Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-09, 12:50   #1
Vendi85

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Ce parere aveti? Turbo sau super-charger?

Salutare mesterilor! Vreau sa incep un proiect si am nevoie de ajutorul vostru! Am o pisica din 95 coupe cu motorul de 1.6! Eu m`am gandit sa fac in felul urmator: sa schimb motorul, sa pun ala de 2500 24V cu Vanos! Sa schimb puntea spate, cu o punte de 325(de la frane pana la diferentialul autoblocant tot)! La cum am vazut eu asta nu ar trebui sa ma coste mai mult de 1300 - 1400 de euro cu tot cu montat! Normal, depinde la ce pretz prind piesele! Acuma, pasul urmator ar fi trecere in acte / sau nu! Voi ce parere aveti, o pun sau nu, si daca da in ce consta si cat costa! Cand am toate astea vreau sa pun un kit de turbo t3/t4 la 0.5 bari! Am inteles ca motorul nu trebuie modificat, numai strict montarea trebuie facute si reglaje! Daca doresc sa maresc presiunea atunci deja trebuiesc facute modificari! Intrebarea mea e: m`am gandit bine sau mai bine pun un super-charger in loc de turbo? Poate asta costa mai putin si e mai safe deca turboul! Am vorbit cu cineva priceput si a zis ca cu .5bari as ajunge undeva la 300 de cai cu kitul de turbo! Kitul costa catre 2000-2200 de euro si cica manopera undeva la 600-700! Ce parere aveti ce sa fac? Mercy!
Vendi85 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 21:43   #2
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce parere aveti? Turbo sau super-charger?

Tu fa swap'ul mai intai si dupa aia incepi sa vorbesti despre "pasarele pe campii".Din vorbe e simplu din fapte e mai greu.Schimba motorul ( pe care iti recomand sa il treci in CI , pentru linistea ta) ,inlocuieste-i puntea si dupa ce vezi cum e cu "noua" putere te gandesti la upgrade-uri.Din ce zici tu mai sus vrei sa treci de la tricicleta la Hayabusa.Succes cu proiectul tau.
__________________
Hang On, Not Done Accelerating
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 10:10   #3
Vendi85

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 9
Default Re: Ce parere aveti? Turbo sau super-charger?

Da stiu ce zici! Ai perfecta dreptate man....dar de mult vreau sa fac chestia asta......si de aia am nevoie de parerile voastre! Mercy oricum!
Vendi85 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 22:01   #4
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Ce parere aveti? Turbo sau super-charger?

Si daca vrei turbo, ia un 2.5 non vanos adica un m50b25. Bafta cu "proiectul" desi e al N+1-lea thread cu "am pisica de 1.6, urmeaza transplant m3+turbo+nos"
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 22:38   #5
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Ce parere aveti? Turbo sau super-charger?

daca vrei sa iti pui turbo este mai flexibil decat compresorul si te poti juica mai usor cu presiunea de incarcare. Singurul lucru cu care trebuie sa incepi sunt $$$ bani.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -