Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-09, 21:07   #496
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
stati linistiti ca usor usor o luati pe urmele Europei ... masinile cu motoare de 5.0 , 6.0 etc or sa fie pe cale de disparitie ,motivul il stii si tu .
Scuze dar de ce vorbesti prostii?
Nu numai americanii construiesc masini cu motoare mari ci si alte natii.
Ce face Audi, Mercedes, Opel? Ce face Ferrari, Lamborghini, Porsche? astea ce au? Motoare de masini de cusut tip Dacia Sandero? Nu cred. OK. Masinile italienesti sport din clasa de lux nu-si cumpara fiecare muritor de rīnd dar Mertzane si Audi, sīnt Destule cu motoare V6 si V8 care au o cilinderie asemanatoare cu americanele. Opel vrea sa scoata un V8 cu 500 CP pe piata. Camaro din Generatia 5 e pe piata cu un an mai devreme si ce mortor are de te rupe. Nu mai vorbesc de noul Mustang si Charger iar lista poate continua.

Tare asi vrea sa stiu cīt platesc daca ma pun acum si-mi cumpar un Camaro Nou CA ASTA, care are peste 400 CP si motor V8 si vreau sa-l īnmatriculez īn tara. Mai platesc o data pretul masinii?
Pretul e pe undeva pe la 33.000 EURO. Cīt platesc sa-l īnmatriculez īn tara, tinīnd cont ca are V8 si peste 400 CP ?

Ca ziceai ceva de "disparitie", masinile astea vor dispare complet poate cīnd vor iesi stranepotii nostrii la pensie si poate nici atunci.
Mai degraba dispare Dacia 1300 din romānia si va exista numai īn poze.

Last edited by CyberCSX; 02-09-09 at 21:13.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 21:28   #497
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Scuze dar de ce vorbesti prostii?
Nu numai americanii construiesc masini cu motoare mari ci si alte natii.
Ce face Audi, Mercedes, Opel? Ce face Ferrari, Lamborghini, Porsche? astea ce au? Motoare de masini de cusut tip Dacia Sandero? Nu cred. OK. Masinile italienesti sport din clasa de lux nu-si cumpara fiecare muritor de rīnd dar Mertzane si Audi, sīnt Destule cu motoare V6 si V8 care au o cilinderie asemanatoare cu americanele. Opel vrea sa scoata un V8 cu 500 CP pe piata. Camaro din Generatia 5 e pe piata cu un an mai devreme si ce mortor are de te rupe. Nu mai vorbesc de noul Mustang si Charger iar lista poate continua.

Tare asi vrea sa stiu cīt platesc daca ma pun acum si-mi cumpar un Camaro Nou CA ASTA, care are peste 400 CP si motor V8 si vreau sa-l īnmatriculez īn tara. Mai platesc o data pretul masinii?
Pretul e pe undeva pe la 33.000 EURO. Cīt platesc sa-l īnmatriculez īn tara, tinīnd cont ca are V8 si peste 400 CP ?

Ca ziceai ceva de "disparitie", masinile astea vor dispare complet poate cīnd vor iesi stranepotii nostrii la pensie si poate nici atunci.
Mai degraba dispare Dacia 1300 din romānia si va exista numai īn poze.



Ce tare esti !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 21:44   #498
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Ce tare esti !
Da-mi un raspuns concludent la īntrebarea mea:

- Cīt platesc sa-l īnmatriculez īn tara, tinīnd cont ca are V8 si peste 400 CP ?
- Nu-l aduc prin firma ci particular, deci import particular.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 21:48   #499
dniro25

Stage 5
 
dniro25's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 398
Default Re: Masini Americane in Romania?

topicul era parca cu masini americane in romania, nu mai posteaza nimeni la subiect, tocmai am mai achizitionat o masina americana si maine o sa postez si pozele cu ea , e un Chevrolet Camaro de 3,4l cu cutie manuala, model 97!!

tot va plangeti de taxe si restul, dar stiti ca pasiunea costa si nu are pret, tocmai prin asta suntem diferiti de restul!!
__________________
Pasionat de masini americane si de orice fel !!!
dniro25 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 22:30   #500
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Da-mi un raspuns concludent la īntrebarea mea:

- Cīt platesc sa-l īnmatriculez īn tara, tinīnd cont ca are V8 si peste 400 CP ?
- Nu-l aduc prin firma ci particular, deci import particular.
1.taxa de prima inmatriculare nu se calculeaza in functie de numarul si asezarea cilindrilor si nici de numarul CP .totusi ca sa ti raspund ,undeva la 8000 E .

2. mercedes ,audi ,bmw etc au scos demult masini cu motoare mici si economice (smart,clasa A, audi A1,A3,serie1 bmw etc) , ca au si motoare mari asta e altceva ,deocamdata america de abia acum isi pune problema ca trebuie sa faca masini cu motoare mai economice ,cel mai bun exemplu e situatia in care se afla marcile americane in ziua de azi .
Eu la asta m am referit cand am zis ca or sa o ia pe urmele europei ,poate pe viitor citesti mai cu atentie ,si cu aceeasi atentie esti mai atent in exprimare

Quote:
Originally Posted by dniro25 View Post
topicul era parca cu masini americane in romania, nu mai posteaza nimeni la subiect, tocmai am mai achizitionat o masina americana si maine o sa postez si pozele cu ea , e un Chevrolet Camaro de 3,4l cu cutie manuala, model 97!!

tot va plangeti de taxe si restul, dar stiti ca pasiunea costa si nu are pret, tocmai prin asta suntem diferiti de restul!!
so stapanesti sanatos , asteptam poze cu ea .
si eu platesc de cativa ani buni 2400 ron/an pt epava asta https://forum.4tuning.ro/attachment.p...9&d=1176999177
, nu m am plans nici nu am vomitat
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 22:36   #501
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Americanii nu-ti vor construi tie masini gen Smart si alte aberatii din astea europene īn veci dar īn fine. Asta-i alta mīncare de peste.

8000 EURO pt. un Camao nou din generatia a 5-a?
Hai ca nu mai zic nimic..............
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 23:27   #502
dniro25

Stage 5
 
dniro25's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 398
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post

so stapanesti sanatos , asteptam poze cu ea .
si eu platesc de cativa ani buni 2400 ron/an pt epava asta https://forum.4tuning.ro/attachment.p...9&d=1176999177
, nu m am plans nici nu am vomitat

uau, dar ce epava ai , cand te apuci de ea ???ceva detalii despre ea ?? motorizare ,etc??
dniro25 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 23:56   #503
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

E o mostenire de familie, Buick Super 1949 , motor 250 ci (4040 cmc) care numai exista +multe altele luate de la zero .doar sasiu am apucat sa l fac ca m am razgandit si am cumparat una gata restaurata (Buick RoadMaster 1948 ) .sper in timp sa fac ceva si cu "epava" asta .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 00:07   #504
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masini Americane in Romania?

1949 zici ca e buik-ul ala pai pentru el piese gasesti aici la magazine specializate pentru colectionari ! si ceea ce tu ti in spatele grajdiului in romania sa vandut la barret jackson in scottsdale az cu 150 sau 200 mii usd. number matching car. Crezi ca nu-i cazu so restaurezi ? eu unu zic ca ar fi
draculas is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 01:00   #505
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

pana la magazinele specializate pt colectionari din america e cale lunga , eu sunt in Romania.am mai cumparat cateva piese ,dar nu sute pt o masina intreaga .Buick Super 49number matching car la 150 k-200 k eu nu cred, mai ales in USA unde sunt preturile mai mici ca in europa .am cautat 1 an intreg Buick uri pe net si le stiu preturile .200-300 de mii sunt cele grav modificate cu multi bani bagate in ele ...in fine
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 01:23   #506
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Masini Americane in Romania?

pai eu ce iti spunea masina aia era din cate imi amintesc ca noua cu vre-o 3000 mile la bord a fost a nu stiu cui faimos de pe aci , de ce mi-am amintit este doar din cauza ca sa vandut imediat dupa un stingray si a luat dublu bani care ia luat corvetteul , so i have no clue ce si cum sunt cu tancurile astea . Pe mine nu ma pasioneaza antiques cars.
draculas is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 13:41   #507
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by dniro25 View Post
topicul era parca cu masini americane in romania, nu mai posteaza nimeni la subiect, tocmai am mai achizitionat o masina americana si maine o sa postez si pozele cu ea , e un Chevrolet Camaro de 3,4l cu cutie manuala, model 97!!

tot va plangeti de taxe si restul, dar stiti ca pasiunea costa si nu are pret, tocmai prin asta suntem diferiti de restul!!
da dar cind te gindesti ca pasiunile astea ale noastre in general nu reprezinta decit niste masini amarite si cam vechiute si costisitoare de prin anii 70-80(astea cel putin imi plac mie) astfel de masini pe care majoritatea n-ar da 2 bani pe ele ca-s vechi si poluante si ruginite...e.t.c
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 16:02   #508
dniro25

Stage 5
 
dniro25's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 398
Default Re: Masini Americane in Romania?

pentru unii amarate si vechiute (astia sunt turma de oi, cei 99 % ) iar pentru noi restul de 0,1 % cele mai frumoase jucarii posibile, si nu sunt prea instarit ca sa ma lafai in americane de prin 40-60, dar macar una de prin 80-90 imi permit lejer, dar cu timpul poate o sa-mi permit si una de prin 40-60 , daca nu iau o epava si in 4-5 ani fac o bijuterie din ea!!
dniro25 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 16:37   #509
Lil'Staf

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 12
Default Re: Masini Americane in Romania?

Un unchi deal meu are un ford galaxy 1963 si ma tot chinui sa vad daca mil lasa mostenire...are V8 stiu sigur cmc nu stiu dar ultima data cand am vazut o mi-a fost mila de ea k era plina de praf si nimeni nu a mai umblat la ea de mult...
Lil'Staf is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 17:04   #510
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by dniro25 View Post
pentru unii amarate si vechiute (astia sunt turma de oi, cei 99 % ) iar pentru noi restul de 0,1 % cele mai frumoase jucarii posibile, si nu sunt prea instarit ca sa ma lafai in americane de prin 40-60, dar macar una de prin 80-90 imi permit lejer, dar cu timpul poate o sa-mi permit si una de prin 40-60 , daca nu iau o epava si in 4-5 ani fac o bijuterie din ea!!

e usor de spus ,nu uita ca traim in romania si o epava americana o faci bijuterie cu costuri duble .cel mai bine faci pe dracu si cumperi una in stare impecabila.la bani iesi la jumatate .cu alte costuri o face americanu decat romanu
KAY_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -