Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-12, 20:41   #3046
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
PT MINE TAXA ASTA INSEAMNA CEL PUTIN UN SINGUR LUCRU: NU MAI POTI FI SIGUR NICI DE OBIECTUL EI, SI ANUME SA IEI LOGAN NOU, PT CA, UITE CE PATESC FREIERII DE SI-AU LUAT INAINTE DE 2007 SAU SA AI ORICE ALT VEHICUL INMATRICULAT IN RROMANIA!!!!!
ASTFEL LA FEL PUTETI PATZI SI VOI ASTIA CARE LUATI ACUMA PESTE MAXIM 2-3ANI!!!!!
E corect, in Romania nu mai poti fi sigur de nimic.
Asa cum nu poti fi sigur nici de partidele care vor guverna Romania dupa urmatoarele alegeri(de anul asta). Si nici de legile pe care le vor da ei(poate ne pun taxa pe respiratie, mai stii? atunci ne va afecta pe toti nu doar pe "fraierii cu logane"). Personal sper ca PDL+UDMR sa nu mai intre la guvernare ci doar in opozitie. Astia stiu ca le fuge pamantul de sub picioare si au dat acum legea asta dar si altele(TVA-ul). Sper sa o desfiinteze cei care vor veni. Orice e posibil, la fel cum sper ca bugetarii sa isi recapete cele 25% iar TVA-ul sa se reduca iar. Deci putina rabdare, ca vom scapa de acesti tradatori.

Insa nu inteleg din ce motiv ii numesti fraieri pe aia care au luat logan inainte de 2007. Nu au stiut ce ii asteapta, nu putea nimeni prevede asa ceva.
Si nu-i vorba numai de logan. Mai putem enumera: Cielo (2005/2006 - taxa de ~1900E), solenza 1.4 (2004/2005 - taxa 1.030E), Chevrolet kalos 1.4 (2005 - taxa 1168E), Fiat Albea 1.2 (2005 - taxa 1038E), Clio dci E3, etc Toate masinile astea sunt Euro3. Si banuiesc ca mai sunt si altele vandute de noi si inmatriculate in Romania inainte de 2007. Ce vina au proprietarii lor ca nu au avut bani de VW Euro4?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 18:02   #3047
vasilealablond

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 4
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Domnilor, refuz sa cred ca lucrurile vor ramine asa, in nicio alta tara nu s-au luat atitea masuri aberante iar noi acceptam toate "nebuniile" guvernantilor fara sa clintim, cautati pe facebook tot ce tine de taxa auto si poate reusim sa ne adunam in orase, am vazut la TV ca au protestat oameni in bucuresti impotriva legii eutanasierii cainilor si au reusit sa faca ceva, noi de ce nu reusim sa ne adunam si sa protestam ?
vasilealablond is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 18:10   #3048
joevulpoi

Stage 3
 
joevulpoi's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 137
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by vasilealablond View Post
Domnilor, refuz sa cred ca lucrurile vor ramine asa, in nicio alta tara nu s-au luat atitea masuri aberante iar noi acceptam toate "nebuniile" guvernantilor fara sa clintim, cautati pe facebook tot ce tine de taxa auto si poate reusim sa ne adunam in orase, am vazut la TV ca au protestat oameni in bucuresti impotriva legii eutanasierii cainilor si au reusit sa faca ceva, noi de ce nu reusim sa ne adunam si sa protestam ?
http://www.petitieonline.ro/petitie/...p10298050.html
joevulpoi is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 22:13   #3049
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by vasilealablond View Post
Domnilor, refuz sa cred ca lucrurile vor ramine asa, in nicio alta tara nu s-au luat atitea masuri aberante iar noi acceptam toate "nebuniile" guvernantilor fara sa clintim, cautati pe facebook tot ce tine de taxa auto si poate reusim sa ne adunam in orase, am vazut la TV ca au protestat oameni in bucuresti impotriva legii eutanasierii cainilor si au reusit sa faca ceva, noi de ce nu reusim sa ne adunam si sa protestam ?
Pentru ca suntem romani, nu greci. Adica, ultimii oameni.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 08:13   #3050
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pai lasa ca nici grecii nu sunt nemti.

si grecii ce au rezolvat ca au spart vitrine si omorat politisti tineri, adica fratii unora dintre ei? sa fim seriosi, nu prin forta se induce o stare de liniste si normalitate ci prin masuri intelepte luate de guvernanti.
deci cine vrea sa fie guvernant acum?
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 09:48   #3051
kox_24

Stage 5
 
kox_24's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 623
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by vasilealablond View Post
Domnilor, refuz sa cred ca lucrurile vor ramine asa, in nicio alta tara nu s-au luat atitea masuri aberante iar noi acceptam toate "nebuniile" guvernantilor fara sa clintim, cautati pe facebook tot ce tine de taxa auto si poate reusim sa ne adunam in orase, am vazut la TV ca au protestat oameni in bucuresti impotriva legii eutanasierii cainilor si au reusit sa faca ceva, noi de ce nu reusim sa ne adunam si sa protestam ?
da.dar spre deosebire la taxa auto se incaseaza niste bani,si destul de multi f importanti pt o tara care se bazeaza in mare parte doar pe bani de taxe.
__________________
kox_24 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 11:45   #3052
vasilealablond

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 4
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cred ca o sa realizam cat de mare este taxa atunci cand o sa vrem sa ne vindem masina, ca exemplu:
Masina mea valoreaza intre 3000-3500 euro, daca vreau sa o vand trebuie sa o vand la un pret de 2000-2500 euro maxim pentru ca noul proprietar sa plateasca si el taxa.
Sa zicem ca am vanduto la 2500 de euro, personal, nu-mi permit sa cumpar o masina fabricata dupa 2007 sau macar sa cumpar o masina fabricata inainte de 2007, chiar daca acele masini mai noi au norma de poluare euro 4-5.
Oricare dintre noi o sa se loveasca de aceste probleme mai devreme sau mai tarziu.
Si parerea mea cand o sa iasa taxa auto ? Atunci cand or fi platit apoape toti proprietarii de masini taxa si dupa aceea o sa bage un impozit anual care nu o sa se mai numeasca taxa de poluare ci taxa de....ceva ca sa nu iasa discutii ca o sa fie platita iar, deci inca cel putin 2 ani de acum incolo.
vasilealablond is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 13:15   #3053
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cand sa o vindem pe a noastra nu, deoarece cumparatorul plateste taxa, doar cand sa o inmatriculam noi pe urmatoarea o sa fie jale mare.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 13:21   #3054
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

noua taxa intra in vigoare de maine
akileon is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 13:26   #3055
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Voi mai puteti vinde masinile... dar cum ar fi sa platesti taxa de poluare de 1000 de euro la un Matiz?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 14:31   #3056
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
Cand sa o vindem pe a noastra nu, deoarece cumparatorul plateste taxa, doar cand sa o inmatriculam noi pe urmatoarea o sa fie jale mare.
pai nu o mai putem nici noi vinde, ca nu e nimeni prost sa o mai cumpere, sau o cumpara fara sa o treaca pe numele lui dar la faza asta tot cumparatorul cade de prost. Cei mai loviti sunt cei cu masini relativ noi, dupa 2000->2007 dar care s-au devarorizat puternic(cielo, logan,solenza,chevrolet etc) si care din pacate sunt Euro3. Dupa parerea mea o sa cam cada ponturile cu masini mai noi si in stare buna care sa coste si putin(cele scrise mai sus) pentru ca oamenii nu le vor mai vinde.

Inca ceva voiam sa mai scriu: lumea inca e fericita, tinerii si aici pe forum am vazut ca inca sunt excitati ca o sa isi cumpere nu stiu ce masini de 1500-2000E dar cand o sa vada cat e taxa de poluare......

Last edited by lord_wader; 12-01-12 at 14:34.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 18:58   #3057
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

fericirea poarta chipul tau ...


una este sa o cumperi..
ondin is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 20:01   #3058
oopscam

Stage 5
 
oopscam's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 883
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Sfaturi:

1. Dai statul in judecata pt. inm. Ro fara plata taxei.
1.a. Dar stai cu masina in fata blocului pana la 1 an si jumatate.

2. Te duci si o inm. in Bulgaria.
2.a. Dar o inm. pe firma nu pe persoana fizica, ca sa poti circula cu ea mai mult de 3 luni.

3. Iti cumpari masina inscrisa RO cu procura la notar.
3.a. Dar nu lasa vechiul prop. sa pastreze cartea masinii.

Cred ca astea sunt singurele solutii pana in momentul de fata.

P.S. Nu stiu cum este cu donatiile
oopscam is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 20:26   #3059
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...argu-mures.htm
Peste 400 de persoane participa, joi seara, la un miting de sustinere a lui Raed Arafat, organizat in centrul municipiului Targu Mures, relateaza Mediafax. Participantii la miting striga sloganuri impotriva presedintelui Traian Basescu si poarta pancarte pe care scrie "Solidari cu SMURD", "Respect pentru Raed Arafat, greata fata de Basescu".
bine ca altii pot, pacat ca soferii sunt impotenti...
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 22:19   #3060
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by oopscam View Post
Sfaturi:

1. Dai statul in judecata pt. inm. Ro fara plata taxei.
1.a. Dar stai cu masina in fata blocului pana la 1 an si jumatate.

2. Te duci si o inm. in Bulgaria.
2.a. Dar o inm. pe firma nu pe persoana fizica, ca sa poti circula cu ea mai mult de 3 luni.

3. Iti cumpari masina inscrisa RO cu procura la notar.
3.a. Dar nu lasa vechiul prop. sa pastreze cartea masinii.

Cred ca astea sunt singurele solutii pana in momentul de fata.

P.S. Nu stiu cum este cu donatiile
pai nu stai, ca ceri de urgenta prin ordonanta presedentiala dupa ce ai demarat actiunea principala sa iti dea temporar drept de circulatie cat dureaza fantoma aia de proces principal si apoi cand e gata inamtriculezi fara taxa, schimbi numerele cu cele definitive si bye bye base.

te pupa in fund din mers.
:P
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -