Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-13, 16:21   #3601
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut, mai exista cumva in momentul actual "portita" cu deprecierea sau se mai poate face vreo chestie ca sa mai scada timbrul de mediu?
babone is offline   Reply With Quote
Old 11-11-13, 16:30   #3602
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu mai e portita cu deprecierea,si eu am vrut sa incerc,dar a picat pana am ajuns acolo.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 15-11-13, 13:36   #3603
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Dosarul trebuia sa apara pe portalul instantelor chiar inainte de a primi termen.
Mai exista o marja de timp in care se asteapta refuzul de la serviciul inmatriculari (30 zile) si inca o luna termen pentru a contesta refuzul de a efectua inmatricularea. Dar de aici si pana la un an de zile e cale lunga... cred ca ar trebui sa il iei serios la intrebari pe avocat.
PS: vacanta, vacanta, dar suntem in noiembrie... wtf?



In primul rand nu e vorba de recuperarea taxei.
In al doilea rand, la dosar de recuperare taxa ti se cere dovada inmatricularii autovehiculului in Romania (printre altele), deci nu neaparat cartea de identitate a vehiculului (poate fi si o simpla adeverinta, chiar si copie a talonului).
In al treilea rand, niciodata nu ti se va cere originalul unui act de stare civila, de inmatriculare sau alte asemenea, doar in cazul in care ceri anularea acelui act (ex.: divort, unde depui certificatul de casatorie in original, in vederea anularii).
In al patrulea rand, cum am zis si mai sus, atunci cand nu stiti ceva, este mai bine sa nu raspundeti, ca nu e cu suparare. Daca se dau 10 informatii gresite si una buna, persoana interesata nu va sti de unde sa aleaga. Nu conteaza cine detine masina in prezent, conteaza cine a platit taxa si daca taxa respectiva a fost folosita la inmatriculare.
Salut, adica tu vrei sa spui ca la masina pe care am cumparat-o si careia i s-a platit taxa de inmatriculare, acum acel om poate sa mearca in instanta si sa recupereze taxa? Cum vine asta fara acordul meu iar eu raman cu masina in aer? Nu cred ca este posibil asa ceva, eu la cazul asta m-am referit.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-13, 17:26   #3604
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Salut, adica tu vrei sa spui ca la masina pe care am cumparat-o si careia i s-a platit taxa de inmatriculare, acum acel om poate sa mearca in instanta si sa recupereze taxa? Cum vine asta fara acordul meu iar eu raman cu masina in aer? Nu cred ca este posibil asa ceva, eu la cazul asta m-am referit.
Este foarte posibil si e dreptul lui, fiind cel care a achitat taxa. Nu e nevoie de acordul tau, taxa se achita cu prilejul inmatricularii (de catre el) si nu este o parte componenta a dreptului de proprietate asupra masinii, ca sa devii automat "proprietarul" taxei platite atunci cand cumperi masina. Stiu, nu e corect, dar asa e legal. Puteai sa faci cu el o intelegere notariala sa-ti vanda INCLUSIV dreptul de a recupera taxa, si astfel stateai fara griji. Inca nu e tarziu, daca mai poti lua legatura cu el, iti pot trimite un model de contract (cu toate ca e simplu si il poate face orice notar).
Si nu o spun pentru ca asa cred sau pentru ca am auzit la unul si altul, ci o spun dupa ce - in calitate de avocat - am recuperat cel putin 60 taxe in decursul anului trecut si vreo 10 anul asta, din care doar o mica parte nu vandusera deja masina.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 17:02   #3605
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Va rog frumos sa ma ajutati.

Avocatul meu a bagat dosarul contra taxei de inmatriculare doar ieri, desi eu am fost la el cu toate actele in ianuarie,iar acesta mi-a spus ca la depus in acea luna.

Din ianuarie pana acum l-am tot intrebat ce se intampla cu dosarul, de ce nu apare pe internet,iar acesta mi-a spus ca am prins vacanta judecatoreasca si ca inca mai dureaza.

Saptamana trecuta am facut investigatii si i-am cerut numarul de dosar ca sa imi vad starea pe internet insa mi-a dat un numar gresit.M-am dus inapoi sa-i ii spun ca nr de dosar apartine altei persoane insa avocatul a plecat de la birou iar dosarul mi-a aparut numai ieri pe site cu data de inregistrare de ieri desi ar fi trebuit sa fie inregistrat in luna ianuarie.

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac,sunt confuz in toata situatia asta.Toate problemele sunt din cauza acestui avocat.Nici nu vreau sa ma gandesc ca nu o sa imi pot inmatricula masina din cauza lui sau ca mai trebuie sa astept 6 luni pana la hotararea judecatoreasca.

As merge dupa urmatoarele cuvinte "Cine greseste ->plateste" insa cum as putea sa ii impun avocatului acest lucru?
click is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 22:04   #3606
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ai facut o cerere prealabila catre autoritati in decursul anului 2012? In caz contrar, dosarul tau este sortit esecului indiferent daca depunea actele in ianuarie sau noiembrie.
Daca aveai o cerere depusa in 2012, dosarul depus acum la instanta e ca si pierdut, iar vina avocatului o poti demonstra cu contractul de asistenta juridica incheiat cu el, impreuna cu un certificat de rol care atesta data depunerii cererii.
Poti merge suficient de departe incat sa-l obligi sa-ti achite contravaloarea timbrului de mediu, in conditiile in care el trebuia si putea sa-ti obtina inmatricularea fara plata vreunei taxe, iar intarzierea i se datoreaza in totalitate.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 16:06   #3607
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Avocatul si-a "recunoscut" vina si mi-a spus ca nu voi avea probleme cu inmatricularea chiar daca s-a trecut la Timbru de mediu deoarece se ia in considerare data cand a intrat masina in tara iar eu voi fi tot contra taxa de inmatriculare.

A mai spus ca nu s-au dat hotarari judecatoresti in jud Sibiu din care eu fac parte iar asta pot spune ca e adevarat pentru ca m-am uitat pe site-ul cu dosare iar in Sibiu nu am gasit dosare cu termene dupa martie anul acesta.Deci intr-un fel sau altul tot acolo sunt,daca nu apare iar o surpriza.


Voi ce credeti?De ce dureaza asa de mult?Credeti ca avocatul minte?
click is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 16:10   #3608
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Si cum se dau termenele ? de ce dureaza asa de mult,tinand cont ca sunt multe dosare,le ia pe toate judecatorul cand le vine randul si le da termen?
click is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 16:45   #3609
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Click:
1)Procesele de inmatriculare fara taxa se demareaza in baza unei cereri prealabile la serviciul de inmatriculari de care apartii, cerere la care se raspunde cu un refuz, care poate fi contestat (prin proces) in 30 zile de cand l-ai primit.

2)Nu are nicio importanta cand a intrat masina in tara, conteaza doar momentul la care ai facut cererea prealabila.

3)Motivul pentru care nu mai sunt dosare similare dupa martie 2013 este ca ele ar fi sortite esecului si toata lumea stie asta.

4)Avocatul tau ori minte, ori nu stie ce are de facut.

5)Termenele se dau mai repede decat pe vremuri, sa zicem 1-3 luni de la depunerea cererii de chemare in judecata.

6)Ai contract cu avocatul? I-ai platit onorariul, ai chitanta? In caz afirmativ, mergi si discuta cu el despre restituirea onorariului in totalitate, in caz contrar spune-i ca faci sesizare la baroul din care face parte. Si-a batut joc de tine destul, zic eu.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 19:15   #3610
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Se poate inscrie o masina prin intermediul unei persoane care are un handicap?
onymen is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 20:44   #3611
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Se poate inscrie o masina prin intermediul unei persoane care are un handicap?
Poti sa o inscrii fara taxa doar daca vehiculul este special destinat (si adaptat, probabil) transportului unei persoane cu handicap.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 14:13   #3612
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca nu sunt eu proprietar in acte pot obtine dovada ANAF ca masina are taxa platita? am doar contract de vanzare cumparate cu proprietarul, iar taxa este platita de cel dinaintea lui si am nevoie de dovada ANAF pentru ca vreau sa vand masina si o sa-i trebuiasca cumparatorului..taxa stiu sigur ca e platita dar vreau dovada.

Cum fac ?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 07-12-13, 08:59   #3613
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Eu stiu ca poti chiar daca nu esti proprietar in acte,nu stiu sigur.
In aceeasi situatie sunt si eu.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 07-12-13, 13:30   #3614
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Asa mi-a mai zis un prieten, sa merg la rar cu buletinul si certificatul sau cartea masinii (nu mai stiu) si o sa mi se elibereze in 3-4 zile.. dar nu eram sigur.. daca si tu ai auzit la fel probabil se poate
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 07-12-13, 15:01   #3615
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Asa mi-a mai zis un prieten, sa merg la rar cu buletinul si certificatul sau cartea masinii (nu mai stiu) si o sa mi se elibereze in 3-4 zile.. dar nu eram sigur.. daca si tu ai auzit la fel probabil se poate
De la anaf se elibereaza adeverinta nu de la rar...si iti da chiar daca nu esti propietar in acte,dar sa ai contract vanzare-cumparare..
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -