Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-12, 11:21   #3031
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
eu am intrebat azi pe seful de la inmatriculari si a zis ca inca mai primesc dosare pe masinile inmatriculate inainte de 2007.....
probabil ca nu au primit nimic legat de lege.....

ASTIA NU MAI AU SI EI VACANTA? PARCA NU INCEPEAU ASA REPEDE ACTIVITATEA, ACUM SINT GRAMADA PE TOATE LEGILE DE RAHAT.....
Legea a fost promulgată ieri de preşedinte, mai trebuie publicată īn Monitorul Oficial şi să treacă 30 de zile calendaristice ca să intre in vigoare. Deci mai e timp pānă pe 6 februarie, dacă nu chiar 7, depinde cānd va fi publicat īn MO.
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 11:26   #3032
dumionut11
Peugeot Driver

Stage 4
 
dumionut11's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 297
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

3 zile de la publicarea in MO intra in vigoare. Iar daca este in regim de urgenta (nu este cazul acum) in aceiasi zi de la publicare.
dumionut11 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-12, 14:15   #3033
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

eu am reusit sa o transcriu azi.....am inteles ca dupa publicare ar mai merge 30 zile pt cei care au inceput demersurile....
jakal is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 00:28   #3034
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

cica azi au publicat-o in monitorul oficial, daca era vb de alta lege spre binele tari nu se grabeau asa..
doamne ce lesinati........
jakal is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 01:15   #3035
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

voi ganditi? sau macar incercati sa confirmati informatia primita? cum naiba sa publice sambata leagea naibi!
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 11:00   #3036
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

din partea mea sa o publice pe 31 februarie....dar nu te mira nimic in tara asta, sint in stare sa le pubice si de revelion nenorocitii astia....
jakal is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 11:50   #3037
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

PT MINE TAXA ASTA INSEAMNA CEL PUTIN UN SINGUR LUCRU: NU MAI POTI FI SIGUR NICI DE OBIECTUL EI, SI ANUME SA IEI LOGAN NOU, PT CA, UITE CE PATESC FREIERII DE SI-AU LUAT INAINTE DE 2007 SAU SA AI ORICE ALT VEHICUL INMATRICULAT IN RROMANIA!!!!!
ASTFEL LA FEL PUTETI PATZI SI VOI ASTIA CARE LUATI ACUMA PESTE MAXIM 2-3ANI!!!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:12   #3038
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

gixer vezi ca iti arde capsu
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:27   #3039
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Vad ca in Rromania nu mai poti fi sigur de nimic, de la un an la altul se schimba la 90 de grade legile, salariile, pensiile, preturile tot.
Eu cred ca incearca pe ultima suta de metri sa scoata cat mai multi bani, asta daca la anul s-ar scoate taxa si plati la impozit sau ce ziceau in functie de norma de poluare etc.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:39   #3040
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
gixer vezi ca iti arde capsu
Ma, tre sa se vada o data adevaru, si tre deschis cumva ochii la oameni(pardon, oi) fraieriti, prostiti si speriati de gunoaiele care conduc!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 13:26   #3041
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu prea ai cum sa te lupti cu mass-media. Cu noua taxa m-am convins, tot pe bg merg. Cica reducere 25% cand anul trecut au marit taxa cu 300%.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 13:53   #3042
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
PT MINE TAXA ASTA INSEAMNA CEL PUTIN UN SINGUR LUCRU: NU MAI POTI FI SIGUR NICI DE OBIECTUL EI, SI ANUME SA IEI LOGAN NOU, PT CA, UITE CE PATESC FREIERII DE SI-AU LUAT INAINTE DE 2007 SAU SA AI ORICE ALT VEHICUL INMATRICULAT IN RROMANIA!!!!!
ASTFEL LA FEL PUTETI PATZI SI VOI ASTIA CARE LUATI ACUMA PESTE MAXIM 2-3ANI!!!!!
dragilor nu asta este problema taxa sau taxele, astea sunt praf in ochi ca sa nu vedem noi cum fac ei alte afaceri necurate si cum fura ei banul public fara rusine. problema este ca suntem saraci in tara bogata, nu producem mai nimic, nu avem PIB, turism, sanatate, invatamant, industrie de orice fel de la auto pana la cinematografica, in afara de astia cu muzica lor gen inna si alexandra stan suntem la pamant, vindem si ce avem la pret de nimic, dar sa fie spaga grasa.

daca am avea toti salariu de minim 2000 de euro si alocatia de vreo 1500 euro nu cred ca s-ar plange nimeni ca e 6500 euro taxa la o dacia din 2001 ca am avea toti cel putin tot un alt logan nou nout la 2-3 ani pe langa casa.

dar cum nu avem...
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 14:59   #3043
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
dragilor nu asta este problema taxa sau taxele, astea sunt praf in ochi ca sa nu vedem noi cum fac ei alte afaceri necurate si cum fura ei banul public fara rusine. problema este ca suntem saraci in tara bogata, nu producem mai nimic, nu avem PIB, turism, sanatate, invatamant, industrie de orice fel de la auto pana la cinematografica, in afara de astia cu muzica lor gen inna si alexandra stan suntem la pamant, vindem si ce avem la pret de nimic, dar sa fie spaga grasa.

daca am avea toti salariu de minim 2000 de euro si alocatia de vreo 1500 euro nu cred ca s-ar plange nimeni ca e 6500 euro taxa la o dacia din 2001 ca am avea toti cel putin tot un alt logan nou nout la 2-3 ani pe langa casa.

dar cum nu avem...
Serioooos? Atunci sa platesti tu pt o masina cat de cat onorabila cu motor de 3.0 (asta ca sa nu se zica ca exagerez, desi mie mi se pare una ok cu motor de minim 3.5 la care totul e peste dublu) 10-15000E taxa si minnim 500E pe an impozit.....si mai ales neavand industria si deci de unde sa platesti sa te vad de unde dai!!! Ideea e ca, daca tot nu prea avem industrie si nici agricultura, asa ca ar putea sa nu avem nici taxe, ca nu prea au pe ce baza sa le puna astfel.....o sa urmeze sa le urez sa ne ia caii de la biciclete si pe urma in gura ce avem intre picioare sa mai suga putin si de-acolo(mai ales Nutzi Udrea) daca tot sunt obisnuiti sa ne suga!
PS: Daca am avea toti salarii in jur de 1500E, atunci taxa pt aceeasi masina nu va mai fi 800E ci 5000E, totusi intr-adevar ar fi mai bine ca macar nu ar mai fi pe strada decat masini de la euro 3 in sus, si rar cate una euro 2, deci practic nici o dacie dinainte de solenza!

Last edited by Gixer; 08-01-12 at 15:03.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 19:07   #3044
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pai daca suntem saraci nici nu ne trebuie motor de 3.5 L, astea sunt vise ne NFS, iar daca am fi destepti ne-am bucura de privilegiul de a avea orice masina, nu am mai visa la super bolizi la ce drumuri avem si la maxim 150 km de A -uri.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 22:58   #3045
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
pai daca suntem saraci nici nu ne trebuie motor de 3.5 L, astea sunt vise ne NFS, iar daca am fi destepti ne-am bucura de privilegiul de a avea orice masina, nu am mai visa la super bolizi la ce drumuri avem si la maxim 150 km de A -uri.
Nu e vb de V8-uri neaparat, ba din contra, e vb de saraca dacie 1300,( 1310, papuc, chiar Nova, supernova si solenza, si unele logane chiar), pe care badea Ion de la tzara nu si-o va mai putea inmatricula si astfel ca oricum va umbla pe ulitze va da tot timpul dreptul sefului de post. Asta ca sa nu mai vb de aia care pana in '06 au platit ditamai vama in care tin minte si acuma ca era si vb de o taxare pe masura poluarii, nu are rost sa ma contraziceti ca stiu prea bine(mai bine cautati pe net sau intrebati aducaii mai batrani), deci e vb de DUBLA TAXARE, ceea ce e ilegal, dai in judecata decizia de plata si castigi garantat!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -