Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Masina mea Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-09, 14:33   #1
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Octaviana 1 rs

Salutare tuturor, m-am gandit sa expun si eu caruta mea, astept pareri pro si contra!
Model rs, 1.8T 179 hp, model 2002.
Masina am luat-o de o luna, se comporta foarte bine, are mai multe modificari vizibile dar si altele ce nu sunt prea vizibile printre care si interiorul usilor si al portbagajului date cu dynamat, asadar masina nu e pt liniute deoarece toate modificarile bat spre aspect si sonorizare.
P.s.- masina asa am luat-o, urmand mai tarziu sa se dea jos unele chestii si sa se schimbe anumite accesorii pe ea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	17032009121.jpg
Views:	764
Size:	346.1 KB
ID:	835302   Click image for larger version

Name:	17032009122.jpg
Views:	644
Size:	376.1 KB
ID:	835303   Click image for larger version

Name:	17032009123.jpg
Views:	691
Size:	371.9 KB
ID:	835304  

Click image for larger version

Name:	17032009124.jpg
Views:	782
Size:	424.0 KB
ID:	835305   Click image for larger version

Name:	17032009125.jpg
Views:	699
Size:	241.2 KB
ID:	835306   Click image for larger version

Name:	17032009126.jpg
Views:	668
Size:	327.8 KB
ID:	835307  

__________________
It is the space inside that gives the drum its sound ...
Hori is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 15:23   #2
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Octaviana 1 rs

Salut Hori şi felicitări pentru achiziţie.
Maşina nu arată rău, īnsă presupun că ştii ce nu e ok pe ea şi tu: gura de aer de pe plafon de rally-car(ce-o fi fost īn capul fostului proprietar?), stopurile de asitică pe o europeană şi deflectoarele de aer de la geamuri şi de la praguri, la roţile din spate.
Īn rest, jocul de culori pe maşină sau eleronul de pe lunetă sunt chestie de gusturi, aici tu o să-ţi pui cel mai probabil amprenta
Spor la joacă, sunt convins că o testezi deja
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 15:29   #3
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Octaviana 1 rs

Mersi aleks urmeaza sa mai dau jos clar... eleroanele si deflectoarele de aer de la geamuri chiar imi plac, sunt foarte practice mai ales cand ploua sau bate soarele in rest incetu cu incetu restu dispar, ala de pe plafon si de la praguri din spate nu`mi plac, jantele ar fi urmatorul pas dupa ce mai dau jos din ele te salut prietene !
Hori is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 15:31   #4
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Octaviana 1 rs

Eu am avut modelul tău, 1.8 turbo, 20 de valve, doar că era veche, din 98, mi-a māncat sufletul ce consumuri aveam, 18-20%, dar mergea de mă ungea la suflet
Apropo, poţi spune ce bani te-a ajuns jucăria?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 15:33   #5
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Octaviana 1 rs

las ca in perioada asta ce a fost mai friguroasa asa mi`a luat si mie 15-17 acuma daca sunt mai temperat cum e si cald afara scot si 11, am reusit intr`o zi sa ma dau prin oras de la ora 10 pana mai spre seara cu consum de 10 ba chiar 9.7 iti dai seama ce finut m-am dus )
Hori is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 15:52   #6
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Octaviana 1 rs

Dacă nu te dai deloc la ea, schimbi bătrāneşte şi nu prinzi blocaje mari īn trafic nu depăşeşte 11 urban, altfel īnsă, dacă mai eşti şi nervos puţin, s-a dus toată economia
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 20:10   #7
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Octaviana 1 rs

frumusica domnisoara ti-ai tras Domnu'!
felicitari!
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 06:11   #8
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Octaviana 1 rs

buna achizitie...nice engine si bine ai venit pe la skoda!
cred ca stii si tu ce trebuie dat jos de pe ea, asa ca nu mai scriu
si jantele nu ar strica sa fie schimbate dupa cum ai zis
te-ai gandit la vreun model anume?
astept sa vad ce planuri ai cu ea!
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style

eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 17:07   #9
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Octaviana 1 rs

Salut si bine ai venit ! Cum s-a scris si mai sus sunt unele elemente care nu au ce cauta pe acolo.Dar am si eu o "problema" cu ce a declarat aleks referitor la stopuri.Asa ca il rog frumos sa imi explice si mie ce a vrut sa zica .


Din punctul meu de vedere stopurile alea dau cel mai bine pe octavia 1.
Later edit: Daca nu iti plac stopurile, ti le cumpar eu
__________________
My Love!!! Skoda Octavia 1---1.6---102 cp

https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/58549-my-love-octavia-1-a.html (stare actuala : Stock)

Last edited by Stuey; 18-03-09 at 17:09.
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 17:15   #10
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Octaviana 1 rs

Mersi Trixi mersi Stuey, eddycdk, faza e ca puneam si niste faruri negre dar nu prea se gasesc si mie imi cam plac stopurile mai ales cand se vad semnalizarile noaptea asa frumos indoite ) am si alea stock da nu le dau pe astea, ca model de jante nush, poate ceva tot pe 17 sau pe 18, da la ce gropi au aparut si imi ameninta masina s-ar putea sa raman la 17 :d ceva cu spite vom vedea la timpu potrivit ce gasim pe 18 ar rupe tot asa tare ar arata, am gasit si tomason pe 19 si pret destul de accesibil cu tot cu cauciucuri dar na.. prea prea 19 :P
Hori is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 17:52   #11
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Octaviana 1 rs

Quote:
Originally Posted by Stuey View Post
...am si eu o "problema" cu ce a declarat aleks referitor la stopuri.Asa ca il rog frumos sa imi explice si mie ce a vrut sa zica .Din punctul meu de vedere stopurile alea dau cel mai bine pe octavia 1.
Păi suntem o ţară liberă, e bine că avem gusturi diferite, ar fi plictisitor să arate toate maşinile la fel pe stradă, nu ar mai avea rost tuningul, de aia īl şi facem, ca să fim diferiţi, unici şi din păcate foarte puţini, să le modificăm cu bun gust.
Experienţa mea īmi spune īnsă că stopurile stil Lexus merg, după cum le e şi numele, pe maşini asiatice, admisiile de aer de pe cupolă merg numai pe maşini de raliu, fără climatizare, admisiile de aer de pe capotă merg numai pe maşinile care au modificări ce necesită alimentare cu aer directă, fix pe acolo prin capotă, tot aşa cum angel eyes-urile merg numai pe BMW. E chestiune de gusturi, nu e o crimă să procedăm fiecare aşa cum ne place...

Last edited by aleks; 18-03-09 at 17:55.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 20:18   #12
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Octaviana 1 rs

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Păi suntem o ţară liberă, e bine că avem gusturi diferite, ar fi plictisitor să arate toate maşinile la fel pe stradă, nu ar mai avea rost tuningul, de aia īl şi facem, ca să fim diferiţi, unici şi din păcate foarte puţini, să le modificăm cu bun gust.
Experienţa mea īmi spune īnsă că stopurile stil Lexus merg, după cum le e şi numele, pe maşini asiatice, admisiile de aer de pe cupolă merg numai pe maşini de raliu, fără climatizare, admisiile de aer de pe capotă merg numai pe maşinile care au modificări ce necesită alimentare cu aer directă, fix pe acolo prin capotă, tot aşa cum angel eyes-urile merg numai pe BMW. E chestiune de gusturi, nu e o crimă să procedăm fiecare aşa cum ne place...
OFFTOPIC :
Cu unele chestii sunt de acord...cum nu merge nici eleronul la masinile cu tractiune fata (pt ca nu ajuta la nimic..doar design -ca am vazut ca te-ai legat si de utilitatea pieselor-).Dar de aici pana la a fi de prost gust pentru ca nu are intrebuintare sau ca alti producatori folosesc tehnologia asta de ceva timp, e cale lunga.
Si inca ceva...la skoda (in general) nu prea ai pentru ce sa optezi aftermarket care sa fie unic.Pentru ca nu exista destule produse pe piata. PEACE !
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 20:28   #13
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Octaviana 1 rs

Quote:
Originally Posted by Stuey View Post
OFFTOPIC :
Cu unele chestii sunt de acord...cum nu merge nici eleronul la masinile cu tractiune fata (pt ca nu ajuta la nimic..doar design -ca am vazut ca te-ai legat si de utilitatea pieselor-).Dar de aici pana la a fi de prost gust pentru ca nu are intrebuintare sau ca alti producatori folosesc tehnologia asta de ceva timp, e cale lunga.
Si inca ceva...la skoda (in general) nu prea ai pentru ce sa optezi aftermarket care sa fie unic.Pentru ca nu exista destule produse pe piata. PEACE !
Să ne īnţelegem: dacă din punctul meu de vedere nu se potriveşte ceva, nu īnseamnă că e de prost gust, mă refer la stopuri. Deasemeni utilitatea trebuie luată īn considerare dacă nu hotărātor, măcar suficient cāt să nu fim acuzaţi de faptul că ne transformăm maşinile īn sorcove.
E chestiune de experienţe diferite, de şcoală diferită, de lucrări anterioare văzute sau făcute, fiecare īşi creaza propria scală, nu e unul mai bun ca altul, doar vedem lucrurile diferit. Cāt depsre piaţa after-market, cu cāt e mai uşor de procurat un lucru cu atāt e mai banal, e un truism, nu? Tuningul īnseamnă exact asta: evadarea din banal şi din cotidian, īnsoţită dacă s-ar putea de bun gust şi cultură auto. E greu de stabilit ce e ok şi ce nu, de aceea fiecare face cum crede şi cum aude de la oamenii pe care pune bază. Nu suntme niciunul suficient de importanţi pentru a putea hotărī noi ce e bun şi ce nu, deci doar ne spunem părerile, nimic rău īn asta.

Last edited by aleks; 18-03-09 at 20:30.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 20:44   #14
Stuey

Stage 5
 
Stuey's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 647
Default Re: Octaviana 1 rs

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Să ne īnţelegem: dacă din punctul meu de vedere nu se potriveşte ceva, nu īnseamnă că e de prost gust, mă refer la stopuri. Deasemeni utilitatea trebuie luată īn considerare dacă nu hotărātor, măcar suficient cāt să nu fim acuzaţi de faptul că ne transformăm maşinile īn sorcove.
E chestiune de experienţe diferite, de şcoală diferită, de lucrări anterioare văzute sau făcute, fiecare īşi creaza propria scală, nu e unul mai bun ca altul, doar vedem lucrurile diferit. Cāt depsre piaţa after-market, cu cāt e mai uşor de procurat un lucru cu atāt e mai banal, e un truism, nu? Tuningul īnseamnă exact asta: evadarea din banal şi din cotidian, īnsoţită dacă s-ar putea de bun gust şi cultură auto. E greu de stabilit ce e ok şi ce nu, de aceea fiecare face cum crede şi cum aude de la oamenii pe care pune bază. Nu suntme niciunul suficient de importanţi pentru a putea hotărī noi ce e bun şi ce nu, deci doar ne spunem părerile, nimic rău īn asta.
Adevarat !
Stuey is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 08:18   #15
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Octaviana 1 rs

SI mie imi place cum da cu stopurile alea!
mi se par cele mai potrivite pt O1...
fiecare insa cu gusturile sale
eddycdk is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -