Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-12, 01:22   #3106
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

usor baieti!

aici ar trebuie sa fie un loc in care sa ne imprietenim, nu sa ne razboim!

Numai bine!
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 03:14   #3107
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
.... desi dupa 15 ani ar cam trebui o alta masina de minim 3-4 ani.
Stii matale boierule cu bani grei care este... aveau niste copii dintr-o trupa d-asta hip-hop un vers cu ceva de genul..: "ai grija cum pui p****e in propozitie , ca s-ar putea sa te'njuri "..... din pacate in minte ai avut ceva, insa pe ecran a iesit ..altceva ... adica ai incercat sa spui ca ar trebui sa fie si el buoier precum matale si sa-l ia de guler pa' ta-su pentru o masina mai noua de 3-4 ani... Iar ce a iesit..este FIX pe dos )..asa ca..vorba cantecului...Ai grija, nu perpetua stilul !
PS: in alta ordine de idei, de ce nu sufera de masini noi englezu' americanu' si altii, dar sufera romanu'? masina veche-noua trebuie sa fie intretinuta adecvat.. poate este o masina cu valoare-simbol, care a marcat inceputul sau finele unei tendinte sau introducerea anumitor inovatii ce ulterior s-au dovedit sa fi fost mult inaintea timpului lor, sau poate doar pur si simplu ,designul respectiv este considerat a fi in armonie cu stilul/caracterul si cele ce-l definesc pe proprietar... Trebuie musai sa-mi iau audi cu lumini de intalnire pe led sub forma unduita sub far sau bmw cu angeleyes , daca nu simt ca ma reprezinta designul? trebuie musai sa-mi iau masina noua ca sa fiu remarcat sau dimpotriva, ca sa nu fac nota discrdanta? Dar poate eu SUNT mai mult decat un accesoriu al masinii, poate eu sunt valoarea iar masina este ceva ce trebuie sa ma slujeasca, iar capacitatilor mele nu le este necesara o asemeni "vitrina" atragatoare pentru a fi remarcate si apreciate..
Seara buna tuturor !
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 11:26   #3108
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

normal ca nu trebuie masina noua la fiecare om, insa la cum se impoziteaza la noi cu asa zisa poluare si la cat ne costa zilnic o masina trebuie sa fie cat mai noua, cu sanse teoretice cat mai mici de a se defecta, deci de a tot investi in ea, in caz contrar se rablageste si devine pericol public pe strazi.

cat cu privire la victoria colegului asta era ceva super in anii 2008-2010 sub legile vechi, insa acum cu legea noua castigul este cam cu 2 taisuri, poate este mai bine sa ai o taxa platita de cateva sute de euro si sa poti vinde masina 'liber' decat sa primesti inapoi sau sa nu dai sutele astea ca sa dai apoi peste 1 an sau 2 cateva mii de euro.

acum depinde de fiecare.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 12:12   #3109
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Adevarul e ca ar trebui sa iesim si noi in strada sa protestam, asa ca soferi, pentru ca statul asta isi bate joc de noi. Avem unii din cei mai scumpi carburanti din Europa, 50% sunt taxe pentru stat si de departe cei mai prostii, mai platim si prostia aia de rovinieta care e si aia tot taxa de poluare. Drumuri nu sunt, in 20 de ani au facut 2 centimetri de autostrada si daca nu protestam acum pun taxa si pe aia. Mai platim si impozite fabuloase la primarii care nu fac nimic de banii aia, orase sunt 90% pline de gropi, nu sunt locuri de parcare, iar acuma te mai amendeaza si politia locala. Taxa asta noua e ceea mai mare prostie de care am auzit, adica pentru multe masini inmatriculate pentru care statul roman a incasat odata taxa vamala, mai trebuie platita taxa de prima inmatriculare in momentul revanzarii. Daca ramane in functiune o sa creeze un haos total, adica 90% din cei care o sa cumpere masini nu o sa le inmatriculeze pe ei, ca sa nu mai zic ca textul e ingrozitor de ambigue, cred ca idiotul ala de la mediu a scris-o noaptea cu lumina stinsa. Ma gandesc cat de tampiti pot sa fie parlamentarii aia sa voteze prostia asta care genereaza un haos total.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 12:32   #3110
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Lumea e deja in strada de 6 zile, protestand inclusiv impotriva taxei pe poluare...
Rovinieta e taxa pentru uzura drumurilor.
In rest, de acord cu tine.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 13:41   #3111
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

am fost ieri sa-i trec masina lu taicamiu pe nume,masina fiind inmatriculata in 2008 ,la finante mi s-a spus ca sa astept un telefon sa verifice daca s-a recuperat taxa masinii..daca a fost recuperata se va plati taxa .deci grav tare.
__________________
Drop the mouse and pick up a wrench
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 13:43   #3112
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

lumea a ras de el. dar candva a zis o vorba mare

"TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL"
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 16:26   #3113
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Manasel View Post
am fost ieri sa-i trec masina lu taicamiu pe nume,masina fiind inmatriculata in 2008 ,la finante mi s-a spus ca sa astept un telefon sa verifice daca s-a recuperat taxa masinii..daca a fost recuperata se va plati taxa .deci grav tare.
pai eu ce tot spun aici.

de moarte si taxe nu scapa nimeni.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 18:45   #3114
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
stii ceva.?! Nu ma intereseaza... Eu am castigat! Uraaaa!!!
Stai usor , nu te bucura inca ,si eu am castigat prin instanta , toate bune , astazi cand am fost sa-mi bag dosarul , l-a luat , si a zis sa revin luni-marti,ca sar putea sa nu mai pot inmatricula masina fara plata taxei , ca eu am castigat fosta lege care nu mai exista bla bla...deja imi fac calculele pentru bulgari .
__________________
e46
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 20:59   #3115
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by kim99ab View Post
Stai usor , nu te bucura inca ,si eu am castigat prin instanta , toate bune , astazi cand am fost sa-mi bag dosarul , l-a luat , si a zis sa revin luni-marti,ca sar putea sa nu mai pot inmatricula masina fara plata taxei , ca eu am castigat fosta lege care nu mai exista bla bla...deja imi fac calculele pentru bulgari .
Deci asta mi se pare cea mai mare magarie posibila.
Tu castigi procesul pt inscris masina fara taxa sau pt recuperat taxa si cand se schimba propietarul (mai nou vad si cand tu ai castigat procesul - tu esti propietarul deci n-o vinzi) ei gata au trecut peste LEGE, judecatori, tot! Adica statul auto dupa ce ca face o ilegalitate prin introducerea unei taxe ilegale, fac si a doua ilegalitate ca nu domle instantele sunt proaste.
Deci daca si statul trece peste lege de 2 ori, ce pretentii mai au de la noi ? Cum e posibil asa ceva?!
Oricum ultima varianta de taxa zici ca e gandita cu picioarele, restul doar cu un picior, asta cu doua. Parca vad pe la sfarsitul lunii la televizor promperistele cum ca a scazut grav piata auto. Prin oras vad mult mai multe masini de vanzare si tare mi-e ca o sa ramana acolo pana o sa fie acoperite de iarba si floricele.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 21:34   #3116
andrei.andrei

Stage 3
 
andrei.andrei's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 135
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Eu am castigat procesul pt masina inmatriculata in 07, au sa-mi dea 59 mil inapoi. Cand am decis sa fac aceeasi procedura si pt a doua masina, care nu e inmatriculata, am aflat ca s-a dat o alta lege si nu se mai poate face nimic.

Bulgarii oameni destepti !
andrei.andrei is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 23:40   #3117
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by kim99ab View Post
Stai usor , nu te bucura inca ,si eu am castigat prin instanta , toate bune , astazi cand am fost sa-mi bag dosarul , l-a luat , si a zis sa revin luni-marti,ca sar putea sa nu mai pot inmatricula masina fara plata taxei , ca eu am castigat fosta lege care nu mai exista bla bla...deja imi fac calculele pentru bulgari .
Eu nu prea cred asa ceva... O data ce eu am depus dosarul cand era vechea lege si mam judecat cu ei 1AN si JUMATATE, sa ma trimita inapoi? Pai ii dau in judecata si pt. timpul pierdut din cauza lor si pt. tot! Si ii sparg si cauciucurile lu ala de ma trimite inapoi!
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 00:18   #3118
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

sa vezi acum ce taxa de poluare trebuie platita, cea veche era parfum.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 00:37   #3119
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
Deci asta mi se pare cea mai mare magarie posibila.
Tu castigi procesul pt inscris masina fara taxa sau pt recuperat taxa si cand se schimba propietarul (mai nou vad si cand tu ai castigat procesul - tu esti propietarul deci n-o vinzi) ei gata au trecut peste LEGE, judecatori, tot! Adica statul auto dupa ce ca face o ilegalitate prin introducerea unei taxe ilegale, fac si a doua ilegalitate ca nu domle instantele sunt proaste.
Deci daca si statul trece peste lege de 2 ori, ce pretentii mai au de la noi ? Cum e posibil asa ceva?!
Oricum ultima varianta de taxa zici ca e gandita cu picioarele, restul doar cu un picior, asta cu doua. Parca vad pe la sfarsitul lunii la televizor promperistele cum ca a scazut grav piata auto. Prin oras vad mult mai multe masini de vanzare si tare mi-e ca o sa ramana acolo pana o sa fie acoperite de iarba si floricele.
Apoi sa mai vina unu sa imi zica precum un cunoscut ca de ce umblu cu numere happy de strainezia, io i-am si raspuns: Ca nu is fraier ca el sa ma orientez spre o masina noua si de mi-as permite de frica la capula de creta care oricum n-are ce sa imi faca, si mi-a spus ca daca din cauza la unu ca mine(deja a dat-o la intors si nu a mai pus-o personal) il loveste nu are ce sa-i faca, atunci i-am raspuns ghinion frate, si ala ca si mine il doare in pix de tine, de ex pe mine pt ca tu ai plecat capul k fraieru si ai facut ce te-au fortat ei sa faci in loc sa ne unim sa protestam, si astfel fiecare dupa cum il taie capul!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 02:58   #3120
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

@gixer: Si daca nu e numar strain ajungem iar la treaba cu (,) Carpatica si restul firmelor vesele. Daca e sa aiba ghinion, are pan' la capat.
Data viitoare pune problema asa cand iti face morala lumea.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -