Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-12, 21:22   #3061
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by blu3s0ul View Post
http://www.hotnews.ro/stiri-esential...argu-mures.htm
Peste 400 de persoane participa, joi seara, la un miting de sustinere a lui Raed Arafat, organizat in centrul municipiului Targu Mures, relateaza Mediafax. Participantii la miting striga sloganuri impotriva presedintelui Traian Basescu si poarta pancarte pe care scrie "Solidari cu SMURD", "Respect pentru Raed Arafat, greata fata de Basescu".
bine ca altii pot, pacat ca soferii sunt impotenti...
poate il dau asa jos si pe base asta, ca-i doar un sex cu chelie, a dovedit asta tuturor de atatea ori. si ceausescu tot pentru unul mai mic asa ca tokes s-a dus pe copca, poate e vremea sa si-o ia si asta peste trompeta de papitoi cu basca.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 21:31   #3062
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by blu3s0ul View Post
http://www.hotnews.ro/stiri-esential...argu-mures.htm
Peste 400 de persoane participa, joi seara, la un miting de sustinere a lui Raed Arafat, organizat in centrul municipiului Targu Mures, relateaza Mediafax. Participantii la miting striga sloganuri impotriva presedintelui Traian Basescu si poarta pancarte pe care scrie "Solidari cu SMURD", "Respect pentru Raed Arafat, greata fata de Basescu".
bine ca altii pot, pacat ca soferii sunt impotenti...
S-au strans pana acum minim 4500 de oameni ! Restul oraselor ce asteapta ?!
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 23:30   #3063
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Lasand politica si revenind la taxa....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 13:23   #3064
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

http://www.enational.ro/actualitate/...a-119616.html/
Astfel, prin noile normative, autoritatile de la Sofia se asigura ca totul se va petrece intr-un cadru legal. Pentru aceasta, ce-i drept, bulgarii au fost nevoiti sa sacrifice sutele de intermediari particulari care se ocupau cu asemenea „combinatii”. Romanii isi vor putea inmatricula de acum masinile doar prin firme autorizate, la notariat, iar taxele suplimentare sunt extrem de mici. Avantajele, in schimb, sunt majore. Notarul public este obligat sa anunte Politia de fiecare act de vanzare-cumparare incheiat la el, asa ca autoturismele cu probleme vor fi radiate imediat, posibilitatea „tepelor” fiind anulata din start. De asemenea, firma intermediara va plati in termen de 15 zile impozitul pe masina Fiscului bulgar, si cu asta proprietarii romani vor scapa de toate necazurile ulterioare pe care le-ar putea avea in tara noastra.
Pentru a nu ingreuna acest tip de afacere care aduce beneficii suplimentare bugetului statului vecin, bulgarii au avut grija ca suma pe care trebuie sa o plateasca un roman pentru inmatricularea masinii sa nu creasca prea mult. In schimb, ii garanteaza ca nu se va mai putea trezi cu autoturismul retinut pe motiv ca era detinut de nu stiu ce samsar cu sute de astfel de procuri si care nu platea apoi taxele aferente. Drept urmare, se asteapta nu numai ca masinile cu deja celebrele numere „TX” sa nu dispara de pe soselele Romaniei, ba chiar fenomenul sa capete o si mai mare amploare. Mai ales acum, cand guvernul Boc spera sa peticeasca bugetul prin exorbitantele taxe de inmatriculare care vor intra zilele aceste in vigoare! Si cum pana si serviciile noastre secrete au apelat la o asemenea stratagema pentru masinile de filaj, atunci la ce sa ne mai lamentam…?
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 18:34   #3065
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by blu3s0ul View Post
http://www.enational.ro/actualitate/...a-119616.html/
Astfel, prin noile normative, autoritatile de la Sofia se asigura ca totul se va petrece intr-un cadru legal. Pentru aceasta, ce-i drept, bulgarii au fost nevoiti sa sacrifice sutele de intermediari particulari care se ocupau cu asemenea „combinatii”. Romanii isi vor putea inmatricula de acum masinile doar prin firme autorizate, la notariat, iar taxele suplimentare sunt extrem de mici. Avantajele, in schimb, sunt majore. Notarul public este obligat sa anunte Politia de fiecare act de vanzare-cumparare incheiat la el, asa ca autoturismele cu probleme vor fi radiate imediat, posibilitatea „tepelor” fiind anulata din start. De asemenea, firma intermediara va plati in termen de 15 zile impozitul pe masina Fiscului bulgar, si cu asta proprietarii romani vor scapa de toate necazurile ulterioare pe care le-ar putea avea in tara noastra.
Pentru a nu ingreuna acest tip de afacere care aduce beneficii suplimentare bugetului statului vecin, bulgarii au avut grija ca suma pe care trebuie sa o plateasca un roman pentru inmatricularea masinii sa nu creasca prea mult. In schimb, ii garanteaza ca nu se va mai putea trezi cu autoturismul retinut pe motiv ca era detinut de nu stiu ce samsar cu sute de astfel de procuri si care nu platea apoi taxele aferente. Drept urmare, se asteapta nu numai ca masinile cu deja celebrele numere „TX” sa nu dispara de pe soselele Romaniei, ba chiar fenomenul sa capete o si mai mare amploare. Mai ales acum, cand guvernul Boc spera sa peticeasca bugetul prin exorbitantele taxe de inmatriculare care vor intra zilele aceste in vigoare! Si cum pana si serviciile noastre secrete au apelat la o asemenea stratagema pentru masinile de filaj, atunci la ce sa ne mai lamentam…?
Great News Sunt curios daca zic ceva la TV
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 22:46   #3066
vasilealablond

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 4
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

1. Am facut o pagina facebook cu titlul: miting taxa poluare.
2. Cine este dispus sa "sacrifice" o zi din timpul lui sa iasa afara si sa-si spuna parerea.
Va astept cu pareri, cu sugestii, poate ca cineva vrea sa ia aprobari de la primarii/prefecturi pentru miting si nu i se aproba.
O sa scriu pe pagina de facebook data pentru miting, pentru ca nu stiu sigur ce data sa va anunt, 99% as vrea sa fie la 1 Februarie, poate reusim sa facem ceva, daca nu se intampla nimic pina pe 1 Februarie nu prea mai aveti de ce sa va plangeti.miting taxa poluare
vasilealablond is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 00:05   #3067
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Sa mai pun niste gaz pe foc.....am inteles ca, la orice masina care a platit taxa de poluare daca se radiaza din romania si se inmatriculeaza in alta tzara iti primesti inapoi taxa de mediu chiar integral??!!!!!
Daca da, cumpar ML320 in asemenea conditii inmatriculat in ro la pretul pietei
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 07:53   #3068
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Sa mai pun niste gaz pe foc.....am inteles ca, la orice masina care a platit taxa de poluare daca se radiaza din romania si se inmatriculeaza in alta tzara iti primesti inapoi taxa de mediu chiar integral??!!!!!
Daca da, cumpar ML320 in asemenea conditii inmatriculat in ro la pretul pietei
pai ce sunt prosti? nu integral din pacate, doar valoarea reziduala, care este mult mai mica decat cea de la leasing.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 11:49   #3069
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Basescu s-a razgandit recent cu privire la legea sanatatii, asteptam sa faca la fel si cu taxa Si daca nu o va face el atunci in mod sigur o va face noul guvern, putina rabdare. Si asa e criza mai asteptati putin daca vreti sa vindeti/cumparati , nu le dati banii la hoti
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 12:15   #3070
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Taxa se aplica si celor care si-au castigat in instanta taxa/inmatricularea masinii si celor care si-au inmatriculat masina avand euro 5 si nu se platea taxa la vremea aceea,conform jurnalistilor de la drive-test

Solutia?iesim in strada si poate anuleaza base noua taxa,care e cea mai aberanta de pana acuma
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 13:13   #3071
cozmin_costy25

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut!Am si eu o intrebare pentru cunoscatori....ce sfat imi dati la achizitonarea unei masini sh?se mai merita sa mergi in germania sa cumperi o masina sau de aici din romania?
cozmin_costy25 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 16:45   #3072
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Marti pe 17.01. am ultimul termen la proces... Urati-mi Bafta baieti... Am nevoie!
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 21:44   #3073
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
pai ce sunt prosti? nu integral din pacate, doar valoarea reziduala, care este mult mai mica decat cea de la leasing.
Nu, am inteles ca, daca o masina inmatriculata in Ro la care s-a dat taxa sa zicem 2000E, statul o returneaza inapoi INTEGRAL la revanzarea(reinmatricularea) in alta tzara fie ea sau nu membra UE!
Astfel daca iau o masina cu 4000E care a platit in 2007 sa zicem 3500E taxa, statul imi da cei 3500 inapoi si astfel raman cu noua masina in 500E....asta numai teoretic am auzit deocamdata ca se poate....practic inca nush, astept sa vad ce face un prieten ce si-a luat o masina tot asa si vrea sa o treaca la BG
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 21:46   #3074
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

nu e asa, atunci o sa primesti inapoi doar o diferenta dintre taxa platita in 2007 si cat considera ei.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 21:48   #3075
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Pai cumparam masini inmatriculate , euro 1 si non euro cu motor cat mai mare si le ducem la bulgari .
sKyNeT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -