Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-10, 18:54   #2716
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca sunt mai tanar inseamna ca tre sa ma alatur celor care injura statul & co ? Nu zic, au si ei dreptatea lor dar doar partial. Daca treaba merge prost cu taxele actuale, gandeste-te cum ar merge daca nu ar fi platite nici astea. Cat despre drumuri, eu zic ca sunt excelente la cat platim si anume 25 euro / an (da, da mai sunt si alea din benzina). Toti vrem drumuri ca in Franta sau cine stie ce tara cu 100 lei / an dar uitati cate taxe platesc aia pentru drumurile alea si daca e sa o iei de aici pana in spania si inapoi, platesti pe autostrazi in cateva zile de te spargi, la noi cu banii aia iti iei rovignete de te saturi. Vorba aia, nu poti sa te .... fara sa puta.

LE - ca am adus vorba de drumuri, eu in mare parte fac rute gen Craiova-Filiasi / Craiova-Bals-Slatina, Bucuresti, Buzau, Braila, Constanta / alte statiuni iar drumurile astea mi se par foarte ok la cat platesc. Daca as da 100E sau mai mult pe an as avea pretentii mai mari mari.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 19-11-10 at 18:59.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-12-10, 20:47   #2717
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am gasit un articol foarte interesant despre calculul corect al taxei auto pe blogul unui inginer.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 14:08   #2718
tracky

Stage 5
 
tracky's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 852
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am un golf 3 din 97 la care taxa e 1200 fara depreciere . Cat ar ajunge taxa daca as face depreciere , masina neavand AC . ?
tracky is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 14:15   #2719
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by tracky View Post
Am un golf 3 din 97 la care taxa e 1200 fara depreciere . Cat ar ajunge taxa daca as face depreciere , masina neavand AC . ?
mai poti sa faci o foaie la finante inainte de a plati taxa cum ca faci sau ai facut, nu stiu exact ce scrii, vreo 45 - 50 mii km pe an si iti scade din taxa cam 100 eur.
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-10, 11:51   #2720
tracky

Stage 5
 
tracky's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 852
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Deci : vreau sa cumpar un golf 3 din 1997 cu airbag-uri , ABS dar fara AC . Rar-ul este facut de actualul proprietar si spune ca taxa ar fi de 17.6 milioane . Eu stiu ca taxa intreaga e vreo 38 de milioane . Problema e ca nu prea il cred eu pe proprietar ca atata ar fi taxa . Ce pot sa fac in cazul asta ?
__________________
Death gotta be easy 'cause life is hard ..
Owned :

L o w - r i d e r
tracky is offline   Reply With Quote
Old 23-12-10, 16:54   #2721
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

in mod normal daca are airbag si abs taxa scade cu maxim 25% ,ai certificat de depreciere facut?


si o stire proaspata:

http://economie.hotnews.ro/stiri-aut...tip-masina.htm


la revedere masini de afara
akileon is offline   Reply With Quote
Old 23-12-10, 17:03   #2722
Adryanno

Stage 5
 
Adryanno's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,473
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by tracky View Post
Am un golf 3 din 97 la care taxa e 1200 fara depreciere . Cat ar ajunge taxa daca as face depreciere , masina neavand AC . ?

Eu am platit aprox. 39 de mil .. ( 1.9 tdi 97 - fara AC )
Adryanno is offline   Reply With Quote
Old 23-12-10, 22:37   #2723
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by tracky View Post
Deci : vreau sa cumpar un golf 3 din 1997 cu airbag-uri , ABS dar fara AC . Rar-ul este facut de actualul proprietar si spune ca taxa ar fi de 17.6 milioane . Eu stiu ca taxa intreaga e vreo 38 de milioane . Problema e ca nu prea il cred eu pe proprietar ca atata ar fi taxa . Ce pot sa fac in cazul asta ?
Daca esti aproape de Satu Mare, poti incerca acolo, unui prieten i s-a redus taxa la jumatate dupa depreciere (contra cost se face), la un Opel Vectra B 1.7 dTi din 96.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 12:21   #2724
calinseciu

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Guvernantii nostri ne spuneau ca vor fi cresteri de pana la 40-50% ale taxei auto, insa sunt si peste 100% in unele cazuri, la motoarele euro 4 de exemplu.

Gasiti aici un calculator comparativ cu anul 2010 http://taxaauto.net/calculator-taxa-auto-2011
calinseciu is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 18:05   #2725
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Cata vreme nimeni nu se opune vor face ce "vrea muschiu' lor". Nu mai vorbim doar de taxa de poluare, vorbim de legi adoptate cu numar fals de voturi, vorbim de legi aberante cum ar fi una de zilele trecute in care parlamentarii au adoptat o lege conform careia anumite persoane pot deveni avocati cu drepturi depline fara a mai da examen, vorbim de modificari la codul fiscal abuzive care intra in vigoare inainte de termenul legal si multe alte ilegalitati.

Bine v-ati trezit in Romania!
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 04:35   #2726
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Question Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Va rog ajutati-ma si pe mine cu o mare nelamurire. Dupa cum bine stiti taxa auto a crescut simtitor de la 1 ianuarie 2011.

Deci am un Bmw E36 din 1995 cu motor de 1800 pe care a-si avea de gand sa il inscriu anul acesta. Nu am putut merge personal la Finante sau RAR sa ma interesez aproximativ cat va trebui sa scot personal din buzunar pentru inscris pentru ca nu sunt in tara dar am incercat in diferite calculatoare de pe multe siteuri si am constatat o mare mirare ca defapt taxa de prima inmatriculare mi-ar veni mult mai putin pe 2011 decat in 2010. E ceva anormal cu laptopul meu inseamna pentru ca e prea absurd sa fie asa. Voi ce ziceti? Chiar am incercat in mai multe locuri si imi da aprox aceeasi valoare .Dati-mi va rog un pm cat vi-a iesit voua taxa mea

Mentionez ca emisia de CO2 cred ca este de 187g .
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 11:32   #2727
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Va rog ajutati-ma si pe mine cu o mare nelamurire. Dupa cum bine stiti taxa auto a crescut simtitor de la 1 ianuarie 2011.

Deci am un Bmw E36 din 1995 cu motor de 1800 pe care a-si avea de gand sa il inscriu anul acesta. Nu am putut merge personal la Finante sau RAR sa ma interesez aproximativ cat va trebui sa scot personal din buzunar pentru inscris pentru ca nu sunt in tara dar am incercat in diferite calculatoare de pe multe siteuri si am constatat o mare mirare ca defapt taxa de prima inmatriculare mi-ar veni mult mai putin pe 2011 decat in 2010. E ceva anormal cu laptopul meu inseamna pentru ca e prea absurd sa fie asa. Voi ce ziceti? Chiar am incercat in mai multe locuri si imi da aprox aceeasi valoare .Dati-mi va rog un pm cat vi-a iesit voua taxa mea

Mentionez ca emisia de CO2 cred ca este de 187g .
emisiile de co2 nu au importanta din cate stiu pentru ca masina ta este euro 2

la toate calculatoarele de taxa folosite de mine pana acum nu exista optiunea de a introduce valoarea emisiilor la euro 2
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 12:12   #2728
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pe calculatorul asta de taxa zice asa :
http://taxaauto.net/calculator-taxa-auto-2011

Taxa auto (incepand cu 1 ianuarie 2011) este 2160 euro (Crestere de 82% fata de 2010)
Taxa auto (pana la 31 decembrie 2010) este 1188 euro
Spark is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 20:07   #2729
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Exclamation ROMĀNIA ĪNCĂ NU S_A TREZIT!

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Cata vreme nimeni nu se opune vor face ce "vrea muschiu' lor". Nu mai vorbim doar de taxa de poluare, vorbim de legi adoptate cu numar fals de voturi, vorbim de legi aberante cum ar fi una de zilele trecute in care parlamentarii au adoptat o lege conform careia anumite persoane pot deveni avocati cu drepturi depline fara a mai da examen, vorbim de modificari la codul fiscal abuzive care intra in vigoare inainte de termenul legal si multe alte ilegalitati.

Bine v-ati trezit in Romania!

Vor să dea o lege care sună cam aşa: "cei care protestează sau merg la greve īşi vor pierde locul de muncă"

cu alte cuvinte īţi convine, nu-ţi convine, MORI DE FOAME!
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-11, 00:12   #2730
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Oricum... da e adevarat nu poate fi euro 3. Inseamna ca daca scrie pe carte ca e euro 2 atunci platesc direct taxa de euro 2, sau nici atunci nu e sigur? Ca am auzit la altii ca la aceasi motorizare si acelasi an i-au bagat si euro 1 si non euro...
Maniak22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -