Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-14, 13:20   #3691
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ynp_46 View Post
Am un prieten care a cumparat un logan din 2006, daca se duce sa il inscrie trebuie sa plateasca taxa?
Da ,chestia e destul de simpla ,tot ce este inscris inainte de 2007,se plateste ,adica mai pe scurt ,la orice auto inscris fara taxa ,se plateste taxa la transcriere .bafta !
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 03-03-14, 22:09   #3692
laurrr

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

salut
am si eu un ford focus 1.8 din 2000...masina a fost adusa in 2009 a fost inscrisa si a fost recuperata taxa....
trebuie platita iar taxa sau pot sa o inscriu fara nici un fel de taxa??
vechiul proprietar are 22 de ani si asigurarea e cam mare
laurrr is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 15:02   #3693
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca e recuperata taxa la fel, trebuie platita...
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 16:00   #3694
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am si eu o intrebare poate ma ajuta cineva!
In urma cu aproape 1 an am terminat leasigul la masina,cei de la firma de leasing mi.au dat actele necesare pentru inmatriculare,pe talon s.a notificat ca masina a fost data mai departe sa zic asa catre mine,si ca nu mai este a lor!Apoi eu am fost sa depun dosarul pentru taxa de inmatriculare/timbru verde sau cum se mai numeste,care oricum din ce stiy este in jur de 80 mil in cazul meu,am primit un numar de inregistrare ,si nici pana in ziua de azi nu am primit un raspuns,cat trebuie sa platesc,daca trebuie,etc!Problema este urmatoarea,eu circul legal cu masina?Am auzit tot felul de pareri ca nu este ok,ca ma amendeaza,ca imi ridica talon ba chiar si masina..etc?Oare cum sta treaba cu adevarat?Eu ce vina am,am facut ce tine de mine,astept raspuns de la "FINANTE"!
__________________
I love SKODA
https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/113417-09-skoda-superb-2-0tdi-dsg.html-new skoda superb

SKODA SUPERB 2.0tdi-170cai
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 13-03-14, 17:57   #3695
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cei de la Federatie ne ofera un pont:

Federatia Romana de Automobilism Sportiv
INFO LEGISLATIV IMPORTANT:

Autovehiculele destinate competiţiilor sportive nu plătesc timbrul de mediu

Marţi, 11 martie 2014, a fost adoptată prin lege de către Parlamentul României OUG nr. 9/2013, care înlocuia vechea taxă de poluare cu timbrul de mediu pentru autovehicule. Deşi este în vigoare de un an, ordonanţa de urgenţă trebuia adoptată de Parlament pentru a-şi produce efectele pe termen nelimitat. Legea a fost aprobată cu modificări, printre care se numără şi precizarea categoriilor de autovehicule exceptate de la plata timbrului de mediu.

Astfel, autovehiculele destinate competiţiilor sportive şi cele încadrate în categoria vehiculelor istorice vor fi scutite prin Lege de plata timbrului de mediu.

Având în vedere că timbrul de mediu era obligatoriu de plătit chiar şi pentru automobilele deja înmatriculate în România, dar pentru care nu s-a plătit la data înmatriculării nicio taxă de acest gen (de poluare, de ex.) informaţia, respectiv scutirea de această taxă, este de interes atât pentru doritorii de import auto de competiţii din alt stat, cât şi pentru vânzătorii/cumpărătorii acestor automobile deja indigenate.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 14-03-14, 21:23   #3696
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Multumim de pont !
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-14, 18:29   #3697
Amnesia

Stage 2
 
Amnesia's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 44
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna , am un golf 4 fabricat in august 2000, vreau s-o trec pe Romanica , numai ca, pe cartea de Romania acum a fost trecuta norma e3 cu fabricatie 2001. As vrea sa stiu unde ma incadrez eu acum la vechime? La 12-13 sau 13-14 ani? multumesc anticipat .
Amnesia is offline   Reply With Quote
Old 20-03-14, 09:30   #3698
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu exista euro 3 la golf 4, este ori euro 2 ori 4 cel mai probabil
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 20-03-14, 11:58   #3699
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Amnesia View Post
Buna , am un golf 4 fabricat in august 2000, vreau s-o trec pe Romanica , numai ca, pe cartea de Romania acum a fost trecuta norma e3 cu fabricatie 2001. As vrea sa stiu unde ma incadrez eu acum la vechime? La 12-13 sau 13-14 ani? multumesc anticipat .
E3 = euro 2 la noi
E4 = euro 3 la noi
*
Depinde ce in ce luna e fabricata masina.. daca e in 3/2001 e bagata la 12-13... calculeaza vechimea in functie de luna in care e fabricata si de luna cand vrei sa te duci la RAR cu ea. nu e greu~
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 20-03-14, 12:23   #3700
Amnesia

Stage 2
 
Amnesia's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 44
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Nu exista euro 3 la golf 4, este ori euro 2 ori 4 cel mai probabil
Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
E3 = euro 2 la noi
E4 = euro 3 la noi
*
Depinde ce in ce luna e fabricata masina.. daca e in 3/2001 e bagata la 12-13... calculeaza vechimea in functie de luna in care e fabricata si de luna cand vrei sa te duci la RAR cu ea. nu e greu~
Inainte sa postati , cititi mai bine mesajele, nu va mai dati aiurea cu parerea ca va ies numai "perle" . totusi va multumesc ca mi-ati raspuns. In post-ul meu am specificat destul de clar Norma E3 si Fabricatie 2001 in cartea de Romania , deci RAR ul e facut , am fost azi si am depus cerere pt calcularea timbrului de mediu, masina a fost incadrata la 13-14 ani (ceea ce e bine scutesc 200 de euro). Multam !
Amnesia is offline   Reply With Quote
Old 20-03-14, 12:29   #3701
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Amnesia View Post
Inainte sa postati , cititi mai bine mesajele, nu va mai dati aiurea cu parerea ca va ies numai "perle" . totusi va multumesc ca mi-ati raspuns. In post-ul meu am specificat destul de clar Norma E3 si Fabricatie 2001 in cartea de Romania , deci RAR ul e facut , am fost azi si am depus cerere pt calcularea timbrului de mediu, masina a fost incadrata la 13-14 ani (ceea ce e bine scutesc 200 de euro). Multam !
Pai daca esti prea prost si nu stii sa faci o socoteala sa vezi la cat ti-o incadreaza astia e vina noastra? faci pe prostu si pe urma vii cu replici "inteligente".
Ai cerut parere.ti am dat parere.
hai mars.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 20-03-14, 13:19   #3702
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

vedeti ca masinile inmatriculate in RO inainte de 2006 se pot vinde cu evitarea taxei de timbru
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-14, 13:47   #3703
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
E3 = euro 2 la noi
E4 = euro 3 la noi
*
Depinde ce in ce luna e fabricata masina.. daca e in 3/2001 e bagata la 12-13... calculeaza vechimea in functie de luna in care e fabricata si de luna cand vrei sa te duci la RAR cu ea. nu e greu~
Si euro 3 und D4...ce este?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-14, 14:27   #3704
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
vedeti ca masinile inmatriculate in RO inainte de 2006 se pot vinde cu evitarea taxei de timbru
Cum ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 21-03-14, 17:58   #3705
vwgolf_trei

Stage 5
 
vwgolf_trei's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,337
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
vedeti ca masinile inmatriculate in RO inainte de 2006 se pot vinde cu evitarea taxei de timbru
cum ?
vwgolf_trei is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -