Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-09, 11:15   #2101
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by GABORW View Post
DIN SLATINA
Am fost azi dimineata sa declar ca masina este adusa dinainte de 15dec in RO..
Mi s-a cerut copie de pe brief mic,mare,de pe cartea cu toti prop(knd a fost radiata) nr de tzoll si asigurarea pe zilele acelea.+contract V-c cu asta de a adus o in RO..Am depus toate copiile de pe toate actele+cerere completata de la ei+copie act de identitate..am depus dosarul cu toate actele la alt ghiseu unde mi s-a dat un bon cu nr de ordine si data knd am depus dosarul.De la data de azi am 90zile sa duc cartea R.A.R,sa calculez taxa veche adik 102euro,si sa o platesc!
ATAT..Foarte Simplu..
ALELUIA ! MULUTMIM DE INFORMATII !!!
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 11:21   #2102
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

eu nu mai inteleg nimic

am fost vineri si am depus dosarul si azi am fost din nou cu alte masini, si supriza ... dosarul depus este incomplet , adica pe langa toate cele depuse vineri mai trebuie si o copie la un act precum ca masina este radiata din tara de origine sau ca a avut nr rosii

niste nesimtiti
oricum la cele cu numere de italia este jale pentru sunt foarte putini care au stampila pe carte ( certificatul de proprietate)
oricum maine o sa fie un scandal mare la finante pentru ca pur si simplu fiecare interpreteaza dupa cum vrea ...
in lege scrie clar negru pe alb :

O MASINA TREBUIE SA INDEPLINEASCA UNA DIN CERINTELE DE LA ARTICOLUL III !!!

deci nu tot !!!



pff nu stiu ce a mai inteleg cu astia
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 11:32   #2103
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Thumbs up Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Am intalnit si eu ITALIA si Franta cativa oameni...cu mici probleme.
Se gandesc ca la actele alea putine le pot falsifica si de aceea se cere Siguranta MAXIMA..
Eu am pus tot tot ce am avut...Sa fiu sigur..Puteam sa dau doar contract V-c dar mi s-a cerut de fapt..
V-am informat cum am facut eu..Nu pot decat sa va zic decat 'Bafta..
__________________
Vrei sa vinzi,cumperi ceva?Poti posta si pe Slatinaforum !!!

GABORW is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 11:49   #2104
nitrouxboy
Opel Driver

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 276
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

salut prieteni! Am fost astazi la fisc sa`mi rezolv cu actele. nu ma asteptam sa fie asa simplu aveam toate actele posibile la mine ...nu mi-a trebuit decat copia dupa traducerea certificatului de inmatriculare dn Germania ..si mai era un prieten cu mine care nu a avut noroc deoarece nu aveas pecificat pe traducere data in care a fost radiata masina din tara de origine . La mine s`a uitat,a vazut ca apar ambele date (prima inmatriculare si scoaterea din crculatie care ,normal, era inanite de 15 dec) am completat 2 cereri si atat. Ast sa`mi scot masina din service,sa fac RAR-ul si apoi sa merg la fisc ,din nou, sa`mi calculeze taxa si am terminat. Daca totul ar fi asa simplu ca astazi .......
Numa` bine!
nitrouxboy is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 11:54   #2105
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Thumbs up Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by tracky View Post
Am un Seat Leon 1.9 TDI , euro 4 cu filtru de particule , an 2007. Masina este inmatriculata in italia.Eu sunt scutit de taxa sau nu ?
Daca o tii pe Italia nu te intereseaza taxele de la noi..Daca vrei sa o inscrii in Romania trebuie sa demonstrezi ca e radiata si o ai dinainte de 15decembrie si taxa la tine asta Dubla este pana in 900 euro..depinde de cate g/km de noxe scoate.. dak ar socate 200 ar fi cam 760euro..Oricum pana in 900euro taxa..+alte cheltuieli aproximativ 200-300euro...RAR alte taxe si asigurar cu nr RO..
Sper ca ti am fost de folos!!!
GABORW is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 12:25   #2106
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by GABORW View Post
DIN SLATINA
Am fost azi dimineata sa declar ca masina este adusa dinainte de 15dec in RO..
Mi s-a cerut copie de pe brief mic,mare,de pe cartea cu toti prop(knd a fost radiata) nr de tzoll si asigurarea pe zilele acelea.+contract V-c cu asta de a adus o in RO..Am depus toate copiile de pe toate actele+cerere completata de la ei+copie act de identitate..am depus dosarul cu toate actele la alt ghiseu unde mi s-a dat un bon cu nr de ordine si data knd am depus dosarul.De la data de azi am 90zile sa duc cartea R.A.R,sa calculez taxa veche adik 102euro,si sa o platesc!
ATAT..Foarte Simplu..
ai adus-o personal, sau ai cumparat-o din romania?

aceeasi intrebare si pt nitrouxboy.. ai luat-o din romania sau din germania?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 13:14   #2107
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Eu acuma am venit de la finante unde mi-a acceptat dosarul, a pastrat asa:
-copie dupa buletinul meu,
-copie cartea masini de RO(eliberata de rar)
-copie dupa traducerile legalizate a carti masini din germania si a contractului de germania
-copie dupa contractul de romania..
Si asta a fost tot, am vazut ca s-a uitat in special pe data cand a fsot radiata care era trecuta pe copia legalizata si s-a uitat pe contractele de vanzare cumparare pentruca masina nu a fost adusa personal de mine..
M-a chemat joi, cred ca tot atunci platesc si taxa..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 13:18   #2108
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ok, sa ne anunti la ce taxa te incadreaza.. problema nu era ca nu primesc dosarele, problema e cu incadrarea.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 13:28   #2109
nitrouxboy
Opel Driver

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 276
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

eu am luat-o de la un roman..el practic a adus masina din Germania dar avea nr de tzoll iar mie cand mi-a vandut-o mi-a facut contract v-c intre mine si neamt. Toretic e fara intermediari.......
nitrouxboy is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 14:00   #2110
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

la tine e ca si cum ai fi cumparat-o tu direct din germania , asteptam si pe cineva care a cumparat din tara si nu figureaza el pe actele din germania ( sau alta tara )
akileon is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 14:06   #2111
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

mah, da' v-ati lovit si voi acolo, in buc, de aceeasi chestie? ca am inteles ca s-ar putea sa fie doar directorul asta al nostru de la financiar un idiot.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 14:22   #2112
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by akileon View Post
la tine e ca si cum ai fi cumparat-o tu direct din germania , asteptam si pe cineva care a cumparat din tara si nu figureaza el pe actele din germania ( sau alta tara )
ai citit ce am scris mai sus.. ? Actele din germania nu sunt pe mine, am cumparato din tara, la finante n-a fost nicio problema..


mistreku eu cred ca se incadreaza pe taxa de inainte de 15, odata ce s-o uitat la aceste date.. Iar pe cerere scrie asa: '' solicit calcularea taxei pe poluare pentru autovehicule ce se inmatriculeaza dupa 1 iulie 2008''
johhny is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 14:25   #2113
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Thumbs up Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
ai adus-o personal, sau ai cumparat-o din romania?

aceeasi intrebare si pt nitrouxboy.. ai luat-o din romania sau din germania?
Deci eu am luat DIn RO de la unu din Valcea..el a luat o din Regensburg Germania..
La finante CONTEAZA masina nu proprietari cati sunt..Pentru ca platesti TAXA DE MEDIU(adik pt masini)..
GABORW is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 14:38   #2114
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Dar se poate ca sa-ti primeasca dosarul dar sa platesti taxa care este acuma si nu cea dinainte de 15 ?
Ma gandesc ca ti-ar spune asta in momentul cand depui dosarul
johhny is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 14:41   #2115
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Thumbs up Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

DACA ar fi sa platesti atxa asta dubla..ar insemna sa iti ceara cartea R.A.R si sa iti calculeze taxa(si atunci afli)..
Dar noi care am dus dosarele inainte de 15dec..PLATIM TAXA de la 1iulie!
Doar de aia am dus dosarele si de aia in 90zile ne cer actele de RO(pasuire)..
GABORW is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -