Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Masina mea Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 23-12-09, 13:49   #751
BOASKA

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 313
Default Re: SKODA vRS

incearca cu benzina specificata pe instructiunile de la soft-ul de tuning
sonda de oxigen de dupa catalizator detecteaza amestec bogat sau asa ceva, oricum cred ca ecu analizeaza valorile de la lambda si poate nu st in parametrii
la modelele cu 2 sonde de oxigen nu prea merge cu catalizator sport
cred ca o sa-i dai tu de cap, dar ma gandesc daca nu cumva trebuia sa te ajute softul de tuning sa mentina valorile in parametrii....?
pe google codul p0240 se refera la ce ai zis tu si
P0240 Turbocharger Boost Sensor B Circuit Range/Performance
iti tb o lista cu "fault code" ptr masina ta si cauti in el ce reprezinta eroarea respectiva

ciao naka si tine-o tot asa
BOASKA is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 16:59   #752
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: SKODA vRS

sa rezolvat de mult problema.a fost doar de la benzina proasta de la o statie eptrom din medgidia cea de langa rotunda de la intrare.masina momentan este de vanzare 18 mi.tinand cont ca am bagat in ea vreo 12.este impecabila fara jgarietura ca noua.cu 2-4 mi de euro de poate ajunge la 500-550cp.daca o ia cineva sa faca investitia asta bbine daca nu o sa o fac eu:dddddddddddd
__________________
REVO ST3,APR RSC exhaust,ITG intake,Sachs Perfomance Clutch with SMF,QUAIFFE lsd,update breather kit,FORGE dv&bov,NEUSPEED dog bone,NEUSPEED rear sway bar link,H&R sway bars,EIBACH pro kit springs,BILSTEIN B8 shock absorber,VDO TURBO boost gauge,OZ ULTRALLEGERA 18"rims with MICHELIN PS2,AUTOTECH HPFP,S3 brakes pads DS2500,S3 intercooler,FORGE twincooler,IE rods,KO4 turbo,S3 injectors,S3 camshafts,RS4 FPR VALVE,Wot box,Boost controler,MOTUL fluids,CARBON LOOK.etc
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 16:56   #753
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: SKODA vRS

Quote:
Originally Posted by naka66vio View Post
cu 2-4 mi de euro de poate ajunge la 500-550cp.
)
abia astept sa vad primul 2.0 TFSI din RO de 550 CP
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 20:38   #754
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: SKODA vRS

si sigur va fi cu soft rbn !
yoda is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 22:49   #755
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: SKODA vRS

alo baietii carcotasii care apar aceasi ca de obicei.daca nu ati stiut este un tfsi in ro cu o putere apropiata de 500cp.si inca nu e finalizata.cand am zis ca se poate ajunge la 500cp mam referit la ce este acum pe masina plus biele pistoane turbo gt30 etc si cred ca se poate ajunge la 500cp cu un soft corespunzator.daca as face asta as urma aceasi reteta.nu stiu daca o sa am timp sa fac eu asta dar oricum se poate.daca aveti ceva cu rbn spunetii lui.masina merge de caii care ii are si sigur cine vrea se poate scoate si astia 500 de cai din ea.pana atunci drum intins si uitativa in curtea voastra.eu nu cred ca vam deranjat cu nimik si nu stiu ce e asa greu :biele plus pistoane in jur de 1000euro si un kit turbo gt30 de la atp in jur de 2500 injectoare rs4 400euro si bineinteles un soft corespunzator.si de unde sti domnule yoda ca va fi rbn?am scris eu asa ceva?.altceva alte intrebari domnilor carcotasi?madcow gasesti undeva in vestul tari un tfsi de 500cp .intr o tara civilizata ar fi de apreciat ce am facut eu cu ko3.altii nu au e ko4 modificarile care le am eu.dar asta doar oamenii civilizati ar face.yoda credeam ca cunosti cate ceva despre tfsi dar vad ca ai cam uitat de cand cu subi ca mai nou se pot scoate cifre in jur de 500cp si cu motorasul asta.bineinteles cu o investitie serioasa care in mare parte in aceasta masina a fost facuta..succes si va doresc un an nou fericit

Last edited by naka66vio; 31-12-09 at 22:58.
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 12:31   #756
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: SKODA vRS

eu nu am fost carcotas in privinta puterii... limita puterii o dau in cea mai mare masura banii.
daca o sa te apuci de ea sa imi spui cat a ajuns investitia la final - tu crezi ca te costa doar turbina, internele si softul?(care sunt deja la limita superioara a sumei date de tine 4000E) o sa vezi ca nimicurile de care ai uitat o sa coste inca jumatate pe atat, asta in cazul fericit in care nu o sa se strice nimic pe parcurs, si in plus mai ai si alte piese care nu o sa mai faca fata si vor necesita upgrade pt a face o masina fiabila - intercooler, evacuare, etc!aa, si inca ceva, piese din cutii nu se monteaza singure, mai pune si acolo cateva zeci milioane bune, plus ca in motor o sa ai nevoie de inca niste piese - o sa vezi tu care.
bafta in noul an!
PS: am scris pe topicul tau nu ca sunt carcotas (ai spus ca sunt aceeasi ca de obicei - te rog sa-mi arati un alt topic unde am intervenit iurea) sau necivilizat, doar ca ai gresit oleak la adunare
__________________
Opel Astra GTC OPC
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 19:59   #757
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: SKODA vRS

pai imi pare rau ca nu ai citit lista mea de modificari.evacuare intercooler si nimicurile de care tu spui sunt deja luate.la obiect exact ceea ce imi trebuie pt gt30 este doar kitul turbo.injectoarele de rs4 biele si pistoane.relocarea dv ului deja sa facut.montajul nu depaseste 1000 de euro.repet orice altceva nu este nevoie pt ca deja este pè masina.bine se pot pune mai multe dar nu neaparat necesar:axe came,arcuri supape intarite etc.deocamdata eu doar in piesele bagate pana acum in masina am dat in jur de 11 mi de euro.as vinde o pt un bmw.daca nu o vand caci pe criza asta sansele sunt f mici in cel mai rau caz masina va avea macar ko4 injectoare s3si biele
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 22:56   #758
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: SKODA vRS

Am stati si ti-am citit tot threadul si vreau sa te felicit pt ce ai facut pana acum la masina. Multe modificari, masina a scos ceva caluti, bravo. Ce m-a deprimat pe threadul asta au fost certurile cu yoda, george, etc. Cat despre faptul ca, cu inca 4 mii de euro ajungi la 500 sau 500+ cai, ma indoiesc, dar asta e parerea mea, nu te supara. La multi ani si multa bafta in continuare cu masina !
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 17:13   #759
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: SKODA vRS

i-ar trebui alta turbina, injectoare mai mari, downpipe nou si admisie ... si evident soft.
eu zic ca s-ar incadra in vreo 4000
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 21:12   #760
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: SKODA vRS

naka fa-ne "catarul" si du-o la 500 si spune-ne cat te-a ajuns
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 22:17   #761
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: SKODA vRS

admisie am si downpipeul ar trebui skimbat doar daca trec la mai mult de ko4).azi dimineata a plecat spre masina mea un kit ko4).urmeaza sa mai iau eu acum bielele cuzinetii si cele necesare plus realocarea dv ului si mam gandit si la un catch can nu numai pt scurgerea rezidurilor dar si pt a rezolva problema pcv ului definitiv pt ca cel de la eurojet a cedat.acum sa vedem unde gasesc un mecanic bun sa imi monteze toate astea si softul final.noroc si la multi ani pe 2010
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 23:43   #762
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: SKODA vRS

daca tot desfaci motorul pune si pistoane forjate ca daca o sa te decizi sa treci la un turbo mai mare o sa ai nevoie, si n-are rost sa dai banii pe manopera de doua ori. in cazul in care pui si pistoanele pune si un set de prezoane de chiuloasa de la ARP ca sa nu fie probleme pe viitor.
tu spuneai ca nu am citit modificarile pe care le ai la masina (chiar le-am citit) si tocmai de aia spuneam ca nu ajung 4000 E - intercoolerul de S3 nu te ajuta sa scoti 500 CP - aerul va fi mult prea cald in admisie - iti trebuie unul mai mare sau un twin-intercooler. nu stiu pe cat ai evacuarea dar daca nu e 76 cap - coada iar nu e ok. inca ceva (aici doar imi dau cu parerea - la opel e problema) nu stiu cat de eficienta e admisia aia de TFSI din plastic (cel putin asa pare)- si vb de galeria de admisie nu de filtru

bafta la modificari.
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 00:36   #763
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: SKODA vRS

mam gandit si eu sa pun si pistoanele,dar am fost in dubii,prezoane de chiuluasa arp ma gandisem si eu.in legatura cu intercoolerul ai dreptate va fi nevoie de unul twin cooler,evacuarea este cap coada pe 3,si in clasificarea admiislor imi pare ca neuspeed este printre primele ca si evoms aem forge etc.dar deocamdata am decis sa pun ko4 pt ca am gasit kitul la un pret f bun.
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 19:29   #764
TANASE GEORGE

Stage 3
 
TANASE GEORGE's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
Member of:
[DACIA]
Default Re: SKODA vRS

felicitari pentru masina
mai pune si tu poze cu ea sa vada si ochiul nostru
TANASE GEORGE is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 00:48   #765
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: SKODA vRS

cateva poze cu ceva noutati.in curand bielele si restul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN8333.JPG
Views:	205
Size:	3.17 MB
ID:	1300080   Click image for larger version

Name:	DSCN8334.JPG
Views:	308
Size:	2.96 MB
ID:	1300081   Click image for larger version

Name:	DSCN8340.JPG
Views:	195
Size:	2.74 MB
ID:	1300082  

Click image for larger version

Name:	DSCN8336.JPG
Views:	186
Size:	3.02 MB
ID:	1300083   Click image for larger version

Name:	DSCN8339.JPG
Views:	202
Size:	2.97 MB
ID:	1300084  
naka66vio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -