Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-09, 22:19   #2416
oz__

Stage 2
 
oz__'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

pe privat fac consultanta individual...mai ales pt cei care au fost la demonstratiile anti-taxa
oz__ is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 12:03   #2417
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

si eu ma aflu in situatia asta , peste o saptamana ma duc sa-mi aduc o masina din afara , e vorba despre o masina euro 2 din '96 , 1.9tdi , am calculat taxa pe taxademediu.com si este 1400euro . mult prea mare , zic eu pt o masina decenta , cu motor destul de mic . vreau sa aflu mai multe despre cum putem da in judecata statul sau cum putem inmatricula o masina fara sa platim taxa . ce implica aceste lucruri si cam cat m-ar costa cheltuielile de judecata / avocati , etc . multumesc . si cred ca sunt multe alte persoane in situatia mea


si inca ceva , daca e vorba sa bage impozit anual de la anu , stau cu masina in parcare cateva luni daca e nevoie .... dar din cate vad , nu s-a mai zis nimic despre asta
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 07:44   #2418
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: Taxa de prima inmatriculare

le convine taxa asta presupun,

si-a luat un vecin o kia, nu stiu ce model ca nu mi-am dat seama, cu motor 1.8, din 2000, cei de la rar au scos-o ca avand euro 2, masina a luat-o de la o cunostinta si a dat pe ea 5000 lei, si masina e in stare FOARTE buna,

acum ca sa plateasca taxa... l-ar fi costat 15000 lei...

dupa ce a aflat, a doua zi s-a dus la bulgari si si-a inmatriculat masina cu 700 euro TOT, asa ca PROBLEMA REZOLVATA!
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 03:06   #2419
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

interesanta chestia cu procesul ce ziceti sa faca careva care stie despre chestia asta un topic
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 09:31   #2420
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

eu cred ca e doar cineva care vrea sa se imbogateasca peste noapte...daca vroia sa ofere ajutorul, scria si pe forum ce si cum, sa nu mai intrebam care mai de care despre solutia lui magica
numai bine, mentionez, e parerea mea
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 10:19   #2421
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

uitati-va aici pt mai multe detalii http://www.reno.ro/Taxa-de-prima-inm...e-t139464.html
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 15:46   #2422
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

va salut , mi-am cumparat si eu o masina de la un parc auto si am cateva nelamuriri . sa va explic ce si cum masina respectiva a fost cumparata de la un site de licitatii din belgia . masina are nr permanente de belgia ( cred ) cand am cumparat-o , el mi-a dat cartea aceea roz-portocalie , certificatul de conformitate al masinii si act vanzare-cumparare . el mi-a zis ca o pot inmatricula in romania direct , adica nu e nevoie de radiere din belgia , doar cu aceste acte . asa este ? mentionez ca am venit cu masina pe rotile ei , cu nr provizorii de 5 zile de germania . mersi anticipat pt un eventual
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 15:49   #2423
oz__

Stage 2
 
oz__'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
va salut , mi-am cumparat si eu o masina de la un parc auto si am cateva nelamuriri . sa va explic ce si cum masina respectiva a fost cumparata de la un site de licitatii din belgia . masina are nr permanente de belgia ( cred ) cand am cumparat-o , el mi-a dat cartea aceea roz-portocalie , certificatul de conformitate al masinii si act vanzare-cumparare . el mi-a zis ca o pot inmatricula in romania direct , adica nu e nevoie de radiere din belgia , doar cu aceste acte . asa este ? mentionez ca am venit cu masina pe rotile ei , cu nr provizorii de 5 zile de germania . mersi anticipat pt un eventual
se poate,am adus si eu un c4 la fel
oz__ is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 16:05   #2424
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

asta am copiat-o de pe alt forum si e o idee ptr inceput pentru toti care avem masini neinmatriculate ca daor legea asta e o porcarie cu foarte multe neintelesuri,adik eu am un megane din96 cu motor de 2000 euro2 si am taxa vreo 2000 de euro si un prieten si-a luat un megane din 99 cu motor de 1600 tot euro 2 si are taxa mai mare ca mine.


Eu sunt prea putin curios de ea. Am platit-o in 2008, am dat Finantele in judecata, am castigat in prima instanta, au facut recurs, iar acum am o ultima infatisare la Curte ade Apel. Daca voi castiga din nou, merg cu executorul judecatoresc si le execut un cont, imi iau banii (aprox. 4.700 ron) si-mi vad de treaba, nu stau sa ma lamentez ca altii.
Mai exista o varianta. Sa mergi la Serv. de inmatriculari cu tot dosarul de inmatriculare, mai putin chitanta cu taxa de prima inmatriculare. Daca nu vor sa-ti inscrie masina, le soliciti negatie motivata in scris, cu antet, stampila si semnatura.
Cu aceasta dai in judecata Serv. de inmatriculari, motivand ca taxa e ilegala si discriminatorie, iar in prima sedinta de instanta soliciti ordonanta presedentiala prin care sa oblige Serv. de inmatriculari sa-ti inmatriculeze pe loc masina, iar taxa sa o platesti sau nu in functie de sentinta definitiva, care o fi aceea. Exista deja un precedent la Tg. Mures.
In acest fel nu ai bani blocati, cum am eu de un an. Si circuli legal cu masina.
__________________
eu sunt genul de om parazitul tu deschizi usa eu darm zidul

CU ASTA NE VOM LAUDA IN CURAND
POSESOR DE BICICLETA CU TOATE PIESELE SHIMANO
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 16:08   #2425
oz__

Stage 2
 
oz__'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by gabitza121 View Post
asta am copiat-o de pe alt forum si e o idee ptr inceput pentru toti care avem masini neinmatriculate ca daor legea asta e o porcarie cu foarte multe neintelesuri,adik eu am un megane din96 cu motor de 2000 euro2 si am taxa vreo 2000 de euro si un prieten si-a luat un megane din 99 cu motor de 1600 tot euro 2 si are taxa mai mare ca mine.


Eu sunt prea putin curios de ea. Am platit-o in 2008, am dat Finantele in judecata, am castigat in prima instanta, au facut recurs, iar acum am o ultima infatisare la Curte ade Apel. Daca voi castiga din nou, merg cu executorul judecatoresc si le execut un cont, imi iau banii (aprox. 4.700 ron) si-mi vad de treaba, nu stau sa ma lamentez ca altii.
Mai exista o varianta. Sa mergi la Serv. de inmatriculari cu tot dosarul de inmatriculare, mai putin chitanta cu taxa de prima inmatriculare. Daca nu vor sa-ti inscrie masina, le soliciti negatie motivata in scris, cu antet, stampila si semnatura.
Cu aceasta dai in judecata Serv. de inmatriculari, motivand ca taxa e ilegala si discriminatorie, iar in prima sedinta de instanta soliciti ordonanta presedentiala prin care sa oblige Serv. de inmatriculari sa-ti inmatriculeze pe loc masina, iar taxa sa o platesti sau nu in functie de sentinta definitiva, care o fi aceea. Exista deja un precedent la Tg. Mures.
In acest fel nu ai bani blocati, cum am eu de un an. Si circuli legal cu masina.
asa am facut eu ,dar atentie,nu merge cu ordonanta presidintiala
oz__ is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 16:29   #2426
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by oz__ View Post
asa am facut eu ,dar atentie,nu merge cu ordonanta presidintiala
pai nu doresc neaparat sa ma lase sa inscriu masina pana nu se termina procesul dar vreau sa stiu de unde sa incep:
-merg Serv. de inmatriculari cu tot dosarul de inmatriculare, mai putin chitanta cu taxa de prima inmatriculare. Daca nu vor sa-ti inscrie masina, le soliciti negatie motivata in scris, cu antet, stampila si semnatura.
-ii dau in judecata motivand ca taxa e ilegala si discriminatorie

mai e ceva de facut
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 20:04   #2427
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Va rog sa ma ajutati !

Am cumparat un VW Passat - 2001 .Este adusa din germania , si are numere rosii momentan . Motorul este de 1596 cmc , 75 cp , emisii de carbon : 186 . Euro 4 . Eu cat trebuie sa platesc taxa pentru prima inmatricular ? Multumesc foarte mult pentru raspuns .
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 12:05   #2428
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

1 , daca rar ti-o scoate euro 4 taxa este de 280 euro

2. daca rar ti o scoate euro 3 taxa este de 890 euro


si 3 valabil pentru toata lumea , taxa ramane in vigoare si pentru anul 2010 , ministerul a amanat trecerea la impozitul pe poluare

http://www.money.ro/auto/romanii-vor...2-000-cmc.html
akileon is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 12:31   #2429
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

pffff si nu cumva taxa asta e contrar principiilor UE ? stiu ca ue le-a zis sa o scoata sau sa gaseasca alta taxa . acum o lasa si pt 2010 ? ? ? ?
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 13:45   #2430
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

da
au scos taxa de inmatriculare si au bagat taxa de mediu.deci au gasit si alta...
mandru cetatean roman cu chitanta de 50milioane dati la stat pt un motor de 1.6 an 1996...
BluBear is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -