Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-08, 11:51   #511
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

nu ... nu se va schimba nimic.
si cu taxa de imnatirculare, si rovinieta, si taxa de drum care intra in pretul benzinei.
deci platesti taxe peste taxe peste taxe, doar ca drumuri nu prea se fac. sau se fac in asa fel incat sa se strice intr-un an sau doi sa trebuiasca reparat si tot asa.
intr-un caz foarte bun se asfalteaza calumea drumurile EXISTENTE. s-a mai facut vre-un drum NOU ? slabe sanse si nu cred.
deci de aia e revoltator. hai ca daca ar face ceva util cu banii poate ai zice ca nah .. macar ti se asigura ceva de banii aia.
dar practic nu primesti nimic si de jefuiesc pe fata .. ce sa mai ..
Spark is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 11:56   #512
datapimp

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 25
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Nu vorbesc de masini mai vechi de 10 ani, ci de masini vechi de zeci de ani... Marea majoritate a SH-urilor au mai mult de 15 ani vechime, imi zici tu cum pot eu sa am certitudinea ca am facut o alegere buna cand mi-am cumparat un SH cu 300-400.000 km reali (in cazurile fericite), si cat de bine a fost intretinut acel automobil pana sa intre in posesia mea? Nu crezi ca decat sa platesti o taxa imensa pt o masina veche ai putea foarte bine sa iti cumperi o masina mai noua la care sa platesti taxa mai mica? Nu vorbim aici de unde se duc banii de pe taxe, toti stim exact, in buzunarele "lor". Hai sa ne schimbam mentalitatea asta cu care s-au invatat toti, poate totusi se va misca ceva in tara asta!!! Incercati sa nu mai ganditi dupa sloganul "ieftin si bun", asa ceva nu exista. Nu ai cu ce, asta e, mai astepti, va rasari si soarele pe strada ta !
N-ai inteles nimic din ce am spus...

In nici un caz mentalitatea de "ieftin si bun" n-o sa se schimbe daca ne baga pe gat o masina noua...hai sa zic doar "ieftina" ca sa evit asocierea cu "bun".
Romanul trebuie sa se convinga de fapt, ca o masina veche de 15 ani nu e o investitie pe termen lung (aici as putea spune si de alte masini, noi, pentru care unii se indatoreaza pe ani buni la banci doar ca sa le vanda la un sfert de pret cum ies din garantie).
N-ai ce face, e o adolescenta prin care toti trebuie sa trecem si nimeni nu are dreptul sa ne oblige sa cumparam sau sa nu cumparam ceva. Cel putin nu atata timp cat facem parte dintr-o comunitate...care are la baza comertul liber.
datapimp is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 11:58   #513
ssabinn

Stage 1
 
ssabinn's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 15
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

pfoaaaaaaaa,vroiam si eu sami iau o masina buna pana in 5000 si sa o inmatriculez aici......dar vad ca guvernu are alte planuri,raman la logan
ssabinn is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:01   #514
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

ce tara bai frate as iesi in strada !! ce n-aş da sa fie o lovitura de stat !

Last edited by aleks; 05-12-08 at 12:04.
razzwan is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:09   #515
peugeot 505

Stage 1
 
peugeot 505's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 15
Thumbs down Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Astia sun si p..... mai bine iti aduci o masina din afara euro 2 sau 3 decat sa iti iei o dacie .P...... pe taxa lor si ii urez lu tariceanu sa "nu cada iar cu motocicleta".
peugeot 505 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:30   #516
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

masinile inmatriculate deja in ro nu sunt o optiune? nu mai putem cumpara masini decat de afara?
akileon is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:37   #517
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by akileon View Post
masinile inmatriculate deja in ro nu sunt o optiune? nu mai putem cumpara masini decat de afara?
masini deja inmatriculate nu sunt chiar asa de bine intretinute fata de cele din afara ...
razzwan is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:39   #518
road_runner

Stage 5
 
road_runner's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 889
Member of:
[Speed Daemons]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by akileon View Post
masinile inmatriculate deja in ro nu sunt o optiune? nu mai putem cumpara masini decat de afara?
setea de masini rulate in Germania ne va ramane mult timp in minte!!!
preferi sa cumperi o masina scoasa dauna totala si reparata cat de cat bine de aici sau una despre care nu stii nimic adusa din Germania?

oricum ar fi cine stie cum sa mai cumpar masini rulate aici !!! stiu eu ce vb
__________________
''M3 drivers have no friends'' - Jeremy Clarkson





road_runner is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:46   #519
Corrado

Stage 5
 
Corrado's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 950
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Inghitim ca PELICANU tot ce ne fac cei din clasa politica!Ma intreb cat o sa mai acceptam matrapalzacurile lor?Pleaca guvernul tariceanu vin alti flamanzi si uite asa o ducem de cativa ani!Daca tariceanu a propus marirea taxei fiti siguri ca urmatorul guvern are interesele lui!!!Nimic nu se face la voia intamplari cand este vorba de oameni ca ei!!Probabil Comisia Europeana nu va aproba marirea dar sa nu uitam ca si acolo exita oameni cu interese.Si aici ma refer la producatorii din tarile Uniuni Europene gen (Franta,Germania etc etc..)!Concluzieri iesim dracu odata toti in strada si protestam ori VEGETAM ca si pana acum asteptand sa ne cheme (alesi neamului) la penetrare anala in masa, ca in rest ne-au traso peste tot!!!Inchei cu respect pentru toti cei care mai gandesc,simt si nu aceepta sa fie tratati ca niste PELICANI!!!
Corrado is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:59   #520
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

taxa se va aplica,va spun sigur,UE NU VA FACE NIMIC,cum nu a facut nici pina acum ,i-i doare in bascheti de noi,se va bloca pur si simplu toata piata auto ptr ca lumea nu prea mai are bani nici de masini noi nici de SH cu taxa lui CACANARU ALA.Auzi frate se va TRIPLA,DE UNDE DRACU A SCOSO?FIRMELE DE LISING SINT COPLESITE DE MASINI LUATE INAPOI DE LA PROPRIETARI CARE NU AU PLATIT RATELE ( NU MAI SINT BANI). TRAIASCA TARICEANU CU AI LUI ,LA 2 M SUB PAMINT,AMIN!!!!!!!
luckas is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 13:03   #521
morimoto

Stage 2
 
morimoto's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 34
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

a facut special asa ca nu mai avea el vanzare la citroen ) ce e asa greu de inteles domnul tariceanu isi da legi pentru el nu pentru oamenii de rand fraieri sunt cei care i-au votat eu nu am votat niciodata pe nimeni si sunt mandru de asta
morimoto is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 13:14   #522
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

1.Sunt de acord cu taxa...cand vor fi scoase toate daciile sub 96' .ca alea polueaza
2.Bulagria venim:
3.Mai mult ca sigur sa dus orice speranta ca la 18 ani sa am masina mea proprie...sau daca nu direct in Bulgaria o inscriu
4.Si cum a zis toata lumea:...JOS TARICEANU
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 13:19   #523
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Am un A6 din 07/2001 2500CMC Quattro FULL OPTION EURO 3 luat din Germania cu 8900 E. E intrat in tara din octombrie. pe 2 decembrie Am luat al 2-lea set de numere rosii, programarea facuta luna trecuta pe 10 m`au programat tocmai pe 23 Ianuarie. Daca actuala taxa era de 1614E aprox, apai la triplarea asta va fi 4800E , mai bine de jumatate din pretu masini! O rushine de tara! De OM! M`am saturat de hoti, sper sa se faca ceva pe 15, proteste in masa in toate orasele, orice, nu se mai poate!
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 13:26   #524
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Am o cunostinta care a facut credit la banca sa isi faca un parc auto!Are vreo 10 masini pe stoc, fara CIV scos si rata la banca cat casa!
Mi-e mila de el!
__________________
Consultanta daune auto si asistenta despagubiri

http://amdauna.ro
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 14:04   #525
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by road_runner View Post
preferi sa cumperi o masina scoasa dauna totala si reparata cat de cat bine de aici sau una despre care nu stii nimic adusa din Germania?
Te poti documenta de istoria masinii daca vrei neaparat sa stii ce bube a avut ea.
Mustang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -