Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Masina mea Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-09, 21:18   #1
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Salutare,

Am deschis acest topic pentru a prezenta modificarile facute SVV-ului. Pentru inceput nu ar fi multe de spus, o voi lua treptat (mai ales ca mai toate modificarile importante sunt in stadiu de plan). Am in lucru un proiect mai mare (multimedia), mai multe detalii pe masura ce se concretizeaza in proiect functional in_car.

Azi am montat o cotiera, mai multe detalii pe site-ul producatorului: http://www.rati-innovation.eu/html/a...hp?inc=funkcio

Ceea ce este special la cotiera, pe langa designul si calitatea buna (la un pret rezonabil - 296RON) este ca partea superioara poate culisa spre inainte 5cm, facand cotiera mult mai comoda. In plus unghiul de inclinare in pozitia cotiera lasata (paralela cu podeaua) se poate modifica cateva grade datorita unui distantier variabil. In rest usual stuff pentru o cotiera. Vine inclus in pret cu adator Skoda Fabia 1, un suport care se fixeaza in consola centrala intre scaune via 4 suruburi usor de montat (se fixeaza direct in plastic, nu trebuie demontat nimic). Atentie, sunt 2 seturi a cate 4 suruburi, setul de suruburi scurte este cel pentru montare in consola, restul sunt pentru fixarea suportului de cotiera propriu-zisa.

Voi reveni cu imagini in curand.
__________________
Enjoying: EOS 7D Mark II & 16-32 F4 IS (L).
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 14:20   #2
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Mare prostie ai facut cu cotiera de la Armster.
Gaseai cotiere original look special facute pentru Skoda, VW, Seat, mai ieftine si muuult mai frumoase.
bebeko is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 13:22   #3
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Pune si tu un link daca vrei sa ma convingi. Mie mi se pare ok cotiera si faptul ca poate culisa spre inainte este un plus. Banuiesc ca modelul de care vorbesti este cel cu prindere in suruburi la baza franei de mana si din cate imi aduc eu aminte montajul era oarecum (inutil de) complicat.

Nu am apucat sa pun imagini, mai aman pana weekendul viitor cand sper sa imi vina si sertarul de sub scaunul soferului. La PBA costa 86RON, s-a mai scumpit insa presupun ca din cauza cursului EUR.
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 21:16   #4
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

De cumparat gasesti la un baiat de pe vwforum. Pret aprox. 200-250 ron.Tot acolo ai si un diy cum se monteaza.
Intradevar la Fabia necesita o mica adaptare. Dar , sincer, eu am facut singur montajul, deci nu este chiar asa de greu.
In plus arata exact ca si originalul.


Asa arata cotiera la mine ...
__________________
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 Sportpack by Dimsport
Democratia a murit.Traiasca totalitarismul !



Last edited by bebeko; 20-06-09 at 10:36.
bebeko is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 21:34   #5
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Wink Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

O sa postez imagini saptamana viitoare si poate atunci va fi mai clar cu se impaca cotiera cu masina. Presupun ca vb de Coatadel, stiu cotiera (daca la ea te refereai). Insa chiar daca a mea e mai scumpa, dupa cum am scris are unele avantaje.

Si apoi mai este si vb de gusturi. Stii cum se zice...
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 22:59   #6
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Am revenit cu imagini, atat cu sertarul pe care la-m luat ieri cand + cotiera.
Dezamagit ca seratarul desi stiam ca e mic, in realitate este chiar mai mic decat ma asteptam...si in plus nici nu vine cu suruburi de prindere iar baietii de la PBA nu aveau suruburi de 4mm in stoc (probabil ca s-au gandit ca in conditii de criza nu e bine sa imobilizezi banii in stocuri iar suruburile de 4mm sunt cele mai scumpe stocuri posibile).

Va urma montarea sertarului si umplerea lui radisa cu 2-3 pachete de servestele...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_5151.JPG
Views:	235
Size:	833.0 KB
ID:	934465   Click image for larger version

Name:	IMG_5152.JPG
Views:	124
Size:	952.3 KB
ID:	934466   Click image for larger version

Name:	IMG_5153.JPG
Views:	137
Size:	634.4 KB
ID:	934467  

Click image for larger version

Name:	IMG_5158.JPG
Views:	187
Size:	789.5 KB
ID:	934468   Click image for larger version

Name:	IMG_5160.JPG
Views:	183
Size:	986.6 KB
ID:	934469   Click image for larger version

Name:	IMG_5162.JPG
Views:	239
Size:	1.31 MB
ID:	934470  

Click image for larger version

Name:	IMG_5163.JPG
Views:	154
Size:	1.10 MB
ID:	934471   Click image for larger version

Name:	IMG_5165.JPG
Views:	192
Size:	792.2 KB
ID:	934472   Click image for larger version

Name:	IMG_5166.JPG
Views:	175
Size:	1.01 MB
ID:	934473  

Click image for larger version

Name:	IMG_5167.JPG
Views:	178
Size:	1,010.2 KB
ID:	934474   Click image for larger version

Name:	IMG_5168.JPG
Views:	191
Size:	670.4 KB
ID:	934475  
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 09:32   #7
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Dap, exact cum mi-am inchipuit. Doua lucruri nu imi plac la cotiera : ca este din piele si nu textil ( nu se potriveste cu textura scaunelor ), si prinderea care este cam ciudata/nefizionomica ( prindere doar in plastic, nu in "fier" cum se face la mine ).
Dar pana la urma, fiecare cu gusturile lui ...

Sertarul de sub scaun stiam ca este cam mic, mi-am pus si eu, dar totusi bun pentru ochelarii de soare.
Poti sa pui si sub scaunul pasagerului, ca sa ai loc dublu ...

Last edited by bebeko; 25-05-09 at 09:34.
bebeko is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 21:23   #8
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Eh, aici se aplica foarte bine zicala aceea cu gusturile...
Eu iti dau dreptate in ceea ce priveste faptul ca daca era textila se potrivea mai bine cu scaunele. Insa daca este din alt material nu inseamna ca nu se potriveste. Este mai eleganta si mai estetica (parerea mea). Faptul ca nu se prinde in fier are un impact asupra stabilitatii insa minimal daca nu se fac abuzuri grave asupra cotierei.

Cat despre sertar * 2, la 80RON si dimensiunile alea nu merita 2. Eu o sa modific torpedoul si o sa "renunt" la compartimentul de racire, deci avem nevoie de un spatiu de depozitare pt a inlocui acea zona.
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 21:42   #9
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Azi am montat sertarul si cu ocazia aceasta am schimbat si duza drepata de stropit parbrizul deoarece zburase duza pulverizator...am dat 13.3RON la PBA ceea ce pentru un mic plastic este destul de piperat. Inlocuirea este foarte usoara.

Sertarul s-a dovedit destul de greu de montat si la el am lucrat peste 1 ora. In primul rand este nevoie de o cheie speciala, stea, masura M10.
Pasi:
1.Se desurubeaza scaunul (cu tot cu sine). Aici a intervenit prima problema - pentru surubul fata dreapta aproape nu era loc fiind mare inghesuiala: scaun, consola, maner ajustare scaun. Recomand cumpararea unui astfel de asaptor mai lung (5-10cm) costa 5RON la Autovit. Eu am luat varianta scurta (3RON) nestiind ce ma astepta si am lucrat mai greu. Practic cu o mana tineam in sus maneta de la scaun si cu cealalta operam cheia.

2.Se pliaza toata bancheta si se aseaza scaunul pe bancheta, usor inspre portbagaj (fara rabatarea banchetei nu sta deoarece e mai greu spre baza si lucreaza legile gravitatiei); nici cu tetiera data jos nu incape fara rabatare.

3.Se da jos capacul din fata scaunului (cel de la baza lui). Aici alta problema...este nevoie tot de o cheie in stea (nu este imbus desi apre asa la inceput). Se gasesc in comert bricege cu astfel de chei, very handy. Din fericire nu o sa fie nevoie de suruburi in plus(macar atata).

4.Se observa unde trebuie montate suruburile (cel scos va merge tot pe partea stanga dar mai jos). In partea dreapta se va demonta un surub care tine platicul din lateral...el va fi reinsurubat insa va tine in plus si sertarul. Atentie, la montare in partea drepta cele 3 cleme ale marginii sertarului trebuie sa se imbine perfect cu marginea de plastic a scaunului. Apoi se poate monta si surubul drept. In stanga la inceput gaura surubului de la sertar nu pica exact pe cea din bara de la scaun dar se poate "convinge" cu cateva palme "prietenesti".

5.Se verifica sertarul ca sa fie fix si se reia procedura de montare a scaunului. Atentie, nu strangeti tare suruburile (nu le omorati, nici initial nu erau foarte stranse, nu are rost). Insa scaunul nu trebuie sa aibe jocuri. Zgaltaiti-l bine si daca nu joaca in zona suruburilor puteti deja sa scoateti berica din frigider.

Concluzia -> Merita? La service in niciun caz, la 70+RON/h manopera chiar si cu un merster dibaci presupun ca tot nu scapati fara 50RON. Daca faceti singuri montajul (avand evident si sculele) merita (insa depinde de existenta bericii reci in frigider).

O sa revin cu imagini cu sertarul montat si cu unca un upgrade, mult mai util - xenoane. Din pacate nu am imagini de la montare insa cred ca walkthrough-ul de mai sus va ajuata pe oriceine are rabdare si sculele necesare.
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 10:08   #10
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

NU,NU,NU ... xenon pe faruri fara lupa ? Urasc chestia asta !!!
bebeko is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 22:30   #11
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Este adevarat ca nu arata extraordinar daca te uiti inspre masina (desi nu mi se pare chiar "de urat" luand in considerare aspectul stock - palid/chior) insa daca te uiti din perspectiva soferului atunci NU, NU, NU se transforma in DA, DA, DA!!!

Aveam de gand sa schimb farurile cu modelul de pe Superskoda (cel cu crom) insa este criza si nu o duc asa de bine cu finantele pentru a le pune anul acesta. Poate la anul.

O sa postez si imagini intr-un timp rezonabil si o sa vezi, chiar merita xenon. Pana la urma aspectul practic e mai important decat "imaginea" si as fi vrut sa le am si vara trecuta cand m-a prins 22:30 la Vidraru.
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 23:06   #12
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Xenonul se merita doar pentru tine. Dar e vai si amar de ceilalti participanti la trafic ... Intotdeauna ma enerveaza cand vad o masina in trafic, zi/noapte, cu xenon aftermarket, pe faruri fara lupa si fara stropitori de faruri
Oricum, la Fabia farurile vad chiar foarte bine. Eventual iti pui niste becuri PhilipsXtrempower si e suuuper.
Farurile de pe Superskoda arata bine, dar cica nu ar fi prea bune calitativ.
Ar merita in schimb cele de la modelul RS, dar neaparat si cu stropitori de faruri.

P.S. sa nu crezi ca am ceva cu tine, dar pur si simplu prea s-a umplut tara de xenoane ...

Last edited by bebeko; 22-06-09 at 08:08.
bebeko is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 06:19   #13
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Quote:
Originally Posted by bebeko View Post
Xenonul se merita doar pentru tine. Dar e vai si amar de ceilalti participanti la trafic ... Intotdeauna ma enerveaza cand vad o masina in trafic, zi/noapte, cu xenon aftermarket, pe faruri fara lupa si fara stopitori de faruri
Oricum, la Fabia farurile vad chiar foarte bine. Eventual iti pui niste becuri PhilipsXtrempower si e suuper.
Farurile de pe Superskoda arata bine, dar cica nu ar fi prea bune calitativ.
Ar merita in schimb cele de la modelul RS, dar neaparat si cu stropitori de faruri.

P.S. sa nu crezi ca am ceva cu tine, dar pur si simplu prea s-a umplut tara de xenoane ...
mare dreptate ai bebeko...sunt in asentimentul tau!
farurile de fabia cele stock, chiar lumineaza extrem de bine
si da...daca vrei xenon, inceraca ceva cu lupa...recomand modelul original, in rest imi plac upgrade-urile facute pana acum!
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style

eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 20:48   #14
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Quote:
Originally Posted by bebeko View Post
Xenonul se merita doar pentru tine. Dar e vai si amar de ceilalti participanti la trafic ... Intotdeauna ma enerveaza cand vad o masina in trafic, zi/noapte, cu xenon aftermarket, pe faruri fara lupa si fara stropitori de faruri
Oricum, la Fabia farurile vad chiar foarte bine.
Farurile de pe Superskoda arata bine, dar cica nu ar fi prea bune calitativ.
Ar merita in schimb cele de la modelul RS, dar neaparat si cu stropitori de faruri.

P.S. sa nu crezi ca am ceva cu tine, dar pur si simplu prea s-a umplut tara de xenoane ...
Eu consider ca trebuie sa vad bine cand conduc, sa am multa lumina (mai ales cand merg in afara orasului si in special pe serpentine) insa in mod cert ma intereseaza si cum vad cei care vin pe celalalt sens deoarece as prefera sa nu ma acroseze/loveasca frontal ba chiar nici sa nu ma injure. La inceput farurile erau setate pe zero insa aseara am primit un flash si le-am pus imediat pe 1. Daca e nevoie voi merge pe 2 sau chiar 3. In afara orasului seara totusi voi reveni la 1/0.

Ma gandesc ca deranjul vizual ar proveni de la o serie de factori printre care cei mai importanti ar fi lumina mai puternica si directia de bataie a luminii. Primul factor nu e de blamat, asta face un xenon deci se poate ameliora al doilea. NU incerc sa zic ca din reglajul de bataie al luminii voi face minuni insa in mod cert il voi folosi pentru a tine cont si de perceptia celorlalti participanti la trafic.

In expresia cu umplerea tarii de xenoane sunt sigur ca ai inclus multe setup-uri care dau lumina aiurea. In plus, lumina mea este de 4300K, optimul pentru ochi si nu 6000 ca 90%+ din xenoanele aftermarket.

Te rog frumos sa dai mai multe detalii despre ce farurile de pe Superskoda. Chiar acum ceva timp eram cat pe aci sa le cumpar, m-a impiedicat indisponibilitatea lor pe stock si apoi am alocat banii pe alte alea. Ma gandesc si la cele de RS insa nu stiu daca va merge partea de stergatoare si banuiesc ca sunt prea scumpe (de noi).

Voi 2 v-ati referit ambii la farurile stock care dau lumina buna insa becurile stock erau chiar varza. Chiar si unele puternice nu cred sa fi concurat cine stie ce xenoanele. Si cele stock sunt Philips si ele (desi banuiesc ca din gama cea mai de jos...cam un fel de performance, bune, ieftine si apoi ultima treapta = stock). Sper ca intelegeti aluzia...

Si inca 2 idei: de exemplu si pe mine ma deranjeaza unele xenoane si guess what, unele echipeaza SUV-uri cu xenon din fabrica...sa militam si pentru interzicerea lor? De fapt ideea e alta...cele cu lupa, dupa cum am inteles, limiteaza lumina laterala...ceea ce ar fi mai confortabili pentru ceilalti.

PS> cu aceste xenoane proiectoarele de ceata au devenit useless, daca le aprind nu vad nimic in plus in imediata vecinatate a masinii....chiar tare.

Urmatorul upgrade e in lucru de muuult timp...au mai aparut probleme pe final insa sper ca in max 1 luna sa fie operational. Voi deschide topic separat si in sectiunea de sistemul meu audio...

PS> abordarea cea mai buna e sa tin cont de parerile argumentate si sincere si nu sa sar la gatul userilor. Incer sa ma tin de acest ideal. Chiar daca prin unele topicuri am mai scrantit-o, in cele despre masina mea nu o voi face-o, clar.
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 25-06-09, 19:03   #15
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Fabia 1 -> upgrades journal

Ma bucur ca esti incantat de xenon. Poate pui si o poza cu ele cum se vede din masina/afara masinii.
Faza nasoala pentru xenon, este atunci cand ploua sau se murdaresc. Lumina o sa bata total aiurea. Cum drumurile tarii sunt foarte murdare ....
Nu compara xenonul din fabrica, chiar si de la SUV-uri, cu cel montat aftermarket. Este net superior cel original, plus ca are si autoleveling.

Despre farurile de pe superskoda, nu stiu multe detalii, doar ca cine le-a vazut nu a fost incanta de calitatea lor ( vorbeste si cu Master 4x4 de pe celalalt forum ).

Faruri model RS chiar avea cineva aici pe forum de vanzare - masina accidentata - https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/84119-fabia2-0gt/page-4.html

Farurile stock cu becuri PhilipsXtrempower, repet, vad foarte bine !

Last edited by bebeko; 25-06-09 at 19:07.
bebeko is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -