Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-09, 12:08   #31
ralf2gether

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 14
Default Re: STOPURI INEGRITE??

da ideea cu folie pare sa fie o alegere destul d buna...nu-ti place o dai jos..
ralf2gether is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 13:41   #32
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

Quote:
Originally Posted by spgbuc View Post
unde se gaseste folie pentru faruri /stopuri ?
cred ca si folia de geamuri e buna numai sa nu fie peste 70 % negreala ca am impresia ca nu se mai vede lumina ! eu as alege un 50%
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 13:48   #33
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cred ca si folia de geamuri e buna numai sa nu fie peste 70 % negreala ca am impresia ca nu se mai vede lumina ! eu as alege un 50%
Îţi spun din propria experienţă că merge şi cu folia de geamuri doar că , dacă optezi pentru super dark black sau dark black nu se mai vede nimic prin ele (stopuri). Merge pus ceva mai deschis chiar mai puţin de 50%.
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 13:53   #34
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

da.. pai oricum prea "destept" sa fii sa pui 90% ca e logic ca nu se mai vede nimic! pt ca scopul foliei de geamuri nu e numai estetic.. ci si de intimitate ca sa zic asa.. folia de geamuri a fost special creeata pentru a nu se vedea nimic in interiorul masinii.. si din greseala , inventatorii au descoperit ca poate securiza si geamul impotriva hotilor !

o sa incerc sa gasesc folie de 30-50 % sper sa iasa un pic smoked .. sau ceva de genul Daca ai mana de lucru, imaginatie si stii ce vrei sa iasa , stopurile pot iesi destul de frumusele.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 15:12   #35
BGY_Bogdy

Stage 5
 
BGY_Bogdy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 373
Default Re: STOPURI INEGRITE??

mi-am facut si eu stopurile negre bine nu le-am inchis detot dar se cunosc ca sunt inegrite si tot cu spray le-am facut ori am luat eu mat ori asa mi-au iesit si nu dadeau bine deloc si le-am dat iar jos si le-am lacuti cu lac de vopsea la vopsitorie la cuptor...nu ca au iest lacuite frumos dar cand sunt curate zici ca sunt noi
__________________
Vand Bara Spate Skoda Fabia Vand prelungire bara Polo 9N de la ABT
My Car=>https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/120486-skoda-fabia-inferno/page-6.html
www.GheTToTuning.ro
BGY_Bogdy is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 12:52   #36
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

este spary pt stopuri in diverse nuante cu de ala nu iese mat,mi-am dat si eu,si lasati nu mai ziceti ca mare tuning ca faci stopurile negre ,fiecare face ce ii place cu masina lui si chiar da mai bine decat sunt ele de fabrica la unele modele.Sunt mai frumoase stopurile cu led dar nu gasesti poate pentru orice masina sau sunt prea scumpe si oricum si pentru alte stopuri iti poate da amenda nu numai daca le-ai dat cu spray,ca nu le omologheaza RAR-ul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00004.JPG
Views:	557
Size:	57.0 KB
ID:	747355   Click image for larger version

Name:	DSC00005.JPG
Views:	486
Size:	54.8 KB
ID:	747357  
__________________

Last edited by botdriver; 08-01-09 at 12:56.
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 01:24   #37
11tun

Stage 5
 
11tun's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 918
Member of:
[AUDI]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

stopuri negre , vopsite cu spray dar s au matuit! Nu recomant cu spray pt ca se vor matui in timp. Ce l mai bn apelati la un vopsitor auto pt ca daca nu se respecta anumite proceduri in timp stopurile isi vor pierde luciul.
acestea prezentate in poza sunt doar provizoriu pe masina pt ca cele pe leduri le am la vopsitor sa la faca tot negre, dar nu atat de mult cum sunt acestea.
o sa pun cateva poze cand o sa le montez.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN0214.jpg
Views:	599
Size:	1.35 MB
ID:	754317   Click image for larger version

Name:	DSCN0215.jpg
Views:	538
Size:	1.35 MB
ID:	754326  
11tun is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 17:44   #38
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

Eu le-am vopsit cu spray la 10 lei ordinar cel mai prost intrucat daca vrei sa le stergi se vor sterge cel mai usor(cu spray scump s-ar putea sa nu mai mearga sterse sau se mearga dar sa se matuiasca)
Dupa ce le-am vopsit prima data nu mi-au placut ca erau prea inchise asa ca le-am sters si dupa le-am mai vopsit odata si asa au ramas.Daca va trebui le voi sterge vopseaua intrucat le vand acestea(maine trebuie sa imi vina triple de la FK)si poate noul proprietar le vrea ca din fabrica.
Lasati-o balta cu folie pe triple.Am muncit eu la niste triple de 156 de mi-a trecut de foliere triple cu folie si dupa ceva timp se deschide foarte tare la culoare folia ca masina vara mai sta si in soare si se decoloreaza folia de nu iti vine a crede.Asa ca nu va chinuti sa foliati triplele.

LE Masina mea e foliata complet si da bine cu triple negre(trebuia o poza din lateral)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cand le-am sters I data.jpg
Views:	340
Size:	853.8 KB
ID:	757232   Click image for larger version

Name:	tot sterse nu s-au matuit deloc.jpg
Views:	92
Size:	125.2 KB
ID:	757233   Click image for larger version

Name:	asa arata pe original.jpg
Views:	76
Size:	125.5 KB
ID:	757234  

Click image for larger version

Name:	asa arata pe masina.jpg
Views:	216
Size:	699.2 KB
ID:	757235   Click image for larger version

Name:	Triplele mele.jpg
Views:	73
Size:	25.8 KB
ID:	757236  
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine

Last edited by HOT; 16-01-09 at 17:47.
HOT is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 20:13   #39
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

Quote:
Originally Posted by HOT View Post
Eu le-am vopsit cu spray la 10 lei ordinar cel mai prost intrucat daca vrei sa le stergi se vor sterge cel mai usor(cu spray scump s-ar putea sa nu mai mearga sterse sau se mearga dar sa se matuiasca)
Dupa ce le-am vopsit prima data nu mi-au placut ca erau prea inchise asa ca le-am sters si dupa le-am mai vopsit odata si asa au ramas.Daca va trebui le voi sterge vopseaua intrucat le vand acestea(maine trebuie sa imi vina triple de la FK)si poate noul proprietar le vrea ca din fabrica.
Lasati-o balta cu folie pe triple.Am muncit eu la niste triple de 156 de mi-a trecut de foliere triple cu folie si dupa ceva timp se deschide foarte tare la culoare folia ca masina vara mai sta si in soare si se decoloreaza folia de nu iti vine a crede.Asa ca nu va chinuti sa foliati triplele.

LE Masina mea e foliata complet si da bine cu triple negre(trebuia o poza din lateral)
am incercat eu sa-mi sterg triplele , erau facute cu spray pt triple si nicio sansa .... nu s-au sters
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 20:16   #40
sezione91_blue
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 977
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

eu am reusit sa le sterg. Tot cu spay de triple le-am facut si eu . Acum a trebuit sa fac IPT-ul si le-am sters cu o carpa si cu putin diluant. Nu s-a intamplat nimic la tripla..nu s-a matuit sau alte chestii. Cred ca o sa le fac cu folie acum.
sezione91_blue is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 20:18   #41
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

Quote:
Originally Posted by sezione91_blue View Post
eu am reusit sa le sterg. Tot cu spay de triple le-am facut si eu . Acum a trebuit sa fac IPT-ul si le-am sters cu o carpa si cu putin diluant. Nu s-a intamplat nimic la tripla..nu s-a matuit sau alte chestii. Cred ca o sa le fac cu folie acum.
Muncesti de pomana.Citeste ce am scris mai sus.Folia se zgirie cand speli masina de la praf iar cand da soarele se decoloreaza si nii nu se mai cunoaste ca e pusa folie pe triple.
HOT is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 20:44   #42
Dan bv

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 208
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

Quote:
Originally Posted by sezione91_blue View Post
eu am reusit sa le sterg. Tot cu spay de triple le-am facut si eu . Acum a trebuit sa fac IPT-ul si le-am sters cu o carpa si cu putin diluant. Nu s-a intamplat nimic la tripla..nu s-a matuit sau alte chestii. Cred ca o sa le fac cu folie acum.
Nu treci revizia cu ele negre?
Dan bv is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 22:15   #43
sezione91_blue
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 977
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

atunci...sa le fac iarasi cu spray de triple. imi placea cum iesiseara.

Mie mi-au zis ca sa sterg tiplele ca se vad la poza...
sezione91_blue is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 23:28   #44
MRKXMI

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 407
Member of:
[FORD]
Smile Re: STOPURI INEGRITE??

cea mai simpla metoda:

se matuiesc stopurile, cu smirghel de 1000 cum sugera cineva mai sus
se degreseaza (nu cu diluant, nitro, acetilena sau alti compusi puternici), ci cu degresant normal (chiar asta scrie pe sticla, in general e la litru)

se amesteca lac cu vopsea neagra (baza, adica fara metal in ea), dupa cat vrei sa iasa de negre (nu este nevoie de nici un primer plast, deoarece
suprafata este perfect neteda)

se aplica ca o vopsea normala (ai grija cate straturi, sa nu se inchida prea rau), dupa care se matuieste cu 2000 si dupa cu 3000 (ambele cu apa, nu uscat, se imbacsesc foarte repede din cauza granulatiei fine), iar apoi se da un polish de luciu (nu abraziv)

nu aveti probleme decat daca exagerati cu negrul, la unele masini stopurile vin "afumate" standard, deci...

toate produsele mai sus mentionate se cumpara de la orice magazin cu vopseluri, inclusiv din targ din vitan si costa maxim 50 ron

ies f, bine, atasez si o poza cu ale mele, imi pare rau de unghiul prost, si ca sunt murdare, nu se vede luciul real
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	stopuri.JPG
Views:	536
Size:	708.6 KB
ID:	757530  

Last edited by MRKXMI; 16-01-09 at 23:31.
MRKXMI is offline   Reply With Quote
Old 24-01-09, 16:17   #45
sezione91_blue
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 977
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: STOPURI INEGRITE??

nu prea se vede nimic. o poza dintr-un alt unghi daca poti sa ii aci... De curiozitate...cat iti ia un vopsitor pentru toata "smecheria" asta la triple ?
sezione91_blue is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -