Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-09, 17:37   #2116
abby3325

Stage 5
 
abby3325's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 489
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Cineva spunea mai sus ca trebuie sa fii tu cel care a adus masina de dincolo, ca altfel nu te incadrezi sa platesti fosta taxa .. Prostii Astazi am fost la Finante si am intrebat si eu (speriat, pt. ca nu eu am adus masina) iar tanti aceea a ras de mine, si m-a intrebat de unde am auzit si minunea asta ) In fine, deci stati linistiti, cei in situatia asta, ca va incadrati in "standardele" cerute, chiar daca nu ati adus masina personal.
Ahh .. si inca ceva : e suficient sa aveti o tura de numere rosii scoase inainte de 15 decembrie, nu trebuie si alte acte, sau cum se spunea, ca dovada de numere provizorii din tara de provenienta a masinii. Nop, e de ajuns autorizatia de circulare ce s-a dat pt. numerele rosii. Iar in ceea ce priveste declaratia pe proprie raspundere, asta trebuie dusa la notar pt. legalizare.
Altceva .. nu stiu sa va spun, sper ca am "ajutat/lamurit" putin
abby3325 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:28   #2117
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by abby3325 View Post
Cineva spunea mai sus ca trebuie sa fii tu cel care a adus masina de dincolo, ca altfel nu te incadrezi sa platesti fosta taxa .. Prostii Astazi am fost la Finante si am intrebat si eu (speriat, pt. ca nu eu am adus masina) iar tanti aceea a ras de mine, si m-a intrebat de unde am auzit si minunea asta ) In fine, deci stati linistiti, cei in situatia asta, ca va incadrati in "standardele" cerute, chiar daca nu ati adus masina personal.
Ahh .. si inca ceva : e suficient sa aveti o tura de numere rosii scoase inainte de 15 decembrie, nu trebuie si alte acte, sau cum se spunea, ca dovada de numere provizorii din tara de provenienta a masinii. Nop, e de ajuns autorizatia de circulare ce s-a dat pt. numerele rosii. Iar in ceea ce priveste declaratia pe proprie raspundere, asta trebuie dusa la notar pt. legalizare.
Altceva .. nu stiu sa va spun, sper ca am "ajutat/lamurit" putin
la bacau nu-i de ajuns autorizatia de circulatie provizorie,au cerut dovada de nr provizorii din tara de provenienta sau un act cu care sa dovedesti ca radierea masinii a fost facuta inainte de 15
__________________
MAXIMUM SPEED* - 98KM/H

*backwards
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:34   #2118
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by abby3325 View Post
Cineva spunea mai sus ca trebuie sa fii tu cel care a adus masina de dincolo, ca altfel nu te incadrezi sa platesti fosta taxa .. Prostii Astazi am fost la Finante si am intrebat si eu (speriat, pt. ca nu eu am adus masina) iar tanti aceea a ras de mine, si m-a intrebat de unde am auzit si minunea asta ) In fine, deci stati linistiti, cei in situatia asta, ca va incadrati in "standardele" cerute, chiar daca nu ati adus masina personal.
[...]

in craiova mi se pare ca asa cer! maine ajung si eu si ma lamuresc
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:37   #2119
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

fiecare oras cu regulile lui sau cum a inteles fiecare functionar legea
akileon is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 19:17   #2120
noolmad

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

deci o intrat taxa in vigoare pana la urma sau inca mai dureaza pana intra?
noolmad is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 19:18   #2121
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

e intrata ...
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 19:36   #2122
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

[QUOTE=abby3325;2093121Astazi am fost la Finante si am intrebat si eu (speriat, pt. ca nu eu am adus masina) iar tanti aceea a ras de mine, si m-a intrebat de unde am auzit si minunea asta ) QUOTE]

poti sa-i spui ca de la craiova. un raspuns asemanator mi-a fost dat mie, doar ca la mine era invers.. eu i-am zis ca prin alte judete nu conteaza cine a adus-o, se incadreaza direct la taxa veche. si a ras la fel, si mi-a aruncat tot ceva ironic de genu' "de unde ideile astea?"
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 19:42   #2123
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Thumbs up Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

In Slatina.i-a interesat doar cand a intrat masina in tara...nu ca mai sunt 10 contracte de vanzare!!
prima factura c-vc de la german si roman..aia conteaza la noi.eu am depus copie dupa toate actele..de Germania..toate toate.si a fost OK!cel mai sigur afli intreband in judetul tau la finante..si afli ce te doare.Poate este diferit de la judet la altul..
__________________
Vrei sa vinzi,cumperi ceva?Poti posta si pe Slatinaforum !!!

GABORW is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 19:54   #2124
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

pai nu poate! la mine e a doua oara cand am fost.. si nu snt singurul. acelasi raspuns: nu am adus-o personal, platim dublu. tu ti-ai platit taxa? ca daca e asa, imi fac vreo manevra cu vreunu din slatina si o inscriu pe numele lui. sau macar pot sa dau exemple acolo la financiar, sa le arat ca numai ei snt prosti, restul procedeaza corect.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 19:58   #2125
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Thumbs up Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
pai nu poate! la mine e a doua oara cand am fost.. si nu snt singurul. acelasi raspuns: nu am adus-o personal, platim dublu. tu ti-ai platit taxa? ca daca e asa, imi fac vreo manevra cu vreunu din slatina si o inscriu pe numele lui. sau macar pot sa dau exemple acolo la financiar, sa le arat ca numai ei snt prosti, restul procedeaza corect.
Dar in cerere am scris ca sunt pt taxa din iulie..si m-au pus sa scriu sa duc cartea R.A.R acolo dupa ce o fac.apoi sa platesc taxa veche...adica sa mi o calculeze...

Si din ce cauza ti-a zis sa platesti taxa dubla??nu ti-a luat dosarul ??

Last edited by GABORW; 23-02-09 at 20:02.
GABORW is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 20:18   #2126
Dr. Feng Shui

Stage 4
 
Dr. Feng Shui's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 254
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

In Bucuresti: Eu am fost la sectia financiara si mi-a spus ca taxa trebuie platita de cel care a adus masina din Germania, daca doreste dupa taxa veche. Eu daca vreau sa o platesc, o pot face doar dublu.

El a adus masina din Germania in 24 sept. 2008, eu am cumparat-o cu nr. de Zoll in 24. oct. 2008.
Dr. Feng Shui is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:13   #2127
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

nu mai este >15 ani ?
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:17   #2128
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

mai pe scurt, aceiasi teapa alta coaja
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:39   #2129
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Eu azi am depus actele si maine ma duc sa platesc taxa (motor de 1.8 , euro 2 , 95 - taxa e de 1550 Ron ) , sunt curios pe ce nume imi elibereaza chitanta pt ca numere provizorii de germania de o luna nu sunt pe numele meu , iar eu am contract de v-c cu persoana respectiva !
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 21:44   #2130
Dr. Feng Shui

Stage 4
 
Dr. Feng Shui's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 254
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Poate dai si tu mai multe detalii. A adus-o el si tu ai cumparat-o din Romania?
Si eu am 1762 cmc, an fab. 95, dar taxa este 650 E.
Dr. Feng Shui is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -