Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-13, 19:28   #3256
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Se plateste in continuare, s-a exprimat el aiurea.
Luna asta o sa se transforme in timbrul de mediu si tot asa dintr-un nume in altul pana dam coltu'. De platit nu scapam fara "lupta" (procese).
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 01:11   #3257
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Aceiasi marie dar cu alta palarie...

Chiar sunt curios sa vad noua taxa. Cica nu va fi mai mare decat valoarea masinii asta ar trebui sa ne linisteasca

O taxa anuala nu cred ca va fi pt ca ei vor bani multi si cat mai repede iar in al doilea rand va fi scandal cu cei ce au platit deja taxa de prima inmatriculare.
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 15:30   #3258
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

" cred ca o sa fie ca anul trecut...mare agitatie" = are dreptate jakalu' oamenii nici nu s'au ales bine si deja-s pusi pe jupuiala. in loc sa ia banii inapoi de la astia d'au furat in ultimii 8 ani, ne pun noua 100 de taxe sa platim noi datoriile. noroc c-a mai vazut lumea cum e la greci, daca vor agitatie, agitatie o sa le dam...simplu...si paduri de petitii la UE...ca, din fericire pt noi, e in avantajul alora sa ne luam masini second de la ei...dar asta e alta poveste...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 15:40   #3259
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by silviu2403 View Post
Am cumparat masina de Craciun insa nu am apucat sa o inmatriculez pe numele meu, am facut contract de vanzare cumparare, am fisa fiscala de la fostul proprietar, este scoasa de la el de la fisc, am talonul pe care scrie incredintat catre la data de..... si cartea masinii. Masina a fost inmatriculata in Romania in 2008 si s-a platit taxa de prima inmatriculare la ea. Din cate am inteles am doua posibilitati, pot circula cu ea asa pe numerele de inmatriculare de la fostul proprietar, cu talonul pe numele acestuia insa marea intrebare este daca sa o inscriu la mine la financiar sau nu.... A doua posibilitate este sa o trec pe numele meu insa trebuie sa iau o adeverinta de la fiscul fostului proprietar cum ca nu a cerut taxa inapoi dupa ce a platit-o.

Daca merg cu ea asa cand iau o amenda de radar sau rovigneta unde vine acea amenda? Daca o trec pe numele meu la financiar isi dau seama sa o trimita la mine si nu la fostul proprietar, avand numerele de inmatriculare vechi?
Are legatura cu ce-a scris colegul de mai sus....

Fiti amabili va rog, am si eu o nedumerire.

Dupa ce achizitionez o masina rulata din romania, inmatriculata in romania ca an de productie/inmatriculare 2007+ pe langa actele standard pentru inmatriculare am inteles ca mai este nevoie si de o dovada ca nu s-a recuperat taxa auto sau ca s-a recuperat de catre primul/ultimul proprietar.

Intrebarile mele sunt:

1.Aceasta cerere am inteles ca o fac eu cel ce cumpara masina sau fostul proprietar?

2. Cererea trebuie facuta la circa financiara de care apartine fostul proprietar sau la circa mea financiara?


Va multumesc mult.

Dan.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "

Last edited by Santon; 07-01-13 at 15:46.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 19:00   #3260
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Dar daca masina a fost inmatriculata cu proces, fara plata taxei, la cumparare se plateste taxa?
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 22:08   #3261
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Dar daca masina a fost inmatriculata cu proces, fara plata taxei, la cumparare se plateste taxa?
Pai cam da.

De chestia asta vom avea nevoie toti la DRPCIV (vezi poza).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20130116_144311.jpg
Views:	105
Size:	1.81 MB
ID:	2661866  
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 22:33   #3262
Elias A

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 1
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Intrebare:
Cum se stabileste la finante incadrarea masinii in functie de vechime?
In brief-ul din Germania este trecuta ca si data fabricatiei iulie '99, data primei inmatriculari iulie 2000 iar cei de la RAR mi-au trecut in CIV ca e din 2001. Explicatia lor in urma contestatiei: in 99 s-a lansat modelul, in 2000 s-a facut cererea dar a fost livrata si vanduta abia in 2001, si-au dat seama de asta dupa a 8-a cifra din coada a numarului de identificare, care este 1. Intreabarea mea: cand vreau sa calculez taxa o incadrez la 2000-2001 (12-13 ani) sau la 2001-2002 (11-12 ani)?
Elias A is offline   Reply With Quote
Old 17-01-13, 07:08   #3263
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

daca pe certificat/carte scrie clar,2001, o sa calculezi din 2001,daca scrie a11/12 2000,atunci calculezi 2000...deci nu rotunjesti anu...ce scrie aia calculezi..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 17-01-13, 11:28   #3264
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by lexw View Post
Am si eu o intrebare, vreau sa aduc un Golf/Octavia/Passat. Iau 1.9TDI ALH euro3 (140g CO2) sau iau 1.6 euro4 (173g CO2) ? vorbind din punct de vedere al noii taxe de inmatriculare/poluare/mediu sau ce o sa mai fie ea.

DECIZIE importantă pentru şoferi. Cine şi cum va plăti TIMBRUL de MEDIU pentru autovehicule sursa: Realitatea.net


Timbrul de mediu va fi aplicat numai autovehiculelor de pasageri cu cel mult opt locuri şi va fi stabilit luând în calcul integral emisia de dioxid de carbon, nu doar 30% ca în prezent , cuantumul taxei pentru maşinile non-euro, Euro 1 şi Euro 2 urmând să scadă comparativ cu valorile actuale. Plata pentru timbrul de mediu va fi efectuată o singură dată pe toată durata de funcţionare a maşinii, indiferent de câte ori aceasta va fi vândută ulterior.


Propunerea a fost prezentată Guvernului de către ministrul Mediului, Rovana Plumb, în şedinţa de miercuri a Guvernului.

Intenţia este să aplicăm principiul conform căruia «poluatorul plăteşte», dar şi să încurajăm achiziţia de maşini mai puţin poluante.

Timbrul de mediu va fi calculat în continuare şi în funcţie de cota de depreciere a maşinii, rezultată din vechimea acesteia.

Conform propunerii prezentate, timbrul de mediu va lua în calcul doar emisiile poluante de dioxid de carbon, spre deosebire de sistemul actual în care este calculată şi cilindreea.



Prin noul sistem de calcul, cuantumul taxei pentru maşinile non-euro, Euro 1 şi Euro 2, cu tehnologii mai învechite, va fi totuşi mai mic decât cel actual, mergându-se pe ideea că acest tip de maşini mai are o durată scurtă de funcţionare şi, deci, va polua pentru un interval mai mic.

"taxa se plăteşte o singură dată şi se plăteşte pe criteriul emisiilor de dioxid de carbon, că acele cazuri erau aberante, în care avea omul o maşină de 10-15 ani, care valorează 500 de euro, nu mai poate să plătească 5.000 de euro taxă (...) era un caz absolut aberant şi prin aplicarea acelui coeficient de depreciere la maşinile acelea vechi care nu mai valorează mare lucru şi sunt deja în România. Oamenii pot să le înstrăineze, mai ales că ideea este să-şi cumpere altă maşină mai nouă şi mai puţin poluantă, fără să-i punem să plătească taxe de cinci ori decât valorează într-adevăr maşina", a explicat Ponta.

Din cate deduc eu va conta mai mult nivelul de CO2 decat norma E3,E4 etc, iar dieselul ar parea in avantaj aici avand emisii mai mici iar cilindreea nu va fi luata in calcul.

Last edited by lord_wader; 17-01-13 at 11:32.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-01-13, 12:28   #3265
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Mersi lord ! Deabia astept sa vad ce decizie iau astia .. sper sa fie una buna si o taxa cat mai mica..
PS: Eu daca vreau sa inmatriculez .. platesc doar "timbrul"?
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-13, 12:31   #3266
akaware

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 480
Member of:
[4Rally]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

deci pt inmatricularea unei masini care a fost inmatriculata in romania inainte de 2007 se va mai plati taxa de poluare sau se va plati decat timbrul de mediu?

timbrul de mediu se va adauga la impozit?
__________________
LUCRARI ALPINISM UTILITAR

PLACARI POLISTIREN,TOALETARI ARBORI,CURATAT ZAPADA DE PE ACOPERISURI,SPALARE GEAMURI,CURATARI FATADE,VOPSIRI FATADE SI MULTE ALTELE

DETALII LA NR DE TELEFON 0762125625
akaware is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 13:13   #3267
lucacicristi

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 5
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Buna ziua.Am cumparat o masina tara de origine Romania ,an fabricatie 2008,,,am platit taxa de inmatriculare(60 lei) pe data de 7.01.2013mdar nu ammai reusit sa depun actele la politie din cauza serviciului...intre timp vad ca se vb de taxa asta noua....intrebarea mea la voi este<treb sa mai platesc o alta taxa inafara de cea platita de mine?multumesc
lucacicristi is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 14:44   #3268
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

D-nilor sa citim mai atent legea

Art. 4. - (1) Obligatia de plata a taxei intervine:
a) cu ocazia inscrierii in evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de catre primul proprietar din Romania si atribuirea unui certificat de inmatriculare si a numarului de inmatriculare;
b) la repunerea in circulatie a unui autovehicul dupa incetarea unei exceptari sau scutiri prevazute la art. 3 si 8;
c) la reintroducerea in parcul auto national a unui autovehicul, in cazul in care, la momentul scoaterii sale din parcul auto national, i s-a restituit proprietarului platitor valoarea reziduala a taxei, in conformitate cu prevederile art. 7
(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii.



Adica cel care a inmatriculat masina cu proces in instanta NU va mai plati taxa la revanzare.(informatie verificata la sediul de inmatriculari auto)
Userul Maverick1508 ne ataseaza de la finante o hartie care exact asta arata ,dar concluzia o trage gresit.

Last edited by ANDU41; 21-01-13 at 14:49.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 15:29   #3269
lucacicristi

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 5
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

legile astea ma omoara....daia si v-am intrebat pe voi ca nu inteleg pana la urma ce am de facut
lucacicristi is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 15:52   #3270
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Tu ne intrebi ptr taxa de 60 ron ?
Probabil ca glumesti .Pune intrebari si iti vom raspunde ptr taxe de 1000-2000-3000 euro.
Oricum taxa de timbru nu cred ca va costa 60 ron asa ca dute repede pana pe 15feb-1 martie si inmatriculeaza maasina.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -