Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-14, 14:08   #3706
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
vedeti ca masinile inmatriculate in RO inainte de 2006 se pot vinde cu evitarea taxei de timbru
cum ?
Santon is offline   Reply With Quote
Old 31-03-14, 14:37   #3707
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
cum ?
prin aceeasi procedura ca si pana acuma ( instanta ) pentru ca nu se specifica in lege ca taxa este pt masinile deja inmatriculate sau pt cele care urmeaza sa fie
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 00:51   #3708
Adryanno

Stage 5
 
Adryanno's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,473
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna.
A mai recuperat cineva taxa ? Eu am bagat dosarele pentru 3 masini..Am deja 1 an jumate si niciun raspuns ..
Adryanno is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 02:12   #3709
Dane'z

Stage 3
 
Dane'z's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 127
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ce trebuie sa indeplineasca o masina pentru a fi inmatriculata ca masina destinata competitiilor sportive ce acte trebuie facute etc etc ?
Dane'z is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 02:13   #3710
Dane'z

Stage 3
 
Dane'z's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 127
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ce trebuie sa indeplineasca o masina pentru a fi inmatriculata ca masina destinata competitiilor sportive , ce acte si pe unde trebuie ajuns ?
Dane'z is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 09:18   #3711
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Adryanno View Post
Buna.
A mai recuperat cineva taxa ? Eu am bagat dosarele pentru 3 masini..Am deja 1 an jumate si niciun raspuns ..

Toate procesele cu hotararile definitive sunt inghetate.
Banii/masina se vor restituii in rate pe 5 ani.

Mai cititi si voi presa !
Santon is offline   Reply With Quote
Old 29-04-14, 07:11   #3712
manole74

Stage 5
 
manole74's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 974
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Se pare ca s-a creeat precedent cu evitarea la inmatriculare a timbrului de mediu! http://recuperaretaxatimbrudemediu.w...mbru-de-mediu/
manole74 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-14, 20:40   #3713
sofer ocasie

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 1
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut
Euam cumparat un Logan 1,5 dci nou nout in 2011 din Ploiesti de la representanta si am cerut sa mi se returnese tacsa de prima inmatriculare de 600 lei. Am primit raspuns de la ANAF-ul local ca in conformitate cu OUG 9/2013 și OG 92/2003 aceasta tacsa nu poate fi returnata. Este cineva in situatia asta si care a primit tacsa? Care este procedura de recuperare a tacsei de prima inmatriculare pentru autovehiculele noi?

Astept sugestiile voastre
sofer ocasie is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 12:58   #3714
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

1) Cumpar un kg de litere "z" si "x" pentru uz propriu.
2) Donez kilogramul de "z" si "x" colegului de deasupra.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-05-14, 13:50   #3715
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by sofer ocasie View Post
Salut
Euam cumparat un Logan 1,5 dci nou nout in 2011 din Ploiesti de la representanta si am cerut sa mi se returnese tacsa de prima inmatriculare de 600 lei. Am primit raspuns de la ANAF-ul local ca in conformitate cu OUG 9/2013 și OG 92/2003 aceasta tacsa nu poate fi returnata. Este cineva in situatia asta si care a primit tacsa? Care este procedura de recuperare a tacsei de prima inmatriculare pentru autovehiculele noi?

Astept sugestiile voastre
Iti bati capul pt 600lei ? Altii au platit 5000euro taxa si nu mai plang.
Este sofer de OCASIE? TACSA ? REPRESENTANTA ? sau vrei sa iti cumperi un abecedar cu banii de pe taxa?
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 16-05-14, 20:51   #3716
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Vreau sa cumpar o masina inmatriculata fara taxa, nu prin partaj, ci prin judecare cu statul (asa zice propietarul, ca nu a platit taxa, i-a dat in judecata direct, a castigat procesul si a inmatriculat masina fara taxa), asa, acum, daca masina aceea nu a avut numere rosii scoase, eu pot scoate numere rosii la ea pana platesc taxa? Sau mai functioneaza treaba cu evitarea timbrului de mediu prin judecare? Multumesc
__________________


'93 BMW E36 2.5i Sedan -> Sold
'97 Range Rover 2.5 td -> Sold
'05 Peugeot 206 1.4 -> Sold
'00 BMW E46 1.8i Sedan -> Sold
'01 VW Golf IV 1.4 -> Family member
'97 BMW E36 2.0i Sedan -> Family member
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 19:53   #3717
Adryanno

Stage 5
 
Adryanno's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,473
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna . Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii .. am citit prea multe articole/legi si nu am rezolvat nimic.

O cunostiinta a cumparat o masina Mercedes B180 - an fabricatie 2006 .
Masina a fost pe leasing , prima inmatriculare fiind in 07-2007 ( avea numere vechi de leasing )
In 2009 s-a schimbat firma de leasing din Tiriac Leasing in Mercedes Benz IFN Leasing . Acum incepe problema .
Proprietara de la care a cumparat masina a trecut-o pe firma ei in 2012 . Cica ea nu a platit nici o taxa , masina a cumparat-o in 2009 .
La finante nu apare masina , am fost la firma de leasing Tiriac Auto iar cei de acolo mi-au spus direct ca trebe sa platesc taxa ( 1000e )
Am intrebat de ce ? NU stie nimeni sa imi spuna nimic .
Au fost scutite de taxa cele importate in tara intre anii 2006-2007 ?

Astept cateva pareri . Multumesc .
Adryanno is offline   Reply With Quote
Old 25-09-14, 16:00   #3718
alfa_my_love

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 148
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

buna.cine ma poate ajuta si pe mine cu un sfat... as vrea sa cumpar o masina second de la o persoana care a inmatriculat masina in Romania in 2010 sau 2011 cred dar a recuperat taxa auto in instanta.INTREBAREA AR FI daca eu as vrea sa cumpar masina de la aceea persoana ar trebui sa platesc iara taxa de inmatriculare sau cum se procedeaza?as vrea sa cumpar masina dar nu stiu cum e cu treaba asta cu taxa.va rog sa ma ajutati
alfa_my_love is offline   Reply With Quote
Old 25-09-14, 16:05   #3719
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Da trebuie platita, dar eu as zice ca nu are rost sa te complici.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 25-09-14, 17:03   #3720
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Adryanno View Post
Buna . Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii .. am citit prea multe articole/legi si nu am rezolvat nimic.

O cunostiinta a cumparat o masina Mercedes B180 - an fabricatie 2006 .
Masina a fost pe leasing , prima inmatriculare fiind in 07-2007 ( avea numere vechi de leasing )
In 2009 s-a schimbat firma de leasing din Tiriac Leasing in Mercedes Benz IFN Leasing . Acum incepe problema .
Proprietara de la care a cumparat masina a trecut-o pe firma ei in 2012 . Cica ea nu a platit nici o taxa , masina a cumparat-o in 2009 .
La finante nu apare masina , am fost la firma de leasing Tiriac Auto iar cei de acolo mi-au spus direct ca trebe sa platesc taxa ( 1000e )
Am intrebat de ce ? NU stie nimeni sa imi spuna nimic .
Au fost scutite de taxa cele importate in tara intre anii 2006-2007 ?

Astept cateva pareri . Multumesc .
Am trecet si eu pri aceeasi problema. In 2007 unele firme de leasing s-au folosit de o chichita legislativa si nu au platit taxa deoarece au considerat ca inmatricularea penleasing este o inmatriculare temporara si nu permanenta. Asa ca in 2007 s-a practicat acest artificiu. La sfarsitul lui 2007 s-a reglementat si aceata scapare. (Eu am luat masina in2007 luna 04 pe eurial leasing apoi in 2009 eurialul a fuzionat si s-a transformat in nbg leasing.
La finalul celor 6 ani de leasing am aflat cu stupoare ca trebuie sa platesc timbru deoarece firma de leasing nu a platitcei 150 e cat era la masina in2007 pt masina noua folosindus de scaparea legislativa si a trebuit sa platesc cam 900 e desi eu le platisem pe factura cam 200 e firmei de leasing ca si taxe inmatriculare . ei s-au scuzat si au spus ca defapt acei bani reprezinta onorariul lor pentru a-mi inmatricula masina si a mi-o preda cu numerele pe masina. Concluzia e ca trebuie platita. Revin un pic la masinile importate pana in 2007 la acestea se platea vama si accize iar cle care au fost inmatriculate spre sfarsitul lui2006 inceputul lui 2007 nu au mai platit nici ele taxa. Deci fara o hartie de la anaf cum ca taxa e platita si nerecuperata trebuie platita taxa. Mai e un caz particular tot la firmele de leasing carcare au inmatriculat in 2007 mai multe masini deodata si au platit taxa la gramada fara a mai individualiza pentruclfiecare masina in parte. Aici cei mai norocosi pot cauta la arhiva firmei de leasing pentru a cere lista cu masinile pentru care s a platit taxa la comun si inmatriculat in aceeasi zi/perioada pe baza chitantei de plata. Spun cei norocosi deoarece termenul de pastrare a documentelor la serviciu inmatriculare si la firmele de leasing este de 5 ani . deci 2007 deja pica. Sper. A am clarificat unele nelamuriri. Bafta cu masina
p_vio46 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -