Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-08, 19:13   #766
No-X-Cape
BMW Driver

Stage 5
 
No-X-Cape's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 359
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Noua taxă auto a intrat în vigoare mai devreme DINTR-O GREŞEALĂ

După câteva ore de confuzie, privind intrarea în vigoare a noii taxe auto cu o săptămână mai devreme, au apărut şi explicaţiile. Din textul publicat, luni, în Monitorul Oficial lipseşte data la care intră în vigoare noua modalitate de calcul a taxei, dar şi tipul de autovehicule exceptate de la plată. Adică cele mai importante detalii.


Deocamdată nu se ştie cine este de vină pentru această gafă. Ministerul de Finanţe spune că iniţiatorul, de data aceasta, a fost Ministerul Mediului. Mediul se dezvinovăţeşte şi aruncă vina pe Guvern, care a trimis un text greşit spre Monitorul Oficial.

Cert este că Executivul deja a transmis Monitorului o erată pentru a fi publicată cât mai repede în Monitorul Oficial. Erata va cuprinde termenul corect de la care se va aplica Ordonanţa, respectiv de luni, 15 decembrie.

Totodată, Guvernul va modifica şi articolul II în sensul în care va introduce tipul de autovehicule exceptate de la plata taxei, respectiv EURO 4 . În acest moment, potrivit Ordonanţei deja publicate, pentru toate autovehiculele - şi cele noi şi cele vechi - a căror capacitate cilindrică nu depăşeşte 2000 de centimetri cubi şi care se înmatriculează pentru prima oară în România sau în oricare alt stat membru UE nu se plăteşte nicio taxă.

Reprezentanţii Ministerului de Finanţe au declarat că toţi cei care au plătit noua taxă, în cursul zilelor de luni sau marţi, vor primi banii înapoi.

Sursa: Antena3
e vrajeala nu o sa se scoata nimik pe ProTV au recunoscut ca au facut o greseala ca sa introdus taxa cu 1 saptamana mai devreme dar ca nu mai au ce face si merge asa ...ca prostii platesc ce sa mai ne chinuim sa o scoatem, aoleu ce-mi vine sa-mi dau drumu la gura dar cu greu ma abtin ptr ca e un forum public. Postez ptr ca si eu sunt unul din victimile acestei modificari ale taxei si nu mai stiu ce sa fac, pe toate posturile TV si in ziare tot felul de informatii care te iau de cap ! SPER DIN SUFLET CA PROTESTELE TUTUROR CELOR CARE PARTICIPA LA MITING SA DEA ROADE !
__________________
Viatza e ca hartia igienica .... lunga si folositoare !!!
No-X-Cape is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 19:27   #767
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

sura: http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...ate-in-ue.html

Comisia Europeana a admis modificarile cerute de Guvern si a transmis autoritatilor de la Bucuresti ca nu incalca legislatia europeana. Asta inseamna ca toti cei care au de inmatriculat masini vechi platesc si de trei ori mai mult decat pana acum.

e clar ca Tariceanu si-a permis sa dea o mica spaga la CE si aia acum sunt de acord cu ce zice el
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 19:37   #768
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

13 DECEMBRIE - Piata Victoriei - Bdul Kisseleff orele 10-11 organizare , 11-13 desfasurare , am facut cerere de protest care va fi maine aprobata , azi am vb si cu politia , singurul lucru care trebuie sal faceti este sa veniti cati mai multi , va ast.
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033

Last edited by Gabi; 09-12-08 at 20:01.
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 19:46   #769
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

-Sa nu mi spui ca ai completat corect campurile de inregistrare pe acest forum.......17 ani> poate ai facut o gresala daca NU, imi este greu de crezut ca ,,, cererea ta va fi aprobata.

-Noi suntem alaturi de initiativa de a face acest miting o substinem si cu o prezenta masiva din partea Cluburilor de Racing dar daca aceasta forma nu este legala....va iesi rau cu Jandarmeria care va face uz de orice mijloc pt a impiedica protestul.
-As dori sa ne ti la curent pe acest forum sau pe celalt cu demersurile facute pt autorizarea protestului. Eu din ce am vb cu cei de pe forumul celalt am inteles ca exista deja autorizatia.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:16   #770
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

deci eu nu inteleg nimic....la un vectra b din 2000 era taxa de 400 de euro....acum cu calculul nou vad ca e 2200 pai asta e de 5-6 ori mai mult nu de 3 ori cum se vehicula.asta e tampit ma uitam la televizor cum plangea lumea......asta ne-a nenorocit pe toti.....frumos craciun...o sa-l tinem minte toata viata....cand am pierdut cate 4000-5000 de euro cel putin fiecare.pai ma uitam ieseam mai ieftin cu una mai veche.,....ce gandire o avea....nu pot sa-mi dau seama.daca ar fi dupa mine as lasa toate masinile care nu mai au oamenii bani in fata primariei sau daca nu in fata casei lui sa vedem cate luni le vor lua sa le ridice pe toate.tariceanu.......esti cel mai dragut.....sa nu iesi fara bodyguarzi ca deja esti mai dorit mort ca benladen.
__________________
Ford Contour SVT 2.5 V6
DiavoLLo is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:22   #771
higheaven

Stage 3
 
higheaven's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 111
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

De pe site-ul ministerului de finante nu se poate descarca Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.208/2008 pentru stabilirea unor masuri privind taxa pe poluare pentru autovehicule (paginile 17-1 - publicată în MOF nr.825/08.12.2008. Cu greu am reusit sa o gasesc in forma originala care spune astfel:
Quote:
in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. I. - Anexele nr. 1,2 si 3 la Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei de poluare pentru autovehicule, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 327 din 25 aprilie 2008, se modifica si se inlocuiesc cu anexele nr. 1, 2 si 3 la prezenta ordonanta de urgenta.

Art. II. - Autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene incepand cu data de 15 decembrie 2008 se excepteaza de la obligatia de plata a taxei de poluare pentru autovehicule, stabilita potrivit prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008.

Art. III. - Prevederile art. II se aplica pana la data de 31 decembrie 2009 inclusiv.
Daca ar fi sa se aplice adlitteram ar insemna cu totul altceva. Sunt convins ca toti utilizatorii acestui forum scriu cu mult mai corect decat nenoricitii care au redactat legea.
__________________
higheaven is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:33   #772
datapimp

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 25
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Am citit si eu.

Quote:
Art. II. - Autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene incepand cu data de 15 decembrie 2008 se excepteaza de la obligatia de plata a taxei de poluare pentru autovehicule, stabilita potrivit prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008.
Pai din cate inteleg eu, asta inseamna ca din 15 decembrie nu mai plateste nici o masina taxa de poluare, cu conditia sa aiba motor mai mic sau egal cu 2000cmc?
datapimp is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:36   #773
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

florica florica ))) iti dau o veste rea )) intra pe forum akolo pala care am zis eu , totu a plecat de la mn si ink 3-4 baieti , nu asta e imp !!
cand am depus cererea ne`au cerut datele a 2 pers ca fiind ORGANIZATORI principali sa zic asa , eu nu mi`am dat datele ptr ca dupa cum vezi am 17 ani si nu aveam cum , dar erau alti 2 baieti ... oricum va ast in nr mare si aveti grija nu e cacialma , iar florica daca vrei sa afli detalii dami un pm cu id tau ... as avea multe sa`ti spun daca vrei .... !!!
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:37   #774
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

"nu depaseste 2.000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene"

Pentru prima data in viata masinii ca sa zic asa! Deci daca masina a fost deja inmatriculata in Germania, adio exceptie, decat daca a stat intr`un showroom nefiind inmatriculata de fel, eu asa am inteles, voi cum a-ti inteles?
__________________
It is the space inside that gives the drum its sound ...
Hori is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:38   #775
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

doamne.....mai ce nu intelegeti prin "CARE SE INMATRICULEAZA PENTRU PRIMA DATA IN ROMANIA SAU IN STATELE UNIUNI EUROPENE....adica maisni noi pe scurt...deageaba aduci din afara si o inm prima data aica k tot sh e...deci....TAXA SE SCAOTE PT MOTOARELE SUB 2000,CARE SUNT NOI NOUTE,DIN FABRICA
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:39   #776
danutSZY

Stage 4
 
danutSZY's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 280
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by datapimp View Post
Am citit si eu.



Pai din cate inteleg eu, asta inseamna ca din 15 decembrie nu mai plateste nici o masina taxa de poluare, cu conditia sa aiba motor mai mic sau egal cu 2000cmc?
EXACT.......de neimaginat..........asta sa insemne.pai in cazul in care ramane asa...........eu zic ca e OK, ca atunci ......dupa 22 ian cand vin de la RAR, nu mai platesc taxa..............dar ma indoiesc ca va ramane asa...........incredibil de ce sunt in stare oameni astia de la guvern....incredibil...........si ca paradox mai facem si legi pentru alte state UE........INCREDIBIL!!!!!
__________________

danutSZY is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:41   #777
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
parerea mea...nu cred ca o sa mareasca in halu asta....UE ce zice??? aa nu zic nimic..ca doar ei ne conduc...totusi tariceanu asta ar trebui calcat cu tiru
se pare ca m-am inselat...deci..orice e posibil la noi...."urati" multa.....sanatate lu tariceanu
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:52   #778
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

eu zic sa iesim cu totii cu furci si cu torte in P-ta Constitutiei!

mie mi-au calculat taxa vineri si am platito ieri...la mustata am scapat,dar a mai ramas fratimiu cu paguba,maine urma sa o plateasca dupa modelu vechi,acum tre sa mai astepte sa vada ce se intampla!o tara de 2 lui guvernata de niste origofreni si onanisti!
b-power is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:55   #779
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Adevarul e ca, ne cam plictiseam noi romanii, cu criza asta economica pe capul nostru, deja era cam plictisitor, si uite ca domnul "t"ariceanu' s-a gandit si la problema asta, si a rezolvat`o rapid! Multumim din suflet ! Mare domn mare caracter! Dracu`i cam mic ca nu`l ia...!
Hori is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:57   #780
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Ca noua lege cu triplarea taxei a fost deja aprobata de EU am citit si aici si pe diferite ziare online etc. INSA NICAIERI NU SCRIE SURSA de unde au aceasta informatie
Eu am impresia ca EU nu stie nimic oficial despre aceasta lege !!! si ca tariceanu mai baga cateva milioane in buzunar pana EU decide ceva.

Citat din romania libera*

***Purtatorul de cuvant al comisarului UE pentru Taxe si Uniune Vamala, Maria Assimakopoulou, a declarat, la sfarsitul saptamanii trecute, ca masurile Guvernului de la Bucuresti, referitoare la majorarea de pana la trei ori a taxei pentru masinile rulate, nu au fost prezentate oficial la Bruxelles, iar Comisia nu a fost informata despre acestea. Oficialul european a atras atentia ca, desi au libertatea de a stabili nivelul de taxare auto, statele membre ale UE sunt obligate sa aplice principiul nediscriminarii, potrivit caruia "nu pot mari taxele pentru masinile rulate iar masinile noi sa ramana netaxate***

Last edited by mobiles_de; 09-12-08 at 21:01.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -