Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-09, 21:02   #2131
abby3325

Stage 5
 
abby3325's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 489
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Deci .. ca sa facem haz de necaz (cum se spune) Dupa cum se vede, treaba sta cam asa : fiecare interpreteaza cum vrea; ce e clar, e asta : nimeni din cei care au decis/stabilit ordonanta nu a fost pe la fiecare punct de finante din tara, prin toate orasele, sa le explice functionarilor ce au decis ei, deci .. e clar asta Pur si simplu, functionarii au citit pe site (monitorul oficial), ceea ce am citit si noi. Restul e o chestie de interpretare, corect ? Fiecare a inteles cum a putut (cel mai corect spus), si nu cum a vrut, pur si simplu a inteles ce a putut, cat a putut. Unii au luat cuvintele/expresiile exact asa cum erau scrise, altii le-au interpretat .. Si de aici .. au plecat si problemele de mai sus (din pacate) ..
Dupa cum am spus mai sus, eu astazi am fost, am intrebat, iar raspunsurile au fost cele ce le-am spus mai sus. Mai precis, sa va spun situatia mea : am luat masina in august 2008, cu numerele rosii pe ea, scoase prima data. Masina a fost adusa de o persoana, trecuta pe alta persoana, si pe urma am luat-o eu Deci .. contracte de vanzare-cumparare .. sunt cateva inaintea mea Nu am inscris masina din diverse motive, nu mai conteaza acum, nu sunt relevante, insa in nici un caz nu am luat masina sa o dau si sa fac un profit. Asa .. trecem peste asta. Mi-am facut programare (on`line) la RAR in luna ianuarie, si m-au pus pe 17 martie .. mai repede nu se putea. Astazi cand am fost la Finante, am fost doar cu urmatoarele acte : briful mic si mare, traducerea de la ele, contractele de vanzare-cumparare (ca sunt mai multe ) ), am si autorizatia de circulatie provizorie de la nemti (aceea de 5 zile), si am mai dus si autorizatia provizorie de circulatie, de la numerele rosii ce le avea masina in luna august 2008. Si atat, a fost suficient. Cand i-am spus acelei tanti (dragute de altfel), ca imi era teama sa nu trebuiasca sa fiu eu cel care a adus masina din Germania, dupa ce a zambit, m-a si intrebat de unde am auzit acest zvon .. si am recunoscut "din forumuri". A zambit iar, si m-a recunoscut la randul ei, ca pana si ea, si ei in general, functionarii, din forumuri afla mai multe decat din Monitorul Oficial, care nu e prea clar, sau care se poate interpreta
In fine, asta e situatia mea, poate e una mai aparte, sau o exceptie, insa asta e situatia.
In ceea ce priveste taxa .. da, mi se pare putin ciudat (desi e spre binele meu): anul trecut, cu fosta taxa, trebuia sa platesc 291 euro .. Acum, mi-a calculat acea tanti de la Finante, si am de plata doar 208 euro !! (mie imi convine) (ahh .. apropo, e vorba de un BMW 316 (e26) din 1992.
Uff .. ce sa mai spun ? Bafta tuturor, va mai spun cand mai aflu ceva nou, ca deja se cam stie tot .. Bafta multa !
abby3325 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:04   #2132
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Fi atent !
Am fost in Germania cu el(tipul trecut in biref) dar nu am putut sa iau numere de toll valabile o luna pt ca nu aveam pasaport (nu eliberau numere provizorii valabile o luna decat pe pasaport) si am luat pe numele lui . Am ajuns in Romania si am facut contract de vanzare-cumparare cu el (ca si cum l-am fi facut in Germania) !
Maine vad pe ce nume imi elibereaza chitanta eu anexand la dosar : copie dupa buletinul meu,copie dupa brieful tradus ,dupa brieful in germana si contract de vanzare-cumparare !
Taxa este dupa cum am zis de 15,5 milioane !

LE: IN ordonanta de urgenta este specificat ceva de genul "Trebuie sa faci dovada ca masina a intrat in tara inainte de 15 decembrie " dar nu specifica ca ar trebui sa fie intrata in tara pe numele tau !
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:13   #2133
Dr. Feng Shui

Stage 4
 
Dr. Feng Shui's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 254
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Zau ca imi vine sa ma prapadesc de ras cand observ ce tara de ..... avem.
La mine a fost astfel:
- tipul cumpara masina de la sora lui din Germania in 24.09.2008
- are numere de zoll, toate actele
- fac act de V-C cu el in Romania pe 24.10.2008
- pe 27.11.2008 iau primul set de numere rosii
- merg la finante pe 23.02.2009 si spune ca taxa trebuie platita de ,,importator''
Dr. Feng Shui is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:44   #2134
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

niste dobitoci.. nasol e ca ne afecteaza si pe noi..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 00:23   #2135
Khaid

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

a fost cineva cu masina adusa din Olanda..?stiti cumva ce acte trebuie in privinta asta?(daca e adusa din Olanda)ms.
Khaid is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 08:08   #2136
giuliomak
BMW Driver

Stage 5
 
giuliomak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 955
Member of:
[BMW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by DyZ View Post
nu mai este >15 ani ?
acum e >14 ani..
giuliomak is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 08:38   #2137
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Khaid View Post
a fost cineva cu masina adusa din Olanda..?stiti cumva ce acte trebuie in privinta asta?(daca e adusa din Olanda)ms.
ma duc eu azi sa ma interesez ce acte trebuie si revin cu un post
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 08:55   #2138
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

azi frumos am depus dosarul si a fost acceptat cu urmatoarele:
-declaratie si cerete obtinute de la finante de acolo si completate
-declaratie pe proprie raspundere (de la notar) ca masina a fost adusa inainte de 15 dec. pe numele meu
-briff mare si mic si copii xerox
-cartea masinii si copie
-autorizatia de circulatie provizori (numere rosii de aici) si pe primul proprietar. eu am lasat originalul (ca mai am una si pe numele meu tot inainte de 15 dec in caz de ceva)
-buletin si copie

si cam atat. eu am luat masina de la cineva care el a adus-o din austria. si ce e bine ca aici nu trebuie traduceri dupa briff. si acuma astept decizia.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 10:08   #2139
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

sub 14 ani si taxa a crescut cu 400% fata de taxa din iulie pentru aceste masini
akileon is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 10:25   #2140
Khaid

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
ma duc eu azi sa ma interesez ce acte trebuie si revin cu un post
ok..astept sa vad ce ti-au cerut..
Khaid is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 10:25   #2141
Khaid

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ca si eu trebuie sa ma duc zilele astea la Finante..
Khaid is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 10:47   #2142
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

GATA , am platit taxa ...
Am facut urmatoarele lucruri pt a plati taxa din aprilie 2008:
-copie dupa buletinul meu
-copie dupa traducerea la contract si la brief
-copie dupa brief(nu era pe numele meu , am luat numere de 1 luna pe numele unui prieten)
Am platit la un motor de 1.8, euro 2 , an 1995 - 1553 ron (416 euro)
Chitanta a fost eliberata pe numele meu , nu pe numele de pe brief !
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 11:25   #2143
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

cum e posibil sa faca asa ceva ? deci la 325i in loc de 600 de euro din iulie ... dai 2500 acum
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 11:38   #2144
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

nu-mi vine sa cred.. tot mai multi reusesc sa plateasca taxa mica, prin toata orasele, mai putin in craiova si cateva cazuri prin buc.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 12:13   #2145
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Khaid View Post
ca si eu trebuie sa ma duc zilele astea la Finante..
am trecut azi pe la finante si era ditamai coada, asa ca n-am mai stat sa ma interesez....
@DollusD: traducerile pentru contract si pentru brief trebuie legalizate?
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -