Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 27-03-09, 14:11   #16
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: NOS pe TDI...?

Quote:
Originally Posted by CriSYM View Post
Cunoaste ti in tara vreo firma care face asta?
MasterTuner-ul mi se pare ca pune NOS. Fa-le o intrebare.
Oricum iti trebuie si un soft nou.
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 22:45   #17
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: NOS pe TDI...?

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Iti pun si eu o intrebare practica (daca exista asa ceva): de ce ma rog nu ar merge pe DCI ? Ce are in plus TDI fata de DCI ? In afara de faptul ca e vopsit cu rosu pe Passatu lu vecinu TDI. Chiar sunt curios, ce are superior un TDI fata de un DCI ? Ca pana la urma amandoua sunt in 4 timpi, amandoua au turbina, amandoua...merg pe motorina.
In afara de motivul ca Bembeu e Bembeu si VW TDI este king.

Motive de siguranta...mi-ai smuls un zambet.

In alta ordine de idei, singura piesa care pune semne de intrebare daca rezista sau nu este ambreiajul. Cutia de viteze nu pica asa usor, indiferent de masina, intrucat un kit NOS nu creste puterea cu 200%. Insa daca masina mai are si alte modificari, atunci NOS-ul poate fi "picatura care umple paharul.


Iti zic eu o diferenta: DCI nu are si nu o sa aibe turbina in viata lui. Eventual TDCI ceea ce nu gasesti pe Logan la ora actuala.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 22:46   #18
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: NOS pe TDI...?

Iti zic eu..Dci are TurboCompresor in viata lui.
TDCI-TurboDiesel CommonRail
Ce n-are TDI,n-are CommonRail.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 22:47   #19
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: NOS pe TDI...?

Ok...este exprimarea de vina... Ma referam la Loganul DCI.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 22:48   #20
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: NOS pe TDI...?

Da chiar Loganul are Turbocompresor KKK,daca nu ma insel.
Care rezista pana la 1.7 bari,daca nu ma insel.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 01:41   #21
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: NOS pe TDI...?

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Da chiar Loganul are Turbocompresor KKK,daca nu ma insel.
Care rezista pana la 1.7 bari,daca nu ma insel.
Am un prieten cu logan DCI, are wastegate-ul modificat si a reusit sa urce peste 1.7 pentru perioade scurte de timp - ii da o eroare si intra in limp mode motorul..dar o va rezolva si va merge mai departe cu modificarile.

Loganul DCI are turbina. Toata ziua si noaptea! Era imposibil sa scoata 65-70-85 cp dintr-un motor diesel aspirat de 1.5 litri. Ca sa nu zic de cuplu.

@ DarkShadow - nu trebuie sa fie cu T in denumirea motorului ca sa aiba turbina. BMW-urile, spre exemplu au doar D in coada. Ce? Nici alea nu au turbina? Alt exemplu - motoarele CDI de la Mercedes - tot asa fara T - si crede-ma, au turbina!
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 02:44   #22
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: NOS pe TDI...?

Nu e singura persoana care credea ca DCI ul de pe logan nu e turbo , ironia face ca are in proprietate asa ceva , sa convins abia dupa ce l am bagat cu capul langa galeria de evacuare sa il vada )))
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 11:59   #23
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: NOS pe TDI...?

@ sebaaa : era vorba doar de Logan. Stiu ca nu trebuie sa aparea neaparat T-ul acolo.

Oricum cred ca m-ati convins ca are si Loganul turbo. Ma va uita . M-am dat mult cu Loganul dar nu l-am condus niciodata. Loganurile de pe taxi. Ideea e se simte chiar si cand nu conduci cand intra turbina si se mai si aude daca asculti atent. Eu nu l-am auzit si nici nu l-am simtit.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 13:33   #24
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: NOS pe TDI...?

Quote:
Originally Posted by DarkShadow View Post
@ sebaaa : era vorba doar de Logan. Stiu ca nu trebuie sa aparea neaparat T-ul acolo.

Oricum cred ca m-ati convins ca are si Loganul turbo. Ma va uita . M-am dat mult cu Loganul dar nu l-am condus niciodata. Loganurile de pe taxi. Ideea e se simte chiar si cand nu conduci cand intra turbina si se mai si aude daca asculti atent. Eu nu l-am auzit si nici nu l-am simtit.
Te-ai gandit ca poate taximetristii mergeau subturat, si poate d-aia nu ai simtit nimic. Pe langa asta, majoritatea masinilor turbo-diesel sunt reglate astfel incat sa nu intre extrem de brusc turbina, adica sa nu te bage in scaun la 2.000 de ture si sa "zici ca decolezi".

Uita-te cu o lanterna intre motor si zidul ignifug, si o sa vezi wastegate-ul. Ca sa vezi si o parte din turbina, trebuie sa dai la o parte filtrul de aer, si daca te uiti cu atentie o sa vezi "melcul".
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 16:09   #25
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: NOS pe TDI...?

@DarkShadow: in conceptia ta exista un motor de 1.5diesel aspirat care chiar sa puna o masina de dimensiunea unui logan in miscare chiar la viteze de peste 160km/h?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-06-09, 16:11   #26
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: NOS pe TDI...?

scrie si pe dacia.ro la specificatii tehnice ca e supraalimentat..
Bryan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -