Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-09, 07:19   #1366
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

nu vor so schimbe... o sa vezi ca, inainte cu 1 zi sau 1 saptamana sa zic daca ar fi cazul so scoata triplarea asta, dacia v-a da afara din angajati ca sa le arate statului ca ei nu glumesc, si iar o luam in barba, mi`as p9la-n loganurile lor de 2 bani fara abs. asa ca ... trebuie sa ne resemnam ca o sa fie modificata sau scoasa peste ceva luni, deci nu foarte repede. pana atunci tot statul are de pierdut, sunt sute de oameni care asteapta legea asta ca sa isi inmatriculeze masinile abia aduse. eu unu nuj cat aveti voi de platit... dar la 5000 Euro cat am eu de dat... nici bunica nu da bani astia pentru ea. o inmatriculez in altza tara decat sa le dau bani la infractori astia
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 12:38   #1367
ulyse

Stage 5
 
ulyse's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 357
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

asa as face si eu
guvernul asta idiot crede ca de afara se aduc numai jafuri de masini nu e asa
acum lumea cauta masini mai bune s-au mai desteptat si ei nu mai aduc ca inainte toate junghiurile
si acum sincer o pisicuta din 94 sau un mercedes w124 din 94
sunt mai bune decat un logan acum sincer
ulyse is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 13:15   #1368
Edy_FNM

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 66
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

si eu stau stresat de o luna si ceva cu masina in parcare nr expirate si astept decizia (desteptilor)plus ca am mai avut probleme si la rar gazele mi-au iesit e2 pe brif imi scrie e2 si o trebuit sa aduc actele de catalizare din germania ca daca nu o scoteau noneuro si daca leam adus or fost trim la bucuresti si de o luna nu imi mai vine rezultatul sa vad daca aproba sau nu e2 .si daca imi iasa e2 or spus ca de anu asta de la 1 ian la masina mea so modificat taxa rar de la 3 mil cit era la 12 mil.daca imi iese non am de plata vreo 6 mi de euro dupa taxa asta triplata.cind iau decizia ori ne inscriem masinile ori trebuie sa facem altceva sa vada ca nu suntem bataia lor de joc jos taxa
Edy_FNM is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 18:34   #1369
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Pune taxa scoate taxa...pt cei care nu au vazut inca clipul cu Mircea Badea:

https://www.youtube.com/watch?v=9SDQb...layer_embedded


preluat de pe http://www.muietariceanu.tk/ in caz ca nu corespunde regulilor forumului rog un mod sa stearga
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 18:49   #1370
serady

Stage 5
 
serady's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 306
Member of:
[DACIA]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

am si io o intrebare de ce a tulit-o tariceanu din tara dupa alegeri se teme oare de ceva sau i-au pus astia cumva pisica moarta pa poarta...blesteme si voodooo,iar actuala guvernare nici nu stie despre ce se mananca cu cifre cetanice si catalizatoare universale,pai ar trai si altii nu numai voi
serady is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 22:57   #1371
nospherat

Stage 5
 
nospherat's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 490
Member of:
[RENAULT]
[SUBARU]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Mi se pare mie sau s'a discutat ceva azi la tv in legatura cu o reducere a taxei sau cel putin revenirea la valoarea anterioara???
nospherat is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 07:19   #1372
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Aseara la emisiunea lu Nasu` a fost mister premier Boc invitat... un subiect normal a fost taxa auto... a zis in felul urmator: A discutat cu Nemishi ala ministru si cu ala al finantelor si a luat in calcul toate variantele, cei care si-a adus deja masina inainte de 15 decembrie si care nu au nici o vina ca nu si-au putut inmatricula masina datorita Rar-ului, si a completat aici zicand ca statul a fost dat in judecata si au castigat cei care au facut acest lucru, si a si dat dreptate celor care sunt in situatia asta pentru ca nimeni nu a stiut ca se va schimba legea, fiind si in domeniu justitiei el a spus ca au perfecta dreptate acesti oameni, alta chestie e salvarea locurilor de munca (abis... pentru logan-u lu` peste), inca o chestie e ... ca aceasta taxa sa fie una pe masura tuturor romanilor... nu MIIIIIII si MIII de euro cum e acum si inca una Mediu !
Taxa la inceputul lui februarie va fi data pentru totdeauna a mai completat el! Pana atunci asteptam... Sper sa se tina de cuvant ...

taxa va fi ori la vechea valoarea, ori inclusa anual in impozit in functie de cat polueaza, ori va fi o noua grila ... la care cica se lucreaza (cam greu....)
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 14:21   #1373
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ei dau o ordonanta in 5 zile si au nevoie de 2 luni ca sa o suspende sau sa dea alta ???
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 14:35   #1374
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

corect.
daca am inteles eu bine .. prin februarie o sa dea noua metoda de calcul si pana atunci nu schimba.
si o sa fie o taxa de poluare inclusa in impozit sau asa ceva. si o taxa mai mica de inmatriculare. cel putin asa am inteles eu din stirile de azi de pana acuma.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 15:13   #1375
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

si in februarie o sa apara si o sa zica ... ca inca nu sa definivat metoda de calcul si o sa fie schimbata in martie ... si tot asa o lalalaie ca romanu e prost si naiv
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 15:24   #1376
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
core
si o sa fie o taxa de poluare inclusa in impozit sau asa ceva. si o taxa mai mica de inmatriculare. cel putin asa am inteles eu din stirile de azi de pana acuma.
AR fi o mare porcarie,ptr ca ne-ar impozita de doua ori pentru aceeasi vrajeala. ori la inmatriculare ori anual,nu merge si una si aialalta. mare e gradina lui DUMNEZEU
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 15:29   #1377
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

eu chias nu inteleg cum pot sa o bage in impozit . deja este o taxa "de poluare" in costul carburantului , taxa de drum , etc . platim taxa de poluare de n ori pt un lucru .

si in al doilea rand , nu mi se pare corect pt cei care au platit deja taxa de mediu la prima inmatriculare . au platit o taxa mare care ar fi trebuit amortizata in cativa ani ... ar trebui returnata diferenta dintre taxe

cel mai bine ar fi sa rvina la taxa de mediu netriplata si sa o ajusteze putin , sa o micsoreze eventual
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 21:40   #1378
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

http://stirileprotv.ro/stiri/social/...e-poluare.html
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 21:43   #1379
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

parca au zis ca o baga in impozit si au luat exemplu dupa unele tarii danemarca finlanda islanda..pai in primu rand nu au industrie auto 2.au cele mai mari taxe si impozite 3.parca tariile au cele mai mari venituri pe cap de locuitor ..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 22:26   #1380
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

se anunta vremuri grele rau
GABBY_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -