Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-10, 14:40   #2581
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Eu zic sa nu mai umpleti discutia cu intrebari prostesti! La finante se face simulare, trebuie doar sa mergeti pana acolo, dati datele masinii si gata. Calculatorul de pe ministerul de finante este cel oficial. Mai bine ne mobilizam pt o noua greva, au promis inainte de alegeri, cat si in campanie, eliminarea acestei taxe. Problema este atat faptul ca este exagerata, cat si faptul ca nu este echitabila. Ar trebui sa ne ridicam impotriva guvernantilor care gasesc, in an de criza, fel de fel de taxe. Nimic nu mai merge in tara asta si ei tot ne umfla cu taxe si impozite.
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 20:59   #2582
suciuciprian

Stage 3
 
suciuciprian's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 166
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Eu zic sa nu mai umpleti discutia cu intrebari prostesti! La finante se face simulare, trebuie doar sa mergeti pana acolo, dati datele masinii si gata. Calculatorul de pe ministerul de finante este cel oficial. Mai bine ne mobilizam pt o noua greva, au promis inainte de alegeri, cat si in campanie, eliminarea acestei taxe. Problema este atat faptul ca este exagerata, cat si faptul ca nu este echitabila. Ar trebui sa ne ridicam impotriva guvernantilor care gasesc, in an de criza, fel de fel de taxe. Nimic nu mai merge in tara asta si ei tot ne umfla cu taxe si impozite.
Nu e nici o intrebare prostesca.Ma interesa acesta chestie ca sa stiu sigur cat e taxa pentru ca as vrea sa imi cumpar o asemenea masina.Am intrebat poate ca cineva dupa forum chiar a inmatriculat o asemenea masina si imi poate spune aproximativ pretul taxei.

PS:Bafta cu greva!!!
suciuciprian is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 21:17   #2583
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daca aveai curiozitatea sa citesti cateva pagini la intamplare din acest subiect, ai fi gasit raspunsul. Trebuie sa intelegeti ca singurul calcul oficial este cel de pe http://www.mfinante.ro/link.jsp?body...taxe/index.htm nu sperati aiurea la taxe mai mici. Din pacate romanii sunt delasatori, pana nu te afecteaza personal nu esti interesat de cel de langa tine. Majoritatea intrebarilror de pe acest subiect sunt " cat ma costa sa...?" Cred ca era o regula pe undeva care spune ca mai intai sa dai o cautare prin forum cu subiectul de care esti interesat si apoi sa pui intrebari.
Ma rog, fiecare cu ce-l doare... D'aia o sa ne manance statul de vii, la noi cei saraci (adica majoritatea) nu au treaba cu taxele si deci nici galagie nu fac, cei bogati nu le platesc (gasesc avocatii fel de fel de portite la limita legii) sau isi permit iar in final clasa de mijloc se zbate sa supravietuiasca devenind din ce in ce mai minoritari, fapt cu totul si cu totul anormal.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 22:32   #2584
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Daca aveai curiozitatea sa citesti cateva pagini la intamplare din acest subiect, ai fi gasit raspunsul. Trebuie sa intelegeti ca singurul calcul oficial este cel de pe http://www.mfinante.ro/link.jsp?body...taxe/index.htm nu sperati aiurea la taxe mai mici. Din pacate romanii sunt delasatori, pana nu te afecteaza personal nu esti interesat de cel de langa tine. Majoritatea intrebarilror de pe acest subiect sunt " cat ma costa sa...?" Cred ca era o regula pe undeva care spune ca mai intai sa dai o cautare prin forum cu subiectul de care esti interesat si apoi sa pui intrebari.
Ma rog, fiecare cu ce-l doare... D'aia o sa ne manance statul de vii, la noi cei saraci (adica majoritatea) nu au treaba cu taxele si deci nici galagie nu fac, cei bogati nu le platesc (gasesc avocatii fel de fel de portite la limita legii) sau isi permit iar in final clasa de mijloc se zbate sa supravietuiasca devenind din ce in ce mai minoritari, fapt cu totul si cu totul anormal.

sa sti ca nu suntem singurii care au taxe stupide sau inutile, sunt taxe atat de inutile incat administrarea lor cere mai multe finante decat se strang din taxa, asta e doar in Romania. asta era pe langa subiect
on: vb-ind de taxa de prima inmatriculare ai dreptate dar din cate stiu un judet a reusit o hotarare in instanta irevocabila de a se restituii banii pe taxa, putem sa mergem cu totii sa ne inmatriculam masinile acolo, facem flotant si ne inmatriculma masina)
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 23:33   #2585
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

E asta da informatie, daca este adevarata. Despre ce judet este vorba? problema este ca taxele sunt prea mari si nu le mai putem duce. Si inca o treaba, daca tot vorbim de poluare, ce facem cu padurile care se taie necontrolat? ne pasa de poluare doar cand trebuie sa colectam taxe, dar ce facem cu problemele reale de poluare?

Last edited by avolocaru; 01-02-10 at 23:35.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 23:40   #2586
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
E asta da informatie, daca este adevarata. Despre ce judet este vorba? problema este ca taxele sunt prea mari si nu le mai putem duce. Si inca o treaba, daca tot vorbim de poluare, ce facem cu padurile care se taie necontrolat? ne pasa de poluare doar cand trebuie sa colectam taxe, dar ce facem cu problemele reale de poluare?
nu vreu sa zic minciunele dar ori mures ori maramures, unu din astea doua. nu am acum timp sa caut dar sunt convins ca sti sa folosesti google.
cat despre restul nu avem noi probleme asa mari cu padurile dar nu prea au alea legatura cu taxa auto
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 23:49   #2587
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by sir_sanjei View Post
nu vreu sa zic minciunele dar ori mures ori maramures, unu din astea doua. nu am acum timp sa caut dar sunt convins ca sti sa folosesti google.
cat despre restul nu avem noi probleme asa mari cu padurile dar nu prea au alea legatura cu taxa auto
Ba pardon ca avem. Cata vreme banii din taxa auto merg la "Ministerul mediului" Daca vrei sa ai grija de mediu nu arunci banii pe toate harburile de pe marginea drumului, care merg din an in Paste, si care daca mai fac cateva mii de Km pe an ... este mare lucru! Nu de acolo vine poluarea. Iti spun eu ca programul rabla este praf in ochi, doar un program populist fara eficienta dovedita. Eu cred ca pretul oferit de stat este exagerat.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 14:56   #2588
costi05

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 94
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

nu incercati deprecierea prin marirea artificiala a nr de km. au inceput sa caute in baza de date istoric-ul masinii. un prieten de-al meu era sa o incurce. la fel si eu. e nasol ca te pune sa semnezi o declaratie cu referire la consecintele penale . mai bine o inscriu pe Bg. am aranjat. e ok.
costi05 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 15:04   #2589
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

o intrebare audi A4 1.6 din 1997 e EURO2 sau EURO3?ca pe unele siteuri din germania e Euro 3 si la noi in anunturi e EURO2..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 15:07   #2590
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
o intrebare audi A4 1.6 din 1997 e EURO2 sau EURO3?ca pe unele siteuri din germania e Euro 3 si la noi in anunturi e EURO2..
EURO 3 in ROMANIA exista doar dupa 2000..
in Germania probabil e D3 adik EUro2 in ro;

Vreau sa inscriu o masina cu motor 2000 Euro2 1996 taxa e minim 1300..
pot sa fac ceva?sa fie mai mica?
__________________
Vrei sa vinzi,cumperi ceva?Poti posta si pe Slatinaforum !!!

GABORW is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 15:07   #2591
costi05

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 94
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

vezi ce scrie in brief. eu am passat b4 1,8i din 1997 si scrie euro 2.
costi05 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 15:10   #2592
costi05

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 94
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

bago pe Bulgaria. eu am toate variantele autohtone. am aceeasi taxa ca si tine. nu merita. n-ai cum sa iesi sub 1300 euro. deprecierea e pentru masini slab dotate si omorate
costi05 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 15:15   #2593
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by costi05 View Post
vezi ce scrie in brief. eu am passat b4 1,8i din 1997 si scrie euro 2.
nu e pentru mine pretena mea a dat comanda de un audi A4 si taxa calculata pe site la Min Fin e 1300 la euro 2 dar tipul a zis ca nu e atata..nu stiu care e adevarata si pe cine sa crezi
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 15:50   #2594
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
nu e pentru mine pretena mea a dat comanda de un audi A4 si taxa calculata pe site la Min Fin e 1300 la euro 2 dar tipul a zis ca nu e atata..nu stiu care e adevarata si pe cine sa crezi
ala de ti-a vandut-o are tot dreptu sa minta
fugi la Administratia financiara sa vezi adevarata taxa
GABORW is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 15:54   #2595
costi05

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 94
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

verifica-ti singur taxa . sunt multe site-uri. nu spera la depreciere, e loterie mare ! si apropo, vezi ca la RAR masina trebuie sa scoata noxe conform cu ce scrie pe brief, altfel poate sa-ti bage euro 1 pe carte !
costi05 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -