Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Forumul Participantilor la Curse

View Poll Results: Alegeti tipul de grupe preferat in competitiile de drag racing din Romania
Grupe LEGAL RACING 69 61.06%
Grupe DELTA RACING 44 38.94%
Voters: 113. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-10, 18:55   #31
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Mai OK mi se pare sistemul Delta Racing.Eu ma dau cu un modest Logan de 1.6 stock. La grupa mea intra 1.6VTEC,1.4turbo(R5), 1.816v(golf 2GTI). Din start stiu ca nu am nici o sansa si nu zic nimic. Stiu ca trebuie sa evoluam, iar acest sistem reprezinta o evolutie. Iarasi ideea cu grupe profi si grupe street mi se pare buna. Sa revin: evoluand, castigam cu totii. In primul rand calitatea materialului de concurs, calitatea organizarii si daca e sa visam putin, calitatea drumurilor sau de ce nu a pistei.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 03:13   #32
bodel

Stage 4
 
bodel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 175
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
eu cred ca inca nu avem masini da "drag" in Romania, sau daca sunt sunt extrem de putine.
mai toti care venim la curse avem aceeasi masina si de "liniute" si de mers in concediu
Pai tocamai asta se urmareste prin grupele Delta Drag, sa se treaca si la un nivel profi, daca sunt amatori de curse cu castig sigur ar fi bine sa evite astfel de evenimente.
bodel is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 15:17   #33
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Intentionam sa organizam noi etape Legal Racing.
Conform votului actual se pare ca suntem nevoiti sa pastram departajarea clasica.
Rog sa aduceti in atentie noile departajari, grupe, clase... ale DragEvents sau care sunt acum uzitate la alte evenimente si sa continuam votul.
Voi decideti!
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 22:19   #34
Catalin_br

Stage 5
 
Catalin_br's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 625
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

E penibil acest sondaj, grupele LR sunt depasite de mult.
Motorul meu stock are 190cp, dar defapt momentan are 250cp(lucru ce mar clasa la alta grupa) cum imi demonstreaza LR acest lucru? Imi desface motorul? Ce inseamna asta ca te pui la grupa unde iti convine tie si pleci cu, cupa acasa, castigator....
__________________


Drag project e30 2.5 24v
Catalin_br is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 23:37   #35
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Ai citit regulamentul?
Nu este importanta puterea motorului tunat pentru departajare ci este importanta puterea lui stock. Atentie nu ne referim la motorul din fabrica ci la cel care echipeaza masina la momentul cursei.
In plus nu facem politie, ne bazam pe corectitudinea si respectul celor care participa. Daca se observa nereguli se aplica descalificarea si anumarea rezultatului.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 23:39   #36
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Va rog sa va exprimati votul noi vom tine cont de sondaj.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 07:09   #37
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by bodel View Post
Pai tocamai asta se urmareste prin grupele Delta Drag, sa se treaca si la un nivel profi, daca sunt amatori de curse cu castig sigur ar fi bine sa evite astfel de evenimente.
Daca doriti grupele similare cu cele din Ungaria votati, chemati prietenii sa va sustina si noi vom respecta votul.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 12:15
amadeus_and
This message has been deleted by lascarica.
Old 20-08-12, 08:06   #38
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Si daca rezultatul iese pe LR, obliga la ceva asta pe DRE sa le foloseasca, sau invers? Ce rost are? A mai spus cineva sa oferiti, sa dublati campionatul actual cu un altul (ex.: VTM - ACR/CNVC - FRAS). Piata va alege in mod real.
Un topic caca-maca, lipsit de sens si malitios.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 12:42   #39
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Acum Legal Racing isi manifesta, cu transparenta, interesul pentru optiunile voastre.
Grupele care vor fi invingatoare in acest vot vor fi folosite de Legal Racing si nu obliga cu nimic pe altii, desi moral a bine sa se aiba in vedere.
Cat despre modul de exprimare din finalul postului tau cred ca tine de buna crestere.

Daca cumva nu stiti ce este Legal Racing si cu ce se ocupa si ce a facut nu e rusine sa intrebati.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 15:24   #40
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Pai daca Legal Racing este pregatit cu sistemul de cronometrare special conceput pentru astfel de curse, nu orologiu si semafor ca-n intersectie sau din labute ca fluturasii si ochiometric la final, daca are locatiile vorbite si un calendar strict si cert, nu d-ala ca-n fiecare an cand nu exista luna fara etapa pe hartie dar pe strada batea vantul, eu zic ca intentia este laudabila, in sensul ca puneti mana si dati-i bataie.
Bine ca in sfarsit se misca si la noi ceva (cu poll-ul asta)!!!

Revin si ma intreb, ce sens are intrebarea?

P.S. Am inventat si eu candva niste incadrari si au venit concurenti cum vin si la DRE iar spectatori mult mai multi, dar asta nu inseamna ca alea erau curse de drag racing ce faceam eu iar moral ar fi ca si LR sa recunoasca acest lucru.

P.S.S. La grupele LR la fel se cere in continuare ITP valid pentru toti concurentii, chiar daca 1/4 nu ar trece o inspectie ARR-RAR si sunt amestecate masini fara drept de circulatie pe strada cu alea care o pot face? (fara departajare steer/profi). Cat despre incadrarea in functie de puterea din talon, la fel de bine se pot face libere si atat. In plus, se revine la norocul in viata al fiecaruia in sensul ca daca ai noroc, te dai de 2 ori.

Cred ca daca DRE investeste in sistemul ala cu tot cu statie meteo si ce dracovenii auxiliare mai sunt pe acolo, vor fi varianta Deluxe a acestor curse in Romania si nu doar d.p.d.v. al tehnicii.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 16:02   #41
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Cronometrarea nu este o problema si inca la un nivel profi nu de amatori.
Cronometrarea este deja pregatita dar salasam faptele sa vorbeasca.
LR organiza curse in urma cu 10 ani si atunci s-a considerat ca a adus vestul in Romania, dar cum totul evolueaza nu va faceci griji ca nu putem face fata.
Dimpotriva cu etapele organizate de noi inca suntem in fata pe anumite sectoare. Priviti doar nr de etape, locatii, numar participanti , public...
Important este sa se inteleaga ca Legal Racing este o consecinta a curselor de strada si obiectivul ei a fost de a le aduce in legalitate.
Obiectivul a fost indeplinit, in omentul in care se organizau curse in tara cu o cadenta de o etapa pe luna, ilegalele erau ca si inexistente.
Legal Racing a asigurat mai mult latura sociala decat cea sportiva. Asta e greu de vazut de ...
In ce priveste regulamentul LR daca trebuiesc facute amendamente suntem deschisi la sugestii. Aratati pe rext unde este scric ce va deranjeaza si cum trebuie sa sune in opinia voastra.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 16:37   #42
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Cateva filmulte de la etape oranizate conform regulamentului LR.
Bucuresti Splai accelerare https://www.youtube.com/watch?v=rX6-4ZQXzlE&feature=plcp
Bucuresti Casa Poporului accelerare https://www.youtube.com/watch?v=hN2eipP-dq0
Bucuresti Romexpo indemanare https://www.youtube.com/watch?v=XhjZ5fY3LPI
O festivitate de premiere la Prisma dupa indemanamre si ...
https://www.youtube.com/watch?v=VQxBiWVBTWg&feature=plcp
si o reprezentare inainte de drift: https://www.youtube.com/watch?v=o6BRu...feature=relmfu
https://www.youtube.com/watch?v=3CgBc...feature=relmfu
Timisoara Aeroport https://www.youtube.com/watch?v=j9R2a...re=context-chv
Timisoara nocturna pe aeroport: https://www.youtube.com/watch?v=CDXFxaP-w_8
Braila https://www.youtube.com/watch?v=P8gnP6EOsVA
Craiova pe aeroport, Constanta aeroport, Iasi aeroport, ...
Public nu gluma: https://www.youtube.com/watch?v=n4pwO9ST3DE
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 16:38   #43
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Daca exista acel sistem de cronometrare, dedicat acestui tip de cursa, nu cred ca pupa cu incadrarile LR.

Intrebari
1. Cine castiga cursa? Primul sosit sau timpul cel mai mic?
2. Se departajeaza concurentii in functie de starea legala REALA a masinii?
3. Pe actualul parc auto (sa folosesc o expresie LR) nu cumva ultima grupa va fi supra-ultra-populata si total inechitabila?
4. De ce nu se tine cont doar de felul tractiunii, natura motorizarii (aspirat sau supra-alimentat), calitatea legala (street sau profi) si poate si in functie de carburant, daca se doreste, citez din memorie, "sa se vada meritul fiecaruia"? Cea mai rapida masina tractiune fata-aspirata-de strada, FWD-T-profi, RWD-N/A-street... si tot asa.

Revenind, etape legale au fost si sunt de cativa ani, in fiecare luna, cu instiintare generoasa in prealabil. Adevarat ca pare a fi mai mult sport decat socilizare la astfel de curse. Daca LR vrea sa faca o treaba serioasa (!), atunci ar trebui sa vina in intampinarea participantilor oferind locatii la indemana pentru jumatatea extra-carpatica a tarii si sa colaboreze cu DRE, asigurand o astfel o acoperire, chiar ca nationala, a sportului de Drag Racing, nu sa va intoarceti la brambureala anilor de inceput.

Va urez succes, desi demersul asta imi este cu deja vu!
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 16:42   #44
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Nu se mai fac curse atata de des pentru ca:

1. Este necesar avizul FRAS pentru ca Politia Romana sa blocheze drumul (taxe, pile, cronometrare cu cuc de la ei, nebunii);
2. In unele locatii au avut loc incidente care au dus la imposibilitatea obtinerii altor autorizatii (Casa Poporului, Galati, Dragonul Rosu, Tg. Mures (parca?)-indemanare etc.)
3. Unele aeroporturi au devenit indisponibile iar altele noi nu au mai aparut.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 16:44   #45
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: (Sondaj de opinie) - Ce tip de grupe preferati, LEGAL RACING sau DELTA RACING?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Ce mai criticai Buzaul Opreo cand era public d-asta...
DragosT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -