Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-08, 14:24   #871
Staticyoo

Stage 3
 
Staticyoo's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 134
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Cumpar si eu o masina ca omu ma strang de bani cum numai eu stiu pun deoparte si pentru taxa 1000 de euro la inceput vezi doamne e "doar"din 2004" si "polueaza de nu mai poate masina find un bmw 320 E 46
ma duc la Rar stau dupa nenorocitii aia 2 saptamani sa imi de a o amarata de carte a masinii si ma duc la finante sa platesc "pai aid eplatit 3350 de euro
Prima reactie " Fu***a in Gu**a de ** si tot asa
Ce e de facut stau de azi dimineata de la ora 4 la finante sa prind rand iarasi si nimic..toata lumea sta si sta
Sa iesim in strada si sa nu acceptam nimic NISTE HOTI ORDINARI...pacat ca nu am pistol acuma ca as face o nenorocire
INCA O DATA JOS TAXA si Sa FI M UNITI ...
CAND SUNTEM MULTI NIMENI NU ARE CE SA NE FACA...INCA O REVOLUTIE adevarata de data asta
Sunt roman si vreau sa traiesc bine in tara mea muncesc si nu vreau sa imi dau abnii munciti la asaziselor lor TAXE si BIRURI

NU ne puneti JUGUL la GAT.......
O SA VA INVINGEM PANA LA URMA....
doamne ajuta .......
Staticyoo is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 14:40   #872
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

in sfarsit,se trezeste lumea

si taxa e .. prea putin, din cat ne fura de fapt ... in total ..
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 14:42   #873
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
in sfarsit,se trezeste lumea

si taxa e .. prea putin, din cat ne fura de fapt ... in total ..
Da , dar celelalte "manevre" guvernul le face cu cap, dar asta cu taxa e japca pe fata, cu cel mai mare tupeu , cu cea mai mare nesimtire, fara nici un resentiment.
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 15:13   #874
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

http://www.realitatea.net/protest-im...ei_412031.html

Are cineva detalii despre acest protest ?
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 15:28   #875
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

FRATILOR,ACUM ORI NICIODATA.
Trebuie sa iesim in strada,sa protestam vehement impotriva acestei aberatii.Nu se poate ca acesti hoti sa tot voteze legi favorabile lor iar noi sa luam pozitia ghiocel si sa nu comentam.
Taxa asta ar trebui sa se plateasca anual,50-60 de euro,in functie de cat de poluanta e masina .Nici mie nu-mi convine sa vad o gramada de rable pe drumuri dar 99% din posesorii acestor rable sunt oameni cu o situatie financiara precara.
Sunteti de acord cu mine ca trecerea de la o masina non-euro de 20 -25 de ani la una euro 2-3 de 10-12 ani e oarecum o evolutie,nu?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 15:34   #876
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

s-ar putea sa facem si noi din Targoviste un mic protest!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 15:35   #877
wOlf_

Stage 2
 
wOlf_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 49
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
FRATILOR,ACUM ORI NICIODATA.
Trebuie sa iesim in strada,sa protestam vehement impotriva acestei aberatii.Nu se poate ca acesti hoti sa tot voteze legi favorabile lor iar noi sa luam pozitia ghiocel si sa nu comentam.
Taxa asta ar trebui sa se plateasca anual,50-60 de euro,in functie de cat de poluanta e masina .Nici mie nu-mi convine sa vad o gramada de rable pe drumuri dar 99% din posesorii acestor rable sunt oameni cu o situatie financiara precara.
Sunteti de acord cu mine ca trecerea de la o masina non-euro de 20 -25 de ani la una euro 2-3 de 10-12 ani e oarecum o evolutie,nu?
Absolut, si oricum nu orice "rabla" trece de RAR.Se puteau gasi si alte solutii, nu rahatu' asta.
PROTESTATI, PROTESTATI, PROTESTATI !!!
wOlf_ is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 15:44   #878
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Parerea mea e ca nu va ramine asa cu taxa asta ,se va mai reduce ( dupa ce va incepe noul guvern munca) ,dar va fi mai mare decit inainte de 8 decembrie si atunci sa vezi iar procese cu sutele si proteste ,ca nu merge asa ,e discriminare . CE numai masinile sh POLUEAZA in tara asta ,celelalte merg cu aer?
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 15:47   #879
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

acuma e momentu sa demonstram ca suntem cineva noi oameni de rand nu numai niste cetateni ..cum au facut si unguri si greci..bine ca ei fura cu milioanele de euro comisioane si contracte si licitatii..si aia de la UE sunt nesimtiti au facut presiuni sa scada taxa ca sa se scape de rable si acuma au zis ca e legal cresterea taxei..sa nu mai plateasca acuma nimeni rovignete asigurari impozitu pe masina..jos comunistilor..daca vroiau sa faca ceva impotriva sh puneau un im pozit mai mare diferentiat de nivelu de poluare.. multa ... politicienilor
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 15:56   #880
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
http://www.realitatea.net/protest-im...ei_412031.html

Are cineva detalii despre acest protest ?


Sa vezi ce o sa fie sambata in piata VictorieiCe-ai vazut acolo nu e nimic.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 16:10   #881
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Ne-au bagat pe git taxa si carne de porc contaminata acum de SARBATORI . Nici in baschetzi nu-i doare de noi. SA TRAITZI BINE GUVERNANTZI ( CA BUNICU ,CARE E MORT )
luckas is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 16:48   #882
ciprianilie17

Stage 2
 
ciprianilie17's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 72
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

pana se gandesc sa clarifice lucrurile cu taxa o sa fie prea tarziu...am auzit si eu k la administratiile financiare e haos...degeaba au anulat ordonanta de urgenta daca nu se face nimic...

ar trebui impuscati hotii astia e trist ce se intamplat
ciprianilie17 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 16:58   #883
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ciprianilie17 View Post
pana se gandesc sa clarifice lucrurile cu taxa o sa fie prea tarziu...am auzit si eu k la administratiile financiare e haos...degeaba au anulat ordonanta de urgenta daca nu se face nimic...

ar trebui impuscati hotii astia e trist ce se intamplat


Asta e ordinul de la Bucuresti,sa taraganeze pana pe 15.Interesant este ca televiziunile,ziarele noastre vorbesc foarte putin de taxa.Daca ne ajutau si ei era mai bine.Daca era vorba de alt subiect,legat de ei,probabil stia toata EU.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 17:23   #884
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Care aţi fost la Guvern să depuneţi petiţie şi la Primărie sa depuneţi cerere pentru manifestaţia de sāmbătă?
Nu de alta, dar nu s-a aprobat, şi sunt tare curios dacă o să iasă ceva sāmbătă
scrie mediafax aşa:
Trei sute de petiţii primite la Guvern īntr-o singură zi privind triplarea taxei de poluare


Sute de romāni trimit, zilnic, petiţii Guvernului, nemulţumiţi de măsura Executivului de a tripla taxa de poluare auto, unele dintre acestea conţinānd injurii, iar altele fiind cereri de scutire de la plată, pe diferite motive.
"Avem circa trei sute de petiţii transmise Guvernului īntr-o singură zi, ieri (miercuri, n.r.). Unele dintre ele sunt, pur şi simplu, exprimări ale furiei, conţinānd injurii şi mesaje triviale la adresa Executivului", au declarat, joi, agenţiei MEDIAFAX, surse guvernamentale.
Potrivit surselor citate, doar maximum cinci la sută dintre cei care au transmis mesaje pe tema triplării taxei de poluare aprobă măsura, susţinānd că este oportună pentru un mediu mai curat, pentru un aer mai puţin poluat. Restul conţin fie injurii, fie nemulţumiri şi reproşuri adresate guvernului şi premierului.
Unii dintre nemulţumiţi au criticat faptul că măsura nu a fost anunţată din campania electorală, acuzānd "liberalii" de şiretenie. Aceştia sunt nemulţumiţi de faptul că, īnainte de alegeri, Guvernul a anunţat doar suspendarea taxei pentru maşini noi, nu şi triplarea ei īn cazul celor uzate, considerāndu-se păcăliţi.
Alţii au simţit nevoia să transmită Executivului faptul că regretă că au votat PNL īn recentele alegeri parlamentare. "Am votat cu liberalii şi-acum īmi vine să-mi tai māna", scrie un cetăţean nemulţumit.
Unii dintre petenţi īncearcă să atingă o coardă sensibilă, invocānd faptul că măsura recent adoptată de Guvern le-a "stricat" sărbătorile, urāndu-le membrilor Guvernului să nu se bucure nici ei de liniştea acestora.
Există şi semnatari de petiţii care, invocānd motive personale, cer să fie scutiţi de la plata taxei de poluare.
"Unii spun că sunt bătrāni, bolnavi, alţii cer să fie scutiţi de la plata taxei invocānd că, după ani de muncă, au ajuns recent să-şi cumpere cea mai bună maşină din viaţa lor, la māna a doua, dintr-o ţară din Europa de Vest", au mai declarat sursele citate.
Există, printre petenţi, şi unii care se declară "abuzaţi" de decizia Executivului, solicitānd, īn glumă, să li se impună şi cu ce să se īmbrace, cu cine să se īnsoare sau unde să-şi petreacă vacanţa. "Nu vreau maşină nouă pentru că nu am bani, iar Logan nu vreau pentru că nu-mi place. Nu vreţi să alegeţi, īn locul meu, şi cu ce să mă īmbrac, şi cu cine să mă īnsor sau unde să-mi petrec vacanţa?", se īntreabă, īn glumă, unul dintre nemulţumiţi.
Pe de altă parte, forumurile de internet sunt pline de mesaje transmise de oamenii nemulţumiţi de triplarea taxei auto pentru maşinile second hand. Mulţi romāni critică măsura şi, īn cuvinte mai mult sau mai puţin jignitoare, īşi exprimă furia faţă de guvern şi chiar īndeamnă la revoltă. Cāţiva nemulţumiţi au creat un forum special pe care discută despre eventuale mişcări de protest īn stradă, īn mai multe oraşe ale ţării, majoritatea acestora fiind aşteptate īn ziua de sāmbătă.
Reprezentanţi ai Primăriei Capitalei au declarat, joi, agenţiei MEDIAFAX, că a existat chiar şi o solicitare a unui cetăţean care, invocānd faptul că reprezintă două mii de oameni nemulţumiţi de triplarea taxei de poluare, dorea autorizaţie pentru a organiza, sāmbătă, īn Bucureşti, un miting de protest.
Īn urma discuţiilor cu reprezentanţii instituţiei - care i-au explicat că, neavānd semnături şi pentru că nu reprezintă nicio organizaţie, nu poate primi acceptul - bărbatul şi-a retras cererea.

Last edited by aleks; 11-12-08 at 17:30.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 17:26   #885
faraonu01

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 7
Angry Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

GATA!!! Au publicat in monitorul oficial,taxa triplata.
MERITAM SOARTA.STAM CALMI SI NU FACEM NIMIC INPOTRIVA ACESTOR HOTI PE CARE I-AM VOTAT TOT NOI. O SA NE CEARA TAXA SI PE AERUL CARE IL RESPIRAM.
HAIDETI IN STRADA FRATILOR !!!! ASTIA VOR SA NE OMOARE !!! AVETI CURAJUL SI MANDRIA NECESARE SA NE FACEM O VIATA MAI BUNA!!! IESTI IN STRADA SI SPUNETI-VA OPINIA !!!!

=================
nu vrea nimeni să te omoare, nu scrie cu cele mai mari caractere disponibile si colorat cu roşu, o să īnţeleagă toti ceea ce ai scris si cu caractere normala, la fel cum scriem şi noi ceilalţi. - aleks


Last edited by aleks; 11-12-08 at 17:32.
faraonu01 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -