Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Masina mea Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-13, 19:53   #1
sedo

Stage 2
 
sedo's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 30
Member of:
[SKODA]
Default Skoda Octavia II RS TDI

Salutare tuturor !

Dupa indelungi cautari si oscilari intre BMW e90 , BMW e60 , Alfa Romeo 159 mi-a trecut pe la urechi : ,,Octavia RS" , masina pe care nu o aveam in vedere dar care mi-a placut mereu . Masina se afla la un dealer auto din Constanta asa ca am mers sa o vizionez . Dupa 2 verificari ( una pe partea de macanica iar cealalta pe partea de tinichigerie ) , m-am hotarat sa o cumpar .
Mecanicul mi-a pus in vedere ca injectorul nr. 3 este putin pe minus , ambreiajul ar trebui schimbat in urmatorii 20.000 km , la fel si distrubutia . In afara de 2 geamuri care scartaie si parbrizul fisurat in 2 parti ( lateral , nu incomodeaza deloc ) , masina se prezinta impecabil .

Skoda Octavia RS 2.0 170 CP

- Navigatie color
- Scaune RS incalzite
- Dublu climatronic
- 4 geamuri electrice
- Oglinzi electrice incalzite
- Pilot automat
- Jante RS 18" Aurii + etriere rosii
- Bi-Xenon adaptiv
- Volan imbracat in piele perforata
- Proiectoare ceata
- Oglinda retrovizoare cu functie antiorbire
- Folii omologate geamuri spate+luneta - transparenta 5%
- Subwoofer JBL - 400W

Ca si modificari , as vrea sa ii schimb grila cromata cu una cu plasa neagra , sa-i fac stopurile smoked si un blow off valve . Astept parerile voastre in legatura cu BOV-ul pentru ca m-am interesat si am inteles ca nu ar face bine turbinei fara un soft special ( are turbina cu geometrie variabila din cate stiu si nu are clapeta de acceleratie diesel-ul ) , un dump-off potrivindu-se mai bine in acest caz .
Precizez ca mi s-a aprins astazi martorul de la filtru de particule , daca aveti vreo idee , este binevenita.

Astept sugestii si pareri .
Multumesc !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mum2.jpg
Views:	189
Size:	1.22 MB
ID:	2817816   Click image for larger version

Name:	mum3.jpg
Views:	148
Size:	1.05 MB
ID:	2817817   Click image for larger version

Name:	mum4.jpg
Views:	95
Size:	875.6 KB
ID:	2817818  

Click image for larger version

Name:	mum5.jpg
Views:	108
Size:	1.19 MB
ID:	2817819   Click image for larger version

Name:	IMG_4396.JPG
Views:	223
Size:	2.32 MB
ID:	2817831   Click image for larger version

Name:	IMG_4384.JPG
Views:	87
Size:	140.8 KB
ID:	2817832  


Last edited by sedo; 15-07-13 at 19:59.
sedo is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 11:13   #2
Laurwentiu_91
Skoda Driver

Stage 3
 
Laurwentiu_91's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 129
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Octavia II RS TDI

Quote:
Originally Posted by sedo View Post
Salutare tuturor !

Dupa indelungi cautari si oscilari intre BMW e90 , BMW e60 , Alfa Romeo 159 mi-a trecut pe la urechi : ,,Octavia RS" , masina pe care nu o aveam in vedere dar care mi-a placut mereu . Masina se afla la un dealer auto din Constanta asa ca am mers sa o vizionez . Dupa 2 verificari ( una pe partea de macanica iar cealalta pe partea de tinichigerie ) , m-am hotarat sa o cumpar .
Mecanicul mi-a pus in vedere ca injectorul nr. 3 este putin pe minus , ambreiajul ar trebui schimbat in urmatorii 20.000 km , la fel si distrubutia . In afara de 2 geamuri care scartaie si parbrizul fisurat in 2 parti ( lateral , nu incomodeaza deloc ) , masina se prezinta impecabil .

Skoda Octavia RS 2.0 170 CP

- Navigatie color
- Scaune RS incalzite
- Dublu climatronic
- 4 geamuri electrice
- Oglinzi electrice incalzite
- Pilot automat
- Jante RS 18" Aurii + etriere rosii
- Bi-Xenon adaptiv
- Volan imbracat in piele perforata
- Proiectoare ceata
- Oglinda retrovizoare cu functie antiorbire
- Folii omologate geamuri spate+luneta - transparenta 5%
- Subwoofer JBL - 400W

Ca si modificari , as vrea sa ii schimb grila cromata cu una cu plasa neagra , sa-i fac stopurile smoked si un blow off valve . Astept parerile voastre in legatura cu BOV-ul pentru ca m-am interesat si am inteles ca nu ar face bine turbinei fara un soft special ( are turbina cu geometrie variabila din cate stiu si nu are clapeta de acceleratie diesel-ul ) , un dump-off potrivindu-se mai bine in acest caz .
Precizez ca mi s-a aprins astazi martorul de la filtru de particule , daca aveti vreo idee , este binevenita.

Astept sugestii si pareri .
Multumesc !
Bun venit.Te asteptam si pe www.*****.ro sa iti prezinti masina

Last edited by Paul; 24-10-13 at 21:55.
Laurwentiu_91 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-13, 13:38   #3
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Skoda Octavia II RS TDI

Bun venit

Laurentiu mi-ai luat-o inainte
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -