de ce am schimbat visul frumos ca o sa avem si noi in garaj un pace-car sau mai stiu eu ce masina din cine-stie-ce serie limitata cu discutii despre consum? de ce imi iau masina americana ca dupa aceea sa plang la benzinarie ca n-am bani de benzina si pe forum ca n-am bani de piese? si aici ma adresez numai celor care si-au luat masina americana ca sa fie mai smecheri decat vecinii lor cu europene. asa se intampla, se numeste cred "impulse buying", cand iei un lucru sub presiunea "flacarii" de moment, nu te gandesti. si dupa aia, zbang! iote ca "nu e piese domne", sau "mecanicii astia de americane e toti niste jepcari", sau "consuma mult da-o in p**a mea" etc. si sincer incep sa ma scarbesc de atitudinea asta. e un thread pe un forum, singurul din cate stiu eu pe care (speram eu) ca ne putem conversa in liniste despre americane, fara sa fim priviti ca niste ciudati cu vapoare "care nu stie ei ce e alea masini, uite aici europene si japoneze". dar uite ca incet, incet imi dau seama ca ma insel amarnic.
haideti, va rog, sa mutam linia generala de discutie pe acest thread inapoi la origini. si sa incercam sa vorbim de tehnica/stil/manevrabilitate/modificari/diverse probleme care pot sa apara la masinile noastre dragi si sa lasam la o parte bulangereala asta de care am vorbit mai sus. va pup!
si nu uitati: THERE'S NO REPLACEMENT FOR CUBIC DISPLACEMENT!
Ai dreptate! Cine are de spus ceva despre americance sa spuna ! Ceilalti cu kef de scandal! VESNICA POMENIRE SI ALELUILA ALELUIA ALELUIA! (se spune de 3 ori nu?)
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 09:51   #690
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

AMIN!
KSTM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -