Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-13, 12:43   #3631
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cum se poate inscrie o masina adusa din Germania in Ungaria pentru a circula cu ea in Romania? Si care sunt taxele?
click is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 11:06   #3632
byy.bubu

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 1
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut, am un renault megane , a fost cumparat nou din romania in 2005, eu l.am cumparat in 2008 , intrebarea mea este daca il vand acum , cel care o cumpara mai trebuie sa plateasca vreo taxa de inmatriculare sau ceva de genul ? Multumesc
byy.bubu is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 11:09   #3633
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Da,masina ta nu are taxa si cel care o va cumpara de la tine va trebui sa plateasca taxa daca va dori sa o treaca pe numele lui.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 13:01   #3634
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Care este diferenta intre inscrierea masinii in Bulgaria fata de Ungaria?ma refer la taxe,acte,procedura.

Va mutumesc anticipat
click is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 13:12   #3635
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Pai CRED ca este ca si in celelalte tari...trebuie sa ai domiciliu, etc. Cel mai bine ai putea sa dai un e-mail la o primarie dintr-un oras apropiat de granita cu Romania, asteptand un raspuns exact pe forum nu rezolvi mai nimic si cred ca nu sunt multi care si-au inmatriculat masina in Ungaria....si decat sa spuna sau sa te iei dupa ce se aude mai bine intrebi tu direct. Scrie-le in Romana si Engleza, trebuie sa cunoasca o limba din doua))))
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 13:33   #3636
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Hm,ma gandeam ca altii au facut pasul acesta inaintea mea si mi-ar putea da niste sfaturi.Sa iti cumperi masina second din strainatate si sa ti-o inmatriculezi in Bulgaria pare a fi cam "nashpa".

Adica ii totul vorba de imagine,iti cumperi un BMW seria 5 din 2005 si il inmatriculezi in Bulgaria,toti zic ca ii nashpa si cam asa e.

Motiv pentru care vreau sa scap de etichetele acestea pe care le pune societatea,sa o inmatriculez in Ungaria(daca nu sunt taxe mari).

Bine ar fi sa cada timbru asta mai repede.
click is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 17:04   #3637
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ce mi-e Bulgaria, ce mi-e Ungaria...pana la urma ce mai conteaza daca scrie ION la numar sau Bulgaria ? important e sa ai masina cu actele in regula, platit tot inclusiv impozit in tara in care e inmatriculata.
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 17:57   #3638
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Pai asa zic si eu,insa "Ghita" vecinu` cand vede ca ti-ai luat masina faina si ti-ai inscris-o in Bulgaria i ciuda si face mishto
click is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 19:27   #3639
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Si de ce trebuie sa iti pese de ce zice X si Y ? )))))))))))))) sa nu zici ca dai toti banii pe masina si o inscrii in Bulgaria sau Ungaria decat sa dai banii pe o masina mai ieftina pe care o inscrii in Romania dar o sa zambeasca "Ghita vecinu` "
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-13, 21:27   #3640
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

"Ghita vecinu' " ii un mistocar ca si multi altii din societatea romaneasca,insa daca o inscrii in Ungaria ii inchizi gura...Daca o inscrii in Bulgaria face misto ca stie ca majoritatea isi aduc masini din strainatate si nu pot sa si-o inmatriculeze in Ro si apeleaza la vecinii din sud ca e mai usor,insa in Ungaria cum e?asta e intrebarea,care sunt taxele si cu cat difera de Bulgaria
click is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 23:53   #3641
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salutare,

Am castigat actiunea in instanta pentru recuperarea taxei acum 1 luna si jumatate ( s-a anulat decizia de calcul a taxei si Administratia Finantelor este obligata sa restituie taxa). Avocatul m-a informat ca acum asteapta " sa fie comunicata sentinta dupa care vom urmari daca va fi atacata sau nu cu recurs".

Aveti idee cat trebuie asteptat din acest moment, pana la recuperarea efectiva a taxei ? La dosarul respectiv nu s-a mai updatat nimic ( nici daca a fost sau nu atacata cu recurs), iar avocatul nu mai spune nimic. Ar trebui sa fac ceva ?

Multumesc anticipat,
Alex
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 09:02   #3642
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ce norocos esti,cand ti-ai depus dosarul?
click is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 19:47   #3643
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Pfff... acum peste 1 an. Pana nu ma vad cu banii in mana, nu cred ca ma pot considera norocos
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 20:09   #3644
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Va salut!
Apelez la voi pentru a primi un sfat. Doresc sa cumpar un BMW cu nr. de BG si sa-l inmatriculez in Romania, nu m-ar deranja sa circul cu nr. de BG., dar taxa de inmatriculare este decenta.

Cam ce proceduri ar trebui sa urmez cand cumpar masina, presupun ca trebuie radiata din BG.
Se face un act normal de vanzare cumparare?
Multumesc anticipat!
procos is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 16:04   #3645
rahdoo

Stage 1
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 10
Question Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

buna ziua.imi poate spune si mie cineva va rog.unde pe ce site sau unde pot merge sa aflu exact cat ma costa taxa de imatriculare.pentru ca toti dau zeci de siteuri si pe toate imi da de la 300E pana la 2000E si habar nu am dupa care drq sa ma iau...daca ma puteti ajuta si pe mine cu un site.sau unde pot merge(in TM)sa aflu detaliile de care am nevoie.multumesc
rahdoo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -