Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-06, 22:29   #1
razvand83

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 144
Default alarme ieftine care isi fac treaba

vreau sa imi iau si eu o alarma nu atat ptr a ma asigura ca nu.mi va fura masina ci pentru a nu mai deschide usa cu cheia

am 4 variante ieftine si sper bunicele

la metro sunt 3 tipuri de alarme(type r una dintre ele)
si la feeria carrfoure mai e una

toate 4 se invart la pretzul de 1 mil
care e diferentza intre acestea si cele de 3 milioane vandute de serviceurile care monteaza alarme
__________________
lancia delta 1600 GT i.e.
razvand83 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-06, 22:45   #2
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

E simplu,
La 1 mil. mai adaugi instalarea cam inca 1 mil. ( daca vrei calitate )
In plus, daca se intimpla ceva cu alarma ( si ai toate sansele la pretul asta ), vei alerga de colo-colo cu certificatul de garantie.
Merita ???
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 20-12-06, 08:22   #3
aByS
Banned

Stage 4
 
aByS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 240
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

Quote:
Originally Posted by razvand83 View Post
vreau sa imi iau si eu o alarma nu atat ptr a ma asigura ca nu.mi va fura masina ci pentru a nu mai deschide usa cu cheia

...........................
toate 4 se invart la pretzul de 1 mil
care e diferentza intre acestea si cele de 3 milioane vandute de serviceurile care monteaza alarme
Recomandarea mea e sa te duci la un atelier specializat. Vad ca esti din Bucuresti, Bucuresti-ul nu duce lipsa de ateliere de montaj. 100% vei gasi o varianta convenabila.

Vei avea garantia unei instalari de calitate, si pe de alta parte, daca vei avea o problema in garantie vei sti unde sa mergi. E cea mai buna alegere.
aByS is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 15:33   #4
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

nu face ce te-au sfatiut cei de mai sus.
fa cum am facu eu.
am luat din metro alarma la promotie cu 800.000 si am montato eu .
functiona perfect..................si la semafor a inceput sa mi se incuie si descuie usile de capul lor..............dupa aia fum de sub bord .....................si am smuls-o si aruncat-o pe geam.
asa ca ............tragi singuri concluzii dar vorba britanicilor............sunt prea sarac sa cumpar ieftin.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 19:50   #5
razvand83

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 144
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

stiu vorba, chiar inteleapta
inca nu m-am decis

daca doar 1 mil e dif nu merita sa ma complic
razvand83 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 16:45   #6
ingerashu2005

Stage 3
 
ingerashu2005's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 168
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

Eu am pe dacie ('84), montat alarma typer R + inchidere pe fata,(nu ca m-ar chinui talentul, dar imi era gandu noaptea la sistemul audio din ea= cam cat valoarea masini ) este destul de buna pot zice, senzorul trebuie reglat ca e destul de sensibil (mai ales la vreo raba cu toba sparta) si are cam 2-3 luni, fara probleme (montaju asigurat de eu ) Daca ar fi fost vreo masina mai stralucita sau cel putin mai noua poate as fi optat pentru ceva cu mai multe optiuni (senzor geam, senzor volum ...etc)
__________________
Before..
ingerashu2005 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-07, 19:18   #7
Tanase Daniel

Stage 3
 
Tanase Daniel's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 109
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

salut! eu am avut tot felul de alarme maat.Toate proaste!!!!!!! :863;679;763.Probleme de tot felul la alarmele maat(ba raza de actiune extrem de mica fata de alte alarme din aceeasi categorie,ba tampenia aia cu auto reglarea senzorului de soc automat -----pana aproape ca nu mai suna nici daca o loveai cu un bolovan,sirenele proaste --se defectau tonurile,functiile butoanelor de pe telecomenzi parac te scoteau din minti.Singura care a mers si inca merge este un eagle master cl 5100 t.Functioneaza excelent si costa cam 1, 5 milioane fara montaj.Cine vrea o alarma super sa cumpere asa ceva, are si modul de ridicare geamuri incorporat.....
Tanase Daniel is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 00:34   #8
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

Pe masina de munca am montat o alarma Fighter care a costat 80 ron din car4 parca si pe care am legat-o eu si merge bine de vreo 3 luni si ceva... Pe masina mea am un Maat 675, legat de Seleniu. M-am intors la 5 minute de la montare, pentru ca luasera plusul aiurea de pe circuitul de faruri si cand armam alarma facea tot felul de chestii ciudate... Am avut noroc de un baiat mai priceput (am insistat sa se ocupe altul decat cel care a montat-o initial...) care si-a dat seama de eroare si a remediat-o. Ulterior alarma facea alte figuri cu sirena care suna continuu din cauza unei mase prost facute... Ca sa pun capac instalarii "profi" mentionez ca nu au fost in stare sa seteze 2 jumperi de pe senzorul de perimetru pentru a suna doar la zona interioara ( cum promisesera inainte de instalare si ulterior mi-au spus ca nu se poate...) lucru rezolvat de mine in 5 minute doar citind manualul senzorului de perimetru unde explica ca pentru prosti ce si cum; Acum stau si ma gandesc pt ce am platit 100 ron, poate doar pt garantie... Acum nu trebuie generalizat, pt ca exista cazuri si cazuri, dar daca ai cunostiinte cat de cat, poti incerca sa o montezi singur,inafara de legarea la luminile de semnalizare, totul fiind fool-proof... Partea nasoala e ca 2 prieteni de-ai mei si-au luat alarme Thor din Metro cu inchidere cu tot si le-au montat, unul singur si celalalt la service. Ambii au avut mari probleme, sirena incepea sa urle in mers de nebuna, raza telecomenzii nu depasea 1 metru...
Ca recomandare personala ar fi, daca va pricepeti ceva ceva la montaj, sa va orientati macar spre o alarma cat de cat de firma, un Maat fiind bunicel, iar daca scadeti "montajul" iesiti destul de ieftin...
Later Edit: Nici Eagle Master-ul nu e o optiune rea, mai ales la pretul ei...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 08:02   #9
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

Nu s-a mai scris de mult aici, dar ma bag si eu in seama
Am un Cielo si vreau sa-i pun inchidere si alarma, din simplul motiv ca nu vreau sa o mai inchid din cheie si poate sa uit si vreo usa deschisa. Nu vreau pagere, hands free, ridicare geamuri (le am manuale)....
Am vazut in Carrefour alarma si inchidere centralizata Type R si inca o marca pe care nu o mai retin asa bine, dar parca era Eagle Master. Pachetul alarma+inchidere e cam 130 ron.
Stie cineva ceva despre astea? Type R stiu ca face o gramada de porcarioare, dar la alarma si inchidere or fii buni de ceva? Merita?'
Varianta a 2a ar fi sa-mi iau o inchidere tot din Carrefour (vreo 40 ron separat) si o alarma mai buna. Doar ca inchidere+alarma mai buna+ montaj = prea scump :P Ce sfaturi aveti? Stiti vreo alta marca, vre-un alt magazin?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 17:48   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

Am vazut azi alarma+inchidere centralizata Type R cu 98 ron in Carrefour. Ce ziceti, merita? Sunt bune de ceva? Eu am nevoie de amandoua si m-ar costa destul de mult si montajul si nu prea imi convine sa dau o gramada de bani pe alarma si inchidere. Un montaj prin Bucuresti unde recomandati?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 23:41   #11
razvand83

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 144
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

sal
eu am cumparat o alarma din targ
momentan merge

mi.am montato singur asa ca pot sa o schimb f usor daca se va defecta
razvand83 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-07, 07:51   #12
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

pai daca ti-ai montat-o singur, cum iti e usor sa o schimbi? nu ai nici o garantie si nu o sa ti-o schimbe nimeni daca se defecteaza.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-04-07, 07:53   #13
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

Oricum, intre timp m-am orientat catre Black Widow, e 200 ron cu tot cu montaj + inchidere centralizata 140 ron (montaj inclus). Deci ma va scoate la vreo 340 ron. Merita, tinand cont ca sunt "mai de firma". Si Maat am gasit pe la 200 ron...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 10:34   #14
Tanase Daniel

Stage 3
 
Tanase Daniel's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 109
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

Quote:
Originally Posted by Tanase Daniel View Post
salut! eu am avut tot felul de alarme maat.Toate proaste!!!!!!! :863;679;763.Probleme de tot felul la alarmele maat(ba raza de actiune extrem de mica fata de alte alarme din aceeasi categorie,ba tampenia aia cu auto reglarea senzorului de soc automat -----pana aproape ca nu mai suna nici daca o loveai cu un bolovan,sirenele proaste --se defectau tonurile,functiile butoanelor de pe telecomenzi parac te scoteau din minti.Singura care a mers si inca merge este un eagle master cl 5100 t.Functioneaza excelent si costa cam 1, 5 milioane fara montaj.Cine vrea o alarma super sa cumpere asa ceva, are si modul de ridicare geamuri incorporat.....
Apropo alarmele tesor sunt idem eagle master(au acelasi fabricant si ambele sun made in taiwan)-----insa diferenta e foarte mare la pret.
Eu pe masina am cl 5100 t cu pager separat, senzor de perimetru.Toate m-au costat cam 320 ron...Eu zic ca merita...

Last edited by Tanase Daniel; 18-05-07 at 10:38.
Tanase Daniel is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 00:22   #15
tuner

Stage 5
 
tuner's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Nissan]
Default Re: alarme ieftine care isi fac treaba

deci eu am pus pe fosta masina o dacie o alarma scorpion si merge foarte bine si in ziua de azi si noul proprietar e foarte multumit de ea am legat si inchiderea si tot la ea

parerea mea proprie si personala e ca alarmele majoritatea sunt legte prost si foarte prost pe masini si acolo apar si problemele
am mai montat intre timp o alarma tot ieftina din metro pe un audi 80 si merge excelent ba chiar am pus si deschidere la portbagaj din alarma si merge perfect singura problema un buton de la usa soferului care fac figuri da o sa caut la dezmembrari unu

am ales alarme ieftine ca de banii de montaj pot sa mai imi iau una si eu zic ca merita
__________________
Am un RENO si asta imi ocupa tot timpul!!!
Auzi?? fa ca guma de sters si sterge-o...
Totul despre iluminarea auto
tuner is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -