Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-14, 17:12   #3646
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Pe site-ul ANAF


http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...mbru_2013.html
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 17:34   #3647
rahdoo

Stage 1
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 10
Question Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

si imi da 400E,la o masina euro 3 ,motor 1.9 din 2003...chiar e atat de putin?
rahdoo is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 07:10   #3648
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Depinde de emisiile de co2 si daca masina este dotata cu filtru de particule
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 14:12   #3649
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by rahdoo View Post
si imi da 400E,la o masina euro 3 ,motor 1.9 din 2003...chiar e atat de putin?
Mie imi da vreo 1600 de euro, nu stiu cum ai calculat tu..
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 15:34   #3650
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Depinde de emisiile de co2 si daca masina este dotata cu filtru de particule
Nu se mai tine cont daca are sau nu filtru de particule...totul tine acum de emisiile co2...ele fac diferenta.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 16:21   #3651
rahdoo

Stage 1
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 10
Question Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Mie imi da vreo 1600 de euro, nu stiu cum ai calculat tu..
da...nu m am uitat eu bine in certificat.era CO/kg =82 si CO2/kg (mai jos) 155...nu m am uitat eu bine..mersi
dar primult CO/kg pt ce e...

si am mai inteles o chestie.ca daca monetezi nustiu ce filtru (de 50-100lei) atunci cand mergi cu ea la rar sa iti scoata mai putine emisii de CO2...merge faza?

Last edited by rahdoo; 12-01-14 at 16:32.
rahdoo is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 17:26   #3652
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by rahdoo View Post
da...nu m am uitat eu bine in certificat.era CO/kg =82 si CO2/kg (mai jos) 155...nu m am uitat eu bine..mersi
dar primult CO/kg pt ce e...

si am mai inteles o chestie.ca daca monetezi nustiu ce filtru (de 50-100lei) atunci cand mergi cu ea la rar sa iti scoata mai putine emisii de CO2...merge faza?
Nu prea mai merge...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 17:44   #3653
rahdoo

Stage 1
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 10
Question Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Nu prea mai merge...
ce trebuie s faci s mearga?:d: si cat de mult scade emisiile de CO2?se merita complicarea?
rahdoo is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 17:55   #3654
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by rahdoo View Post
ce trebuie s faci s mearga?:d: si cat de mult scade emisiile de CO2?se merita complicarea?
In bucuresti stiu ca nu prea mai merge nimic,nici cu depreciere, nici cu nimic,am vb cu mai multi ingineri de R.A.R si ei trec emisiile pe care le au in baza de date pentru fiecare tip de masina nu ce iese pe teava...daca emisiile care iti ies tie sunt mult mai mari decat ce au ei te resping nu le trec pe alea...deci totul tine de ce ai in baza lor de date adica exact ce da producatorul pentru fiecare tip de masina...mie de exemplu la masina pe care am avut-o....euro 5,1686 cmc,92 kw,filtru de particule,119g/co2...imi ieseau noxele si norma de co2 mai mica...a trebuit sa o tina in 4000 rpm ca sa iasa ceva si asa iesea mai putin...si radeau ca iese mai putin decat trebuie,dar in carte mi-au trecut exact ce aveam eu in actele de germania...si aia aveau si ei in calculator...
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-14, 18:23   #3655
rahdoo

Stage 1
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 10
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
In bucuresti stiu ca nu prea mai merge nimic,nici cu depreciere, nici cu nimic,am vb cu mai multi ingineri de R.A.R si ei trec emisiile pe care le au in baza de date pentru fiecare tip de masina nu ce iese pe teava...daca emisiile care iti ies tie sunt mult mai mari decat ce au ei te resping nu le trec pe alea...deci totul tine de ce ai in baza lor de date adica exact ce da producatorul pentru fiecare tip de masina...mie de exemplu la masina pe care am avut-o....euro 5,1686 cmc,92 kw,filtru de particule,119g/co2...imi ieseau noxele si norma de co2 mai mica...a trebuit sa o tina in 4000 rpm ca sa iasa ceva si asa iesea mai putin...si radeau ca iese mai putin decat trebuie,dar in carte mi-au trecut exact ce aveam eu in actele de germania...si aia aveau si ei in calculator...
am inteles mersi mult
rahdoo is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 16:47   #3656
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
In bucuresti stiu ca nu prea mai merge nimic,nici cu depreciere, nici cu nimic,am vb cu mai multi ingineri de R.A.R si ei trec emisiile pe care le au in baza de date pentru fiecare tip de masina nu ce iese pe teava...daca emisiile care iti ies tie sunt mult mai mari decat ce au ei te resping nu le trec pe alea...deci totul tine de ce ai in baza lor de date adica exact ce da producatorul pentru fiecare tip de masina...
asa e peste tot, de destul de multa vreme....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 09:10   #3657
montero

Stage 5
 
montero's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 456
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

doua intrebari :

1. Daca se plateste la momentul de fata taxa de inmatriculare ( sau cum ii mai zice acum) se mai poate recupera in instanta ?

2. Daca eu in anul 2008 am platit taxa de inmatriculare la o masina, intre timp o vand, mai pot recupera taxa de inmatriculare ? Daca da, cum pot face sa evit aceasta situatie, adica eu ca si primul propietar care a platit taxa, sa nu o mai pot recupera dupa vanzarea masinii.


Multumesc
__________________
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista !!!
montero is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 10:17   #3658
mondeo2001

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salutare tuturor! Am o problema cu care, poate , s-a mai intalnit careva p-aici. Cumparat ford mondeo din germanica anu trecut: 2.0 l diesel, 66 Kw, 90 CP, 06. 2001 prima inmatric, 124 g CO2, trecut in breef (inclusiv in cel al proprietarului neamt). Merg cu ea la RAR si-mi trec aia 154g CO2 pe motiv ca nu-l lasa producatorul sa treaca 124 si ca valoarea e gresita, la acest tip de motor. Diferenta e destul de mare la calcul timbru lu` Ponta! Ce ma sfatuiti sa fac? Pot sa-i actionez in instanta?
mondeo2001 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-14, 02:12   #3659
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mondeo2001 View Post
Salutare tuturor! Am o problema cu care, poate , s-a mai intalnit careva p-aici. Cumparat ford mondeo din germanica anu trecut: 2.0 l diesel, 66 Kw, 90 CP, 06. 2001 prima inmatric, 124 g CO2, trecut in breef (inclusiv in cel al proprietarului neamt). Merg cu ea la RAR si-mi trec aia 154g CO2 pe motiv ca nu-l lasa producatorul sa treaca 124 si ca valoarea e gresita, la acest tip de motor. Diferenta e destul de mare la calcul timbru lu` Ponta! Ce ma sfatuiti sa fac? Pot sa-i actionez in instanta?
Iti trebuie certificat de conformitate de la ford...il poti obtine de la reprezentanta.sunt obligati sa iti treaca ce ai in acel certificat.aceeasi problema am avut-o la un volvo s60 2.4 diesel si asa am rezolvat.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-14, 13:21   #3660
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

@alex.panciu , aceeasi problema am avut-o si eu insa la norma de poluare masina e Euro 4 si in tabel la RAR ii Euro 3 .Am un a4 2.5 diesel ,deci la motor e cam aceeasi capacitate ca a ta.Ti-ai inmatriculat-o?cum ai procedat cu RAR-ul?

Last edited by click; 18-01-14 at 13:24.
click is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -