Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-10, 18:16   #2596
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
nu e pentru mine pretena mea a dat comanda de un audi A4 si taxa calculata pe site la Min Fin e 1300 la euro 2 dar tipul a zis ca nu e atata..nu stiu care e adevarata si pe cine sa crezi
Crede-l pe nenea. El sigur s-a referit cu depreciere ca e mai mica taxa Si cu depreciere e cam pe la jumate (vorbesc din proprie experienta).
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 22:00   #2597
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

daca nu are airbaguri , abs si aer conditionat e la jumate
akileon is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 18:46   #2598
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Guvernantii ar putea aplica taxa de inmatriculare in Romania si pentru vehiculele care indeplinesc normele de mediu Euro 5 incepand cu anul 2011. In prezent, aceste modele sunt scutite de taxa pe poluare auto datorita faptului ca emit un nivel extrem de scazut de emisii poluante. Tocmai de aceea, numerosi producatori de automobile si-au imbunatatit toate motoarele din gama pentru a corespunde cu aceasta norma de mediu si a-si scuti clientii de plata taxei de inmatriculare. Singurele vehicule care ar ramane protejate de plata taxei auto ar fi hibridele, vehiculele cu motoare Euro 6 si vehiculele electrice.

Oficialii APIA (Asociatia Producatorilor si Importatorilor de Automobile) si guvernantii iau in considerare acordarea unei prime de casare de 2.800 de euro pentru o singura masina, ceea ce s-ar traduce in 11.400 de lei la rata de schimb actuala. Astfel, in cazul in care un cetatean caseaza o masina in 2011 acesta ar primi un voucher de 2.800 de euro pentru o masina noua. Introducerea unei prime de casare de aproximativ 2.800 de euro ar putea duce la limitarea numarului de masini pe care le poate casa o persoana fizica.

Intrebat de posibilitatea introducerii taxei auto pentru Euro 5 in 2011, vicepresedintele APIA Brent Valmar a declarat: "Este o posibilitate. Deocamdata eu zic ca ar trebui sa incurajam importul si inmatricularea de masini Euro 5, sa eliminam cota de masini vechi din parc". Brent Valmar este directorul general al celui mai mare importator auto din tara, Porsche Romania.

Se pare ca in 2010 guvernantii nu vor schimba taxa auto, dar au format un grup de lucru pentru a efectua modificari in 2011. Acestia vor prezenta un proiect de modificare al sistemului de taxare al masinilor pana la jumatatea acestui an. Guvernantii ar putea sa introduca o taxa pentru cei care detin o masina poluanta, dar nu au explicat in ce mod vor aplica aceasta taxa. Acestia vor sa obtina un echilibru intre un aport potrivit la bugetul de stat si o valoare potrivita pentru consumatorul de masini.

__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 17:42   #2599
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

salut ma puteti ajuta si pe mine cu cateva detalii despre depriecerea rar?masina mea are abs si airbag dar nu are conditionat.este euro 2 din 1995 si motor de 1.4 dupa calcule ar fi cam 470 de euro taxa.se merita chestia cu deprecierea sau nu?mersi mult
babone is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 22:21   #2600
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

nu se prea merita , o sa iti scada cam 100 euro din taxa iar certificatul costa 270 ron , nu economisesti mare branza
akileon is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 17:34   #2601
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

mai nou e 990 ron raru + deprecierea
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 19:04   #2602
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
mai nou e 990 ron raru + deprecierea
de cand e 990RON?
o intrebare :la un vauxall vectra se poate muta volanul de pe partea dreapta pe partea stanga are ceva premontat si se schimba doar plansa de bord si coloana de directie?2.daca faci RAR la o masina cu volanul pe partea dreapta dupa ce muti volanul se mai face odata omologare si RAR?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 12:58   #2603
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

eu am dat acum 2 saptamani ~600 rar +depreciere
akileon is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 04:11   #2604
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Eu nu inteleg o chestie, de ce continuati sa platiti taxa aia aberanta si nu dati statul in judecata? Un proces costa maxim 10 milioane adica ~250 de euro, mai bine dau banii la avocat sa manance si el o paine decat sa ii dau la jegurile alea...procesele se castiga 100%, deja exista precedente, se poate inmatricula masina si fara plata taxei, din cauza mentalitatii asteia de turma nu dam inainte si fac rahatii de la guvernare ce vor cu noi.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 04:25   #2605
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Eu nu inteleg o chestie, de ce continuati sa platiti taxa aia aberanta si nu dati statul in judecata? Un proces costa maxim 10 milioane adica ~250 de euro, mai bine dau banii la avocat sa manance si el o paine decat sa ii dau la jegurile alea...procesele se castiga 100%, deja exista precedente, se poate inmatricula masina si fara plata taxei, din cauza mentalitatii asteia de turma nu dam inainte si fac rahatii de la guvernare ce vor cu noi.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 11:10   #2606
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu nu inteleg o chestie, de ce continuati sa platiti taxa aia aberanta si nu dati statul in judecata? Un proces costa maxim 10 milioane adica ~250 de euro, mai bine dau banii la avocat sa manance si el o paine decat sa ii dau la jegurile alea...procesele se castiga 100%, deja exista precedente, se poate inmatricula masina si fara plata taxei, din cauza mentalitatii asteia de turma nu dam inainte si fac rahatii de la guvernare ce vor cu noi.

pai ca sa dai statul in judecata trebuie sa platesti taxa inainte

de unde banii de taxa ? ( in cazul sorei mele , aproape 3000 euro )
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 20:54   #2607
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
pai ca sa dai statul in judecata trebuie sa platesti taxa inainte

de unde banii de taxa ? ( in cazul sorei mele , aproape 3000 euro )
sunt persoane care se ocupa special de astfel de lucrui, e 12 mil toata inmatricularea.nu trebuie sa platesti nici o taxa inainte.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 21:03   #2608
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

multi sunt care vorbesc din auzite, as vrea totusi ceva concret

da-mi te rog si mie datele de contac ale persoanelor ce se ocupa de aceste lucruri
( si nu-mi zice sa dau search pe google ca am tot dat search)
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 21:33   #2609
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
multi sunt care vorbesc din auzite, as vrea totusi ceva concret

da-mi te rog si mie datele de contac ale persoanelor ce se ocupa de aceste lucruri
( si nu-mi zice sa dau search pe google ca am tot dat search)
Vezi pagina 161 al acestui topic, e cineva care a castigat procesul .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 21:33   #2610
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
multi sunt care vorbesc din auzite, as vrea totusi ceva concret

da-mi te rog si mie datele de contac ale persoanelor ce se ocupa de aceste lucruri
( si nu-mi zice sa dau search pe google ca am tot dat search)
iti dau, cunosc masina, cunosc persoana, dar ce rost are?tu esti din buzau, eu din salaj.da-mi pm daca vrei si iti dau un nr. de telefon.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -