Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-08, 17:33   #886
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

http://www.petitieonline.ro/petitie-p45532046.html
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 17:35   #887
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

am stat azi toata ziua la coada degeaba , dar tot amanau cu diverse motive: nu le merge sistemu , s-au stricat calculatoarele, nu au aprobare de la guvern etc. S-a facut seara, gata. Veniti maine. Maine o sa faca la fel si uite c-a venit data de 15 decembrie. A, gata, puteti plati. TRIPLU!
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 17:53   #888
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

am citit undeva pe un site ca nu vor sa faca nimik ptr ca noua ordonanta nu a fost semnata de ministrul mediului..acesta a refuzat actuala forma el propunand triplarea taxei incepand cu 31 ianuarie 2009 propusa de noul guvern..a mai ramas doar 1 zi maine in care nu se va mai face nimika
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 17:56   #889
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

eu zic ca cea mai buna solutie ar fi ca sa puna tot romanu' mana de la mana sa faca o cheta, si sa angajeze 5 avocati destepti sa dea statul roman in judecata. Ca daca pui 50 ron de masina se aduna o suma destul de mare , cu mult peste cel mai scump avocat din romania care ar duce guvernul si in fata unui tribunal de pe marte
__________________
MAXIMUM SPEED* - 98KM/H

*backwards
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 17:56   #890
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

acum sa il intalnesc in drum pe tariceanu ca mai am doar juma de centimetru placuta de frana....as da in el...


buna idee pytyc...la cati au ramas acum,credema ,10 ron de fiecare masina....nu mai zic de cei cu parcuri auto care au ramas cu zeci de masini...cred k l`am palti pe avocat pe un an >..
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 19:22   #891
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Ne vor asculta daca ne vom tine tare. Cred ca sel mai bine ar fi sa trmitem o scrisorica la un birou de avocatura, de genul celor de la URBAN, prin care le solicitam sa se ocupe de caz, si daca dam fiecare cate 100 de euroi cred ca vor fi foarte bucurosi sa ne reprezinte.

Atentie! anul trecut cei de la ACR au promis ceva asemanator cu conditia sa te inscrii in ACR. Cum credeti ca s-au ocupat? pai se vede nu e clar.

Un pic in afara subiectului "incercati sa faceti asa ceva in Romania sa vedeti daca aproba RAR-ul si oare cam ce taxa de prima inmatriculare ar trebui sa platiti"
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!

Last edited by avolocaru; 11-12-08 at 19:29.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 19:25   #892
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Cu riscul unui dosar ( nr. rosii expirate si asigurarea ) ,SAMBATA 13 VOI IESI IN STRADA. NU stiu cita lume va veni,ptr k noi romanii nu sintem deloc UNITZI ( FIECARE PENTRU EL ) , de aia fac ce vor cu noi astia .
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 19:28   #893
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Ne vor asculta daca ne vom tine tare. Cred ca sel mai bine ar fi sa trmitem o scrisorica la un birou de avocatura, de genul celor de la URBAN, prin care le solicitam sa se ocupe de caz, si daca dam fiecare cate 100 de euroi cred ca vor fi foarte bucurosi sa ne reprezinte.
Daca ar da fiecare cate 100 euro s-ar strange cel putin 200.000 euro ... ptr ce suma asta cand un avocat percepe un onorariu de 25 milioane ptr un proces ? A ... sa zicem ca are o amploare mare sa ceara 50 milioane ... hai 100 milioane ... asta inseamna 2500 euro , nu 200.000 euro. Nu asa se discuta inceperea unui proces cu statul roman ... ala care zice : Da , va reprezint dar ptr 200.000 euro ala sigur e manglitor ... banii nu se dau inainte niciodata ca nu ne ducem la curve ci la avocat.
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 22:51   #894
Staticyoo

Stage 3
 
Staticyoo's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 134
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

acum am venit de la Finante..mi am luat hartia cu TAXA am de platit exact cat trebuia adica taxa veche..maine incaseaza banii
sper care am ajuns pana aicia sa reusim....DAR chiar daca o sa imi inscriu masina sustin pe toata lumea ..TOTI SUNTEM EGALI in lumea asta
JOS TAXA trebuie sa reusim
Staticyoo is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 23:51   #895
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

citesc de vreo o ora pagini din urma. interesant cum gandesc unii sa scoata euro1 sau 2 sau mai vechi de nu stiu ce an. adica tot ce i mai vechi decat masina lor . romanul e om de 2 lei . interesul propriu primeaza inainte de orice. alta chestie care-i roade pe multi e cum de au astia bmw-uri sau alte masini sport si se dau rotunzi pe bani putini nu poate intelege tipul asta de om ca exista libertate de alegere si fiecare are dreptul la o masina fie ca e euro zero sau cinci. am vorbit saptamana asta cu multi despre protestul de sambata . am ramas uimit sa aud de la unii replici de genu:" ce sa fac eu la protest ?sa i sustin pe aia care fac bani cu masini second hand? " sau " eu am inmatriculat deja masina ce ma intereseaza de altii" ...... cu oameni de astia nu rezolvi nimic in tara asta!
am spus si ma repet nu am nici un interes ! am masina inmatriculata si eu si tot neamul meu DAR pe 13 voi fi acolo . pur si simplu pt dreptate si libertate!!!
!41! is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 07:42   #896
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Ai dreptate !41! Insa nu cred ca toti romanii sunt asa.....refuz sa cred ca sunt toti asa.....am vazut pe forumuri in ultimele zile, sute de mesaje de la romani nemultumiti de taxa si iarasi zeci de mesaje de la imbecili care l-au sustinut pe Tariceanu si taxa lui. Daca stau sa fac o paritate intre cei ce sustin taxa si cei ce nu sustin, majoritatea e a noastra, a celor ce nu mai vrem taxa , si daca e adevarat ce spun pe forumuri , atunci inseamna ca la Bucuresti nu vom fi cativa , ci atatia cati ne trebuie sa ne spunem punctul de vedere ! Speram sa reusim ceva....iar daca Doamne fereste nu izbandim, atunci vom repeta miscarea si tot asa....nu ne mai permitem sa stam degeaba....nu vreau sa ajung sa platesc impozit si pe cantitatea de aer pe care o respir sau taxa de drum pentru nr. de pasi pe care ii fac ! Iti multumim oricum pentru hotararea de a ni te alatura sambata si sper ca prin asta sa dai un exemplu si celor ce au deja "sacii in caruta " adica masinile inmatriculate , etc. Respect si bafta !
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 08:01   #897
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Da frate si eu am masina inmatriculata si eu am platit taxa de prima inmatriculare,dar o sa va sustin cum pot! dar totusi ma doare ca pe strazi vad din ce in ce mai multe masini de prin '90-'96,care nu sunt cu mult mai bune decat multe dacii din aceeasi perioada.... ce o sa se intample cu aceste masini peste 4-5 ani de mers pe drumurile noastre?nu or sa fie la fel de odarlite ca si aceste "dacii"?!?!
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 08:03   #898
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Īn urma discuţiilor cu reprezentanţii instituţiei - care i-au explicat că, neavānd semnături şi pentru că nu reprezintă nicio organizaţie, nu poate primi acceptul - bărbatul şi-a retras cererea.
De ce am impresia ca este o dezinformare? Chiar manipulare?
Observ in alte locuri ca multi tot indruga rahat cum ca taxa e prea mica pentru masinile SH.
Am si eu 2 intrebari pentru ei:
1. v-a fatat mamicuta voastra in masina noua?
2. ce ti se pare mai cretin pentru Romania: "setea" pentru SUV-uri cu motoare de peste 3l noi? "setea" pentru o masina din afara micuta de 1.6, 1.4, 1.2?
Care este ineptia mai mare?

Last edited by Mustang; 12-12-08 at 08:06.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 08:57   #899
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

stai cuminte boss,un x6 de 5.0 biturbo nu polueaza..
insa noi am ajuns sa ne batem ,vb vine, sa ne certam intre noi ..
cand ei de fapt ..
aluia care-si ia x6 5.0 biturbo ii iau 11.000 de euro ... din buzunar..
iar aluia care-si ia pisicutza de 2000 de euro din germania, ii iau 4000 ...
ceva de genu ..
puteti sa nu va mai certati intre voi si sa va dati seama ca in vreme ce noi ne pierdem vremea certandu-ne intre noi pe aici ,ei nu fac decat sa numere din ce in ce mai multi bani ? culmea,ai nostri !
NICI EU nu am vreo masina de inmatriculat ! cum zicea cineva mai sus, !41! parca, e vorba de principii,de drepturi si de libertate, nu cum imi zicea un amic azidimineata, ca ce ma intereseaza pe mine de taxa? 1 , si 2 .. ce diferenta o sa fie daca vine si el sau nu , ce conteaza 1 om in plus sau in minus, pai , e simplu, conteaza, daca asta e mentalitatea,deja nu mai e vorba de 1 om e vorba de toti care gandesc asa, e chiar atat de greu bucurestenilor sa se uneasca sambata la 10 dimineata? sa blocam victoriei? ce pwla mea or sa faca ma daca ne strangem si blocam de la romana pana la aviatorilor si pana in kiseleff si tot asa
ce?
nu e politie in bucuresti sa faca ceva unei mase de genul asta de oameni ..
daca ne gandim logic nu e politie in lume,sa faca fatza oamenilor
care,din cand in cand , tre sa le mai dea un sut in cur bulangiilor care "ne conduc" -fura, sa le aduca aminte,ca puterea adevarata,sta in mainile oamenilor,nu a lor, a catorva.. care au fost alesi , sa ne "conduca" - fure.
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 12-12-08, 09:21   #900
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Ai dreptate EvLSant0S,mentalitatea ne-a adus aici.Acum cativa ani eram la Viena si a fost un scandal cu niste taxe.Stii ce au facut oamenii?Au oprit toti munca,indiferent de domeniul in care lucrau.Romanii nu sunt uniti.Sunt curios cati or sa vina in Piata Victoriei.Noi asteptam cat mai multi,indiferent daca si-au inscris masina sau nu,indiferent daca au sau nu,masini de inscris.Acesta trebuie sa fie un protest contra hotilor din politica romaneasca,impotriva jegurilor.
liviu27 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -