Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-08, 13:58   #661
Lupy

Stage 4
 
Lupy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 250
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Sambata 13 decembrie ora 10:00 in piata Victoriei o sa fiu acolo, am inteles ca vin de la Brasov, Giurgiu, Calarasi, poate vine si Ploiestiul si Pitestiul, Slatina ... sper sa fim cat mai multi.

Ne vedem acolo.
__________________
www.machetetv.ro

Lupy is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 14:13   #662
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Nu veti intelege niciodata...nu e vorba de 1500 de euro ...e vorba de 10 euro de persoana.Totul pus pe un cont in Romania si cautat cel mai bun avocat care da statul in judecata la un tribunal UE...pe langa asta mai costa si un inginer bun care poate dovedi ca 80% din masinile inscrise la rar nu au fost inscrise cu norma de poluare adecvata etc...(totul documentat de la TÜV Germania si de la fabrici VW-BMW etc) Daca fiecare face pe capul lui nu veti ajunge nici o data la ceva !
incercati la IULIAN URBAN...omul oricum este chitit pe statul roman si da in judecata tot ce misca. partea buna este ca el castiga de fiecare data. accesati site-ul lor de la URBAN & ASOCIATII. trebuie facut ceva in privinta asta cu toate ca intentionam sa cumpar o masina noua euro 4 cu motor de 2.5 nu mai cumpar pentru ca s-a triplat taxa si pentru acestea. pentru acelasi model de masina am platit anul trecut 4400 ron deci in ianuarie daca o iau trebuie sa platesc undeva la 13000 RON...e strigator la cer
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 14:50   #663
overclocker

Stage 3
 
overclocker's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 120
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

din pacata nu sunt in Romania, dar daca as fi, probabil as merge si eu in Bucuresti pe 13, desi sunt din Arad. Taxa pe care o vor ei e abuziva, canalizeaza optiunea individului spre o masina de sub 2000cc. Cineva care are nevoie de o duba de transport nu prea are optiuni findca majoritatea modelelor au motor de peste 2L. In plus, marcile premium, BMW, Mercedes se vor confrunta cu o scadere a cifrei de afaceri: un 320 costa mai putin decat un 325 si nimeni nu va mai lua 325. Trebuie sa ne unim si sa facem ceva pentru ca treaba asta deja e batjocura.

O ultima observatie, cred ca un banner pe pagina principala a forumului ar fi util. De asemenea ar putea fi puse bannere si pe site-urile partenere.
overclocker is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 14:58   #664
bogdanxe

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 45
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

da frate da sa umplut tara de masini din '94 ca se platea taxa mica la masinile foarte vechi pana acum...eu nu sunt de acord cu taxa la masini cu euro 4 cu motore de pana la 2000 cmc in rest cine vrea motore mari trebuie sa sa plateasca... parerea mea
bogdanxe is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 15:27   #665
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Un banner pt 13 Dec
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pliantprintho0.jpg
Views:	156
Size:	400.7 KB
ID:	721963  
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 16:49   #666
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

Quote:
Originally Posted by bogdanxe View Post
da frate da sa umplut tara de masini din '94 ca se platea taxa mica la masinile foarte vechi pana acum...eu nu sunt de acord cu taxa la masini cu euro 4 cu motore de pana la 2000 cmc in rest cine vrea motore mari trebuie sa sa plateasca... parerea mea
Salut.Nu toata lumea isi permite masini euro 4.Cred ca si cei care au masini e2,3,au dreptul de a cumpara si a circula cu o masina in tara asta.Normal e ca toti! cei care polueaza sa plateasca nu numai cei care inmatriculeaza prima data o masina in Romania.Cum am mai spus,inca mai exista "Volga"si "Dacia1100"care mai circula pe drumurile din tara.Exista inca si "Saviem"-uri ,si nu cred ca este vreunul care sa nu fi stat in preajma unui astfel de furnal,cind ii functioneaza motorul.Deci daca se vrea o taxa de poluare,atunci TOTI POLUATORII SA PLATEASCA! INCLUSIV FABRICILE MARI SI CET-URILE.

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Nu veti intelege niciodata...nu e vorba de 1500 de euro ...e vorba de 10 euro de persoana.Totul pus pe un cont in Romania si cautat cel mai bun avocat care da statul in judecata la un tribunal UE...pe langa asta mai costa si un inginer bun care poate dovedi ca 80% din masinile inscrise la rar nu au fost inscrise cu norma de poluare adecvata etc...(totul documentat de la TÜV Germania si de la fabrici VW-BMW etc) Daca fiecare face pe capul lui nu veti ajunge nici o data la ceva !
Cred ca iti mai aduci aminte cum a inceput "REVOLUTIA" .Fiecare "de capul lui".Adica in fiecare oras din tara.Nu ma deranjaza sa dau nici 10 euro,nici 1500, numai sa-l vad pe asta(tariceanu) ascuns linga cei care si-au dat viata in '89,pentru ca in tara asta sa se traiasca bine pentru noi,cei care am ramas in viata.Deci macar in memoria lor sa iesim in strada ,in toata tara,caci numai datorita lor putem avea o masina nu logan,pentru care ne cere gunoiu' asta taxa.

Last edited by aleks; 08-12-08 at 21:56.
alfaro146 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 17:07   #667
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

@DanSGH: fain bannerul, o sa scot maine la imprimanta cateva si le lipesc pe stalpi. Si e o super idee cea cu datu' in judecata..impreuna nu avem cum pierde...
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 17:09   #668
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
bun asa sa vedem cat timp dureaza pana se umple blogul de pareri
eu m-am gindit sa-i trimitem niste "trojeni-putere"pe blog !?
alfaro146 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 17:13   #669
W35T
VW Driver

Stage 5
 
W35T's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 813
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Thumbs down Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

E JAF LA DRUMUL MARE !!! Hotie Curata Fata de toti cei care au masini aduse si noi in pragul acesta ! Si eu am 2 prieteni care si`au achizitionat recent masini si au lucrat din greu pentru ele ca sa`si permita si ei o masina mai k`lumea...iar acum statul sa le dea in bot ? e ceva nemaipomenit ce se intampla in tara asta, adica Tariceanu ce viseaza noaptea face ziua.. ca asa i se scoala lui.. . Revolutie Trebuie Facuta !!! E INACCEPTABIL ASA CEVA ! JOS TAXA !!!!
__________________
Vw Golf Mk3 | Pearl White | DUB Nation | Every Day I See My Dream |





W35T is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 17:16   #670
Mircea-Finutz

Stage 5
 
Mircea-Finutz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,513
Member of:
[BMW]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

pe data de 13 cand este anuntat protestul, a facut cineva demersurile legale pt acest protest?? eu sustin acest protes si voi vii acolo chiar daca nu am legatura cu aceasta taxa, dar chiar este jecmaneala pe fata sa pui o taxa doar pt ati umple propriile buzunare. Deci anuntati daca este legal si totul este in ordine sa nu ne trezim pe-acolo cu cine stie ce alte "taxe" de platit din partea capatanilor de creta(politia rutiera).
__________________
Prefer oricand un fier vechi in locul unui plastic nou!!

Last edited by Mircea-Finutz; 08-12-08 at 17:18.
Mircea-Finutz is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 17:17   #671
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by bogdanxe View Post
da frate da sa umplut tara de masini din '94 ca se platea taxa mica la masinile foarte vechi pana acum...eu nu sunt de acord cu taxa la masini cu euro 4 cu motore de pana la 2000 cmc in rest cine vrea motore mari trebuie sa sa plateasca... parerea mea
Prietene, eu mi-am luat o masina 4X4 pt offroad si vreau sa ies cu ea numai in weekend sau vacanta deci nu stiu daca voi polua mai mult decat cineva care foloseste o masina euro3 euro4 zi de zi.
Cat despre Volgi eu am 2 volgi pe care le tin in curte pentru restaurare, platesc 14 milioane la stat anual, oare sa fie corect? Una dintre cele 2 volgi este trecuta in acte cu motor de aro cu cap de 2600 dar fizic motorul nu exista, o fi corect sa platesc asa? parerea mea este ca e o mizerie. Nu suntem lasati sa facem nimic in tara asta, suntem tineri, avem vise pasiuni dar nesimtitii astia nu se gandesc decat la ei.
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 17:27   #672
datapimp

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 25
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Prietene, eu mi-am luat o masina 4X4 pt offroad si vreau sa ies cu ea numai in weekend sau vacanta deci nu stiu daca voi polua mai mult decat cineva care foloseste o masina euro3 euro4 zi de zi.
Aici ai pus punctul pe I ! In orice stat civilizat taxele de poluare sunt in functie de CAT poluezi nu in functie de "daca ai o masina ai putea polua, asa ca te taxam ca si cand ai polua cu 3 masini deodata doar ca sa fim siguri".
Asta e de fapt problema aici..
datapimp is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 17:57   #673
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by alfaro146 View Post
eu m-am gindit sa-i trimitem niste "trojeni-putere"pe blog !?
da da...din pacate are carpele lui acolo care verifica inainte de a publica. Chiar daca scrii corect si la tema (fara nesimtiri normal) nu se publica daca ceea ce ai scris este contra tariceanu. ASTA E METODA COMUNISTA. CARE E SOARTA COMUNISTILOR O STIM DE LA NEA NICU !!! Parca il vad pe dom* prim-ministru cum incearca sa urce in elicopter...si Ioana...daca mai are loc

ASA CA : BUCURESTI-DEMONSTRATIE...cel putin eu va tin pumnii din afara
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 18:04   #674
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Un oficial Dacia a afirmat urmatoarele: "Stroe a mai adaugat ca "din punct de vedere social anul 2008 se incheie bine, in ciuda ingrijorarilor si evolutiei pietei. Efectele masurilor luate de guvern, adica triplarea taxei auto pentru modelele second hand, nu se vor vedea insa imediat, iar o revenire a pietei este anticipata in perioada aprilie - martie". Deci efectele maririi taxelor auto se vor simti abia in martie-aprilie, moment in care vor spune ca aceasta masura nu a fost suficienta si vor ajunge sa interzica inmatricularea de masini SH, daca ii lasam astia sunt in stare sa ne vanda sclavi. Sa nu fim SCLAVII STATULUI!

Sursa citatului este:http://www.**************/stiri/criza...rie-16787.html
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 18:19   #675
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Si vor continua sa se gandeasca frate daca nu facem ceva !
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -