Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 09-11-12, 18:55   #16
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Se mai numeste si little SHIT! Antenele bune incep de la 1.4m in sus. Daca cineva va zice ca la 1m faci treaba ca una de 1.5m ala trebuie aruncat de la geam. Deasemenea NU exista castig in antena! Luati Sirio ML145 si NU alte petarde contrafacute.

Oricum Little shit vs ml145 e o diferenta foarte mare!

La receptie merge la fel chia si daca o pui pe un submarin, emisia e problema ca puteti avea reflectate mari si ardeti finalul, mai ales la masini cu plafonul din alumiuniu! sau sticla....

Iar alan52 e o statie scumpa, mult prea scumpa si te agati cu cabluri multe si lungi, tot cea mai buna varianta ramane o statie gen Alan 100, sau modelel de la intek si vor merge mai bine, la jumate din buget!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 22:46   #17
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Am facut o prostie din graba de a avea o statie si din lipsa bugetului si am luat acum un an o statie TTI 550 si o antena TL-H 100 daca nu ma insel.Nu le-am calibrat,pt ca am considerat ca nu se merita. La inceput a fost ok,ma bucuram ca stiam ce e pe drum dar acum statia e a naibi de sensibila la receptie si ma rupe de cap,pe squeltch automat e incontinuu galagie si nici mare treaba nu prea face.Receptionez,transmit suficient cat sa nu-mi iau amenzi dar si pastilele de cap sunt scumpe. Pot modifica ceva la asta sau ar trebui sa incerc sa le vand si sa iau altceva?Masina,daca conteaza,e un opel corsa b.

PS:Zicea cineva ca pot modifica tranzistorii statiei daca nu ma insel,sa o fac mai putin sensibila..? Statia per total e buna si antena proasta sau invers? Multumesc de pe acum pt ajutor !
__________________


Last edited by davay; 22-11-12 at 22:51.
davay is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 23:04   #18
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Sau tii cont ca la statiile ieftine functia de Auto squelch nu e buna si il pui pe manual! Adica dai si tu de buton pan la o valoare care iti convine si unde desigur va disparea zgomotul. Probabil e propagare, zic asa ca nu am mai iesit cu staia in perioada asta.

In concluzie, oricum TTI-urile cum bine zicea cineva sunt conserve, pune sq-ul pe manual si gata!

PS Calibrarea nu are nimic de a face cu receptia!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 09:58   #19
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
Sau tii cont ca la statiile ieftine functia de Auto squelch nu e buna si il pui pe manual! Adica dai si tu de buton pan la o valoare care iti convine si unde desigur va disparea zgomotul. Probabil e propagare, zic asa ca nu am mai iesit cu staia in perioada asta.

In concluzie, oricum TTI-urile cum bine zicea cineva sunt conserve, pune sq-ul pe manual si gata!

PS Calibrarea nu are nimic de a face cu receptia!
Daca o pun pe manual zgomotul dispare abia dupa jumatate spre 3 sferturi si atunci imi taie si semnalul de receptie si aud ce vorbesc ceilalti silabisit si pe o raza destul de mica...

O intrebare pt raresvintea daca se poate.

Pachetul recomandat de tine cum se comporta pe squeltch automat,e galagioasa statia?



PS:O sa fac un film cu statia azi si il postez mai pe seara aici sa va dati si voi cu parerea,poate mie mi se pare ca e galagioasa.
davay is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 11:09   #20
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Statie ieftina cu sq auto bun nu exista! Eu am avut un jopix itaca, sensibila si buna, acuma am un stabo vechi maj compact 34000 mk3 si care o tin pe manual dar des ma joc din volum. Si am prinso cu banda scai sub cotiera.

Antena recomandata pt antena e ml145 de la sirio. Iar pt statii, nu tti sau chestii ieftine. Lucrurile vechi sunt mai bune si deseori mai bine facute.
Exista pe softpedia rubrica de info trafic unde gasiti sute de pagini de discutii
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 16:39   #21
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Statie auto - CB Radio

https://www.youtube.com/watch?v=H8WVD...ature=g-crec-u

Aceasta este TTi-ul,mai mult pe squeltc automat.Azi am insistat cu setarea squeltch-ului pe manual si incep sa devin multumit.Aveam impresia ca pe la 3 sferturi squeltch e ineficienta,dar nu e. O intrebare mai am,squeltc-ul stiu ca tine desensibilitatea statiei la receptie dar afecteaza cumva si emisia?
davay is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 17:18   #22
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Emisia nu! Doar receptia, inchide "poarta" de sunet! Adica lasa sa intre u nivel peste cel setat, care de obicei corespunde vocii sau unei transmisii inteligibile!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 17:21   #23
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
Emisia nu! Doar receptia, inchide "poarta" de sunet! Adica lasa sa intre u nivel peste cel setat, care de obicei corespunde vocii sau unei transmisii inteligibile!
Inteles,multumesc mult. In cazul acesta pastrez TTi-ul 550 si merg pe squeltch manual,pana mi-o pica iar pata pe ea sau prind vreo oferta buna cu alteceva. Multumesc tuturor pt sfaturi !
davay is offline   Reply With Quote
Old 19-08-13, 22:09   #24
alpine_clarion

Stage 5
 
alpine_clarion's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 512
Member of:
[MERCEDES]
[Competitor CNCA]
[Mitsubishi]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Va salut! Doresc sa montez o statie cb si am de ales intre trei modele:

SUPERSTAR 3900
NEVADA CB-2002
ALBRECHT AE 6080


SUPERSTAR 3900 pare o statie profi, ma deranjeaza faptul ca este foarte mare si nu prea am unde sa o montez.( nu am nici sistem de prindere)
NEVADA CB-2002 este foarte ok, dimensiunile sunt 1din (incape perfect in locul cd playerului), emisie/receptie foarte-foarte buna chiar si la distante mari!
ALBRECHT AE 6080 are cam tot ce-i trebuie dar pare o statie mica in comparatie cu cele de mai sus, emisie/receptie buna.


Care din ele credeti ca merita montata pe masina (Mercedes Sprinter)? Tin sa precizez ca voi folosi un amplificator extern Zetagi B153 (cel din imagine) iar antena va fi SIRIO 4000 Megawatt.
Va multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN0003.JPG
Views:	184
Size:	2.59 MB
ID:	2839000   Click image for larger version

Name:	DSCN0001.JPG
Views:	155
Size:	2.68 MB
ID:	2839001  
__________________
MERCEDES SPRINTER 313CDI power by ALPINE IVA-D106R + ALPINE NVE-M300P + ALPINE PXA-H700, AUDISON SRx5.1 + HIFONICS Z1000iL , HELIX SPXL12 , 0AWG by ORION, Infinity Kappa 1CS !
MITSUBISHI LANCER -Pioneer AVIC-F930BT+ Rockford Fosgate Power 750x + Rockford Fosgate Power T210d2 + Focal K2 power + JBL TC25+SinusLive SL-A1500V2

https://forum.4tuning.ro/384-sistemul...cdi-sound.html
alpine_clarion is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -