Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-09, 11:35   #1
Vigilante

Stock
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6
Default Testare performante auto

Salutare,

Sunt in posesia unui produs nou care ar putea fi considerat tuning in cazul auto, ma rog el are beneficii si in alte domenii dar la autoturisme are propietati de genul:

distanta de franare redusa cu 40%
cai putere crescuti cu 15%
emisii reduse cu pana la 20%
etc...

pana acum a fost instalat pe o masina si propietarul acesteia este foarte placut surprins de rezultate, fapt pentru care ne-am gandit sa masuram concret aceste imbunatatiri.

ceea ce am vrea sa facem sunt niste teste before and after, si cu masuratori adecvate si concrete, insa nu stiu cum s-ar putea face si la cine sa ma duc, la orice service, la RAR, etc...



Ce imi recomandati?

As vrea sa testez urmatoarele before and after:

1. Cai putere
2. Cuplu
3. Distanta de franare
4. Suspensii
5. Consum
6. Emisii



Merci mult!
Vigilante is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 14:38   #2
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Testare performante auto

distanta de franare redusa cu 40%?
cam care ar fi produsul asta nou care imbunatateste ce n`au putut constructorii sa imbunatateasca? pentru ca mi se pare cam ciudat faptul ca toti constructorii fac teste peste teste sa imbunatateasca distanta de franare si vii tu si zici k ai un produs care aproape injumatateste distanta de franare :O.
oricum, hai sa`ti raspund si eu la ce stiu
1. test dyno
2. test dyno
3. poti sa faci si tu de unul singur
4. ?? habar n`am
5. poti sa faci si tu de unul singur
6. R.A.R. (cred ca doar rarul are aparat de masura emisii ? )
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 12:33   #3
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: Testare performante auto

chiar spune`ne si noua despre noul produs, sau macar niste teste dyno.
cum spunea si Gaby_Slo, 1, 2: dyno, 3 poti masura si tu, 4: exista aparat special de testat suspensii... ma surprinde ca nu stii aceste lucruri.
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 22:44   #4
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Testare performante auto

cred ca e ceva magie la mijloc..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-08-09, 14:01   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Testare performante auto

Un singur produs care "lucreaza" pe toate planurile astea? Putere, cuplu, franare, suspensii, emisii noxe?
Stiu, stiu... e o alta masina, mai buna
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 17:29   #6
Vigilante

Stock
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6
Default Re: Testare performante auto

Salut,

Produsul este o inovatie a unui francez si actioneaza la nivel molecular imbunatatind starea de functionare a tot ce este mecanic, ii putem spune nano tehnologie. O sa revin cu mai multe detalii pentru ca il vom lansa si in Romania si probabil ca vor fi multi entuziasti pe forumul asta . Vom avea si un site in curand va voi da link-ul lansam pe 1 octombre in Germania.

De fapt distanta de franare e imbunatatita cu 25% nu 40% am scris din memorie. Adevarul este ca am mers cu o masina ce are instalat asta pe ea si frana pe ploaie si pe linia de tramvai mai ceva ca pe uscat... dar vreau masuratori recunoscute pana la alte detalii.

Merci pentru sfaturi, nu imi mai trebuie raspuns decat pentru testele de suspensii si de franare, as vrea ceva recunoscut acreditat, nu vreau sa testez eu si sa spun ca uite merge... daca mai aveti idee cu privire la teste de franare let me know...


Bafta!
Vigilante is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 20:40   #7
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Testare performante auto

orice statie ITP iti poate face test de franare, contra-cost...........
la fel si pentru suspensie, noxe, etc......
valib is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 07:36   #8
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Testare performante auto

Pai cum ... scoate cineva pe piata un produs atat de revolutionar si nu are teste facute inainte? Super tare!

Daca e adevarat, te invit la noi pe dyno... daca e nano tehnologie care iti da cai putere si cuplu, si chiar daca iti creste performantele masinii iti si reduce distanta de franare... e super-tare si nu tre sa platesti nimik la dyno.
Testele de gaze le faci la orice statie ITP, ca si cele de franare...

O fi vreun cauciuc nou care reduce frecarea? si de aceea cresc performantele masinii ?
__________________
_________________________
KoKozula was here ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -