Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-13, 13:38   #3586
DanyFCS

Stage 5
 
DanyFCS's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 585
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Un link cu un calculator pentru calcularea taxei la o masina adusa din Germania?
DanyFCS is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 16:39   #3587
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Intra pe autovit,derulezi jos de tot pagina si la coloana SERVICII dai acolo Timbru de Mediu
onymen is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 13:26   #3588
DanyFCS

Stage 5
 
DanyFCS's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 585
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca e sa fie taxa cat imi arata acolo ... nu e bine deloc
DanyFCS is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 15:57   #3589
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Atunci renunta la masina
onymen is offline   Reply With Quote
Old 04-11-13, 19:11   #3590
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Ce masina vrei sa iei si cand a fost inscrisa? vezi ca si emisiile CO2 au o pondere maricica.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 19:08   #3591
DanyFCS

Stage 5
 
DanyFCS's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 585
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Atunci renunta la masina
Masina trebuie neaparat ...

Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post
Ce masina vrei sa iei si cand a fost inscrisa? vezi ca si emisiile CO2 au o pondere maricica.
Este vorba de un Ford Transit 8+1, prima inscriere 11.2006 , CO2 e 195g si din cate am observat la toate e cam acelasi...
DanyFCS is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 19:20   #3592
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Intradevar la cate emisii are ma doare capu numai cand ma gandesc cat e taxa plus ca e diesel,dar daca zici ca trebuie neaparat,faci cumva sa o inscrii.Numai bine
onymen is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 06:53   #3593
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salutari!
Vin si eu cu niste intrebari legate de taxa asta minunata.
Masina e inmatriculata in 2012 platit frumos tot, tot, tot.
Am inteles ca pot recupera taxa, prin dare in judecata, asteptat, etc.
In acte eu sunt proprietar(prostia ce am facuto sa vreau trecuta pe mine...) si doresc sa o trec pe numele talalui.Motivul...RCA pe mine este 800/juma de an, pe tata ii 400/an...

Acum vin intrebarile
Daca o trec pe tata, mai pot sa cer recuperarea taxei, eu sau el?

Daca depun cererea de restituire, apoi trec pe tata in acte, mai ramane valabila cererea?
Sau pot sa depun cererea, si dupa schimbarea proprietarului?

Dupa recuperarea taxei, va trebuii platita noua taxa, sau aceasta e necesara, doar dupa ce vand masina, altei persoane, in acel timp taxa fiind deja recuperata?
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 07:00   #3594
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca o vei trece pe numele lu taicatu el va trebui sa depuna dosarul pentru recuperarea taxei pentru ca el figureaza ca fiind proprietar.Tu din acel moment nu mai ai legatura cu masina.
Iar daca recuperezi tu taxa si dupa aceea vinzi masina lu taicatu el cand va dori sa transcrie masina pe numele lui va trebui sa plateasca taxa.
Ti-am raspuns in limita cunostintelor mele.
Numai bine.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 10:59   #3595
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Mersi frumos!
Deci o poate recupera el,ca proprietar, cu toate ca am platito eu.Bun

Acum mai ramane daca se va recalcula noua taxa,dupa recuperarea celei vechi si va trebui replatita,sau imi este returnata si va trebui achitata cand masina va ajunge la al3lea proprietar?
alynex is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 12:54   #3596
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by onymen View Post
Daca o vei trece pe numele lu taicatu el va trebui sa depuna dosarul pentru recuperarea taxei pentru ca el figureaza ca fiind proprietar.Tu din acel moment nu mai ai legatura cu masina.
Iar daca recuperezi tu taxa si dupa aceea vinzi masina lu taicatu el cand va dori sa transcrie masina pe numele lui va trebui sa plateasca taxa.
Ti-am raspuns in limita cunostintelor mele.
Numai bine.
Nu e adevarat! Parerea mea este ca, decat sa dai un raspuns gresit, mai bine nu-i dai deloc, ca nu se supara nimeni.
Adevarul este in felul urmator: nu intereseaza pe nimeni cine este proprietarul masinii atunci cand ceri recuperarea taxei. Singurul lucru care conteaza este CINE A PLATIT TAXA. Oricate vanzari au intervenit intre timp, doar platitorul taxei poate cere restituirea ei. Singura exceptie de la aceasta regula este o vanzare a dreptului de a cere restituirea taxei, printr-un contract (separat de contractul de vanzare-cumparare al masinii).
Nu declansa niciun fel de demers pentru recuperarea taxei pana cand nu te hotarasti cine ramane proprietar. Asadar, parerea mea este sa transcrii intai dreptul de proprietate pe numele tatalui tau, apoi sa ceri restituirea taxei de la AFP (mai nou, DGRFP). Daca ai de gand sa vinzi masina in viitorul apropiat, nu cere restituirea taxei inca. Ai la dispozitie 5 ani, incepand din prima zi a anului urmator celui in care s-a platit (in cazul tau, ai timp pana la 31.12.2017). Unul din avantaje este ca poti vinde masina fara ca noul proprietar sa plateasca taxa, urmand apoi sa-ti recuperezi si banii de taxa platiti de tine, iar celalalt avantaj este ca suma platita se va restitui CU DOBANDA DE LA DATA PLATII SI PANA LA RESTITUIREA EFECTIVA. Poti ajunge, in 3-4 ani, sa primesti inapoi dublul sumei sau chiar mai mult.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 13:30   #3597
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Acum m-am lamurit.Dupa ce trec masina pe tata, am sa inaintez si procesul.

Multumesc frumos!
alynex is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 02:53   #3598
click

Stage 1
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 17
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna,


Mi-am cumparat un Audi A4 din 2004 in Noiembrie 2012 si nu am platit taxa de inmatriculare.Am dat statul in judecata inainte ca taxa sa fie transformata in Timbru de mediu.

A trecut un an si inca nu am primit hotararea judecatoreasca,nimic.Am vorbit cu avocatul iar acesta mi-a spus ca am prins vacanta judecatoreasca in perioada Iulie-August si ca mai trebuie sa astept.

Tinand cont de faptul ca dosarele sunt publice(un fel de a spune) ma tot uit pe site-ul tribunalului judetului in care locuiesc sa vad daca imi apare ceva,insa deocamdata nu.Atunci cand primesti primul termen iti apare dosarul pe site.

As vrea sa va intreb cat a durat la voi pana ati primit hotararea judecatoreasca?Un prieten a primit hotararea judecatoreasca in a 7-a luna.Nu mai stiu ce sa cred,sunt confuz.


Multumesc.
click is offline   Reply With Quote
Old 11-11-13, 15:05   #3599
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

@ Alynex, vezi ca este posibil ca la dosarul de recuperare a taxei sa-ti ceara originalul de la cartea masinii, nu stiu sigur dar parca asa am auzit si daca in original apare alt proprietar nu se va mai putea recupera.
Este o chestie pe care am prins-o din zbor, intereseaza-te si de acest aspect inainte.
Bafta!
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 11-11-13, 15:51   #3600
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by click View Post
Buna,


Mi-am cumparat un Audi A4 din 2004 in Noiembrie 2012 si nu am platit taxa de inmatriculare.Am dat statul in judecata inainte ca taxa sa fie transformata in Timbru de mediu.

A trecut un an si inca nu am primit hotararea judecatoreasca,nimic.Am vorbit cu avocatul iar acesta mi-a spus ca am prins vacanta judecatoreasca in perioada Iulie-August si ca mai trebuie sa astept.

Tinand cont de faptul ca dosarele sunt publice(un fel de a spune) ma tot uit pe site-ul tribunalului judetului in care locuiesc sa vad daca imi apare ceva,insa deocamdata nu.Atunci cand primesti primul termen iti apare dosarul pe site.

As vrea sa va intreb cat a durat la voi pana ati primit hotararea judecatoreasca?Un prieten a primit hotararea judecatoreasca in a 7-a luna.Nu mai stiu ce sa cred,sunt confuz.


Multumesc.
Dosarul trebuia sa apara pe portalul instantelor chiar inainte de a primi termen.
Mai exista o marja de timp in care se asteapta refuzul de la serviciul inmatriculari (30 zile) si inca o luna termen pentru a contesta refuzul de a efectua inmatricularea. Dar de aici si pana la un an de zile e cale lunga... cred ca ar trebui sa il iei serios la intrebari pe avocat.
PS: vacanta, vacanta, dar suntem in noiembrie... wtf?

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
@ Alynex, vezi ca este posibil ca la dosarul de recuperare a taxei sa-ti ceara originalul de la cartea masinii, nu stiu sigur dar parca asa am auzit si daca in original apare alt proprietar nu se va mai putea recupera.
Este o chestie pe care am prins-o din zbor, intereseaza-te si de acest aspect inainte.
Bafta!
In primul rand nu e vorba de recuperarea taxei.
In al doilea rand, la dosar de recuperare taxa ti se cere dovada inmatricularii autovehiculului in Romania (printre altele), deci nu neaparat cartea de identitate a vehiculului (poate fi si o simpla adeverinta, chiar si copie a talonului).
In al treilea rand, niciodata nu ti se va cere originalul unui act de stare civila, de inmatriculare sau alte asemenea, doar in cazul in care ceri anularea acelui act (ex.: divort, unde depui certificatul de casatorie in original, in vederea anularii).
In al patrulea rand, cum am zis si mai sus, atunci cand nu stiti ceva, este mai bine sa nu raspundeti, ca nu e cu suparare. Daca se dau 10 informatii gresite si una buna, persoana interesata nu va sti de unde sa aleaga. Nu conteaza cine detine masina in prezent, conteaza cine a platit taxa si daca taxa respectiva a fost folosita la inmatriculare.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -