Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-09, 20:36   #1
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default lipsa certificat fiscal

problema e urmatoarea,am cumparat masina cu nr rosii din tara,si acum cand vreau s-o inmatriculez pe numele meu mi se cere certificatul fiscal al fostului proprietar,adica cel ce a adus masina si i se cere lui s-o puna pe rol dupa care s-o radieze,pt ca eu s-o pot inmatricula.mie mi-e greu sa dau de baiatul acela nefiind din acelasi oras.intrebarea mea este daca se poate face ceva fara acel cert fiscal si fara ca masina sa fie pusa pe rol de el.eventual niste cunostinte la finante care pot inchide un ochi sau doi.
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 14:13   #2
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: lipsa certificat fiscal

incearca sa dai de ala care ti-a vandut masina si sa te intelegi cu el sa-si scoata certificatul fiscal...alta solutie nu prea ai
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 15:07   #3
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: lipsa certificat fiscal

m-ar ajua cu placere respectivul,insa tind sa cred ca e plecat din tara mom.plus ca mi s-a zis ca tre sa si inregistreze masina la fisc pe numele lui,dupa care s-o radieze si abia apoi pot s-o inmatriculez eu
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:04   #4
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: lipsa certificat fiscal

nu dureaza mult...in 10 zile maxim isi scoate certificat fiscal.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:18   #5
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: lipsa certificat fiscal

asa am patit si eu....am laut o masina de la cineva am tin-o pe numele respectivului si cand m-am dus s-o inscriu a trebuit sa dau iar de ala..sa mergem la fisc...sa plateasca impozitul pe masina(nu-l platise deloc),abea atunci iti da certificatul fiscal si cu ala de duci la politie cam intr-o saptamana se rezolva daca merg toate cum trebuie
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:58   #6
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: lipsa certificat fiscal

masina mea n-a fost inmatriculata,am luat-o cu nr rosii.e adevarat ca trebuie pusa pe rol mai intai de respectivul si abea apoi o pot pune pe numele meu? in continuare intreb daca are cineva cunostinte la fisc la sect 6,sa nu-mi mai trebuiasca fisa respectivului? ma agit asa pt ca am ultimul set de nr rosii expirate (am asteptat sa vad ce se intampla cu taxa pe care am platit-o pana la urma la o val aprox dubla) si stau cu masina in fata blocului ma uit la cum o ploua.

Last edited by sstilo; 19-03-09 at 22:01.
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:08   #7
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: lipsa certificat fiscal

respectivul trebuie sa declare masina la finante...dureaza o saptamana parca pana o i-a in evidenta, apoi o scoate din evidenta, plateste impozitul la ea+amenzi daca are si apoi scoate CF in 2 zile, deci dureaza vreo 10 zile toata treaba cum ti-am scris si mai sus.
nu cred ca-si risca nimeni postul pentru ***-uri de genul asta.
PS: din cate stiu eu poti sa-ti iei cate numere rosii vrei daca ai platit taxa
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:14   #8
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: lipsa certificat fiscal

ms pt raspuns.eu stiam ca poti scoate maxim 3 seturi de nr rosii.o sa dau totusi un tel la pol.inca odata ms pe ajutor
sstilo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -