Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-07, 01:10   #271
exit0905

Stage 5
 
exit0905's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 483
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

da...nu am mai postat de mult. dar vreau sa va zic ca taxa asta si daca se scoate de tot ei oricum isi vor scoate banii. o sa se scumpeasca combustibilul, o sa fie asigurarile mai scumpe, impozit. etc.....sunt bani care nu dai prea mult de-o data dar dk tragi linie dupa un an iti dai seama ca tot acolo esti.....asa ca nu prea are rost.
intrade-var este o ilegalitate (nu o cunsc, de aceea nu ma bag in domeniu asta) sa platesti o taxa care nu isi are rostu dar mintea romanului ar trebuie sa constientizeze faptul ca nu are ce sa faca cu o masina mai veche de 10 ani. adik o masina pe care o iei cu aprox 5 mii de euro. depinde acuma model si tot, am facut o medie.
acuma o sa sara toti drag-erii pe mine si o sa-mi spuna ca iti iei cu 500 de oiro un urs cu care sa dai liniute prin oras si sa faci impresie. dar aia nu prea e mare satisfactie zic eu. avand in vedere ca din 10 mil de masini doar vre-o 1000 sunt foloste in acesc scop.
PAREREA MEA!
exit0905 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 12:27   #272
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

fiecare face ce vrea cu masina lui . iar pretul benzinei este egal sau daca nu , mai mare decat celelalte tari din UE . asigurarea si celelalte taxe zic eu ca sunt accesibile .
exit , ai o mentalitate gresita . cum adica nu avem ce face ???? iesim in strada si facem o revolutie . sunt multe lucruri pe care le putem face . daca o sa creasca excesiv taxele , iti zic eu ca o sa iasa in strada toti soferii ( taximetristi, soferi de tir , si toti cei ce au masini ) . ai sa vezi
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 14:02   #273
Pieton

Stage 4
 
Pieton's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 240
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

S-a mai auzit ceva de domnu care a dat statu in judecata? A castigat si recursu??
Pieton is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 11:07   #274
alexxx_Aly

Stage 5
 
alexxx_Aly's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 336
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

cand se vor anunta noile norme de taxare? stiti ceva?
?
alexxx_Aly is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 12:38   #275
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

prin martie 2008 . asa am vazut la tv . sau pana in martie sunt obligati sa le schimbe . oricum , nu vad o micsorare substantiala . o sa se schimbe numele in taxa de mediu si cam atat cred eu ...
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 16:45   #276
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

nu ne ramane decat sa asteptam pina trece anul si apoi sa vedem ce se intampla cu aceasta taxa care ne scoate mintile
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 18:58   #277
alexxx_Aly

Stage 5
 
alexxx_Aly's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 336
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
prin martie 2008 . asa am vazut la tv . sau pana in martie sunt obligati sa le schimbe . oricum , nu vad o micsorare substantiala . o sa se schimbe numele in taxa de mediu si cam atat cred eu ...
pana in februarie tre sa rezolve cu taxaaa
alexxx_Aly is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 16:51   #278
tudorcluj

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 218
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

oricum toata politia cu tot cu tariceanu sunt niste gunoaie...tatal meu a primit amenda 1 000 ron pt ca nu a avut asigurarea obligatorie la el si nu am mai avut dreptul sa circule cu masina pt ca iau luat talonul si numerele si au zis ca in 3 zile sa se prezinte la politie ca pana atunci comisarul o as examineze cazul...si nu sa intamplat nimik ...dar numerele lea primit ca sa poata circula..dar talonu e tot la vreun corupt de copoi ...oricum a dat in judecata politia romana , proces in 7 ianuarie.., pt ca asigurarea era platita doar ca nu era la el...o mare prostie...niste gunoiae.....asta este..traim in romania si asta ne ocupa tot timpul....scuze ca am fost pe langa subiect. ...dar vam dat un ex real de furt la drumu mare....! an nou fericit si cu cat mai putine incidente in trafic..
tudorcluj is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 21:14   #279
no limits design


Stage 5
 
no limits design's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4,037
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

welll......suntem in 2008....tot avem taxa nuh??...(
no limits design is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 22:40   #280
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

relax man , doar ce am intrat in 2008...probabil guvernatorii nici nu s-au trezit din betzie )))
topser is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 22:42   #281
catalinus

Stage 3
 
catalinus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 107
Member of:
[Fiat]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

un prieten a luat un mercedes 190 d din 89' si a dat acolo 1200 E am auzit ca taxa la el e de ????? 5000 EURO????
catalinus is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 23:14   #282
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

taxa asta este o hotie dar dupa bunul obicei romanesc o sa i se schimbe numele si tot o sa ramana asa ca sariti pe hibride la alea nu este nici o taxa
draculas is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 00:07   #283
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

daca ar sari romanii la hibride s-ar pune taxe si pe alea
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 07:42   #284
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

nu cred ca, guvernul chiar si roman care-i plin de semianalfabeti ar indraznii una ca asta ! din motiv ca a doua zi ar fi revolutie si ar ajunge la targoviste multi dintre iei ! eu unu m-as oferi voluntar in plutonu de executie !si pentru o chestie ca asta as plati biletul de avion first class din sua pana la bucuresti fara nici o remuscare !
draculas is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 15:09   #285
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

dreptatea este pe la mijloc ..Asa e romanu cauta el nod in papura.. Adica sunt 1,2,3 10 mii de oameni care vor sa aduca junghgiuri cu cateva mii de euro si eventual sa nu plateasca nimic la ele dar de au "masina buna" ( ca in fond cam asta e ideea unora ca aduci un cazan de 15 ani si <oricum e mai bun ca o dacie> chiar daca masina respectiva e euro 1 sau euro 2 etc). In germania aveti idee cat platesti sa intretii o masina de 15 ani? Cred ca nu prea ( desi ar trebui sa ganditi logic ca d;aia le si vand ei cu 1000 de euro ) .Pt o masina euro 4 taxa nu este imensa ca sa fie intr-adevar o problema uriasa cateva sute de euro. Nu zice nimeni ca e corecta aceasta taxa in totalitate insa pe undeva are si scopuri si o oarecare etica. ps:inainte se platea vama si tva nu cumva era acelasi lucru?
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -